kwalletmanager - en to uk translation catalogue (121 entries)

en: An entry by the name '%1' already exists. Would you like to continue?
uk: Запис з назвою «%1» вже існує. Хочете продовжити?

en: A folder by the name '%1' already exists.  What would you like to do?
uk: Тека з назвою «%1» вже існує. Що бажаєте зробити?

en: Replace
uk: Замінити

en: Folders
uk: Теки

en: An unexpected error occurred trying to drop the item
uk: Несподівана помилка під час вкидання елемента

en: An unexpected error occurred trying to drop the entry
uk: Несподівана помилка під час вкидання запису

en: An unexpected error occurred trying to delete the original folder, but the folder has been copied successfully
uk: Несподівана помилка під час вилучення джерельної теки, а теку було скопійовано успішно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: These applications are currently connected to this wallet:
uk: З цією торбинкою паролів зараз з’єднано такі програми:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: These applications are authorized to access this wallet:
uk: Доступ до паролів з цієї торбинки надано таким програмам:

en: Disconnect
uk: Роз'єднати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _allowOnce)
en: &Replace
uk: &Замінити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _allowAlways)
en: Replace &All
uk: Замінити &всі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _deny)
en: &Skip
uk: &Пропустити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _denyForever)
en: Skip A&ll
uk: Пропустити в&сі

en: Search
uk: Пошук

en: &Show values
uk: &Показати значення

en: &New Folder...
uk: &Нова тека…

en: &Delete Folder
uk: &Вилучити теку

en: &Import a wallet...
uk: &Імпортувати торбинку…

en: &Import XML...
uk: &Імпортувати XML…

en: &Export as XML...
uk: &Експортувати як XML…

en: &Copy
uk: &Копіювати

en: &New...
uk: &Створити…

en: &Rename
uk: &Перейменувати

en: &Delete
uk: Ви&лучити

en: Always show contents
uk: Завжди показувати вміст

en: Always hide contents
uk: Завжди приховувати вміст

en: Passwords
uk: Паролі

en: Maps
uk: Карти

en: Binary Data
uk: Двійкові дані

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Are you sure you wish to delete the folder '%1' from the wallet?
uk: Ви впевнені, що бажаєте вилучити теку «%1» з торбинки?

en: Error deleting folder.
uk: Помилка при вилученні теки.

en: New Folder
uk: Нова тека

en: Please choose a name for the new folder:
uk: Будь ласка, виберіть назву для нової теки:

en: Sorry, that folder name is in use. Try again?
uk: Перепрошую, така назва теки вже зайнята. Спробувати іншу назву?

en: Try Again
uk: Спробувати знов

en: Do Not Try
uk: Не пробувати

en: Error saving entry. Error code: %1
uk: Помилка збереження запису. Код помилки: %1

en: The contents of the current item has changed.
    Do you want to save changes?
uk: Дані поточного запису було змінено.
    Бажаєте зберегти внесені зміни?

en: Password: %1
uk: Пароль: %1

en: Name-Value Map: %1
uk: Карта ключ-значення: %1

en: Binary Data: %1
uk: Двійкові дані: %1

en: New Entry
uk: Новий запис

en: Please choose a name for the new entry:
uk: Будь ласка, виберіть назву для нового запису:

en: Sorry, that entry already exists. Try again?
uk: Перепрошую, такий запис вже існує. Спробувати ще раз?

en: An unexpected error occurred trying to add the new entry
uk: Несподівана помилка під час додавання нового запису

en: An unexpected error occurred trying to rename the entry
uk: Несподівана помилка під час перейменування запису

en: Are you sure you wish to delete the item '%1'?
uk: Ви впевнені, що бажаєте вилучити елемент «%1»?

en: An unexpected error occurred trying to delete the entry
uk: Несподівана помилка під час вилучення запису

en: Unable to open the requested wallet.
uk: Не вдається відкрити торбинку.

en: Unable to create temporary file for downloading '<b>%1</b>'.
uk: Не вдалося створити тимчасовий файл для отримання «<b>%1</b>».

en: Unable to access wallet '<b>%1</b>'.
uk: Неможливий доступ до торбинки «<b>%1</b>».

en: Folder '<b>%1</b>' already contains an entry '<b>%2</b>'.  Do you wish to replace it?
uk: Тека «<b>%1</b>» вже містить елемент «<b>%2</b>».  Хочете замінити його?

en: Unable to access XML file '<b>%1</b>'.
uk: Неможливий доступ до XML-файла «<b>%1</b>».

en: Error reading XML file '<b>%1</b>' for input.
uk: Помилка читання XML-файла «<b>%1</b>» для вводу.

en: Error: XML file does not contain a wallet.
uk: Помилка: XML-файл не містить торбинку.

en: Unable to store to '<b>%1</b>'.
uk: Не вдалося зберегти дані до «<b>%1</b>».

en: The KDE Wallet system is not enabled. Do you want me to enable it? If not, the KWalletManager will quit as it cannot work without reading the wallets.
uk: Систему зберігання паролів KDE не увімкнено. Хочете увімкнути її? Якщо ви цього не зробите, KWalletManager завершить роботу і не працюватиме, оскільки не виконуватиме читання даних із торбинок.

en: Wallet
uk: Торбинка

en: No wallets open.
uk: Не відкрито жодної торбинки.

en: A wallet is open.
uk: Торбинку відкрито.

en: &New Wallet...
uk: &Нова торбинка…

en: &Delete Wallet...
uk: Ви&лучити торбинку…

en: Export as encrypted
uk: Експортувати шифроване

en: &Import encrypted
uk: &Імпортувати зашифроване

en: Configure &Wallet...
uk: Налаштувати &торбинки…

en: Close &All Wallets
uk: Закрити &всі торбинки

en: Unable to close wallet cleanly. It is probably in use by other applications. Do you wish to force it closed?
uk: Не вдається замкнути торбинку. Можливо, її використовують інші програми. Бажаєте примусово замкнути її?

en: Force Closure
uk: Примусово закрити

en: Do Not Force
uk: Не примушувати

en: Unable to force the wallet closed. Error code was %1.
uk: Не вдається примусово замкнути торбинку. Код помилки:%1.

en: Error opening wallet %1.
uk: Помилка відкривання торбинки %1.

en: Please choose a name for the new wallet:
uk: Будь ласка, виберіть назву для нової торбинки:

en: New Wallet
uk: Нова торбинка

en: Empty name is not supported. Please select a new one.
uk: Підтримки порожніх назв не передбачено. Будь ласка, виберіть назву.

en: Create new wallet
uk: Створення сховища паролів

en: Sorry, that wallet already exists. Try a new name?
uk: Перепрошую, торбинка з такою назвою вже існує. Спробувати іншу назву?

en: Try New
uk: Спробувати новий

en: Are you sure you wish to delete the wallet '%1'?
uk: Ви впевнені, що бажаєте вилучити торбинку «%1»?

en: Unable to delete the wallet. Error code was %1.
uk: Не вдається вилучити торбинку. Код помилки: %1.

en: File name
uk: Назва файла

en: Failed to open file for writing
uk: Не вдалося відкрити файл для записування

en: Select file
uk: Виберіть файл

en: Failed to open file
uk: Не вдалося відкрити файл

en: Wallet named %1 already exists, Operation aborted
uk: Торбинка із назвою %1 вже існує. Дію скасовано.

en: Failed to copy files
uk: Не вдалося скопіювати файли

en: Ignore unsaved changes?
uk: Ігнорувати незбережені зміни?

en: Ignore
uk: Ігнорувати

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
uk: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
uk: П&араметри

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
uk: &Довідка

en: &Open...
uk: &Відкрити…

en: Change &Password...
uk: Змінити &пароль…

en: Disconnec&t
uk: Роз'єднатис&ь

en: Key
uk: Ключ

en: Value
uk: Значення

en: Delete Entry
uk: Вилучити запис

en: &New Entry
uk: &Новий запис

en: Wallet Manager
uk: Менеджер торбинок

en: KDE Wallet Management Tool
uk: Засіб KDE для керування торбинками

en: Copyright ©2013–2017, KWallet Manager authors
uk: © Автори засобу керування KWallet, 2013–2017

en: Maintainer, user interface refactoring
uk: Супровідник, зміна інтерфейсу користувача

en: Original author and former maintainer
uk: Перший автор та колишній супровідник

en: Developer and former maintainer
uk: Розробник і колишній супровідник

en: Developer
uk: Розробник

en: Show window on startup
uk: Показувати вікно при запуску

en: For use by kwalletd only
uk: Тільки для використання kwalletd

en: A wallet name
uk: Назва торбинки

en: Revoke Authorization
uk: Відкликати доступ

en: &Close
uk: &Закрити

[ctx: the 'kdewallet' is currently open (e.g. %1 will be replaced with current wallet name)]
en: The '%1' wallet is currently open
uk: Зараз торбинку «%1» відкрито.

en: The wallet is currently closed
uk: Зараз торбинку закрито

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _openClose)
en: Open...
uk: Відкрити…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _changePassword)
en: Change Password...
uk: Змінити пароль…

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, _contentsTab)
en: Contents
uk: Вміст

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, _appsTab)
en: Applications
uk: Програми

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, _hideContents)
en: Hide &Contents
uk: Сховати &вміст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _binaryViewShow) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, _showContents)
en: Show &Contents
uk: Показати &вміст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _undoChanges)
en: &Undo
uk: &Вернути

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _saveChanges)
en: &Save
uk: &Зберегти
