kcmkwallet - en to sv translation catalogue (37 entries)

en: KDE Wallet Control Module
sv: KDE:s inställningsmodul för plånbok

en: (c) 2003 George Staikos
sv: © 2003 George Staikos

en: New Wallet
sv: Ny plånbok

en: Please choose a name for the new wallet:
sv: Välj ett namn för den nya plånboken:

en: Always Allow
sv: Tillåt alltid

en: Always Deny
sv: Neka alltid

en: Permission denied.
sv: Rättigheter saknas.

en: Error while authenticating action:
    %1
sv: Fel när åtgärd skulle behörighetskontrolleras:
    %1

en: This configuration module allows you to configure the KDE wallet system.
sv: Den här inställningsmodulen låter dig anpassa KDE:s plånbokssystem.

en: &Delete
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Wallet Preferences
sv: Inställning av plånbok

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _enabled)
en: <p>The wallet subsystem provides a convenient and secure way to manage all your passwords. This option specifies whether or not you want to use it.</p>
sv: <p>Plånbokssystemet erbjuder ett bekvämt och säkert sätt att hantera alla lösenord. Det här alternativet anger om du vill använda det eller inte.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _enabled)
en: &Enable the KDE wallet subsystem
sv: Aktivera &KDE:s plånbokssystem

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: It is best to close your wallets when you are not using them to prevent others from viewing or using them.
sv: Det är bäst att stänga plånböcker när du inte använder dem, för att förhindra andra att titta i dem eller använda dem.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Close Wallet
sv: Stäng plånbok

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _closeIdle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, _idleTime)
en: <p><b>Close wallet after a period of inactivity.</b><br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
sv: <p><b>Stäng plånbok efter en viss tid utan aktivitet.</b><br>När en plånbok är stängd, behövs lösenordet för att komma åt den igen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _closeIdle)
en: Close when unused for:
sv: Stäng om oanvänd i:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, _idleTime)
en:  minutes
sv:  minuter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: <p><b>Close wallet as soon as the screensaver starts.</b><br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
sv: <p><b>Stäng plånbok så fort skärmsläckaren startar.</b><br>När en plånbok är stängd, behövs lösenordet för att komma åt den igen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: Close when screensaver starts
sv: Stäng när skärmsläckaren startar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _autoclose)
en: <p><b>Close wallet as soon as applications that use it have stopped.</b><br>Note that your wallet will only be closed when all applications that use it have stopped.<br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
sv: <p><b>Stäng plånbok så fort program som använder den har stannat.</b><br>Observera att en plånbok bara stängs när alla program som använder den har stannat.<br>När en plånbok är stängd, behövs lösenordet för att komma åt den igen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autoclose)
en: Close when last application stops using it
sv: Stäng när det sista programmet slutar använda den

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Automatic Wallet Selection
sv: Automatiskt val av plånbok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Select wallet to use as default:
sv: Välj plånbok som ska användas som standard:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newWallet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newLocalWallet)
en: New...
sv: Ny...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _localWalletSelected)
en: Different wallet for local passwords:
sv: Alternativ plånbok för lokala lösenord:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Wallet Manager
sv: Plånbokshantering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _launchManager)
en: Show manager in system tray
sv: Visa hanterare i aktivitetsfält

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autocloseManager)
en: Hide system tray icon when last wallet closes
sv: Dölj ikonen i systembrickan när den sista plånboken stängs

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Secret Service DBus API
sv: Secret Service DBus-programmeringsgränssnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _secretServiceAPI)
en: Enable Secret Service DBus API
sv: Secret Service DBus-programmeringsgränssnitt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Access Control
sv: Åtkomstkontroll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _openPrompt)
en: &Prompt when an application accesses a wallet
sv: Fråga när ett &program använder en plånbok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Wallet
sv: Plånbok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Application
sv: Program

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Policy
sv: Princip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _launch)
en: &Launch Wallet Manager
sv: Sta&rta plånbokshantering
