kwave - en to pt translation catalogue (1034 entries)

en: Reading configuration...
pt: A ler a configuração...

en: Opening main window...
pt: A abrir a janela principal...

en: Startup done
pt: Arranque concluído

en: Scanning plugins...
pt: A sondar os 'plugins'...

en: Loading plugins...
pt: A carregar os 'plugins'...

en: Failed
pt: Falhou

en: Kwave has not been properly installed. No plugins found!
pt: O Kwave não foi devidamente instalado. Não foram encontrados 'plugins'!

en: Ready
pt: Pronto

en: Playback: %1
pt: Reprodução: %1

en: Playback: %1 samples
pt: Reprodução: %1 amostras

[ctx: %1 = Path to modified file]
en: * %1 (modified)
pt: * %1 (modificado)

en: This file has been modified, changes will be lost.
    Do you want to continue?
pt: Este ficheiro foi modificado. As modificações perder-se-ão.
    Deseja continuar?

en: Save As
pt: Gravar Como

en: The file '%1' already exists.
    Do you really want to overwrite it?
pt: Já existe o ficheiro '%1'.
    Deseja realmente substituí-lo?

en: This file has been modified.
    Do you want to save it?
pt: Este ficheiro foi modificado.
    Deseja gravá-lo?

en: Project leader since 2000, core development
pt: Gestor do projecto desde 2000, desenvolvimentos de base

en: Creator of the project, development 1998-2000
pt: Criação do projecto, desenvolvimento entre 1998-2000

en: Creator of the Help/About dialog
pt: Criador da janela Ajuda/Acerca

en: splashscreen, tests and bugfixes
pt: ecrã inicial, testes e correcções de erros

en: Notch filter plugin
pt: 'Plugin' do filtro corta-banda

en: Level meter
pt: Medidor de nível

en: PulseAudio record plugin
pt: 'Plugin' de gravação do PulseAudio

en: Author of aRts
pt: Autoria do aRts

en: Kwave homepage and German online help
pt: Página Web do Kwave e ajuda 'online' em alemão

en: Debian packager
pt: Pacotes da Debian

en: Packaging for Mandrake / X86_64
pt: Pacotes do Mandrake / X86_64

en: Tester
pt: Testes

en: Author of the 'mad' MP3 decoder library
pt: Autoria da biblioteca de descodificação de MP3 'mad'

en: T.H.F. Klok and Cedric Tefft
pt: T.H.F. Klok e Cedric Tefft

en: Maintainers of the 'id3lib' library
pt: Manutenção da biblioteca 'id3lib'

en: Author of the 'audiofile' library
pt: Autoria da biblioteca 'audiofile'

en: Spanish translation
pt: Tradução para Espanhol

en: Author of the 'sndfile' library
pt: Autoria da biblioteca 'sndfile'

en: Czech translation
pt: Tradução para Checo

en: String and i18n updates
pt: Actualizações de textos e I18N

en: Disable the Splash Screen.
pt: Desactiva o Ecrã Inicial.

en: Start Kwave iconified.
pt: Inicia o Kwave minimizado.

[ctx: description of command line parameter]
en: Log all commands into a file <file>.
pt: Registar todos os comandos no ficheiro <ficheiro>.

[ctx: placeholder of command line parameter]
en: file
pt: ficheiro

[ctx: description of command line parameter]
en: Select a GUI type: SDI, MDI or TAB mode.
pt: Seleccione um tipo de GUI: SDI, MDI ou modo por páginas.

[ctx: description of command line parameter]
en: List of audio files, Kwave macro files or Kwave URLs to open (optionally)
pt: Lista de ficheiros de áudio, ficheiros de macros do Kwave ou URL's do Kwave a abrir (opcionalmente)

[ctx: placeholder of command line parameter]
en: [files...]
pt: [ficheiros...]

en: A sound editor built on KDE Frameworks 5
pt: Um editor de som para as Plataformas do KDE 5

en: Kwave label list
pt: Lista de legendas do Kwave

en: Add Label
pt: Adicionar uma Legenda

en: Load Labels
pt: Carregar Legendas

en: Save Labels
pt: Gravar as Legendas

en: There already is a label at the position you have chosen.
    Do you want to replace it?
pt: Já existe uma legenda na posição que escolheu.
    Deseja substituí-la?

en: Modify Label
pt: Modificar a Legenda

[ctx: menu: /File]
en: File
pt: Ficheiro

[ctx: menu: /File/New...]
en: New...
pt: Novo...

[ctx: menu: /File/Open]
en: Open
pt: Abrir

[ctx: menu: /File/Open Recent]
en: Open Recent
pt: Abrir um Recente

[ctx: menu: /File/Open Recent/Clear List]
en: Clear List
pt: Limpar a Lista

[ctx: menu: /File/Record]
en: Record
pt: Gravar o Som

[ctx: menu: /File/&Save]
en: &Save
pt: &Gravar

[ctx: menu: /File/Save]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: menu: /File/Save/As...]
en: As...
pt: Como...

[ctx: menu: /File/Save/Selection...]
en: Selection...
pt: Selecção...

[ctx: menu: /File/Save/Blocks...]
en: Blocks...
pt: Blocos...

[ctx: menu: /File/Close]
en: Close
pt: Fechar

[ctx: menu: /File/New Window]
en: New Window
pt: Nova Janela

[ctx: menu: /File/Revert]
en: Revert
pt: Reverter

[ctx: menu: /File/Quit]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: menu: /Edit]
en: Edit
pt: Editar

[ctx: menu: /Edit/Undo]
en: Undo
pt: Desfazer

[ctx: menu: /Edit/Redo]
en: Redo
pt: Refazer

[ctx: menu: /Edit/Cut]
en: Cut
pt: Cortar

[ctx: menu: /Edit/Copy]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: menu: /Edit/Paste]
en: Paste
pt: Colar

[ctx: menu: /Edit/Crop]
en: Crop
pt: Recortar

[ctx: menu: /Edit/Delete]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: menu: /Edit/Selection]
en: Selection
pt: Selecção

[ctx: menu: /Edit/Selection/All]
en: All
pt: Tudo

[ctx: menu: /Edit/Selection/Range]
en: Range
pt: Intervalo

[ctx: menu: /Edit/Selection/Visible Area]
en: Visible Area
pt: Área Visível

[ctx: menu: /Edit/Selection/Next]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: menu: /Edit/Selection/Previous]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: menu: /Edit/Selection/Nothing]
en: Nothing
pt: Nada

[ctx: menu: /Edit/Selection/To Start]
en: To Start
pt: Até ao Início

[ctx: menu: /Edit/Selection/To End]
en: To End
pt: Até ao Fim

[ctx: menu: /Edit/Selection/Expand to Labels]
en: Expand to Labels
pt: Expandir às Legendas

[ctx: menu: /Edit/Selection/To Next Labels]
en: To Next Labels
pt: Até às Legendas Seguintes

[ctx: menu: /Edit/Selection/To Previous Labels]
en: To Previous Labels
pt: Até às Legendas Anteriores

[ctx: menu: /Edit/Track/Add]
en: Add
pt: Adicionar

[ctx: menu: /Edit/Track]
en: Track
pt: Faixa

[ctx: menu: /Edit/Track/Delete]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: menu: /Edit/Track/Select all]
en: Select all
pt: Seleccionar tudo

[ctx: menu: /Edit/Track/Invert Selection]
en: Invert Selection
pt: Inverter a Selecção

[ctx: menu: /Edit/Clipboard]
en: Clipboard
pt: Área de Transferência

[ctx: menu: /Edit/Clipboard/Flush]
en: Flush
pt: Eliminar

[ctx: menu: /Edit/Clipboard/Insert At...]
en: Insert At...
pt: Inserir Em...

[ctx: menu: /Edit/File Properties...]
en: File Properties...
pt: Propriedades do Ficheiro...

[ctx: menu: /View]
en: View
pt: Ver

[ctx: menu: /View/Go to Position...]
en: Go to Position...
pt: Ir para a Posição...

[ctx: menu: /View/Begin]
en: Begin
pt: Início

[ctx: menu: /View/End]
en: End
pt: Fim

[ctx: menu: /View/Previous Page]
en: Previous Page
pt: Página Anterior

[ctx: menu: /View/Next Page]
en: Next Page
pt: Página Seguinte

[ctx: menu: /View/Scroll Right]
en: Scroll Right
pt: Deslocar para a Direita

[ctx: menu: /View/Scroll Left]
en: Scroll Left
pt: Deslocar para a Esquerda

[ctx: menu: /View/Zoom In]
en: Zoom In
pt: Ampliar

[ctx: menu: /View/Zoom Out]
en: Zoom Out
pt: Reduzir

[ctx: menu: /View/Zoom to Selection]
en: Zoom to Selection
pt: Ampliar para a Selecção

[ctx: menu: /View/Zoom to Whole Signal]
en: Zoom to Whole Signal
pt: Ampliar para o Sinal Inteiro

[ctx: menu: /View/Zoom to 100%]
en: Zoom to 100%
pt: Ampliar a 100%

[ctx: menu: /Play]
en: Play
pt: Tocar

[ctx: menu: /Play/Previous]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: menu: /Play/Rewind]
en: Rewind
pt: Recuar

[ctx: menu: /Play/Start]
en: Start
pt: Início

[ctx: menu: /Play/Loop]
en: Loop
pt: Ciclo

[ctx: menu: /Play/Pause]
en: Pause
pt: Pausa

[ctx: menu: /Play/Continue]
en: Continue
pt: Continuar

[ctx: menu: /Play/Stop]
en: Stop
pt: Parar

[ctx: menu: /Play/Forward]
en: Forward
pt: Avançar

[ctx: menu: /Play/Next]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: menu: /Record]
en: Record
pt: Gravar

[ctx: menu: /Record/Prepare...]
en: Prepare...
pt: Preparar...

[ctx: menu: /Record/Start Now!]
en: Start Now!
pt: Iniciar Agora!

[ctx: menu: /Labels]
en: Labels
pt: Legendas

[ctx: menu: /Labels/Add...]
en: Add...
pt: Adicionar...

[ctx: menu: /Labels/Delete]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: menu: /Labels/Load...]
en: Load...
pt: Carregar...

[ctx: menu: /Labels/Save...]
en: Save...
pt: Gravar...

[ctx: menu: /Fx/Normalize]
en: Normalize
pt: Normalizar

[ctx: menu: /Fx/Fade In]
en: Fade In
pt: Reduzir o Volume

[ctx: menu: /Fx/Fade Out]
en: Fade Out
pt: Aumentar o Volume

[ctx: menu: /Fx/Amplify Free]
en: Amplify Free
pt: Amplificação Livre

[ctx: menu: /Fx/Fade Intro]
en: Fade Intro
pt: Introdução do Desvanecimento

[ctx: menu: /Fx/Fade Leadout]
en: Fade Leadout
pt: Saída do Desvanecimento

[ctx: menu: /Fx/Low Pass]
en: Low Pass
pt: Passa-Baixo

[ctx: menu: /Fx/Notch Filter]
en: Notch Filter
pt: Corta-Banda

[ctx: menu: /Fx/Band Pass]
en: Band Pass
pt: Passa-Banda

[ctx: menu: /Fx/Pitch Shift]
en: Pitch Shift
pt: Desvio de Tom

[ctx: menu: /Fx/Reverse]
en: Reverse
pt: Inverter

[ctx: menu: /Calculate]
en: Calculate
pt: Calcular

[ctx: menu: /Calculate/Silence]
en: Silence
pt: Silenciar

[ctx: menu: /Calculate/Noise]
en: Noise
pt: Ruído

[ctx: menu: /Calculate/Sonagram]
en: Sonagram
pt: Audiograma

[ctx: menu: /Window]
en: Window
pt: Janela

[ctx: menu: /Window/Next Window]
en: Next Window
pt: Janela Seguinte

[ctx: menu: /Window/Previous Window]
en: Previous Window
pt: Janela Anterior

[ctx: menu: /Window/Cascade Sub Windows]
en: Cascade Sub Windows
pt: Sub-Janelas em Cascata

[ctx: menu: /Window/Tile Sub Windows]
en: Tile Sub Windows
pt: Sub-Janelas Lado-a-Lado

[ctx: menu: /Window/Arrange Sub Windows Vertically]
en: Arrange Sub Windows Vertically
pt: Organizar as Sub-Janelas na Vertical

[ctx: menu: /Settings]
en: Settings
pt: Configuração

[ctx: menu: /Settings/Show Files in.../Separate Windows (SDI)]
en: Separate Windows (SDI)
pt: Janelas Separadas (SDI)

[ctx: menu: /Settings/Show Files in...]
en: Show Files in...
pt: Mostrar os Ficheiros...

[ctx: menu: /Settings/Show Files in.../Same Window (MDI)]
en: Same Window (MDI)
pt: Na Mesma Janela (MDI)

[ctx: menu: /Settings/Show Files in.../Tabs]
en: Tabs
pt: Páginas

[ctx: menu: /Settings/Playback]
en: Playback
pt: Reprodução

[ctx: menu: /Settings/Record]
en: Record
pt: Gravar

[ctx: menu: /Settings/Record/Format]
en: Format
pt: Formato

[ctx: menu: /Settings/Record/Source]
en: Source
pt: Fonte

[ctx: menu: /Settings/Reset Toolbar]
en: Reset Toolbar
pt: Repor a Barra de Ferramentas

[ctx: menu: /Settings/Re-enable all "Do not ask again" messages]
en: Re-enable all "Do not ask again" messages
pt: Voltar a activar todas as mensagens "Não perguntar de novo"

[ctx: menu: /Help/Contents]
en: Contents
pt: Conteúdo

[ctx: menu: /Help]
en: Help
pt: Ajuda

[ctx: menu: /Help/About Kwave]
en: About Kwave
pt: Acerca do Kwave

[ctx: menu: /Help/About KDE]
en: About KDE
pt: Acerca do KDE

en: Previous
pt: Anterior

en: Rewind
pt: Recuar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RecordDlg) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btRecord)
en: Record
pt: Gravar

en: Start playback
pt: Iniciar a reprodução

en: Start playback and loop
pt: Iniciar a reprodução e pôr em ciclo

en: Stop playback or loop
pt: Parar a reprodução ou ciclo

en: Forward
pt: Avançar

en: Next
pt: Seguinte

en: Continue playback
pt: Continuar a reprodução

en: Pause playback
pt: Pausar a reprodução

en: Loading main menu...
pt: A carregar o menu principal...

en: Initializing toolbar...
pt: A iniciar a barra de ferramentas...

en: Create a new empty file
pt: Criar um novo ficheiro vazio

en: Open an existing file
pt: Abrir um ficheiro existente

en: Save the current file
pt: Gravar o ficheiro actual

en: Save the current file under a different name or file format...
pt: Gravar o ficheiro actual com um nome ou formato de ficheiro diferente...

en: Close the current file
pt: Fechar a janela actual

en: Undo
pt: Desfazer

en: Redo
pt: Refazer

en: Cut
pt: Cortar

en: Copy
pt: Copiar

en: Insert
pt: Inserir

en: Mute selection
pt: Silenciar a selecção

en: Delete selection
pt: Apagar a selecção

en: Reset the toolbar to default settings?
pt: Deseja repor a barra de ferramentas com as definições originais?

en: Re-enable all disabled notifications?
    All messages that you previously turned off by activating the "Do not ask again" checkbox will then be enabled again.
pt: Deseja voltar a activar todas as notificações desactivadas?
    Todas as mensagens que tiver desligado anteriormente ao activar a opção "Não perguntar de novo" ficarão activadas de novo.

en: Executing command '%1'...
pt: A executar o comando '%1'...

en: Executing Kwave script file '%1'...
pt: A executar o ficheiro de programa do Kwave '%1'...

en: Loading file '%1'...
pt: A carregar o ficheiro '%1'...

en: Out of memory
pt: Sem memória

[ctx: error message after opening a file failed]
en: Unable to open '%1'
pt: Não foi possível abrir o '%1'

[ctx: error message after opening a file failed]
en: Invalid or unknown file type: '%1'
pt: Tipo de ficheiro inválido ou desconhecido: '%1'

en: Open
pt: Abrir

[ctx: Length, as in total duration of loaded song]
en: Length: %1 (%2 samples)
pt: Duração: %1 (%2 amostras)

en: Mode: %1 kHz @ %2 Bit
pt: Modo: %1 kHz @ %2 Bit

[ctx: %1=first sample, %2=last sample, %3=number of samples, example: 'Selected: 2000...3000 (1000 samples)']
en: Selected: %1...%2 (%3 samples)
pt: Selecção: %1...%2 (%3 amostras)

[ctx: %1=start time, %2=end time, %3=time span, example: 'Selected: 02:00...05:00 (3 min)']
en: Selected: %1...%2 (%3)
pt: Selecção: %1...%2 (%3)

en: Position: %1
pt: Posição: %1

[ctx: tooltip of the undo toolbar button if undo enabled]
en: Undo (%1)
pt: Desfazer (%1)

[ctx: tooltip of the undo toolbar button if undo disabled]
en: Undo
pt: Desfazer

[ctx: tooltip of the redo toolbar button, redo enabled]
en: Redo (%1)
pt: Refazer (%1)

[ctx: tooltip of the redo toolbar button, redo disabled]
en: Redo
pt: Refazer

[ctx: menu entry for undo if undo enabled]
en: Undo (%1)
pt: Desfazer (%1)

[ctx: menu entry for undo if undo disabled]
en: Undo
pt: Desfazer

[ctx: menu entry for redo if redo enabled]
en: Redo (%1)
pt: Refazer (%1)

[ctx: menu entry for redo if redo disabled]
en: Redo
pt: Refazer

[ctx: special entry in the list of labels to delete all]
en: (All)
pt: (Tudo)

en: Zoom to selection
pt: Ampliar à selecção

en: Zoom in
pt: Ampliar

en: Zoom out
pt: Reduzir

en: Zoom to 100%
pt: Ampliar a 100%

en: Zoom to all
pt: Ampliar a tudo

en: Select zoom factor
pt: Seleccionar o factor de ampliação

en: %1 sec
pt: %1 s

en: Interpolation
pt: Interpolação

en: Transform
pt: Transformar

en: Flip horizontal
pt: Inverter na horizontal

en: Flip vertical
pt: Inverter na vertical

en: Into first half
pt: Para a primeira metade

en: Into second half
pt: Para a segunda metade

en: Delete
pt: Apagar

en: Fit In
pt: Ajustar Dentro

en: Presets
pt: Predefinições

en: Save Preset
pt: Gravar a Predefinição

en: Currently Selected Point
pt: Ponto Seleccionado de Momento

en: Every Second Point
pt: A cada Ponto de Segundo

[ctx: Filter description for Kwave curve presets, for use in a FileDialog]
en: Kwave curve preset (*.curve)
pt: Predefinição da curva do Kwave (*.curve)

en: Save Curve Preset
pt: Gravar a Predefinição da Curva

en: Applying '%1'...
pt: A aplicar o '%1'...

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbSeconds) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbLevelFadeOut) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbLevelFadeIn)
en:  sec
pt:  s

[ctx: tooltip of a label, %1=index, %2=description/name]
en: Label #%1 (%2)
pt: Legenda #%1 (%2)

[ctx: tooltip of a label, without description, %1=index]
en: Label #%1
pt: Legenda #%1

en: Label
pt: Legenda

en: New
pt: Novo

en: &Delete
pt: &Apagar

en: &Properties...
pt: &Propriedades...

en: Move Label
pt: Mover a Legenda

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LabelPropertiesWidgetBase)
en: Label Properties...
pt: Propriedades da Legenda...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Kwave::SelectTimeWidget, time)
en: <b>label position:</b><br>
    Here you can set the position of the label, either by time, by percentage of the whole file or by an absolute sample position. However, internally Kwave always uses the position in samples.
pt: <b>posição da legenda:</b><br/>
    Aqui poderá definir a posição da legenda, seja por tempo, como uma percentagem do ficheiro inteiro ou com uma posição absoluta da amostra. Contudo, internamente o Kwave usa sempre a posição em amostras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Description:
pt: Descrição:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edDescription)
en: some description of the label (optional)
pt: alguma descrição para a legenda (opcional)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edDescription)
en: <b>label description:</b><br>
    Here you can enter some short text to describe the label.
pt: <b>descrição da legenda:</b><br/>
    Aqui poderá indicar um breve texto para descrever a legenda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Position:
pt: Posição:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Index:
pt: Índice:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lblIndex)
en: index of the label
pt: índice da legenda

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lblIndex)
en: <b>label index</b><br>
    This is just a numeric index of the label, starting with zero, sorted by position. Lower index means 'left', higher index means 'right'. You cannot change the index itself, but change the label's position.
pt: <b>índice da legenda</b><br>
    Este é apenas um índice numérico para a legenda, a começar em zero e ordenado pela posição. Os índices menores correspondem à 'esquerda', enquanto os maiores correspondem à 'direita'. Você não poderá alterar o índice em si, mas poderá alterar a posição da legenda.

en: Selection, left border
pt: Selecção, contorno esquerdo

en: Selection, right border
pt: Selecção, contorno direito

en: Drag and Drop
pt: Arrastar e Largar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QGroupBox, SelectTimeWidgetBase)
en: frmLength
pt: Duração

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SelectTimeWidgetBase) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Length
pt: Duração

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbSamples)
en: select by number of samples
pt: seleccionar pelo número de amostras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSamples)
en: &Samples
pt: A&mostras

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbTime)
en: select by time
pt: seleccionar pelo tempo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTime)
en: &Time
pt: &Tempo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbPercents)
en: select by percentage of the signal's length
pt: seleccionar pela percentagem da duração do sinal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPercents)
en: &Percent
pt: &Percentagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMinutes)
en: Minutes
pt: Minutos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMilliSeconds)
en: Milliseconds
pt: Milisegundos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSeconds)
en: Seconds
pt: Segundos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHours)
en: Hours
pt: Horas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slidePercents)
en: sets the selection by the percentage of the whole signal
pt: define a selecção como uma percentagem de todo o sinal

en: &Undo
pt: Desfa&zer

en: &Redo
pt: &Refazer

en: Cu&t
pt: Cor&tar

en: &Copy
pt: &Copiar

en: &Paste
pt: Co&lar

en: Selection
pt: Selecção

en: &Save...
pt: &Gravar...

en: &Expand to Labels
pt: &Expandir às Legendas

en: To Next Labels
pt: Até às Legendas Seguintes

en: To Previous Labels
pt: Até às Legendas Anteriores

en: Kwave Macro Files
pt: Ficheiros de Macros do Kwave

en: All Files
pt: Todos os Ficheiros

en: All Supported Files
pt: Todos os Ficheiros Suportados

en: No Compression
pt: Sem Compressão

en: CCITT G.711 u-law
pt: CCITT G.711 lei-u

en: CCITT G.711 A-law
pt: CCITT G.711 lei-A

en: DVI Audio / IMA
pt: Áudio DVI / IMA

en: MPEG Layer I
pt: MPEG Nível I

en: MPEG Layer II
pt: MPEG Nível II

en: MPEG Layer III
pt: MPEG Nível III

en: Do you really want to abort the current action?
pt: Deseja realmente interromper a acção actual?

en: Album
pt: Álbum

en: Name of the album if the source is an album
    that consist of more medias.
pt: O nome do álbum, caso a origem seja um álbum
    com mais conteúdos.

en: Annotation
pt: Anotação

en: Provides general comments about the file or the subject of
    the file. If the comment is several sentences long, end
    each sentence with a period. Do not include newline
    characters!
pt: Oferece comentários gerais acerca do ficheiro ou do assunto do mesmo.
    Se o comentário tiver várias frases, termine cada uma com um ponto.
    Não inclua caracteres de fim-de-linha!

en: Archival location
pt: Localização do arquivo

en: Indicates where the subject of the file is archived.
pt: Indica onde o assunto do ficheiro fica arquivado.

en: Author
pt: Autoria

en: Identifies the name of the author of the original
    subject of the file.
    Example: 'van Beethoven, Ludwig'
pt: Identifica o nome do autor do assunto original do ficheiro.
    Exemplo: 'van Beethoven, Ludwig'

en: Lower Bitrate
pt: Taxa de Dados Inferior

en: Specifies the lower limit in a VBR bitstream.
pt: Indica o limite inferior numa transmissão de dados VBR.

en: Bitrate Mode
pt: Modo da Taxa de Dados

en: Bitrate Mode (ABR, VBR, CBR, etc...)
pt: Modo da Taxa de Dados (ABR, VBR, CBR, etc...)

en: Bitrate
pt: Taxa de Dados

en: Nominal bitrate of the audio stream in bits per second
pt: Taxa de dados nominal da transmissão de áudio em bits por segundo

en: Upper Bitrate
pt: Taxa de Dados Superior

en: Specifies the upper limit in a VBR bitstream.
pt: Indica o limite superior numa transmissão de dados VBR.

en: Bits per Sample
pt: 'Bits' por Amostra

en: Specifies the number of bits per sample.
pt: Define o número de 'bits' por amostra.

en: Number of the CD, if the source is an album of more CDROMs
pt: O número do CD, caso a origem seja um álbum com mais CD's

en: Number of CDs, if the source is an album of more CDROMs
pt: A quantidade de CD's, caso a origem seja um álbum com mais CD's

en: Commissioned
pt: Comissário

en: Lists the name of the person or organization
    that commissioned the subject of the file.
pt: Indica o nome da pessoa ou organização
    que foi comissária do assunto do ficheiro.

en: Comments
pt: Comentários

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_compression)
en: Compression
pt: Compressão

en: Sets a mode for compressing the audio
    data to reduce disk space.
pt: Define um modo de compressão dos dados
    do áudio para reduzir o espaço em disco.

en: Contact
pt: Contacto

en: Contact information for the creators or distributors of
    the track. This could be a URL, an email address, the
    physical address of the producing label.
pt: A informação de contacto dos criadores ou distribuidores
    da faixa. Isto poderá ser um URL, um endereço de e-mail
    ou o endereço físico da editora ou produtora.

en: Records the copyright information for the file. If there are
    multiple copyrights, separate them by a semicolon followed
    by a space.
    Example: 'Copyright Linux community 2002'
pt: Regista a informação de direitos de cópia ('copyright') do ficheiro.
    Se existirem vários direitos de cópia, separe-os com um ponto-e-vírgula,
    seguido de um espaço.
    Exemplo: 'Copyright comunidade de Linux 2002'

en: Copyrighted
pt: Com Copyright

en: Indicates whether the file is protected by copyright or not.
pt: Indica se o ficheiro está protegido por direitos de cópia ou não.

en: Date
pt: Data

en: Specifies the date the subject of the file was created.
    Example: '2001-12-24'
pt: Define a data de criação do assunto do ficheiro.
    Exemplo: '2001-12-24'

en: Engineer
pt: Engenheiro

en: Shows the name of the engineer who worked on the file.
    If there are multiple engineers, separate the names by
    a semicolon and a blank.
pt: Mostra o nome do engenheiro que trabalhou sobre o ficheiro.
    Se existirem vários engenheiros, separe os nomes com um
    ponto-e-vírgula e um espaço em branco.

en: Estimated Length
pt: Duração Estimada

en: Estimated length of the file in samples
pt: A duração estimada do ficheiro em amostras

en: Filename
pt: Nome do Ficheiro

en: Name of the opened file
pt: Nome do ficheiro aberto

en: File Size
pt: Tamanho do Ficheiro

en: Size of the file in bytes
pt: Tamanho do ficheiro em 'bytes'

en: Genre
pt: Género

en: Describes the genre or style of the original work.
    Examples: 'classic', 'pop'
pt: Descreve o género ou estilo do trabalho original.
    Exemplos: 'clássico', 'pop'

en: ISRC number for the track; see the ISRC intro page
    for more information on ISRC numbers.
    http://www.ifpi.org/site-content/online/isrc_intro.html
pt: O número ISRC da faixa; veja a página de introdução do ISRC
    para saber mais informações sobre os números ISRC.
    http://www.ifpi.org/site-content/online/isrc_intro.html

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KeywordWidgetBase)
en: Keywords
pt: Palavras-Chave

en: Provides a list of keywords that refer to the
    file or subject of the file.
pt: Oferece uma lista de palavras-chave que dizem respeito ao
    ficheiro ou assunto do ficheiro.

en: Labels
pt: Legendas

en: The list of labels/markers.
pt: A lista de legendas/marcadores.

en: Length of the file in samples.
pt: O tamanho do ficheiro em amostras.

en: License
pt: Licença

en: License information, e.g., 'All Rights Reserved',
    'Any Use Permitted', an URL to a license or the
    EFF Open Audio License ('distributed under the
    terms of the Open Audio License.
    See http://www.eff.org/IP/Open_licenses/eff_oal.html
    for details'), etc.
pt: A informação da licença, p.ex., 'Todos os Direitos Reservados',
    'Qualquer Uso Permitido', um URL para uma dada licença ou a
    Licença de Áudio Livre da EFF ('distribuído segundo os termos
    da Open Audio License.
    Veja mais detalhes em http://www.eff.org/IP/Open_licenses/eff_oal.html'), etc.

en: Medium
pt: Meio

en: Describes the original subject of the file,
    where it was first recorded.
    Example: 'orchestra'
pt: Descreve o assunto original do ficheiro,
    onde foi gravado da primeira vez.
    Exemplo: 'orquestra'

en: Mime Type
pt: Tipo MIME

en: Mime type of the file format
pt: Tipo MIME do formato do ficheiro

en: Emphasis
pt: Ênfase

en: Audio emphasis mode
pt: Modo de ênfase do áudio

en: Layer
pt: Nível

en: MPEG Layer, I, II or III
pt: MPEG Nível I, II ou III

en: Mode Extension
pt: Extensão do Modo

en: MPEG Mode Extension (only if Joint Stereo)
pt: Extensão do Modo de MPEG (apenas se Estéreo-Conjunto)

en: Version
pt: Versão

en: MPEG Version, 1, 2 or 2.5
pt: Versão do MPEG, 1, 2 ou 2.5

en: Name
pt: Nome

en: Stores the title of the subject of the file.
    Example: "Symphony No.6, Op.68 'Pastoral'"
pt: Guarda o título do assunto do ficheiro.
    Exemplo: "Sinfonia No.6, Op.68 'Pastoral'"

en: Opus Frame Length
pt: Tamanho da Trama do Opus

en: Opus Frame Length in ms (supported values are 2.5, 5, 10, 20, 40, or 60 ms)
pt: Tamanho da trama do Opus em ms (os valores suportados são 2.5, 5, 10, 20, 40, ou 60 ms)

en: Organization
pt: Organização

en: Name of the organization producing the track
    (i.e. the 'record label')
pt: O nome da organização que produziu a faixa
    (i.e. a 'editora')

en: Indicates whether the file is an original or a copy
pt: Indica se o ficheiro é um original ou uma cópia

en: Performer
pt: Artista

en: The artist(s) who performed the work. In classical
    music this would be the conductor, orchestra, soloists.
    In an audio book it would be the actor who did the reading.
pt: Os artistas que desempenharam a obra. Na música clássica,
    estes seriam os condutores, orquestra, solistas, etc.
    Num livro de áudio, seria o actor que fez a leitura do mesmo.

en: Private
pt: Privado

en: Indicates whether the subject is private
pt: Indica se o assunto é privado

en: Product
pt: Produto

en: Specifies the name or the title the
    file was originally intended for.
    Example: 'Linux audio collection'
pt: Indica o nome ou o título para o qual
    foi destinado o ficheiro originalmente.
    Exemplo: 'colecção de áudio do Linux'

en: Sample Format
pt: Formato da Amostra

en: Format used for storing the digitized audio samples.
    Example: '32-bit IEEE floating-point'
pt: O formato usado para guardar as amostras de dados digitalizadas.
    Exemplo: '32-bits IEEE de vírgula flutuante'

en: Sample Rate
pt: Taxa de Amostragem

en: Number of samples per second
pt: Número de amostras por segundo

en: Software
pt: Aplicação

en: Identifies the name of the software package
    used to create the file.
    Example: 'Kwave v0.6.4-1'
pt: Identifica o nome do pacote aplicacional
    usado para criar o ficheiro.
    Exemplo: 'Kwave v0.6.4-1'

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_source) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpSource)
en: Source
pt: Origem

en: Identifies the name of the person or organization
    who supplied the original subject of the file.
    Example: 'Chaotic Sound Research'
pt: Identifica o nome da pessoa ou organização
    que forneceu o assunto original do ficheiro.
    Exemplo: 'Chaotic Sound Research'

en: Source form
pt: Forma da origem

en: Identifies the original form of
    the material that was digitized.
    Examples: 'Record/Vinyl/90RPM', 'Audio DAT', 'tape/CrO2/60min'
pt: Identifica a forma original
    do material que foi digitalizado.
    Exemplos: 'Disco/Vinil/90RPM', 'DAT', 'cassete/CrO2/60min'

en: Subject
pt: Assunto

en: Describes the subject of the file.
    Example: 'Bird voices at early morning'
pt: Descreve o assunto do ficheiro.
    Exemplo: 'Vozes de pássaros de manhãzinha'

en: Technician
pt: Técnico

en: Identifies the technician who digitized the subject file.
    Example: 'Torvalds, Linus'
pt: Identifica o técnico que digitalizou o assunto do ficheiro.
    Exemplo: 'Torvalds, Linus'

en: Track
pt: Faixa

en: Track of the CD if the source was a CDROM.
pt: A faixa do CD, caso a origem seja um CD.

en: Tracks
pt: Faixas

en: Number of tracks of the CD if the source was a CDROM.
pt: O número de faixas do CD, caso a origem seja um CD.

en: Channels
pt: Canais

en: Specifies the number of channels of the signal.
pt: Define o número de canais do sinal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompressionBaseQuality)
en: Base Quality
pt: Qualidade de Base

en: Base quality of the compression in VBR mode
pt: A qualidade de base da compressão no modo VBR

en: May be used to differentiate multiple versions
    of the same track title in a single collection.
    (e.g. remix info)
pt: Poderá ser usado para diferenciar diversas versões
    do mesmo título de faixa numa única colectânea.
    (p.ex. informação do remix)

[ctx: file progress dialog]
en: File:
pt: Ficheiro:

[ctx: file progress dialog]
en: Length:
pt: Tamanho:

[ctx: file progress dialog]
en: Sample Rate:
pt: Taxa de Amostragem:

[ctx: file progress dialog, %1=number of samples per second]
en: %1 Samples per second
pt: %1 amostras por segundo

[ctx: file progress dialog]
en: Resolution:
pt: Resolução:

[ctx: file progress dialog, %1=number of bits per sample (8, 16, 24...)]
en: %1 Bits per sample
pt: %1 Bits por amostra

[ctx: file progress dialog]
en: Tracks:
pt: Faixas:

[ctx: number of tracks]
en: 2 (stereo)
pt: 2 (estéreo)

en: Do you really want to abort the operation?
pt: Deseja realmente interromper a operação?

[ctx: file progress dialog, %1=transfer rate, %2=remaining duration]
en: %1 kB/s (%2 remaining)
pt: %1 kB/s (falta %2)

[ctx: file progress dialog, %1=number of loaded/saved megabytes, %2=number of total megabytes to load or save]
en: %1 MB of %2 MB done
pt: %1 MB de %2 MB terminados

[ctx: file progress dialog, %1=a number of samples]
en: %1 samples
pt: %1 amostras

en: Sinus
pt: Sinusoidal

en: Sawtooth
pt: Dente-de-Serra

en: Inverse Sawtooth
pt: Dente-de-Serra Invertido

en: Square Sinus
pt: Sinusoidal Quadrada

en: Cubic Sinus
pt: Sinusoidal Cúbica

en: Blues
pt: Azuis

en: Classic Rock
pt: Rock Clássico

en: Country
pt: País

en: Dance
pt: Dança

en: Other
pt: Outro

en: Alternative
pt: Alternativo

en: Soundtrack
pt: Banda Sonora

en: Ambient
pt: Ambiente

en: Fusion
pt: Fusão

en: Classical
pt: Clássico

en: House
pt: Casa

en: Game
pt: Jogo

en: Sound Clip
pt: Trecho de Som

en: Noise
pt: Ruído

en: Alternative Rock
pt: Rock Alternativo

en: Bass
pt: Graves

en: Space
pt: Espaço

en: Instrumental Pop
pt: Pop Instrumental

en: Instrumental Rock
pt: Rock Instrumental

en: Ethnic
pt: Étnica

en: Gothic
pt: Gótico

en: Comedy
pt: Comédia

en: Psychedelic
pt: Psicadélico

en: Fast Fusion
pt: Fusão Rápido

en: Latin
pt: Latino

en: Revival
pt: Revivalista

en: Celtic
pt: Celta

en: Gothic Rock
pt: Rock Gótico

en: Progressive Rock
pt: Rock Progressivo

en: Psychedelic Rock
pt: Rock Psicadélico

en: Symphonic Rock
pt: Rock Sinfónico

en: Chorus
pt: Coro

en: Acoustic
pt: Acústico

en: Humour
pt: Humor

en: Speech
pt: Fala

en: Chamber Music
pt: Música de Câmara

en: Symphony
pt: Sinfonia

en: Satire
pt: Sátira

en: Folklore
pt: Foquelore

en: Ballad
pt: Balada

en: Duet
pt: Dueto

en: Drum Solo
pt: Solo de Bateria

en: Contemporary Christian
pt: Cristão Contemporâneo

en: Christian Rock
pt: Rock Cristão

en: Abstract
pt: Resumo

en: Baroque
pt: Barroco

en: Eclectic
pt: Ecléctico

en: Electro
pt: Electrónico

en: Garage
pt: Garagem

en: Industro-Goth
pt: Gótico-Industrial

en: New Romantic
pt: Neo-Romântico

en: Post-Punk
pt: Pós-Punk

en: Post-Rock
pt: Pós-Rock

en: Psytrance
pt: Trance Psicadélico

en: Space Rock
pt: Rock Espacial

en: Neoclassical
pt: Neo-Clássico

en: Audiobook
pt: Livro de Áudio

en: Audio Theatre
pt: Áudio-Teatro

en: Podcast
pt: 'Podcast'

en: Garage Rock
pt: Rock de Garagem

en: Psybient
pt: Ambiente Psicadélico

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Spline
pt: Curva

en: Polynom, nth Degree
pt: Polinómio de n-ésimo grau

en: Polynom, 3rd Degree
pt: Polinómio de 3º grau

en: Polynom, 5th Degree
pt: Polinómio de 5º grau

en: Polynom, 7th Degree
pt: Polinómio de 7º grau

en: Sample and Hold
pt: Amostrar e Reter

en: Failed opening the log file '%1' for writing
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro de registo '%1' para escrita

en: Unable to open '%1'
pt: Não foi possível aceder ao '%1'

en: Qt Multimedia Audio
pt: Áudio do Qt Multimedia

en: Running plugin '%1'...
pt: A executar o 'plugin' '%1'...

en: The plugin '%1' is unknown or invalid.
pt: O 'plugin' '%1' é desconhecido ou inválido.

en: Error On Loading Plugin
pt: Erro no Carregamento do 'Plugin'

en: Loading plugin %1...
pt: A carregar o 'plugin' %1...

en: Linear Two's Complement
pt: Complemento-a-Dois Linear

en: Unsigned Integer
pt: Inteiro sem Sinal

en: 32-bit IEEE Floating-Point
pt: 32-bits IEEE de vírgula flutuante

en: 64-bit IEEE Double Precision Floating-Point
pt: 64-bits IEEE de vírgula flutuante de precisão dupla

en: Signal is empty, nothing to save.
pt: O sinal está em branco; não há nada a gravar.

en: Saving in this format will lose the following additional file attribute(s):
    %1
    Do you still want to continue?
pt: Se gravar neste formato, irá perder os seguintes atributos de ficheiro adicionais:
    %1
    Deseja continuar à mesma?

en: (built with KDE Frameworks %1)
pt: (compilado com as Plataformas do KDE %1)

en: An error occurred while saving the file.
pt: Ocorreu um erro na gravação do ficheiro.

en: The file has been truncated and might be corrupted.
pt: O ficheiro foi truncado, pelo que poderá estar danificado.

en: Sorry, the file type is not supported.
pt: Infelizmente, o tipo do ficheiro não é suportado.

en: Insert Clipboard at position
pt: Inserir a Área de Transferência na posição

en: Paste
pt: Colar

en: Crop
pt: Recortar

en: Expand Selection to Label
pt: Expandir a Selecção até à Legenda

en: Select Next Labels
pt: Seleccionar as Legendas Seguintes

en: Select Previous Labels
pt: Seleccionar as Legendas Anteriores

en: Select All Tracks
pt: Seleccionar Todas as Faixas

en: Deselect all tracks
pt: Deseleccionar todas as faixas

en: Invert Track Selection
pt: Inverter a Selecção da Faixa

en: Select Track
pt: Seleccionar a Faixa

en: Deselect Track
pt: Deseleccionar a Faixa

en: Toggle Track Selection
pt: Comutar a Selecção da Faixa

en: Append Track
pt: Adicionar uma Faixa

en: Insert Track
pt: Inserir uma Faixa

en: Delete Track
pt: Apagar a Faixa

en: Insert Space
pt: Inserir um Espaço

en: Not enough memory for saving undo information.
pt: Não existe memória suficiente para guardar a informação para desfazer/refazer.

en: Do you want to continue without the possibility to undo?
pt: Deseja continuar sem a possibilidade de desfazer operações?

en: <b>Hint</b>: you can configure the amount of memory<br>available for undo under '%1'/'%2'.
pt: <b>Sugestão</b>: poderá configurar a quantidade de memória<br/>disponível para desfazer/refazer em '%1'/'%2'.

en: Settings
pt: Configuração

en: Memory
pt: Memória

en: Last Action
pt: Última Acção

en: Modify File Info
pt: Modificar a Informação do Ficheiro

en: Delete All Labels
pt: Apagar Todas as Legendas

en: Delete Label
pt: Apagar a Legenda

en: Manual Track Selection
pt: Selecção de Faixas Manual

en: Manual Selection
pt: Selecção Manual

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btNew)
en: New File
pt: Novo Ficheiro

[ctx: name of the undo action for inserting a meta data object]
en: Insert %1
pt: Inserir um %1

[ctx: name of the undo action for inserting multiple meta data objects of the same type: %1=number of elements, %2=name of one element in singular]
en: Insert %1 %2 objects
pt: Inserir %1 objectos de %2

en: Insert Meta Data
pt: Inserir Meta-Dados

[ctx: name of the undo action for deleting a meta data object]
en: Delete %1
pt: Apagar o %1

[ctx: name of the undo action for deleting multiple meta data objects of the same type: %1=number of elements, %2=name of one element in singular]
en: Delete %1 %2 objects
pt: Pagar %1 objectos de %2

en: Delete Meta Data
pt: Apagar os Meta-Dados

en: Modify Samples
pt: Modificar as Amostras

[ctx: name of the undo action for modifying a meta data object]
en: Modify %1
pt: Modificar o %1

[ctx: name of the undo action for modifying multiple meta data objects of the same type: %1=number of elements, %2=name of one element in singular]
en: Modify %1 %2 objects
pt: Modificar %1 objectos de %2

en: Modify Meta Data
pt: Modificar os Meta-Dados

[ctx: time of label tooltip, %1=hour, %2=minute, %3=second, %4=milliseconds]
en: %1:%2:%3.%4
pt: %1:%2:%3,%4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegEmphasis)
en: None
pt: Nenhum

en: name
pt: nome

en: version
pt: versão

en: authors
pt: autores

en: Plugins found: %1
pt: 'Plugins' detectados: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AboutDialogBase)
en: About Kwave
pt: Acerca do Kwave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, header)
en: <h1>Kwave - a sound editor by KDE</h1>
pt: <h1>Kwave - um editor de som do KDE</h1>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, about_tab)
en: About
pt: Acerca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, abouttext)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-size:x-large; font-weight:600;">Kwave is a sound editor based on KDE Frameworks. </span></p><p><br/>With Kwave you can edit many sorts of audio files including multi track files. You are able to alter and play back each track on its own.<br/>Kwave also includes many plugins  to transform the audio data in several ways and presents a graphical view with a complete zoom and scroll capability.</p></body></html>
pt: <html><head/><body><p><span style="font-size:x-large;font-weight:600;">O Kwave é um editor de som baseado nas Plataformas do KDE.</span></p><p><br/>Com o Kwave, poderá editar vários tipos de ficheiros de áudio, incluindo os ficheiros multi-faixas. Será capaz de alterar e reproduzir cada faixa individualmente.<br/>O Kwave também inclui muitos 'plugins' (alguns estão ainda em desenvolvimento) para transformar os dados de áudio de diversas formas, oferecendo ainda uma vista gráfica com uma capacidade completa para ampliar e deslocar-se sobre a mesma.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, authors_tab)
en: Authors
pt: Autores

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, thanks_tab)
en: Thanks To
pt: Agradecimentos a

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, plugins_tab)
en: Plugins info
pt: Informação dos 'plugins'

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, translations_tab)
en: Translation
pt: Tradução

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, license_tab)
en: License agreement
pt: Acordo de licença

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AmplifyFreeDlg)
en: Amplify Free
pt: Amplificação Livre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLevelFadeIn)
en: Fade In
pt: Reduzir o Volume

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLevelFadeOut)
en: Fade Out
pt: Aumentar o Volume

en: Fade Intro
pt: Introdução do Desvanecimento

en: Fade Leadout
pt: Finalização do Desvanecimento

en: &Stop
pt: &Parar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btListen)
en: &Listen
pt: &Ouvir

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, BandPassDlg)
en: Band Pass
pt: Passa-Banda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btListen)
en: start/stop pre-listening
pt: iniciar/parar a pré-audição

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btListen)
en: Start or stop the pre-listening of the current settings. If pre-listening is enabled, you will nearly immediately hear any change in the selected parameters.
pt: Inicia ou pára a pré-audição das definições actuais. Se a pré-audição estiver activa, irá ouvir quase de imediato todas as alterações nos parâmetros seleccionados.

en: ASCII encoded audio
pt: Áudio codificado em ASCII

en: Unable to open the file for saving.
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro a gravar.

en: NeXT, Sun Audio
pt: Áudio NeXT, Sun

en: Amiga IFF/8SVX Sound File Format
pt: Formato de Ficheiros de Som IFF/8SVX do Amiga

en: Compressed Audio Interchange Format
pt: Formato de Intercâmbio de Áudio Comprimido

en: Audio Interchange Format
pt: Formato de Intercâmbio de Áudio

en: Audio Visual Research File Format
pt: Formato de Ficheiro de Investigação Visual de Áudio

en: Core Audio File Format
pt: Formato de Ficheiro do Core Audio

en: Berkeley, IRCAM, Carl Sound Format
pt: Formato de Som da Berkeley, IRCAM, Carl

en: NIST SPHERE Audio File Format
pt: Formato de Ficheiros de Áudio NIST SPHERE

en: Sample Vision Format
pt: Formato de Visão de Amostras

en: Format or function is not implemented
pt: O formato ou função não estão implementados

en: File header is damaged
pt: O cabeçalho do ficheiro está danificado

en: Invalid codec type
pt: Tipo de codificador inválido

en: Opening the file failed
pt: Não foi possível abrir o ficheiro

en: Read access failed
pt: Não foi possível aceder para leitura

en: Invalid sample format
pt: O formato de amostras é inválido

en: An error occurred while opening the file:
    '%1'
pt: Ocorreu um erro ao abrir o ficheiro:
    '%1'

en: FLAC audio
pt: Áudio FLAC

en: Opening the FLAC bitstream failed.
pt: Não foi possível abrir a sequência de 'bits' em FLAC.

en: Error while parsing the FLAC metadata. (%s)
pt: Ocorreu um erro ao processador os meta-dados do FLAC. (%s)

en: Unable to open the FLAC encoder.
pt: Não foi possível aceder ao codificador de FLAC.

[ctx: menu: /Settings/MP3 Encoder Setup]
en: MP3 Encoder Setup
pt: Configuração do Codificador de MP3

en: MPEG layer III audio
pt: Áudio em MPEG nível III

en: MPEG layer II audio
pt: Áudio em MPEG nível II

en: MPEG layer I audio
pt: Áudio em MPEG nível I

en: The file has an invalid checksum.
    Do you still want to continue?
pt: O ficheiro tem um código de validação errado.
    Deseja prosseguir à mesma?

en: The file contains an invalid channel mode 0x%1
    Assuming Mono...
pt: O ficheiro contém um modo de canal inválido 0x%1
    A assumir o mono...

en: The opened file is no MPEG file or it is damaged.
    No header information has been found.
pt: O ficheiro aberto não é um ficheiro MPEG ou está danificado.
    Não foi encontrada nenhuma informação de cabeçalho.

en: Checksum error
pt: Erro no código de validação

en: Synchronization lost
pt: Perdeu-se a sincronização

en: File contains invalid data
pt: O ficheiro contém dados inválidos

en: Unknown error 0x%1. Damaged file?
pt: Ocorreu o erro desconhecido 0x%1. Será que o ficheiro está danificado?

en: An error occurred while decoding the file:
    '%1',
    at position %2.
pt: Ocorreu um erro ao descodificar o ficheiro:
    '%1',
    na posição %2.

en: Do you still want to continue?
pt: Deseja continuar à mesma?

en: Do you want to continue and ignore all following errors?
pt: Deseja continuar e ignorar todos os erros seguintes?

en: The file format you have chosen supports only mono or stereo. This file will be mixed down to stereo when saving.
pt: O formato de ficheiro que escolheu suporta apenas mono ou estéreo. Este ficheiro será convertido para estéreo na sua gravação.

en: Unable to open the file for saving!
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro a gravar!

[ctx: %1=name of the external program, %2=stderr of the program]
en: An error occurred while calling the external encoder '%1':
    
    %2
pt: Ocorreu um erro ao invocar o codificador externo '%1':
    
    %2

en: (user defined)
pt: (definido pelo utilizador)

en: sample rate in Hz (use %1 as placeholder)
    or kHz (use %2 as placeholder)
pt: a taxa de amostragem em Hz (use %1 como substituição)
    ou kHz (use %2 como substituição)

en: bits per sample,
    use %1 as placeholder
pt: 'bits' por amostra,
    use o %1 como substituição

en: parameter for minimum bitrate in bits/sec
    (use %1 as placeholder)
pt: parâmetro da taxa de dados mínima em bits/s
    (use o %1 como substituição)

en: parameter for maximum bitrate in bits/sec
    (use %1 as placeholder)
pt: parâmetro da taxa de dados máxima em bits/s
    (use o %1 como substituição)

en: parameter for average bitrate in bits/sec
    (use %1 as placeholder)
pt: parâmetro da taxa de dados média em bits/s
    (use o %1 como substituição)

en: Select MP3 Encoder
pt: Seleccionar o Codificador de MP3

en: Congratulation, the test was successful!
pt: Parabéns, o teste terminou com sucesso!

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MP3EncoderDialogBase)
en: MP3 Encoder Settings
pt: Configuração da Codificação de MP3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpProgram)
en: Program
pt: Programa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btSearch)
en: manually browse for the encoder
pt: escolher manualmente o codificador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSearch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSelectDate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSelectDevice)
en: &Select...
pt: &Seleccionar...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbProgram)
en: select one of the predefined encoder setups
pt: seleccionar uma das configurações predefinidas de codificadores

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btDetect)
en: auto-detect the installed encoder
pt: detectar automaticamente o codificador instalado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btDetect)
en: &Auto Detect...
pt: Detectar &Automaticamente...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btEncoderHelp)
en: show the usage information of the encoder
pt: mostrar a informação de utilização do codificador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btEncoderHelp)
en: &Usage
pt: &Utilização

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edPath)
en: path to the encoder
pt: localização do codificador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPath)
en: Path:
pt: Localização:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btLocate)
en: find the full path to the encoder
pt: descobrir a localização completa do codificador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btLocate)
en: &Locate
pt: &Localizar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpParameters)
en: Parameters
pt: Parâmetros

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabInput)
en: Input
pt: Entrada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSign)
en: Sign:
pt: Assinar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edByteOrder)
en: parameter for switching the byte order
pt: parâmetro de mudança da ordem dos 'bytes'

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edRawFormat)
en: parameter for telling the encoder to use raw data as input format
pt: parâmetro para indicar ao codificador para usar os dados em bruto como formato de entrada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRawFormat)
en: Raw Format:
pt: Formato em Bruto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblByteOrder)
en: Byte Order:
pt: Ordem dos 'Bytes':

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edSign)
en: parameter to use signed sample format
pt: parâmetro para usar um formato de amostras com sinal

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFormat) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpFormat)
en: Format
pt: Formato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSampleRate)
en: Sample Rate:
pt: Taxa de Amostragem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitsPerSample)
en: Bits per Sample:
pt: 'Bits' por Amostra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblChannels) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Channels:
pt: Canais:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edMono)
en: parameter for single channel files (mono)
pt: parâmetro dos ficheiros de canais únicos (mono)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStereo)
en: stereo:
pt: estéreo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edStereo)
en: parameter for multi channel files
    (stereo or more channels)
pt: parâmetro dos ficheiros multi-canais
    (estéreo ou com mais canais)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabQuality)
en: Quality
pt: Qualidade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitrateMax)
en: max
pt: máx

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitrate)
en: Bitrate:
pt: Taxa de dados:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitrateAvg)
en: avg
pt: média

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabEncoding)
en: Encoding
pt: Codificação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmphasis)
en: Emphasis:
pt: Ênfase:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmphasisNone)
en: none
pt: nenhuma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edEmphasisNone)
en: parameter for no emphasis
pt: parâmetro para a ausência de ênfase

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edEmphasis5015ms)
en: parameter for 50/15ms emphasis
pt: parâmetro para a ênfase de 50/15ms

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edEmphasisCCIT_J17)
en: parameter for CCIT J17 emphasis
pt: parâmetro para a ênfase do CCIT J17

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNoiseShaping)
en: Noise Shaping:
pt: Modelação do Ruído:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edNoiseShaping)
en: parameters for configuring noise shaping
pt: parâmetros de configuração da modelação do ruído

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompatibility)
en: Compatibility:
pt: Compatibilidade:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edCompatibility)
en: parameters for compatibility settings
pt: parâmetros das definições de compatibilidade

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFlags)
en: Flags
pt: Opções

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edCopyright)
en: parameter for marking the file as copyrighted
pt: parâmetro para marcar o ficheiro como tendo direitos de cópia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edOriginal)
en: parameter for marking the signal as original (not a copy)
pt: parâmetro para marcar o sinal como original (e não como cópia)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblProtect)
en: Protect:
pt: Proteger:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edProtect)
en: parameter to enable CRC protection
pt: parâmetro para activar a protecção com CRC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPrepend)
en: Prepend:
pt: Anteceder:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edPrepend)
en: additional parameters to put at the start of the encoder command line
pt: parâmetros adicionais a colocar no início da linha de comandos do codificador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAppend)
en: Append:
pt: Adicionar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edAppend)
en: additional parameters to append at the end of the encoder command line
pt: parâmetros adicionais a colocar no fim da linha de comandos do codificador

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Info
pt: Informação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHelp)
en: Encoder Help:
pt: Ajuda do Codificador:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edEncoderHelp)
en: parameter for getting usage information of the encoder
pt: parâmetro para obter a informação de utilização do codificador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoderInfo)
en: Version Info:
pt: Informação de Versão:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edVersionInfo)
en: parameter for getting the encoder version information
pt: parâmetro para obter a informação de versão do codificador

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btTest)
en: try to encode some short test signal with the current settings
pt: tentar codificar algum sinal de teste curto com as definições actuais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btTest)
en: Test...
pt: Testar...

en: Ogg Opus audio
pt: Áudio em Ogg Opus

en: Ogg Vorbis audio
pt: Áudio em Ogg Vorbis

en: Ogg audio
pt: Áudio em Ogg

en: Ogg bitstream has zero-length.
pt: A sequência de 'bits' Ogg tem um tamanho nulo.

en: Input does not appear to be an Ogg bitstream.
pt: Os dados de entrada não parecem ser uma sequência de dados Ogg.

en: Error reading first page of the Ogg bitstream data.
pt: Ocorreu um erro ao ler a primeira página dos dados de sequência Ogg.

en: Error reading initial header packet.
pt: Ocorreu um erro ao ler o pacote inicial do cabeçalho.

en: Error: Codec not supported
pt: Erro: O codificador não é suportado

en: Corrupt or missing data in bitstream. Continuing.
pt: Os dados da sequência de dados estão danificados ou em falta. A prosseguir.

[ctx: error in Ogg encoder, no support for a compression type (e.g. opus, vorbis etc)]
en: Error: No Codec for '%1' available
pt: Erro: Não está disponível nenhum codificador para o '%1'

en: One or more invalid/out of range arguments.
pt: Um ou mais argumentos são inválidos ou fora dos seus intervalos.

en: The mode struct passed is invalid.
pt: A estrutura de modo passada é inválida.

en: An internal error was detected.
pt: Foi detectado um erro interno.

en: The compressed data passed is corrupted.
pt: Os dados comprimidos passados estão corrompidos.

en: Invalid/unsupported request number.
pt: O número do pedido é inválido / não é suportado.

en: A decoder structure is invalid or already freed.
pt: Uma estrutura de descodificação é inválida ou já foi libertada.

en: Decoder error: %1
pt: Erro de descodificação: %1

en: End of file before finding Opus Comment headers.
pt: Atingiu-se o fim do ficheiro antes de encontrar os cabeçalhos do Opus Comment.

en: This Ogg bitstream does not contain valid Opus audio data.
pt: Esta sequência de dados Ogg não contém dados de áudio em Opus válidos.

en: Opus decoder failed
pt: O descodificador de Opus foi mal-sucedido

en: Surround bitrate would be less than 32kBit/sec per channel, this file should be mixed down to mono.
pt: A taxa de dados envolvente seria menor que 32kBit/s por canal, pelo que este ficheiro deveria ser convertido para mono.

en: Surround bitrate would be less than 32kBit/sec per channel, this file should be mixed down to stereo.
pt: A taxa de dados envolvente seria menor que 32kBit/s por canal, pelo que este ficheiro deveria ser convertido para estéreo.

[ctx: %1=original bitrate, %2=new/limited bitrate]
en: Bitrate %1 kBit/sec is out of range, limited to %2 kBit/sec
pt: A taxa de dados %1 kBit/s está fora do intervalo, pelo que foi limitada a %2 kBit/s

[ctx: %1=requested sample rate, %2=lowest supported, %3=highest supported]
en: Sample rate %1 samples/sec is out of range,
    supported are %2 ... %3 samples/sec.
pt: A taxa de amostragem de %1 amostras/s está fora do intervalo,
    sendo suportados os valores de %2 ... %3 amostras/s.

en: Opus encoder failed
pt: O codificador de Opus foi mal-sucedido

en: Opus encoder failed setting bitrate: '%1'
pt: Não foi possível ao codificador de Opus definir a taxa de dados: '%1'

en: Opus encoder failed configuring VBR mode: '%1'
pt: Não foi possível ao codificador de Opus configurar o modo de VBR: '%1'

en: Opus encoder failed configuring VBR constraint: '%1'
pt: Não foi possível ao codificador de Opus configurar a restrição de VBR: '%1'

en: Opus encoder failed getting lookahead value: '%1'
pt: Não foi possível ao codificador de Opus obter o valor de antecipação: '%1'

en: This Ogg bitstream does not contain any Vorbis audio data.
pt: Esta transmissão de dados não contém nenhuns dados de áudio em Vorbis.

en: Corrupt secondary header. Exiting.
pt: O cabeçalho secundário está danificado. A sair.

en: End of file before finding all Vorbis headers.
pt: Atingiu-se o fim do ficheiro antes de descobrir todos os cabeçalhos de Vorbis.

en: This codec supports only mono or stereo files, %1 channels are not supported.
pt: Este codificador suporta apenas ficheiros em mono ou estéreo, sendo que %1 canais não são suportados.

en: You have not selected any bitrate for the encoding. Do you want to continue and encode with %1 kBit/s or cancel and choose a different bitrate?
pt: Não seleccionou nenhuma taxa de dados para a codificação. Deseja prosseguir e codificar com %1 kBit/s ou cancelar e escolher uma taxa de dados diferente?

en: One or more encoding parameters are not supported. Please change the settings and try again.
pt: Um ou mais parâmetros de codificação não são suportados. Modifique por favor a configuração e tente de novo.

en: Detecting endianness (standard search)...
pt: A detectar a ordem dos 'bytes' (pesquisa normal)...

en: Detecting endianness (statistic search)...
pt: A detectar a ordem dos 'bytes' (pesquisa estatística)...

en: Searching for missing chunk '%1'...
pt: A procurar pelo bloco em falta '%1'...

en: Auto Repair
pt: Auto-Reparar

en: Reading...
pt: A ler...

en: The file has been structurally damaged or it is no WAV file.
    Should Kwave try to repair it?
pt: O ficheiro foi danificado a nível estrutural ou não é um ficheiro WAV.
    Deseja que o Kwave tente recuperá-lo?

en: Kwave Auto Repair
pt: Auto-Reparação do Kwave

en: &Repair
pt: &Reparar

en: The opened file is no WAV file or it is damaged:
    There is not enough valid sound data.
    
    It makes no sense to continue now.
pt: O ficheiro aberto não é um ficheiro WAV ou então está danificado:
    Não existem dados de áudio válidos suficientes.
    
    Não faz sentido prosseguir por agora.

en: The WAV file seems to be damaged:
    Some chunks are duplicate or missing.
    
    Kwave will only use the first ones and ignore
    the rest. This might lead to loss of data.
pt: O ficheiro WAV parece estar danificado:
    Alguns blocos estão duplicados ou em falta.
    
    O Kwave só irá usar os primeiros e ignorar
    os restantes. Isto poderá conduzir à perda de dados.

en: file header is damaged
pt: o cabeçalho do ficheiro está danificado

en: internal libaudiofile error #%1: '%2'
pt: erro interno da 'libaudiofile' #%1: '%2'

en: Sorry, the currently selected compression type cannot be used for saving. Do you want to use G711 ULAW compression instead?
pt: Infelizmente, o tipo de compressão seleccionado de momento não pode ser usado na gravação. Deseja usar a compressão lei-U do G711 em alternativa?

en: &Yes, use G711
pt: &Sim, usar o G711

en: &No, store uncompressed
pt: &Não, guardar sem compressão

en: File or selection too large
pt: Ficheiro ou selecção demasiado grandes

en: WAV audio
pt: Áudio WAV

en: Generate 50% DC Level
pt: Gerar um nível DC a 50%

en: Generate 100% DC Level
pt: Gerar um nível DC a 100%

en: MinMax Pattern
pt: Padrão Mín-Máx

en: Generate Sawtooth Pattern
pt: Gerar um Padrão Dente-de-Serra

en: Verify Sawtooth Pattern
pt: Verificar o Padrão Dente-de-Serra

en: FM Sweep
pt: Varrimento FM

en: Labels at Stripe borders
pt: Legendas nos contornos das bandas

en: Dump Window Hierarchy
pt: Apresentar a Hierarquia de Janelas

en: Dump Meta Data
pt: Apresentar os Meta-Dados

en: Debug (%1)
pt: Depurar (%1)

[ctx: menu: /File/Save/Export to K3b Project...]
en: Export to K3b Project...
pt: Exportar para um Projecto do K3b...

[ctx: file type filter when exporting to K3b]
en: K3b project file (*.k3b)
pt: Ficheiro de projecto do K3b (*.k3b)

en: Only mono and stereo files can be used for an audio CD. You can either deselect some channels or export the file in a different file format that supports mono and stereo only (for example FLAC) and then try again.
pt: Só poderão ser usados ficheiros em mono ou estéreo para um CD de áudio. Poderá então desligar alguns dos canais ou exportar o ficheiro para um formato de ficheiro diferente que suporte apenas o formato mono e estéreo (por exemplo, o FLAC) e depois tente de novo.

en: A K3b project file has been created and audio files have been exported.
    Should I start K3b and open the audio CD project now?
pt: Foi criado um ficheiro de projecto do K3b e foram exportados os ficheiros de áudio.
    Deverá ser iniciado o K3b e deverá ser aberto agora o projecto do CD de áudio?

[ctx: default entry of the list of placeholder patterns in the K3b export plugin (used for detecting title and artist from a label description)]
en: (auto detect)
pt: (auto-detectar)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpInputSettings)
en: Input Settings
pt: Configuração da Entrada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLabelFormat)
en: Format of Labels:
pt: Formato das Legendas:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbLabelPattern)
en: <html><head/><body><p>Select a pattern for detecting title and artist from the text of a label.<br/>It currently understands the following placeholders:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Courier New,courier'; font-weight:600;">[%title] </span>title of the song</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Courier New,courier'; font-weight:600;">[%artist]</span> name of the artist</li></ul></body></html>
pt: <html><head/><body><p>Seleccione um padrão para detectar o título e o artista a partir do texto de uma legenda.<br/>Suporta de momento os seguintes itens de substituição:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Courier New,courier'; font-weight:600;">[%title] </span>título da música</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Courier New,courier'; font-weight:600;">[%artist]</span> nome do artista</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSelectionOnly)
en: If checked, <b>save only the blocks that overlap with the current selection</b>, otherwise the whole file. <br><i>Please note that this option is disabled if nothing is selected or the selection already covers the whole file.</i>
pt: Se estiver assinalado, <b>grava apenas os blocos que se sobreponham à selecção actual</b>, caso contrário sobrepõe o ficheiro completo. <br/><i>Repare que esta opção está desactivada se não tiver nada seleccionado ou se a selecção já cobrir o ficheiro por inteiro.</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSelectionOnly)
en: Use Selection only
pt: Usar apenas a selecção

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpOutputSettings)
en: Output Settings
pt: Configuração da Saída

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExportLocation)
en: Export Location:
pt: Localização da Exportação:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbExportLocation)
en: Specify where to place the exported sound files which are used for the tracks of the audio CD.
pt: Indique onde colocar os ficheiros de som exportados que serão usados para as faixas do CD de áudio.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbExportLocation)
en: Same Directory as K3b File
pt: Mesma Pasta que o Ficheiro do K3b

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbExportLocation)
en: Sub Directory
pt: Sub-Pasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOverwritePolicy)
en: Overwrite Policy:
pt: Política de Sobreposição:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbOverwritePolicy)
en: Select whether existing files are overwritten or new file names are used when exporting the files to use as tracks of the audio CD.
pt: Seleccione se os ficheiros existentes são substituídos ou se são usados novos nomes de ficheiros ao exportar os ficheiros a usar como faixas do CD de áudio.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbOverwritePolicy)
en: Overwrite Existing Files
pt: Substituir os Ficheiros Existentes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbOverwritePolicy)
en: Use new File Names
pt: Usar Novos Nomes de Ficheiros

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbABR)
en: Average Bitrate Mode
pt: Modo da Taxa de Dados Média

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbABR)
en: <b>Average Bitrate Mode</b><br>
    Bitrate is set to an average value,
    with optional upper and lower limit.
pt: <b>Modo da Taxa de Dados Média</b><br/>
    A taxa de dados é configurada com um valor médio,
    com um limite inferior e superior opcionais.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbABR)
en: ABR:
pt: TDM:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLowestBitrate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbBaseQuality)
en: lowest
pt: menor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbVBR)
en: Variable Bitrate Mode
pt: Modo da Taxa de Dados Variável

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbVBR)
en: <b>Variable Bitrate Mode</b><br>
    The bitrate is selected by an average quality.
pt: <b>Modo da Taxa de Dados Variável</b><br/>
    A taxa de dados é seleccionada com base numa qualidade média.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkHighestBitrate)
en: highest
pt: maior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompressionNominalBitrate)
en: Nominal Bitrate
pt: Taxa de Dados Nominal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: Sample rate:
pt: Taxa de amostragem:

en: Here you can select one of the predefined
    well-known sample rates or you can enter
    any sample rate on your own.
pt: Aqui poderá seleccionar uma das taxas comuns
    predefinidas ou poderá indicar qualquer taxa
    de amostragem à sua escolha.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblResolution)
en: Resolution:
pt: Resolução:

en: Select a resolution in bits in which the file
    will be saved.
pt: Seleccione uma resolução em 'bits', na qual o ficheiro será gravado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblChannels)
en: Tracks:
pt: Faixas:

en: Shows the number of tracks of the signal.
    You can add or delete tracks via the Edit menu.
pt: Mostra o número de faixas do sinal.
    Poderá adicionar ou remover faixas com o menu Editar.

en: Length:
pt: Tamanho:

en: Shows the length of the file in samples
    and if possible as time.
pt: Mostra o tamanho do ficheiro em amostras
    e, se possível, em tempo.

en: %1 (%2 samples)
pt: %1 (%2 amostras)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtSourceBuffer)
en: %1 samples
pt: %1 amostras

en: (Stereo)
pt: (Estéreo)

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FileInfoDlg)
en: File Info
pt: Informações do Ficheiro

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_file)
en: File
pt: Ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSamplesPerSecond_2)
en: samples per second
pt: amostras por segundo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompression_2)
en: Encoding Mode:
pt: Modo de Codificação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMpegIntensityStereo)
en: Intensity Stereo
pt: Estéreo da Intensidade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMpegMSStereo)
en: MS Stereo
pt: Estéreo da MS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMpegOriginal) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMpegCopyrighted)
en: yes
pt: sim

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegModeExt)
en: Bands 4 to 31
pt: Bandas 4 a 31

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegModeExt)
en: Bands 8 to 31
pt: Bandas 8 a 31

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegModeExt)
en: Bands 12 to 31
pt: Bandas 12 a 31

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegModeExt)
en: Bands 16 to 31
pt: Bandas 16 a 31

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegVersion)
en: MPEG Version 1 (ISO/IEC 11172-3)
pt: MPEG Versão 1 (ISO/IEC 11172-3)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegVersion)
en: MPEG Version 2 (ISO/IEC 13818-3)
pt: MPEG Versão 2 (ISO/IEC 13818-3)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegVersion)
en: MPEG Version 2.5 (unofficial)
pt: MPEG Versão 2.5 (não oficial)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegLayer)
en: Layer I
pt: Nível I

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegLayer)
en: Layer II
pt: Nível II

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegLayer)
en: Layer III
pt: Nível III

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_content)
en: Content
pt: Conteúdo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btSelectDate)
en: Select a date from the calendar.
pt: Seleccione uma data no calendário.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btSelectDate)
en: Opens a dialog for selecting a date from the calendar.
pt: Abre uma janela para seleccionar uma data do calendário.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btSelectDateNow) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btSelectDateNow)
en: Set the date to today.
pt: Definir a data como sendo hoje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSelectDateNow)
en: &Today
pt: &Hoje

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_author)
en: Author/Copyright
pt: Autoria/'Copyright'

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Miscellaneous
pt: Diversos

en: You have changed the sample rate. Do you want to convert the whole file to the new sample rate or do you only want to set the rate information in order to repair a damaged file? Note: changing only the sample rate can cause "Mickey Mouse" effects.
pt: Você alterou a taxa de amostragem. Deseja converter todo o ficheiro para a nova taxa ou deseja apenas definir a informação da taxa para tentar recuperar um ficheiro danificado? Nota: A alteração apenas da taxa de amostragem poderá fazer alguns efeitos do tipo "Rato Mickey".

en: &Convert
pt: &Converter

en: &Set Rate
pt: &Modificar a Taxa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btRemove)
en: &Remove
pt: &Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btAdd)
en: &Add
pt: &Adicionar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btAuto)
en: auto-generate keywords
pt: gerar automaticamente as palavras-chave

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btAuto)
en: <b>Auto-Generate Keywords</b><br>
    Create a list of keywords by going through all present file information and merge it with the current list of keywords.
pt: <b>Auto-Gerar as Palavras-Chave</b><br/>
    Cria uma lista de palavras-chave, percorrendo todas as informações presentes no ficheiro e reunindo-a com a lista de palavras-chave actuais.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, lstKeywords)
en: List of keywords.
pt: Uma lista de palavras-chave.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectDateDlg)
en: Select Date
pt: Seleccionar a Data

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GotoDlg)
en: Go to Position
pt: Ir para a Posição

en: Goto...
pt: Ir para...

en: Insert At...
pt: Inserir em...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LowPassDlg)
en: Low Pass
pt: Passa-Baixo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spinbox)
en: cutoff frequency
pt: frequência de corte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinbox)
en: <b>cutoff frequency</b>
    Determines the highest audible frequency, higher
    frequencies will be cut off.
pt: <b>frequência de corte</b>
    Determina a máxima frequência audível, sendo
    que as frequências superiores serão cortadas.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NewSigDlg)
en: New Signal
pt: Novo Sinal

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbSampleRate)
en: <b>Sample rate</b><br>Here you can select one of the predefined well-known sample rates or you can enter any sample rate on your own.
pt: <b>Taxa de amostragem</b><br/>Aqui poderá seleccionar uma das taxas de amostragem comuns e predefinidas, ou poderá ainda introduzir qualquer taxa de amostragem à sua escolha.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSamplesPerSecond)
en: Samples per second
pt: Amostras por segundo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbChannels)
en: <b>Number of Tracks</b><br>Select a number of tracks of the new signal. If you are not sure now, you can add or delete tracks later in the program.
pt: <b>Número de Faixas</b><br>Seleccione um conjunto de faixas para o novo sinal. Se não tiver a certeza agora, poderá adicionar ou remover faixas no programa mais tarde.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbResolution)
en: <b>Resolution</b><br>Select a resolution in bits in which the file will be saved. However, Kwave always uses 24 bits as its own internal resolution to give the best results when processing the audio data.
pt: <b>Resolução</b><br/>Seleccione uma resolução em 'bits', na qual será gravado o ficheiro. Contudo, o Kwave usa sempre 24 bits como resolução interna própria, de modo a dar os melhores resultados ao processar os dados de áudio.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbTime)
en: Select this to set the length of the file by time
pt: Seleccione isto para definir o tamanho do ficheiro pelo tempo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTime)
en: Time
pt: Tempo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbSamples)
en: Select this to enter the number of samples directly
pt: Seleccione isto para indicar directamente o número de amostras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSamples)
en: Samples
pt: Amostras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMaximumSize_2_2)
en: Minimum
pt: Mínimo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: (File Size)
pt: (Tamanho do Ficheiro)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMaximumSize_3)
en: Maximum
pt: Máximo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slideLength)
en: Sets the file size by the percentage of the possible maximum
pt: Define o tamanho do ficheiro como uma percentagem do máximo possível

en: (Resulting file size: %1 MB)
pt: (Tamanho do ficheiro resultante: %1 MB)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NoiseDlg)
en: Add Noise
pt: Adicionar Ruído

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup3)
en: Mode
pt: Modo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: add a noise level by percentage
pt: adicionar um nível de ruído de acordo com uma percentagem

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: Adds a noise level given as a percentage relative to the maximum volume level.
    For example: "1 %", "15%" or "100%"
pt: Adiciona um nível de ruído, indicado como uma percentagem relativa ao nível de volume máximo.
    Por exemplo: "1 %", "15%" ou "100%"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: &Percentage
pt: &Percentagem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbLogarithmic)
en: add a noise level in dB
pt: adicionar um nível de ruído em dB

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbLogarithmic)
en: adds a noise level in logarithmic scale (decibel).
    For example: "-3 dB", "- 6 dB".
pt: adiciona um nível de ruído numa escala logarítmica (decibel).
    Por exemplo: "-3 dB", "- 6 dB".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbLogarithmic)
en: &Logarithmic
pt: &Logarítmico

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: Noise Level
pt: Nível de Ruído

en: Normalize
pt: Normalizar

en: Analyzing volume level...
pt: A analisar o nível de volume...

en: Normalizing (%1 dB) ...
pt: A normalizar (%1 dB) ...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NotchFilterDlg)
en: Notch Filter
pt: Filtro Corta-Banda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spinbox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: center frequency
pt: frequência central

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinbox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: <b>center frequency</b>
    Determines the center of the frequency range that
    should be removed.
pt: <b>frequência central</b>
    Determina o centro da gama de frequências
    que deverá ser removido.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spinbox_2)
en: bandwidth
pt: largura de banda

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinbox_2)
en: <b>bandwidth</b>
    Determines the width of the frequency range that
    should be removed.
pt: <b>largura de banda</b>
    Determina a largura da gama de frequências
    que deverá ser removida.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PitchShiftDlg)
en: Pitch Shift
pt: Desvio de Tom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Frequency:
pt: Frequência:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slFrequency) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbFrequency)
en: chopper frequency
pt: frequência de recorte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slFrequency) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbFrequency)
en: <b>chopper frequency</b><br>This setting determines how small the pieces of audio data are before they get processed by the pitch shift. If your audio data sounds interrupted, you might get better result with higher values.
pt: <b>frequência de recorte</b><br/>Esta opção define quão pequenos são os pedaços de dados de áudio, antes de serem processados pelo desvio de tom. Se os seus dados de áudio parecerem interrompidos, poderá obter um melhor resultado com valores superiores.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Speed:
pt: Velocidade:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slSpeed) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Kwave::InvertableSpinBox, sbSpeed)
en: Speed
pt: Velocidade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: change speed by percentage
pt: mudar a velocidade de acordo com uma percentagem

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: Sets the speed to a relative percentage of the original speed.
    For example: "50 %", "75%" or "125%"
pt: Define a velocidade como sendo uma percentagem relativa da velocidade original.
    Por exemplo: "50 %", "75%" ou "125%"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: by Percentage
pt: por Percentagem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: change speed by a factor
pt: mudar a velocidade de acordo com um factor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: Increments or decrements the speed by a factor.
    For example: "x1", "x2", "/ 4"
pt: Aumenta ou diminui a velocidade de acordo com um factor.
    Por exemplo: "x1", "x2" ou "/ 4"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: by Factor
pt: por Factor

en: Default device
pt: Dispositivo predefinido

en: Null device
pt: Dispositivo nulo

en: I/O error. Maybe the driver
    is not present in your kernel or it is not
    properly configured.
pt: Erro de E/S. Talvez o controlador não esteja
    presente no seu 'kernel' ou não esteja
    devidamente configurado.

en: The device is busy. Maybe some other application is
    currently using it. Please try again later.
    (Hint: you might find out the name and process ID of
    the program by calling: "fuser -v %1"
    on the command line.)
pt: O dispositivo está ocupado. Talvez esteja outra aplicação
    a usá-lo neste momento. Por favor, tente mais tarde.
    (Sugestão: poderá descobrir o nome e ID do processo do
    programa se invocar: "fuser -v %1" na linha de comandos.)

en: Opening the device '%1' failed: %2
pt: Não foi possível aceder ao dispositivo '%1': %2

en: Card %1:
pt: Placa %1:

en: Device %1:
pt: Dispositivo %1:

en: Subdevice %1:
pt: Sub-dispositivo %1:

en: DMIX plugin
pt: 'Plugin' de DMIX

en: The device '%1' cannot be opened in the correct mode.
pt: Não é possível abrir o dispositivo '%1' no modo correcto.

en: %1 bits per sample are not supported
pt: Não são suportados %1 'bits' por amostra

en: %1 channels playback is not supported
pt: Não é suportada a reprodução de %1 canais

en: Playback rate %1 Hz is not supported
pt: A taxa de reprodução de %1 Hz não é suportada

en: Unusable buffer size: %1
pt: Tamanho do 'buffer' inútil: %1

en: OSS playback device (dsp*)
pt: Dispositivo de reprodução do OSS (dsp*)

en: ALSA playback device (adsp*)
pt: Dispositivo de reprodução do ALSA (adsp*)

en: Any device (*)
pt: Qualquer dispositivo (*)

en: %1 channels are not supported, maximum is 255
pt: Não são suportados %1 canais; o valor máximo é de 255

en: Connecting to the PulseAudio server failed.
pt: Não foi possível contactar o servidor do PulseAudio.

en: The PulseAudio device '%1' is unknown or no longer connected
pt: O dispositivo do PulseAudio '%1' é desconhecido ou já não se encontra ligado

en: playback...
pt: reprodução...

en: Failed to create a PulseAudio stream (%1).
pt: Não foi possível criar uma sequência de PulseAudio (%1).

en: Failed to open a PulseAudio stream for playback (%1).
pt: Não foi possível criar uma sequência de PulseAudio para reprodução (%1).

en: (Use server default)
pt: (Usar a predefinição do sistema)

en: The audio device '%1' is unknown or no longer connected
pt: O dispositivo de áudio '%1' é desconhecido ou já não se encontra ligado

en: PCM encoding is not supported
pt: Não é suportada a codificação em PCM

en: playback with %1 channels is not supported
pt: a reprodução com %1 canais não é suportada

en: sample rate %1 Hz is not supported
pt: a taxa de amostragem de %1 Hz não é suportada

en: integer sample format is not supported
pt: o formato de amostras com números inteiros não é suportado

en: Opening the Qt Multimedia device '%1' failed
pt: Não foi possível aceder ao dispositivo do Qt Multimedia '%1'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblChannels)
en: (stereo)
pt: (estéreo)

en: Select Playback Device
pt: Seleccionar o Dispositivo de Reprodução

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlayBackDlg)
en: Playback
pt: Reprodução

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Playback Settings
pt: Opções de Reprodução

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbDevice)
en: Playback device
pt: Dispositivo de reprodução

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbDevice)
en: <b>Device:</b><p>This list shows a selection of some known playback devices suitable for the chosen playback method. If your device is not listed here, you can enter a device name on your own or search through the filesystem.</p>
pt: <b>Dispositivo:</b><p>Esta lista apresenta uma selecção com alguns dispositivos de reprodução adequados para o método de reprodução escolhido. Se o seu dispositivo não constar aqui, poderá indicar um nome de dispositivo próprio ou pesquisar pelo sistema de ficheiros.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btSelectDevice) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btSourceSelect)
en: Search on the filesystem for a device
pt: Pesquisar no sistema de ficheiros por um dispositivo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btSelectDevice) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btSourceSelect)
en: <b>Select...</b><p>Choose a device name on the harddisk, if your device is not already listed in the list of devices.</p>
pt: <b>Seleccionar...</b><p>Escolha o nome de um dispositivo no disco rígido, caso o seu dispositivo não esteja já representado na lista de dispositivos.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbMethod)
en: Method or system used for playback
pt: Método ou sistema usado na reprodução

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbMethod)
en: <b>Playback Method:</b><p>Choose a method or system used for
    playback. Depending on the compilation options you can select one of the following methods:</p>
    <p><b><i>OSS (Open Sound System)</i></b>: The oldest linux implementation, capable of mono and stereo output. Deprecated since linux kernel 2.6, but still wide spread. Might collide with PulseAudio or other sound applications, only one application at a time can use OSS playback !</p>
    <p><b><i>ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)</i></b>: Supercedes OSS, supports more features and more hardware. Might collide with other applications like OSS does, but has a plugin called <i>dmix</i> as a way out.</p>
    <p><b><i>PulseAudio</i></b>: The preferred way of doing playback in KDE. Multiple applications can play at the same time.</p>
pt: <b>Método de Reprodução:</b><p>Escolha um método ou sistema usado
    na reprodução. Dependendo das opções de compilação, poderá seleccionar um dos seguintes métodos:</p>
    <p><b><i>OSS (Open Sound System)</i></b>: A implementação mais antiga no Linux, sendo capaz apenas de saídas mono e estéreo. Foi descontinuado desde o 'kernel' 2.6 do Linux, mas ainda se encontra difundido. Poderá entrar em conflito com o PulseAudio ou outras aplicações de som, dado que apenas uma aplicação poderá usar a reprodução de som OSS de cada vez !</p>
    <p><b><i>ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)</i></b>: Substitui o OSS, suportando mais funcionalidades e mais 'hardware'. Poderá encontrar em conflito com outras aplicações como no OSS, mas tem um 'plugin' chamado <i>dmix</i> como solução.</p>
    <p><b><i>PulseAudio</i></b>: A forma preferida de reprodução de som no KDE. Poderá ter várias aplicações a tocar ao mesmo tempo.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Playback method:
pt: Método de reprodução:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Device:
pt: Dispositivo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slBufferSize)
en: Size of the playback buffer in bytes
pt: Tamanho da memória intermédia de reprodução em 'bytes'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slBufferSize)
en: <b>Buffer size:</b><p>Select a buffer size for the playback. You should set this number as small as possible to reduce the playback latency. The latency is the delay between user interface actions like starting/stopping playback, update of the playback position and the real sound output. If you encounter dropouts you should increase this setting a bit.</p>
pt: <b>Tamanho da memória intermédia:</b><p>Seleccione um tamanho de memória intermédia para a reprodução. Deverá configurar este número tão baixo quanto possível para reduzir a latência da reprodução. A latência é o atraso entre as acções do utilizador, como o início/paragem da reprodução, a actualização da posição de reprodução e saída de som real. Se detectar algumas quebras, deverá aumentar um pouco este valor.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Buffer size:
pt: Tamanho do 'buffer':

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Bits per sample:
pt: 'Bits' por amostra:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbBitsPerSample)
en: Playback resolution in bits per sample
pt: Resolução da reprodução em 'bits' por amostra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbBitsPerSample)
en: <b>Bits per sample:</b><p>Here you can select one of the bit resolutions your playback device supports. This is not necessarily the same resolution as in your audio file, Kwave dithers automatically from its internal resolution (24 bit) to the setting you specify. Higher resolutions mean better audio quality.</p>
pt: <b>Bits por amostra:</b><p>Aqui poderá seleccionar uma das resoluções em 'bits' que o seu dispositivo de reprodução suporta. Não é necessariamente a mesma resolução que o seu ficheiro de áudio, dado que o Kwave produz automaticamente a partir da sua resolução interna (24 bits) para o valor que definir. Resoluções mais elevadas significam uma melhor qualidade de áudio.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbChannels)
en: Number of channels: mono, stereo...
pt: Número de canais: mono, estéreo...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbChannels)
en: <b>Channels:</b><p>Number of channels used for playback. This does not necessarily have to be the same as the number of tracks in your current file. Kwave automatically mixes the tracks of your file to the channels you specify here. </p><p><i>For example:</i> If you have three tracks and set the playback to "stereo", the left channel will contain the first track + 50% of the second track, the right channel will also contain 50% of the second track and the third track.</p>
pt: <b>Canais:</b><p>O número de canais usado para a reprodução. Este não tem de ser necessariamente o mesmo que o número de faixas do seu ficheiro actual. O Kwave mistura automaticamente as faixas do seu ficheiro para os canais que aqui indicar.</p><p><i>Por exemplo:</i> Se tiver três faixas e configurar a reprodução como "estéreo", o canal esquerdo terá a primeira faixa + 50% da segunda, enquanto o direito terá também 50% da segunda faixa e a terceira por completo.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btTest)
en: Play a short test sound
pt: Tocar um som de teste curto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btTest)
en: <b>Test</b><p>Try to play a short sound using the current settings.</p><p><i>(Sorry, not implemented yet!)</i></p>
pt: <b>Testar</b><p>Tenta reproduzir um som curto, usando as definições actuais.</p><p><i>(Infelizmente, ainda não está implementado!)</i></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btTest)
en: &Test...
pt: &Testar...

en: Please select a playback device first
pt: Seleccione primeiro um dispositivo de reprodução

en: Playback Test
pt: Teste de Reprodução

en: You should now hear a %1 Hz test tone.<br/><br/>(If you hear clicks or dropouts, please increase<br/>the buffer size and try again)
pt: Deverá agora ouvir um som de testes com %1 Hz.<br/><br/>(Se ouvir 'clicks' ou quebras, por favor aumente<br/>o tamanho do 'buffer' e tente de novo)

en: DSNOOP plugin
pt: 'Plugin' do DSNOOP

en: OSS recording device (audio*)
pt: Dispositivo de gravação do OSS (audio*)

en: OSS recording device (dsp*)
pt: Dispositivo de gravação do OSS (dsp*)

en: ALSA recording device (adsp*)
pt: Dispositivo de gravação do ALSA (adsp*)

en: Kwave record
pt: Gravação do Kwave

en: &Done
pt: &Concluído

en: OSS record device (dsp*)
pt: Dispositivo de gravação do OSS (dsp*)

en: ALSA record device (adsp*)
pt: Dispositivo de gravação do ALSA (adsp*)

en: Select Record Device
pt: Seleccionar o Dispositivo de Gravação

en: Stereo
pt: Estéreo

en: %1 tracks
pt: %1 faixas

en: %1 bit
pt: %1 bits

en: Please check the source device settings...
pt: Verifique por favor as configurações do dispositivo de origem...

en: (empty)
pt: (vazio)

en: Buffering...
pt: A colocar em memória...

en: Prerecording...
pt: A pré-gravar...

en: Waiting for trigger...
pt: À espera da activação...

en: Recording...
pt: A gravar...

en: Paused
pt: Em pausa

en: Done
pt: Concluído

en: one day  | %1 days
pt[0]: um dia
pt[1]: %1 dias

en: one hour  | %1 hours
pt[0]: uma hora
pt[1]: %1 horas

en: one minute  | %1 minutes
pt[0]: um minuto
pt[1]: %1 minutos

en: and %1 second | and %1 seconds
pt[0]: e %1 segundo
pt[1]: e %1 segundos

en: %1 second | %1 seconds
pt[0]: %1 segundo
pt[1]: %1 segundos

[ctx: %1=days; %2=hours; %3=minutes; %4=seconds]
en: Waiting for start in %1%2%3%4...
pt: À espera do início em %1%2%3%4...

en: Length: %1
pt: Tamanho: %1

en: (%1 samples)
pt: (%1 amostras)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_record)
en: Recording
pt: A gravar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpRecording)
en: Record Control
pt: Controlo da Gravação

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRecordPre)
en: Enable Pre-recording
pt: Activar a Pré-Gravação

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRecordPre)
en: When using <b>Pre-recording</b>, Kwave internally already records before the real recording starts. This feature is useful if you want to start recording already a few seconds before you press the record button. <i>(For example when recording from radio)</i>
pt: Ao usar a <b>Pré-gravação</b>, o Kwave já grava internamente antes de iniciar a gravação em si. Esta funcionalidade é útil se quiser começar a gravação já alguns segundos antes de carregar no botão de gravação. <i>(Por exemplo, ao gravar a partir da rádio)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRecordPre)
en: Pre-record:
pt: Pré-gravação:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRecordTime)
en: Limit the recording time
pt: Limitar o tempo de gravação

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRecordTime)
en: If checked, the <b>Record time</b> is limited and recording will automatically stop when the selected time is reached.
pt: Se estiver assinalado, o <b>Tempo de gravação</b> é limitado e a gravação irá parar automaticamente quando atingir o tempo seleccionado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRecordTime)
en: Record &time:
pt: &Tempo de gravação:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRecordTrigger)
en: Trigger level
pt: Nível de disparo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRecordTrigger)
en: If the <b>Record trigger</b> is enabled, recording will start as soon as the volume of the input signal goes over the selected level.
pt: Se o <b>Disparo da gravação</b> estiver activo, a gravação irá começar assim que o volume do sinal de entrada ultrapassar o nível seleccionado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRecordTrigger)
en: Record trigger:
pt: Disparo da gravação:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btStop)
en: Stop Recording
pt: Parar a Gravação

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btPause)
en: Pause/Continue
pt: Pausa/Continuar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRecordStartTime)
en: Start at a given date and time
pt: Iniciar numa dada data e hora

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRecordStartTime)
en: When checked, the recording will be started at the given date and time. Please note that if the time is in the past, the recording will be started immediately or as soon as the defined trigger level is reached (if enabled).
pt: Quando estiver assinalado, a gravação irá começar na data e hora indicadas. Repare que, se o tempo for no passado, a gravação irá começar imediatamente ou assim que for atingido o nível de disparo definido (se estiver activado).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRecordStartTime)
en: Start &at:
pt: Inici&ar em:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_level) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpLevel)
en: Level
pt: Nível

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLevelAGC)
en: AGC:
pt: CGA:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLevelAmplify)
en: Amplify:
pt: Amplificar:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpFading)
en: Fading
pt: Decaimento

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_format)
en: For&mat
pt: For&mato

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbFormatSampleRate)
en: <b>Sample rate</b><br>Here you can select one of the predefined well-known sample rates that your sound card supports.
pt: <b>Taxa de amostragem</b><br/>Aqui poderá seleccionar uma das taxas de amostragem comuns que a sua placa de som suporta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbFormatTracks)
en: <b>Number of channels</b><br>Select a number of channels, e.g. for mono or stereo recording.
pt: <b>Número de canais</b><br/>Seleccione um número de canais, p.ex. para gravação em mono ou estéreo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFormatCompression)
en: Compression:
pt: Compressão:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbFormatCompression)
en: <b>Compression</b><br>Here you can select one of the compression types if your audio hardware supports it.
pt: <b>Compressão</b><br/>Aqui poderá seleccionar um dos tipos de compressão, caso o seu 'hardware' de áudio o suporte.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbFormatSampleFormat)
en: <b>Sample format</b><br>Here you can select one of the sample formats that your audio hardware supports. This normally has no big influence on the result, so you can just leave it as it is.
pt: <b>Formato da amostra</b><br/>Aqui poderá seleccionar um dos formatos de amostras que o seu 'hardware' de áudio suporta. Normalmente, isto não tem grande influência no resultado, pelo que poderá deixar como está.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSampleFormat)
en: Sample format:
pt: Formato da amostra:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbFormatResolution)
en: <b>Resolution</b><br>Select a resolution in bits in which the file will be recorded. Higher values give better quality but also more system load.
pt: <b>Resolução</b><br/>Seleccione uma resolução em 'bits' na qual será gravado o ficheiro. Os valores mais altos dão uma melhor qualidade mas também criam maior carga no sistema.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Buffer count:
pt: Quantidade de 'buffers':

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbMethod)
en: Method or system used for recording
pt: Método ou sistema usado na gravação

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbMethod)
en: <b>Recording method:</b><p>Choose a method or system used for
    recording. Depending on the compilation options you can select one of the following methods:</p>
    <p><b><i>OSS (Open Sound System)</i></b>: The oldest linux implementation, only capable of mono and stereo input. Deprecated since linux kernel 2.6, but still wide spread.</p>
    <p><b><i>ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)</i></b>: Supercedes OSS, supports more features and more hardware.</p>
pt: <b>Método de gravação:</b><p>Escolha um método ou sistema usado para 
    a gravação. Dependendo das opções de compilação, poderá seleccionar
    um dos seguintes métodos:</p>
    <p><b><i>OSS (Open Sound System)</i></b>: A implementação mais antiga do Linux, sendo capaz apenas de entradas mono e estéreo. Foi descontinuado desde o 'kernel' 2.6 do Linux, mas ainda está bastante difundido.</p>
    <p><b><i>ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)</i></b>: Substitui o OSS, suportando mais funcionalidades e mais 'hardware'.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: Recording method:
pt: Método de gravação:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbDevice)
en: Recording device
pt: Dispositivo de gravação

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbDevice)
en: <b>Device:</b><p>This list shows a selection of some known recording devices suitable for the chosen recording method. If your device is not listed here, you can enter a device name on your own or search through the filesystem.</p>
pt: <b>Dispositivo:</b><p>Esta lista apresenta uma selecção de alguns dispositivos de gravação conhecidos que são adequados para o método de gravação escolhido. Ses o seu dispositivo não constar aqui, poderá indicar um nome de dispositivo próprio ou pesquisar no sistema de ficheiros.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSourceSelect)
en: Selec&t...
pt: Sele&ccionar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (Kwave::TreeWidgetWrapper, listDevices)
en: Device
pt: Dispositivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Buffer:
pt: Tampão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_level_meter)
en: Level:
pt: Nível:

en: Maybe your system lacks support for the corresponding hardware or the hardware is not connected.
pt: Talvez o seu sistema não tenha o suporte para o 'hardware' correspondente ou o mesmo não esteja ligado.

en: The audio device seems to be occupied by another application. Retrying...
pt: O dispositivo de áudio parece estar ocupado por outra aplicação. A repetir...

en: Some unexpected error happened (%1). You may try an other recording method or recording device.
pt: Ocorreu algum erro inesperado (%1). Poderá tentar outro método de gravação ou dispositivo de gravação.

[ctx: %1 = a device name]
en: Unable to open the recording device (%1)
pt: Não foi possível abrir o dispositivo de gravação (%1)

en: %1 channels
pt: %1 canais

en: %1 is not supported, using %2
pt: o %1 não é suportado, a usar o %2

en: Recording with %1 channel(s) failed, using %2 channel(s)
pt: A gravação com %1 canal(ais) foi mal-sucedida; a usar %2 canal(ais)

en: %1 Hz is not supported, using %2 Hz
pt: %1 Hz não são suportados; a usar %2 Hz

en: %1 Hz failed, using %2 Hz
pt: %1 Hz foram mal-sucedidos; a usar %2 Hz

en: Compression '%1' not supported, using '%2'
pt: A compressão '%1' não é suportada; a usar a '%2'

en: Compression '%1' failed, using '%2'.
pt: A compressão '%1' foi mal-sucedida; a usar a '%2'.

en: %1 bits per sample is not supported, using %2 bits per sample
pt: %1 bits por amostra não são suportados; a usar %2 bits por amostra

en: %1 bits per sample failed, using %2 bits per sample
pt: %1 bits por amostra foram mal-sucedidos; a usar %2 bits por amostra

en: Sample format '%1' is not supported, using '%2'
pt: O formato de amostras '%1' não é suportado; a usar o '%2'

en: Sample format '%1' failed, using '%2'
pt: O formato de amostras '%1' foi mal-sucedido; a usar o '%2'

en: The current sample format is not supported!
pt: O formato de amostras actual não é suportado!

en: The current compression type is not supported!
pt: O tipo de compressão actual não é suportado!

en: Buffer overrun. Please increase the number and/or size of the record buffers.
pt: Ocorreu uma exaustão do 'buffer'. Por favor, aumente o tamanho e/ou a quantidade de 'buffers' de gravação.

en: The recording device seems to be busy.
pt: O dispositivo de gravação parece estar ocupado.

en: Reading from the recording device failed. Error number = %1 (%2)
pt: A leitura do dispositivo de gravação foi mal-sucedida. Número de erro = %1 (%2)

en: Reverse
pt: Inversa

en: Change sample rate
pt: Modificar a taxa de amostragem

en: Changing sample rate from %1 kHz to %2 kHz...
pt: A modificar a taxa de amostragem de %1 kHz para %2 kHz...

en: This would overwrite the following file(s): %1Do you really want to continue?
pt: Isto iria substituir os seguintes ficheiros: %1Deseja realmente continuar?

en: The following directories do not exist: %1Do you want to create them and continue?
pt: As seguintes pastas não existem: %1 Deseja criá-las e prosseguir?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSelectionOnly)
en: Save selection only
pt: Gravar apenas a selecção

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNumbering)
en: Numbering:
pt: Numeração:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbNumbering)
en: Determines how the <b>numbering of the files</b> should happen:<ul>
    <li>Continue after the <b>highest index</b> that can be found, avoiding collisions with existing files</li>
    <li>Always start numbering from <b>one</b>, possibly colliding with already existing files</li>
    </ul>
pt: Define como deve ser a <b>numeração dos ficheiros</b>:<ul>
    <li>Continuar após o <b>maior índice</b> que for encontrado, evitando colisões com os ficheiros existentes</li>
    <li>Iniciar sempre a numeração do <b>um</b>, com possíveis colisões com ficheiros já existentes</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbNumbering)
en: Continue after highest index
pt: Continuar após o índice mais alto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbNumbering)
en: Always start with 1, overwrite if necessary
pt: Começar sempre em 1, sobrepondo se necessário

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, txtExample)
en: Example of the first file name that will be saved, using the file name pattern above and the numbering below
pt: Exemplo do primeiro nome de ficheiro que será gravado, usando o padrão de nomes de ficheiros acima e a numeração abaixo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExample)
en: Example:
pt: Exemplo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbPattern)
en: <p>Select the pattern that is used to create the filename of each saved block. It currently understands the following placeholders:</p>
    <ul>
    <li><tt><b>[%filename]</b></tt>name of the file, without the path</li>
    <li><tt><b>[</b>%<i>0</i></tt><i>N</i><tt><b>nr]</b></tt>the index of the file, optionally with leading zeroes (if <tt>'0</tt>' prepended) and optionally a fixed number of digits (<tt>N</tt>)</li>
    <li><tt><b>[%</b><i>0</i><i>N</i><b>count]</b></tt>the number of files that will be saved</li>
    <li><tt><b>[%</b><i>0</i><i>N</i><b>total]</b></tt>the highest index within the files that will be saved</li>
    </ul>
pt: <p>Seleccione o padrão que é usado para criar  o nome do ficheiro de cada bloco gravado. De momento, aceita os seguintes itens de substituição:</p>
    <ul>
    <li><tt><b>[%filename]</b></tt>o nome do ficheiro, sem a localização</li>
    <li><tt><b>[</b>%<i>0</i></tt><i>N</i><tt><b>nr]</b></tt>o índice do ficheiro, podendo ter opcionalmente zeros inicias (se anteceder com <tt>'0</tt>') e um número fixo opcional de algarismos (<tt>N</tt>)</li>
    <li><tt><b>[%</b><i>0</i><i>N</i><b>count]</b></tt>o número de ficheiros que será gravado</li>
    <li><tt><b>[%</b><i>0</i><i>N</i><b>total]</b></tt>o índice maior dentro dos ficheiros que serão gravados</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPattern)
en: Filename pattern:
pt: Padrão do nome do ficheiro:

en: Start
pt: Início

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectRangeDlg)
en: Select Range
pt: Seleccionar o Intervalo

en: (resulting window size: %1)
pt: (tamanho da janela resultante: %1)

en: Size of bitmap: %1x%2
pt: Tamanho da imagem: %1x%2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SonagramDlg)
en: Set FFT/Time Resolution Parameters
pt: Definir os Parâmetros de Resolução da FFT/Tempo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: display
pt: apresentação

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbColor)
en: Use different colors for amplitude
pt: Usar cores diferentes para a amplitude

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbColor)
en: Use colors
pt: Usar cores

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbGreyScale)
en: Use grayscale only for amplitude
pt: Usar apenas tons de cinzento para a amplitude

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbGreyScale)
en: Grayscale
pt: Tons de Cinzento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Update
pt: Actualização

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbTrackChanges)
en: Automatically update the sonagram <br>if the signal data has changed
pt: Actualizar automaticamente o audiograma<br/>se os dados do sinal mudaram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbTrackChanges)
en: On modifications
pt: Por modificação

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbFollowSelection)
en: Automatically update the sonagram if the selection<br>has been enlarged, reduced or moved
pt: Actualizar automaticamente o audiograma se a selecção<br/>tiver sido ampliada, reduzida ou movida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFollowSelection)
en: Follow selection
pt: Seguir a selecção

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: FFT settings
pt: Configuração da FFT

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pointlabel)
en: Number of FFT points:
pt: Número de pontos da FFT:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Label2)
en: Window function:
pt: Função de janela:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, windowtypebox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, windowtypebox)
en: Choose windowing function here.<br>
    If the transformation should stay reversible, use the type "None".
pt: Escolha a função de janela aqui.<br/>
    Se a transformação pretender ser reversível, use o tipo "Nenhuma".

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pointbox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pointbox)
en: <b>Number of FFT points:</b><p></p>Try to choose numbers with small prime factors,<br>
    if choosing big window sizes.<br>
    The computation will be much faster!
pt: <b>Número de pontos da FFT:</b><p></p>Tente escolher números com factores primos pequenos,<br/>
    caso escolha tamanhos de janelas grandes.<br/>
    O cálculo será muito mais rápido!

en: Sonagram
pt: Audiograma

en: &Sonagram
pt: &Audiograma

en: &Export to Bitmap...
pt: &Exportar para Imagem...

en: &Close
pt: Fe&char

en: Time: ------ ms
pt: Tempo: ------ ms

en: Frequency: ------ Hz
pt: Frequência: ------ Hz

en: Time: 0 ms
pt: Tempo: 0 ms

en: Frequency: 0 Hz
pt: Frequência: 0 Hz

en: Save Sonagram
pt: Gravar o Audiograma

en: Sonagram of %1
pt: Audiograma de %1

en: Time: %1
pt: Tempo: %1

en: Frequency: %1 Hz
pt: Frequência: %1 Hz

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, StringEnterDlg)
en: Enter Command...
pt: Introduzir um Comando...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCommand)
en: Enter Command:
pt: Introduza o Comando:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edCommand)
en: please enter a text command here...
pt: indique aqui um comando de texto por favor...

[ctx: menu: /Settings/Enter Command]
en: Enter Command
pt: Introduzir um Comando

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: change volume by factor
pt: modificar o volume por um factor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: Increments or decrements the volume by a factor.
    For example: "x1", "x2", "/ 4"
pt: Incrementa ou decrementa o volume de acordo com um dado factor.
    Por exemplo: "x1", "x2", "/ 4"

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: change volume by percentage
pt: modificar o volume por uma percentagem

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: Sets the volume to a relative percentage of the original level.
    For example: "50 %", "75%" or "125%"
pt: Configura o volume como uma percentagem relativa ao nível original.
    Por exemplo: "50 %", "75%" ou "125%"

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbLogarithmic)
en: change volume in dB
pt: modificar o volume em dB

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbLogarithmic)
en: Increments or decrements the volume in logarithmic scale (decibel).
    For example: "+3 dB", "+ 6 dB", "-3 dB".
pt: Incrementa ou decrementa o volume numa escala logarítmica (decibel).
    Por exemplo: "+3 dB", "+ 6 dB", "-3 dB".

en: Silence
pt: Silêncio
