kwalletmanager - en to sr@latin translation catalogue (125 entries)

en: An entry by the name '%1' already exists. Would you like to continue?
sr@latin: Unos po imenu „%1“ već postoji. Želite li da nastavite?

en: A folder by the name '%1' already exists.  What would you like to do?
sr@latin: Fascikla po imenu „%1“ već postoji. Šta želite da uradite?

en: Replace
sr@latin: Zameni

en: Folders
sr@latin: Fascikle

en: An unexpected error occurred trying to drop the item
sr@latin: Neočekivana greška pri pokušaju prevlačenja stavke

en: An unexpected error occurred trying to drop the entry
sr@latin: Neočekivana greška pri pokušaju prevlačenja unosa

en: An unexpected error occurred trying to delete the original folder, but the folder has been copied successfully
sr@latin: Neočekivana greška pri pokušaju brisanja izvorne fascikle, ali je fascikla uspešno kopirana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: These applications are currently connected to this wallet:
sr@latin: Naredni programi su trenutno povezani sa ovim novčanikom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: These applications are authorized to access this wallet:
sr@latin: Naredni programi su ovlašćeni za pristup ovom novčaniku:

en: Disconnect
sr@latin: Prekini vezu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _allowOnce)
en: &Replace
sr@latin: &Zameni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _allowAlways)
en: Replace &All
sr@latin: Zameni &sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _deny)
en: &Skip
sr@latin: &Preskoči

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _denyForever)
en: Skip A&ll
sr@latin: Preskoči s&ve

en: Search
sr@latin: Pretraži

en: &Show values
sr@latin: &Prikaži vrednosti

en: &New Folder...
sr@latin: &Nova fascikla...

en: &Delete Folder
sr@latin: &Obriši fasciklu

en: &Import a wallet...
sr@latin: &Uvezi novčanik...

en: &Import XML...
sr@latin: &Uvezi XML...

en: &Export as XML...
sr@latin: &Izvezi kao XML...

en: &Copy
sr@latin: &Kopiraj

en: &New...
sr@latin: &Novi...

en: &Rename
sr@latin: &Preimenuj

en: &Delete
sr@latin: &Obriši

en: Always show contents
sr@latin: Uvek prikaži sadržaj

en: Always hide contents
sr@latin: Uvek sakrij sadržaj

en: Passwords
sr@latin: lozinke

en: Maps
sr@latin: mape

en: Binary Data
sr@latin: binarni podaci

en: Unknown
sr@latin: nepoznato

en: Are you sure you wish to delete the folder '%1' from the wallet?
sr@latin: Želite li zaista da obrišete fasciklu „%1“ iz novčanika?

en: Error deleting folder.
sr@latin: Greška pri brisanju fascikle.

en: New Folder
sr@latin: Nova fascikla

en: Please choose a name for the new folder:
sr@latin: Izaberite ime za novu fasciklu:

en: Do Not Try
sr@latin: Ne pokušavaj

en: Sorry, that folder name is in use. Try again?
sr@latin: To ime fascikle se već koristi. Da pokušate ponovo?

en: Try Again
sr@latin: Pokušaj ponovo

en: Error saving entry. Error code: %1
sr@latin: Greška pri upisivanju stavke: Kôd greške: %1

en: The contents of the current item has changed.
    Do you want to save changes?
sr@latin: Sadržaj tekuće stavke je izmenjen.
    Želite li da sačuvate izmene?

en: Password: %1
sr@latin: Lozinka: %1

en: Name-Value Map: %1
sr@latin: Mapa ime‑vrednost: %1

en: Binary Data: %1
sr@latin: Binarni podaci: %1

en: New Entry
sr@latin: Novi unos

en: Please choose a name for the new entry:
sr@latin: Izaberite ime za novi unos:

en: Sorry, that entry already exists. Try again?
sr@latin: Taj unos već postoji. Da pokušate ponovo?

en: An unexpected error occurred trying to add the new entry
sr@latin: Neočekivana greška pri pokušaju dodavanja novog unosa

en: An unexpected error occurred trying to rename the entry
sr@latin: Neočekivana greška pri pokušaju preimenovanja unosa

en: Are you sure you wish to delete the item '%1'?
sr@latin: Želite li zaista da obrišete stavku „%1“?

en: An unexpected error occurred trying to delete the entry
sr@latin: Neočekivana greška pri pokušaju brisanja unosa

en: Unable to open the requested wallet.
sr@latin: Ne mogu da otvorim zahtevani novčanik.

en: Unable to create temporary file for downloading '<b>%1</b>'.
sr@latin: Ne mogu da napravim privremeni fajl za preuzimanje <b>%1</b>.

en: Unable to access wallet '<b>%1</b>'.
sr@latin: Ne mogu da pristupim novčaniku <b>%1</b>.

en: Folder '<b>%1</b>' already contains an entry '<b>%2</b>'.  Do you wish to replace it?
sr@latin: Fascikla <b>%1</b> već sadrži stavku <b>%2</b>. Želite li da je zamenite?

en: Unable to access XML file '<b>%1</b>'.
sr@latin: Ne mogu da pristupim XML fajlu <b>%1</b>.

en: Error reading XML file '<b>%1</b>' for input.
sr@latin: Greška pri čitanju XML fajla <b>%1</b> za ulaz.

en: Error: XML file does not contain a wallet.
sr@latin: Greška: XML fajl ne sadrži novčanik.

en: Unable to store to '<b>%1</b>'.
sr@latin: Ne mogu da skladištim u <b>%1</b>.

en: The KDE Wallet system is not enabled. Do you want me to enable it? If not, the KWalletManager will quit as it cannot work without reading the wallets.
sr@latin: Sistem KDE novčanika nije aktivan. Želite li da ga aktivirate? Ako ne, Menadžer K‑novčanika će izaći pošto ne može da radi bez čitanja novčanika.

en: Wallet
sr@latin: Novčanik

en: No wallets open.
sr@latin: Nema otvorenih novčanika.

en: A wallet is open.
sr@latin: Novčanik je otvoren.

en: &New Wallet...
sr@latin: &Novi novčanik...

en: &Delete Wallet...
sr@latin: &Obriši novčanik...

en: Export as encrypted
sr@latin: Izvezi šifrovano

en: &Import encrypted
sr@latin: &Uvezi šifrovano

en: Configure &Wallet...
sr@latin: Podesi &novčanik...

en: Close &All Wallets
sr@latin: Zatvori &sve novčanike

en: Unable to close wallet cleanly. It is probably in use by other applications. Do you wish to force it closed?
sr@latin: Ne mogu da zatvorim novčanik čisto. Verovatno ga koriste drugi programi. Želite li da primorate zatvaranje?

en: Force Closure
sr@latin: Primoraj zatvaranje

en: Do Not Force
sr@latin: Ne primoravaj

en: Unable to force the wallet closed. Error code was %1.
sr@latin: Ne mogu ni da primoram zatvaranje novčanika. Kôd greške: %1.

en: Error opening wallet %1.
sr@latin: Greška pri otvaranju novčanika %1.

en: Please choose a name for the new wallet:
sr@latin: Izaberite ime za novi novčanik:

en: New Wallet
sr@latin: Novi novčanik

en: Empty name is not supported. Please select a new one.
sr@latin: Prazno ime nije podržano, izaberite neko drugo.

en: Create new wallet
sr@latin: Stvaranje novog novčanika

en: Sorry, that wallet already exists. Try a new name?
sr@latin: Taj novčanik već postoji. Da pokušate s novim imenom?

en: Try New
sr@latin: Pokušaj novo

en: Are you sure you wish to delete the wallet '%1'?
sr@latin: Želite li zaista da obrišete novčanik „%1“?

en: Unable to delete the wallet. Error code was %1.
sr@latin: Ne mogu da obrišem novčanik. Kôd greške: %1.

en: File name
sr@latin: Ime fajla

en: Failed to open file for writing
sr@latin: Ne mogu da otvorim fajl za upis.

en: Select file
sr@latin: Izaberite fajl

en: Failed to open file
sr@latin: Ne mogu da otvorim fajl.

en: Wallet named %1 already exists, Operation aborted
sr@latin: Novčanik po imenu %1 već postoji, postupak obustavljen.

en: Failed to copy files
sr@latin: Ne mogu da kopiram fajlove.

en: Ignore unsaved changes?
sr@latin: Ignorisati nesačuvane izmene?

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sr@latin: &Fajl

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sr@latin: &Podešavanje

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sr@latin: P&omoć

en: &Open...
sr@latin: &Otvori...

en: Change &Password...
sr@latin: Izmeni &lozinku...

en: Disconnec&t
sr@latin: &Prekini vezu

en: Key
sr@latin: ključ

en: Value
sr@latin: vrednost

en: Delete Entry
sr@latin: Obriši unos

en: &New Entry
sr@latin: &Novi unos

en: Wallet Manager
sr@latin: Menadžer novčanika

en: KDE Wallet Management Tool
sr@latin: KDE alatka za upravljanje novčanicima

en: Copyright ©2013–2017, KWallet Manager authors
sr@latin: © 2013–2017, autori Menadžera K‑novčanika

en: Valentin Rusu
sr@latin: Valanten Rizi

en: Maintainer, user interface refactoring
sr@latin: Održavalac, refaktorisanje korisničkog sučelja

en: George Staikos
sr@latin: Džordž Stajkos

en: Original author and former maintainer
sr@latin: Prvobitni autor i bivši održavalac

en: Michael Leupold
sr@latin: Mihael Lojpold

en: Developer and former maintainer
sr@latin: Programer i bivši održavalac

en: Isaac Clerencia
sr@latin: Isak Klerensija Perez

en: Developer
sr@latin: Programer

en: Show window on startup
sr@latin: Prikaži prozor po pokretanju

en: For use by kwalletd only
sr@latin: Koristi se samo uz kwalletd

en: A wallet name
sr@latin: Ime novčanika

en: Revoke Authorization
sr@latin: Opozovi ovlašćenje

en: &Close
sr@latin: &Zatvori

[ctx: the 'kdewallet' is currently open (e.g. %1 will be replaced with current wallet name)]
en: The '%1' wallet is currently open
sr@latin: Novčanik „%1“ trenutno je otvoren.

en: The wallet is currently closed
sr@latin: Novčanik je trenutno zatvoren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, _stateLabel)
en: KSqueezedTextLabel
sr@latin: Tekst-etiketa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _openClose)
en: Open...
sr@latin: Otvori...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _changePassword)
en: Change Password...
sr@latin: Izmeni lozinku...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, _contentsTab)
en: Contents
sr@latin: Sadržaj

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, _appsTab)
en: Applications
sr@latin: Programi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, _hideContents)
en: Hide &Contents
sr@latin: Sakrij &sadržaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _binaryViewShow) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, _showContents)
en: Show &Contents
sr@latin: Prikaži &sadržaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _undoChanges)
en: &Undo
sr@latin: &Opozovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _saveChanges)
en: &Save
sr@latin: &Sačuvaj
