kwalletmanager - en to sv translation catalogue (121 entries)

en: An entry by the name '%1' already exists. Would you like to continue?
sv: En post med namnet '%1' finns redan. Vill du fortsätta?

en: A folder by the name '%1' already exists.  What would you like to do?
sv: En katalog med namnet "%1" finns redan. Vad vill du göra?

en: Replace
sv: Ersätt

en: Folders
sv: Kataloger

en: An unexpected error occurred trying to drop the item
sv: Ett oväntat fel uppstod när objektet skulle släppas

en: An unexpected error occurred trying to drop the entry
sv: Ett oväntat fel uppstod när posten skulle släppas

en: An unexpected error occurred trying to delete the original folder, but the folder has been copied successfully
sv: Ett oväntat fel uppstod när originalkatalogen skulle tas bort, men katalogen har kopierats med lyckat resultat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: These applications are currently connected to this wallet:
sv: Följande program är för närvarande anslutna till den här plånboken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: These applications are authorized to access this wallet:
sv: Följande program har behörighet att komma åt den här plånboken:

en: Disconnect
sv: Koppla bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _allowOnce)
en: &Replace
sv: &Ersätt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _allowAlways)
en: Replace &All
sv: Ersätt &alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _deny)
en: &Skip
sv: &Hoppa över

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _denyForever)
en: Skip A&ll
sv: Hoppa över a&lla

en: Search
sv: Sök

en: &Show values
sv: Vi&sa värden

en: &New Folder...
sv: &Ny korg...

en: &Delete Folder
sv: Ta bort &korg

en: &Import a wallet...
sv: &Importera en plånbok...

en: &Import XML...
sv: &Importera XML...

en: &Export as XML...
sv: &Exportera som XML...

en: &Copy
sv: &Kopiera

en: &New...
sv: &Ny...

en: &Rename
sv: &Byt namn

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Always show contents
sv: Visa alltid innehåll

en: Always hide contents
sv: Dölj alltid innehåll

en: Passwords
sv: Lösenord

en: Maps
sv: Mappningar

en: Binary Data
sv: Binärdata

en: Unknown
sv: Okänd

en: Are you sure you wish to delete the folder '%1' from the wallet?
sv: Är du säker på att du vill ta bort katalogen "%1" från plånboken?

en: Error deleting folder.
sv: Fel vid borttag av katalog.

en: New Folder
sv: Ny katalog

en: Please choose a name for the new folder:
sv: Välj ett namn på den nya katalogen:

en: Sorry, that folder name is in use. Try again?
sv: Katalognamnet används redan. Försök igen?

en: Try Again
sv: Försök igen

en: Do Not Try
sv: Försök inte

en: Error saving entry. Error code: %1
sv: Fel när post skulle sparas. Felkod: %1

en: The contents of the current item has changed.
    Do you want to save changes?
sv: Innehållet i nuvarande objekt har ändrats.
    Vill du spara ändringarna?

en: Password: %1
sv: Lösenord: %1

en: Name-Value Map: %1
sv: Namn-värde mappning: %1

en: Binary Data: %1
sv: Binärdata: %1

en: New Entry
sv: Ny post

en: Please choose a name for the new entry:
sv: Välj ett namn på den nya posten:

en: Sorry, that entry already exists. Try again?
sv: Posten finns redan. Försök igen?

en: An unexpected error occurred trying to add the new entry
sv: Ett oväntat fel uppstod när den nya posten skulle läggas till

en: An unexpected error occurred trying to rename the entry
sv: Ett oväntat fel uppstod när postens namn skulle ändras

en: Are you sure you wish to delete the item '%1'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort objektet "%1"?

en: An unexpected error occurred trying to delete the entry
sv: Ett oväntat fel uppstod när posten skulle tas bort

en: Unable to open the requested wallet.
sv: Kan inte öppna begärd plånbok.

en: Unable to create temporary file for downloading '<b>%1</b>'.
sv: Kan inte skapa tillfällig fil för nerladdning '<b>%1</b>'.

en: Unable to access wallet '<b>%1</b>'.
sv: Kan inte komma åt plånboken '<b>%1</b>'.

en: Folder '<b>%1</b>' already contains an entry '<b>%2</b>'.  Do you wish to replace it?
sv: Katalogen '<b>%1</b>' innehåller redan posten '<b>%2</b>'. Vill du ersätta den?

en: Unable to access XML file '<b>%1</b>'.
sv: Kan inte komma åt XML-filen '<b>%1</b>'.

en: Error reading XML file '<b>%1</b>' for input.
sv: Fel när XML-filen '<b>%1</b>' skulle läsas som indata.

en: Error: XML file does not contain a wallet.
sv: Fel: XML-filen innehåller inte en plånbok.

en: Unable to store to '<b>%1</b>'.
sv: Kan inte lagra i '<b>%1</b>'.

en: The KDE Wallet system is not enabled. Do you want me to enable it? If not, the KWalletManager will quit as it cannot work without reading the wallets.
sv: KDE:s plånbokssystem är inte aktiverat. Vill du aktivera det? Om inte, avslutas plånbokshanteraren, eftersom den inte kan fungera utan att läsa plånböcker.

en: Wallet
sv: Plånbok

en: No wallets open.
sv: Inga plånböcker öppna.

en: A wallet is open.
sv: En plånbok är öppen.

en: &New Wallet...
sv: &Ny plånbok...

en: &Delete Wallet...
sv: &Ta bort plånbok...

en: Export as encrypted
sv: Exportera som krypterad

en: &Import encrypted
sv: &Importera krypterad

en: Configure &Wallet...
sv: Anpassa &plånbok...

en: Close &All Wallets
sv: Stäng &alla plånböcker

en: Unable to close wallet cleanly. It is probably in use by other applications. Do you wish to force it closed?
sv: Kan inte stänga plånboken utan problem. Den används förmodligen av andra program. Vill du tvinga att den stängs?

en: Force Closure
sv: Tvinga stängning

en: Do Not Force
sv: Tvinga inte

en: Unable to force the wallet closed. Error code was %1.
sv: Kan inte tvinga plånboken att stängas. Felkoden var %1.

en: Error opening wallet %1.
sv: Fel när plånboken %1 skulle öppnas.

en: Please choose a name for the new wallet:
sv: Välj ett namn för den nya plånboken:

en: New Wallet
sv: Ny plånbok

en: Empty name is not supported. Please select a new one.
sv: Tomt namn stöds inte. Välj ett nytt.

en: Create new wallet
sv: Skapa ny plånbok

en: Sorry, that wallet already exists. Try a new name?
sv: Plånboken finns redan. Försöka med ett nytt namn?

en: Try New
sv: Försök med nytt

en: Are you sure you wish to delete the wallet '%1'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort plånboken "%1"?

en: Unable to delete the wallet. Error code was %1.
sv: Kan inte ta bort plånboken. Felkoden var %1.

en: File name
sv: Filnamn

en: Failed to open file for writing
sv: Misslyckades öppna fil för skrivning

en: Select file
sv: Välj fil

en: Failed to open file
sv: Misslyckades öppna fil

en: Wallet named %1 already exists, Operation aborted
sv: En plånbok vid namn %1 finns redan. Åtgärden avbruten.

en: Failed to copy files
sv: Misslyckades kopiera filer

en: Ignore unsaved changes?
sv: Ignorera osparade ändringar?

en: Ignore
sv: Ignorera

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Open...
sv: Ö&ppna...

en: Change &Password...
sv: Ändra &lösenord...

en: Disconnec&t
sv: &Koppla bort

en: Key
sv: Nyckel

en: Value
sv: Värde

en: Delete Entry
sv: Ta bort post

en: &New Entry
sv: &Ny post

en: Wallet Manager
sv: Plånbokshanteraren

en: KDE Wallet Management Tool
sv: KDE:s verktyg för plånbokshantering

en: Copyright ©2013–2017, KWallet Manager authors
sv: Copyright ©2013–2017, Plånbokshanterarens upphovsmän

en: Maintainer, user interface refactoring
sv: Underhåll, omstrukturering av användargränssnitt

en: Original author and former maintainer
sv: Ursprunglig upphovsman och tidigare underhåll

en: Developer and former maintainer
sv: Utvecklare och tidigare underhåll

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Show window on startup
sv: Visa fönster vid start

en: For use by kwalletd only
sv: Bara för användning av kwalletd

en: A wallet name
sv: Ett plånboksnamn

en: Revoke Authorization
sv: Återkalla behörighet

en: &Close
sv: Stän&g

[ctx: the 'kdewallet' is currently open (e.g. %1 will be replaced with current wallet name)]
en: The '%1' wallet is currently open
sv: Plånboken '%1' är för närvarande öppen

en: The wallet is currently closed
sv: Plånboken är för närvarande stängd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _openClose)
en: Open...
sv: Öppna...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _changePassword)
en: Change Password...
sv: Ändra lösenord...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, _contentsTab)
en: Contents
sv: Innehåll

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, _appsTab)
en: Applications
sv: Program

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, _hideContents)
en: Hide &Contents
sv: &Dölj innehåll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _binaryViewShow) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, _showContents)
en: Show &Contents
sv: &Visa innehåll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _undoChanges)
en: &Undo
sv: Å&ngra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _saveChanges)
en: &Save
sv: &Spara
