kwave - en to sa translation catalogue (1262 entries)

en: Reading configuration...
sa: विन्यासः पठन्...

en: Opening main window...
sa: मुख्यविण्डो उद्घाटयन्...

en: Startup done
sa: स्टार्टअप कृतम्

en: Scanning plugins...
sa: प्लगिन्स् स्कैनिङ्ग...

en: Loading plugins...
sa: प्लगिन्स् लोड् भवति...

en: Failed
sa: असफल

en: Kwave has not been properly installed. No plugins found!
sa: क्वावे सम्यक् न स्थापितः। प्लगिन्स् न प्राप्ताः!

en: Ready
sa: आत्त

en: Playback: %1
sa: प्लेबैक: %1

en: Playback: %1 samples
sa: प्लेबैक: %1 नमूनानि

[ctx: %1 = Path to modified file]
en: * %1 (modified)
sa: * %1 (संशोधितम्)

en: This file has been modified, changes will be lost.
    Do you want to continue?
sa: एषा सञ्चिका परिवर्तिता अस्ति, परिवर्तनं नष्टं भविष्यति ।
    किं त्वं निरन्तरं कर्तुम् इच्छसि ?

en: Save As
sa: As Save As इति

en: The file '%1' already exists.
    Do you really want to overwrite it?
sa: '%1' इति सञ्चिका पूर्वमेव अस्ति ।
    किं भवन्तः तस्य अधिलेखनं कर्तुम् इच्छन्ति वा ?

en: This file has been modified.
    Do you want to save it?
sa: एषा सञ्चिका परिवर्तिता अस्ति ।
    किं त्वं तत् रक्षितुम् इच्छसि ?

en: Thomas Eschenbacher
sa: थॉमस एशेन्बकर

en: Project leader since 2000, core development
sa: २००० तमे वर्षात् परियोजनायाः नेता, मूलविकासः

en: http://kwave.sourceforge.net
sa: http://तरंग.स्रोतफोर्ज.नेट

en: Martin Wilz
sa: मार्टिन् विल्ज्

en: Creator of the project, development 1998-2000
sa: परियोजना के निर्माता, विकास 1998-2000

en: http://www.wilz.de
sa: http://www.wilz.de इति

en: Ralf Waspe
sa: राल्फ वास्पे

en: Creator of the Help/About dialog
sa: Help/About इति संवादस्य निर्माता

en: Caulier Gilles
sa: कॉलियर गिल्स

en: splashscreen, tests and bugfixes
sa: splashscreen, परीक्षणं तथा दोषनिराकरणम्

en: Dave Flogeras
sa: डेव फ्लोगेरास्

en: Notch filter plugin
sa: नॉच फ़िल्टर प्लगइन

en: Rik Hemsley
sa: रिक हेम्स्ले

en: Level meter
sa: स्तर मीटर

en: http://rikkus.info/esoundlevelmeter.html
sa: http://rikkus.info/esoundlevelmeter.html इति ग्रन्थः

en: Joerg-Christian Boehme
sa: जोएर्ग-क्रिश्चियन बोएहमे

en: PulseAudio record plugin
sa: PulseAudio रिकार्ड प्लगइन

en: Mark Penner
sa: मार्क पेनर

en: Stefan Westerfeld
sa: स्टीफन् वेस्टर्फेल्ड्

en: Author of aRts
sa: कला के लेखक

en: Sven-Steffen Arndt
sa: स्वेन-स्टीफेन् आर्न्ड्ट्

en: Kwave homepage and German online help
sa: क्वावे मुखपृष्ठं तथा जर्मन ऑनलाइन सहायता

en: Aurelien Jarno
sa: औरेलियन जार्नो

en: Debian packager
sa: डेबियन पैकेजर

en: Robert M. Stockmann
sa: रॉबर्ट एम. स्टॉकमैन

en: Packaging for Mandrake / X86_64
sa: मन्द्रके / X86_64 कृते पैकेजिंग

en: Martin Kuball
sa: मार्टिन् कुबल्

en: Tester
sa: परीक्षकः

en: Robert Leslie
sa: रोबर्ट लेस्ली

en: Author of the 'mad' MP3 decoder library
sa: 'उन्मत्त' MP3 डिकोडर पुस्तकालयस्य लेखकः

en: http://www.mars.org/home/rob/proj/mpeg
sa: http://www.mars.org/home/rob/proj/mpeg इति ग्रन्थः

en: T.H.F. Klok and Cedric Tefft
sa: टी.एच.एफ. क्लोक् तथा सेड्रिक् टेफ्ट्

en: Maintainers of the 'id3lib' library
sa: 'id3lib' पुस्तकालयस्य परिपालकाः

en: http://www.id3lib.org/
sa: http://www.id3lib.org/ इति ग्रन्थः ।

en: Michael Pruett
sa: माइकल प्रुएट्

en: Author of the 'audiofile' library
sa: 'audiofile' पुस्तकालयस्य लेखकः

en: http://www.68k.org/~michael/audiofile/
sa: http://www.68k.org/~michael/audiofile/ इति ग्रन्थः ।

en: Carlos R.
sa: कार्लोस आर.

en: Spanish translation
sa: स्पेनिश अनुवाद

en: Erik de Castro Lopo
sa: एरिक डी कास्त्रो लोपो

en: Author of the 'sndfile' library
sa: 'sndfile' पुस्तकालयस्य लेखकः

en: http://www.mega-nerd.com/libsndfile/
sa: http://www.mega-nerd.com/libsndfile/ इति ग्रन्थः ।

en: Pavel Fric
sa: पावेल फ्रिक

en: Czech translation
sa: चेक अनुवाद

en: http://fripohled.blogspot.com
sa: http://fripohled.blogspot.com इति ग्रन्थः

en: Panagiotis Papadopoulos
sa: पनागियोटिस पापडोपोलोस

en: String and i18n updates
sa: स्ट्रिंग् तथा i18n अपडेट्

en: Disable the Splash Screen.
sa: Splash Screen इत्येतत् निष्क्रियं कुर्वन्तु ।

en: Start Kwave iconified.
sa: आरम्भः अस्य प्रतिरूपणं कृतम् अस्ति ।

[ctx: description of command line parameter]
en: Log all commands into a file <file>.
sa: सर्वाणि आदेशानि <file> सञ्चिकायां लॉग् कुर्वन्तु ।

[ctx: placeholder of command line parameter]
en: file
sa: सञ्चिका

[ctx: description of command line parameter]
en: Select a GUI type: SDI, MDI or TAB mode.
sa: एकं GUI प्रकारं चिनोतु: SDI, MDI अथवा TAB मोड् ।

[ctx: placeholder of command line parameter]
en: sdi|mdi|tab
sa: स्दि|मदि|तब

[ctx: description of command line parameter]
en: List of audio files, Kwave macro files or Kwave URLs to open (optionally)
sa: उद्घाटयितुं श्रव्यसञ्चिकानां, Kwave मैक्रो सञ्चिकानां वा Kwave URLs इत्यस्य सूची (वैकल्पिकरूपेण)

[ctx: placeholder of command line parameter]
en: [files...]
sa: [सञ्चिकाः...]

en: Kwave
sa: अभवत्

en: A sound editor built on KDE Frameworks 5
sa: KDE Frameworks 5 इत्यत्र निर्मितः ध्वनिसम्पादकः

en: (c) 2016, Thomas Eschenbacher
sa: (ग) २०१६, थॉमस एशेन्बकर

en: Kwave label list
sa: इदं लेबलसूची अस्ति

en: Add Label
sa: लेबल योजयतु

en: Load Labels
sa: लेबल् लोड् कुर्वन्तु

en: Save Labels
sa: लेबल् रक्षतु

en: There already is a label at the position you have chosen.
    Do you want to replace it?
sa: भवता चयनितस्थाने पूर्वमेव लेबलम् अस्ति ।
    किं भवन्तः तस्य स्थाने अन्यं स्थापयितुम् इच्छन्ति ?

en: Modify Label
sa: लेबल परिवर्तयतु

[ctx: menu: /File]
en: File
sa: सञ्चिका

[ctx: menu: /File/New...]
en: New...
sa: नूतनम्‌...

[ctx: menu: /File/Open]
en: Open
sa: उद्घाटित

[ctx: menu: /File/Open Recent]
en: Open Recent
sa: Recent इति उद्घाटयतु

[ctx: menu: /File/Open Recent/Clear List]
en: Clear List
sa: स्पष्ट सूची

[ctx: menu: /File/Record]
en: Record
sa: अभिलेख

[ctx: menu: /File/&Save]
en: &Save
sa: &रक्ष्

[ctx: menu: /File/Save]
en: Save
sa: रक्ष्

[ctx: menu: /File/Save/As...]
en: As...
sa: यथा...

[ctx: menu: /File/Save/Selection...]
en: Selection...
sa: चयन...

[ctx: menu: /File/Save/Blocks...]
en: Blocks...
sa: अवरोधाः...

[ctx: menu: /File/Close]
en: Close
sa: पिधानं करोतु

[ctx: menu: /File/New Window]
en: New Window
sa: नवीन विण्डो

[ctx: menu: /File/Revert]
en: Revert
sa: प्रत्यावर्तयतु

[ctx: menu: /File/Quit]
en: Quit
sa: परिजहातु

[ctx: menu: /Edit]
en: Edit
sa: सम्पादन

[ctx: menu: /Edit/Undo]
en: Undo
sa: पूर्ववत

[ctx: menu: /Edit/Redo]
en: Redo
sa: पुनः करो

[ctx: menu: /Edit/Cut]
en: Cut
sa: छिन्न

[ctx: menu: /Edit/Copy]
en: Copy
sa: प्रतिलिपि

[ctx: menu: /Edit/Paste]
en: Paste
sa: चिनोतु

[ctx: menu: /Edit/Crop]
en: Crop
sa: अन्नग्रह

[ctx: menu: /Edit/Delete]
en: Delete
sa: लुप्

[ctx: menu: /Edit/Selection]
en: Selection
sa: चयनम्

[ctx: menu: /Edit/Selection/All]
en: All
sa: सर्वे

[ctx: menu: /Edit/Selection/Range]
en: Range
sa: पङ्क्तिः

[ctx: menu: /Edit/Selection/Visible Area]
en: Visible Area
sa: दृश्यमानक्षेत्रम्

[ctx: menu: /Edit/Selection/Next]
en: Next
sa: अग्रिम

[ctx: menu: /Edit/Selection/Previous]
en: Previous
sa: पूर्वतनम्‌

[ctx: menu: /Edit/Selection/Nothing]
en: Nothing
sa: किमपि न

[ctx: menu: /Edit/Selection/To Start]
en: To Start
sa: आरम्भं कर्तुं

[ctx: menu: /Edit/Selection/To End]
en: To End
sa: To End इति

[ctx: menu: /Edit/Selection/Expand to Labels]
en: Expand to Labels
sa: Labels इत्यत्र विस्तारं कुर्वन्तु

[ctx: menu: /Edit/Selection/To Next Labels]
en: To Next Labels
sa: To Next Labels इति

[ctx: menu: /Edit/Selection/To Previous Labels]
en: To Previous Labels
sa: पूर्वलेबल् प्रति

[ctx: menu: /Edit/Track/Add]
en: Add
sa: संयोजयति

[ctx: menu: /Edit/Track]
en: Track
sa: मार्ग

[ctx: menu: /Edit/Track/Delete]
en: Delete
sa: लुप्

[ctx: menu: /Edit/Track/Select all]
en: Select all
sa: सर्वाणि चिनोतु

[ctx: menu: /Edit/Track/Invert Selection]
en: Invert Selection
sa: चयनं विपर्यययतु

[ctx: menu: /Edit/Clipboard]
en: Clipboard
sa: क्लिपबोर्ड

[ctx: menu: /Edit/Clipboard/Flush]
en: Flush
sa: फ्लश

[ctx: menu: /Edit/File Properties...]
en: File Properties...
sa: सञ्चिकागुणाः...

[ctx: menu: /View]
en: View
sa: दृश्यं

[ctx: menu: /View/Go to Position...]
en: Go to Position...
sa: पदं प्रति गच्छन्तु...

[ctx: menu: /View/Begin]
en: Begin
sa: आरम्भ

[ctx: menu: /View/End]
en: End
sa: अंत

[ctx: menu: /View/Previous Page]
en: Previous Page
sa: पूर्व पृष्ठ

[ctx: menu: /View/Next Page]
en: Next Page
sa: अग्रिमः पृष्ठः

[ctx: menu: /View/Scroll Right]
en: Scroll Right
sa: स्क्रॉल राइट्

[ctx: menu: /View/Scroll Left]
en: Scroll Left
sa: Scroll Left इति

[ctx: menu: /View/Zoom In]
en: Zoom In
sa: Zoom In इति

[ctx: menu: /View/Zoom Out]
en: Zoom Out
sa: Zoom Out इति

[ctx: menu: /View/Zoom to Selection]
en: Zoom to Selection
sa: चयनं प्रति जूम कुर्वन्तु

[ctx: menu: /View/Zoom to Whole Signal]
en: Zoom to Whole Signal
sa: सम्पूर्ण संकेतं यावत् जूम कुर्वन्तु

[ctx: menu: /View/Zoom to 100%]
en: Zoom to 100%
sa: 100% यावत् जूम कुर्वन्तु

[ctx: menu: /Play]
en: Play
sa: क्रीडतु

[ctx: menu: /Play/Previous]
en: Previous
sa: पूर्वतनम्‌

[ctx: menu: /Play/Rewind]
en: Rewind
sa: पश्चात्तापं कुरुत

[ctx: menu: /Play/Start]
en: Start
sa: प्रारंभः

[ctx: menu: /Play/Loop]
en: Loop
sa: परिक्रम

[ctx: menu: /Play/Pause]
en: Pause
sa: विराम

[ctx: menu: /Play/Continue]
en: Continue
sa: अनुवर्तते

[ctx: menu: /Play/Stop]
en: Stop
sa: विरमतु

[ctx: menu: /Play/Forward]
en: Forward
sa: अग्रतः

[ctx: menu: /Play/Next]
en: Next
sa: अग्रिम

[ctx: menu: /Record]
en: Record
sa: अभिलेख

[ctx: menu: /Record/Prepare...]
en: Prepare...
sa: सज्जी करोतु...

[ctx: menu: /Record/Start Now!]
en: Start Now!
sa: अधुना आरभ्यताम् !

[ctx: menu: /Labels]
en: Labels
sa: लेबल्स्

[ctx: menu: /Labels/Add...]
en: Add...
sa: संयोजयति...

[ctx: menu: /Labels/Delete]
en: Delete
sa: लुप्

[ctx: menu: /Labels/Load...]
en: Load...
sa: भार...

[ctx: menu: /Labels/Save...]
en: Save...
sa: रक्ष्...

[ctx: menu: /Fx/Volume]
en: Volume
sa: मात्रा

[ctx: menu: /Fx/Normalize]
en: Normalize
sa: सामान्यं कुरुत

[ctx: menu: /Fx/Fade In]
en: Fade In
sa: फीका In

[ctx: menu: /Fx/Fade Out]
en: Fade Out
sa: Fade Out इति

[ctx: menu: /Fx/Fade Intro]
en: Fade Intro
sa: फीका परिचय

[ctx: menu: /Fx/Fade Leadout]
en: Fade Leadout
sa: फीका लीडआउट

[ctx: menu: /Fx/Low Pass]
en: Low Pass
sa: लो पास

[ctx: menu: /Fx/Notch Filter]
en: Notch Filter
sa: Notch Filter इति

[ctx: menu: /Fx/Band Pass]
en: Band Pass
sa: बैण्ड पास

[ctx: menu: /Fx/Pitch Shift]
en: Pitch Shift
sa: पिच शिफ्ट

[ctx: menu: /Fx/Reverse]
en: Reverse
sa: विपरीत

[ctx: menu: /Calculate]
en: Calculate
sa: गणयतु

[ctx: menu: /Calculate/Silence]
en: Silence
sa: शांति

[ctx: menu: /Calculate/Noise]
en: Noise
sa: कोलाहलं

[ctx: menu: /Calculate/Sonagram]
en: Sonagram
sa: सोनाग्राम

[ctx: menu: /Window]
en: Window
sa: कोष्ठ

[ctx: menu: /Window/Next Window]
en: Next Window
sa: अग्रिमः विण्डो

[ctx: menu: /Window/Previous Window]
en: Previous Window
sa: पूर्वविण्डो

[ctx: menu: /Window/Cascade Sub Windows]
en: Cascade Sub Windows
sa: कैस्केड उप विण्डोज

[ctx: menu: /Window/Tile Sub Windows]
en: Tile Sub Windows
sa: टाइल उप विण्डोज

[ctx: menu: /Window/Arrange Sub Windows Vertically]
en: Arrange Sub Windows Vertically
sa: Sub Windows Vertically व्यवस्थापयन्तु

[ctx: menu: /Settings]
en: Settings
sa: सेटिंग्स्

[ctx: menu: /Settings/Show Files in.../Separate Windows (SDI)]
en: Separate Windows (SDI)
sa: पृथक् विण्डोज (SDI)

[ctx: menu: /Settings/Show Files in...]
en: Show Files in...
sa: इत्यस्मिन् सञ्चिकाः दर्शयतु...

[ctx: menu: /Settings/Show Files in.../Same Window (MDI)]
en: Same Window (MDI)
sa: समानविण्डो (MDI)

[ctx: menu: /Settings/Show Files in.../Tabs]
en: Tabs
sa: टब्स्

[ctx: menu: /Settings/Playback]
en: Playback
sa: प्लेबैक

[ctx: menu: /Settings/Record]
en: Record
sa: अभिलेख

[ctx: menu: /Settings/Record/Format]
en: Format
sa: प्रारूप

[ctx: menu: /Settings/Record/Source]
en: Source
sa: स्रोतः

[ctx: menu: /Settings/Reset Toolbar]
en: Reset Toolbar
sa: Toolbar पुनः सेट् कुर्वन्तु

[ctx: menu: /Settings/Re-enable all "Do not ask again" messages]
en: Re-enable all "Do not ask again" messages
sa: सर्वान् "पुनः मा पृच्छतु" इति सन्देशान् पुनः सक्षमं कुर्वन्तु

[ctx: menu: /Help/Contents]
en: Contents
sa: विषयवस्तु

[ctx: menu: /Help]
en: Help
sa: साहाय्यम्‌

[ctx: menu: /Help/About Kwave]
en: About Kwave
sa: क्वावे इत्यस्य विषये

[ctx: menu: /Help/About KDE]
en: About KDE
sa: KDE विषये

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RecordDlg) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btRecord)
en: Record
sa: अभिलेख

en: Start playback
sa: प्लेबैक् आरभत

en: Stop playback or loop
sa: प्लेबैक् अथवा लूप् स्थगयन्तु

en: Start playback and loop
sa: प्लेबैक् तथा लूप् आरभत

en: Previous
sa: पूर्वतनम्‌

en: Rewind
sa: पश्चात्तापं कुरुत

en: Forward
sa: अग्रतः

en: Next
sa: अग्रिम

en: Continue playback
sa: प्लेबैकं निरन्तरं कुर्वन्तु

en: Pause playback
sa: प्लेबैकं विरामयतु

[ctx: %1=Version number]
en: v%1
sa: in%1

en: Loading main menu...
sa: मुख्यमेनू लोड् भवति...

en: Initializing toolbar...
sa: टूलबारस्य आरम्भः...

en: Create a new empty file
sa: नूतनं रिक्तं सञ्चिकां रचयन्तु

en: Open an existing file
sa: विद्यमानं सञ्चिकां उद्घाटयन्तु

en: Save the current file
sa: वर्तमानसञ्चिकां रक्षन्तु

en: Save the current file under a different name or file format...
sa: वर्तमानसञ्चिकां भिन्ननाम्ना अथवा सञ्चिकास्वरूपेण रक्षन्तु...

en: Close the current file
sa: वर्तमानसञ्चिकां पिधाय

en: Undo
sa: पूर्ववत

en: Redo
sa: पुनः करो

en: Cut
sa: छिन्न

en: Copy
sa: प्रतिलिपि

en: Insert
sa: युज्

en: Mute selection
sa: चयनं निःशब्दं कुर्वन्तु

en: Delete selection
sa: चयनं विलोपयन्तु

en: Reset the toolbar to default settings?
sa: साधनपट्टिकां पूर्वनिर्धारितसेटिंग्स् प्रति पुनः सेट् कुर्वन्तु?

en: Re-enable all disabled notifications?
    All messages that you previously turned off by activating the "Do not ask again" checkbox will then be enabled again.
sa: सर्वाणि अक्षमसूचनानि पुनः सक्षमं कुर्वन्तु?
    ततः पूर्वं "पुनः मा पृच्छतु" इति चेकबॉक्सं सक्रियं कृत्वा ये सन्देशाः निष्क्रियं कृतवन्तः ते सर्वे पुनः सक्षमाः भविष्यन्ति ।

en: Executing command '%1'...
sa: '%1' आदेशं निष्पादयति...

en: Executing Kwave script file '%1'...
sa: निष्पादनं '%1' इति स्क्रिप्ट् सञ्चिका अस्ति...

en: Loading file '%1'...
sa: '%1' सञ्चिकां लोड् क्रियते...

en: Out of memory
sa: स्मृतेः बहिः

[ctx: error message after opening a file failed]
en: Unable to open '%1'
sa: '%1' उद्घाटयितुं असमर्थः।

[ctx: error message after opening a file failed]
en: Invalid or unknown file type: '%1'
sa: अमान्यः अथवा अज्ञातः सञ्चिकाप्रकारः: '%1'.

en: Open
sa: उद्घाटित

[ctx: Length, as in total duration of loaded song]
en: Length: %1 (%2 samples)
sa: लम्बता: %1 (%2 नमूनानि) .

en: Mode: %1 kHz @ %2 Bit
sa: मोड: %1 किलोहर्ट्ज @ %2 बिट

[ctx: %1=first sample, %2=last sample, %3=number of samples, example: 'Selected: 2000...3000 (1000 samples)']
en: Selected: %1...%2 (%3 samples)
sa: चयनितम् : %1...%2 (%3 नमूनानि)

[ctx: %1=start time, %2=end time, %3=time span, example: 'Selected: 02:00...05:00 (3 min)']
en: Selected: %1...%2 (%3)
sa: चयनितम् : %1...%2 (%3)

en: Position: %1
sa: स्थितिः %1

[ctx: tooltip of the undo toolbar button if undo enabled]
en: Undo (%1)
sa: पूर्ववत (%1) .

[ctx: tooltip of the undo toolbar button if undo disabled]
en: Undo
sa: पूर्ववत

[ctx: tooltip of the redo toolbar button, redo enabled]
en: Redo (%1)
sa: पुनः करो (%1)

[ctx: tooltip of the redo toolbar button, redo disabled]
en: Redo
sa: पुनः करो

[ctx: menu entry for undo if undo enabled]
en: Undo (%1)
sa: पूर्ववत (%1) .

[ctx: menu entry for undo if undo disabled]
en: Undo
sa: पूर्ववत

[ctx: menu entry for redo if redo enabled]
en: Redo (%1)
sa: पुनः करोतु (%1) .

[ctx: menu entry for redo if redo disabled]
en: Redo
sa: पुनः करो

[ctx: special entry in the list of labels to delete all]
en: (All)
sa: (सर्वे)

en: Zoom to selection
sa: चयनं प्रति जूम कुर्वन्तु

en: Zoom to 100%
sa: 100% यावत् जूम कुर्वन्तु

en: Zoom to all
sa: सर्वेषां कृते जूम कुर्वन्तु

en: Select zoom factor
sa: जूम कारकं चिनोतु

en: %1 sec
sa: %1 सेकण्ड्

en: %1 min
sa: %1 मि

en: Interpolation
sa: प्रक्षेपः

en: Transform
sa: परिवर्तनं कुरुत

en: Flip horizontal
sa: क्षैतिजं पलटन्तु

en: Flip vertical
sa: ऊर्ध्वाधर पलटना

en: Into first half
sa: प्रथमार्धे

en: Into second half
sa: द्वितीयार्धे

en: Delete
sa: लुप्

en: Fit In
sa: फिट् इन्

en: Presets
sa: पूर्वनिर्धारित

en: Save Preset
sa: पूर्वनिर्धारितं रक्षतु

en: Currently Selected Point
sa: सम्प्रति चयनितः बिन्दुः

en: Every Second Point
sa: प्रत्येकं द्वितीयं बिन्दुः

[ctx: Filter description for Kwave curve presets, for use in a FileDialog]
en: Kwave curve preset (*.curve)
sa: क्वावे वक्र पूर्वनिर्धारित (*.curve)

en: Save Curve Preset
sa: वक्र पूर्वनिर्धारितं रक्षतु

en: Applying '%1'...
sa: '%1' इत्यस्य प्रयोगः...

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbHours)
en:  h
sa:  ज

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbMinutes)
en:  min
sa:  मि

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbSeconds) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbLevelFadeOut) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbLevelFadeIn)
en:  sec
sa:  सेक

[ctx: tooltip of a label, %1=index, %2=description/name]
en: Label #%1 (%2)
sa: लेबल #%1 (%2) .

[ctx: tooltip of a label, without description, %1=index]
en: Label #%1
sa: लेबल #%1

en: Label
sa: नामपत्र

en: New
sa: नूतनम्‌

en: &Delete
sa: &लुप्

en: &Properties...
sa: &गुणाः...

en: Move Label
sa: लेबल चालयन्तु

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LabelPropertiesWidgetBase)
en: Label Properties...
sa: लेबल गुण...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Kwave::SelectTimeWidget, time)
en: <b>label position:</b><br>
    Here you can set the position of the label, either by time, by percentage of the whole file or by an absolute sample position. However, internally Kwave always uses the position in samples.
sa: <b>लेबल स्थितिः : १.</b><br> अत्र भवान् लेबलस्य स्थानं समयेन, सम्पूर्णसञ्चिकायाः प्रतिशतेन वा निरपेक्षनमूनास्थानेन वा सेट् कर्तुं शक्नोति । परन्तु आन्तरिकरूपेण क्वावे सर्वदा नमूनासु स्थानस्य उपयोगं करोति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Description:
sa: वर्णनम्‌:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edDescription)
en: some description of the label (optional)
sa: लेबलस्य किञ्चित् वर्णनं (वैकल्पिकम्) .

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edDescription)
en: <b>label description:</b><br>
    Here you can enter some short text to describe the label.
sa: <b>लेबल विवरणम् : १.</b><br> अत्र लेबलस्य वर्णनार्थं किञ्चित् लघुपाठं प्रविष्टुं शक्नुवन्ति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Position:
sa: स्थितिः:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Index:
sa: अनुक्रमणिका :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lblIndex)
en: index of the label
sa: लेबलस्य अनुक्रमणिका

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lblIndex)
en: <b>label index</b><br>
    This is just a numeric index of the label, starting with zero, sorted by position. Lower index means 'left', higher index means 'right'. You cannot change the index itself, but change the label's position.
sa: <b>लेबल अनुक्रमणिका</b><br> इदं केवलं लेबलस्य संख्यात्मकसूचकाङ्कः अस्ति, शून्यात् आरभ्य, स्थानानुसारं क्रमबद्धः । निम्नसूचकाङ्कस्य अर्थः &#39;वाम&#39;, उच्चतरसूचकाङ्कस्य अर्थः &#39;दक्षिण&#39; इति । भवन्तः अनुक्रमणिकां एव परिवर्तयितुं न शक्नुवन्ति, परन्तु लेबलस्य स्थानं परिवर्तयितुं शक्नुवन्ति ।

en: Selection, left border
sa: चयन, वामसीमा

en: Selection, right border
sa: चयनम्, दक्षिणसीमा

en: Drag and Drop
sa: Drag and Drop इति

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QGroupBox, SelectTimeWidgetBase)
en: frmLength
sa: frmLength इति

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SelectTimeWidgetBase) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Length
sa: दैर्घ्यम्‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbSamples)
en: select by number of samples
sa: नमूनानां संख्यायाः आधारेण चयनं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSamples)
en: &Samples
sa: &नमूना

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbTime)
en: select by time
sa: कालेन चयनं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTime)
en: &Time
sa: &कालः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbPercents)
en: select by percentage of the signal's length
sa: संकेतस्य दीर्घतायाः प्रतिशतेन चयनं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPercents)
en: &Percent
sa: &प्रतिशत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMinutes)
en: Minutes
sa: पन्चनिमेषः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMilliSeconds)
en: Milliseconds
sa: मिलीसेकेण्ड्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSeconds)
en: Seconds
sa: सेकण्ड्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHours)
en: Hours
sa: घण्टानः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: 0%
sa: ०%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: 50%
sa: ५०%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: 100%
sa: १००%

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slidePercents)
en: sets the selection by the percentage of the whole signal
sa: समग्रसंकेतस्य प्रतिशतेन चयनं सेट् करोति

en: &Redo
sa: &पुनः करो

en: Cu&t
sa: सह&ट

en: &Copy
sa: &प्रतिलिपि

en: &Paste
sa: &पेस्ट

en: Selection
sa: चयनम्

en: &Save...
sa: &रक्ष्...

en: &Expand to Labels
sa: &Labels इत्यत्र विस्तारं कुर्वन्तु

en: To Next Labels
sa: To Next Labels इति

en: To Previous Labels
sa: पूर्वलेबल् प्रति

en: Kwave Macro Files
sa: इदं Macro Files इति अभवत्

en: All Files
sa: सर्वाणि सञ्चिकाः

en: All Supported Files
sa: सर्वाणि समर्थितसञ्चिकाः

en: No Compression
sa: न संपीडनम्

en: CCITT G.711 u-law
sa: सीसीआईटीटी जी.711 उ-कानून

en: CCITT G.711 A-law
sa: सीसीआईटीटी जी.711 क-कानून

en: MS ADPCM
sa: एम एस एडीपीसीएम

en: GSM
sa: जीएसएम

en: Apple ACE2
sa: एप्पल एसीई2

en: Apple ACE8
sa: एप्पल एसीई8

en: Apple MAC3
sa: एप्पल MAC3

en: Apple MAC6
sa: एप्पल् MAC6

en: DVI Audio / IMA
sa: DVI ऑडियो / IMA

en: FS1016
sa: एफएस१०१६

en: DV
sa: डी.वी

en: MPEG Layer I
sa: MPEG स्तर I

en: MPEG Layer II
sa: MPEG स्तर II

en: MPEG Layer III
sa: MPEG स्तर III

en: Ogg Vorbis
sa: ओग्ग् वोर्बिस्

en: Ogg Opus
sa: ओग्ग् ओपस

en: Do you really want to abort the current action?
sa: किं भवन्तः वर्तमानक्रियायाः गर्भपातं कर्तुम् इच्छन्ति वा ?

en: Album
sa: एल्बम

en: Name of the album if the source is an album
    that consist of more medias.
sa: यदि स्रोतः एल्बमः अस्ति तर्हि एल्बमस्य नाम
    यत् अधिकमाध्यमानां भवति।

en: Annotation
sa: टिप्पणी

en: Provides general comments about the file or the subject of
    the file. If the comment is several sentences long, end
    each sentence with a period. Do not include newline
    characters!
sa: सञ्चिकायाः विषये अथवा विषयस्य विषये सामान्यटिप्पण्यानि प्रदाति
    सञ्चिका । यदि टिप्पणी अनेकवाक्यानि दीर्घा अस्ति तर्हि समाप्तं कुर्वन्तु
    प्रत्येकं वाक्यं अवधियुक्तं भवति। नवीनपङ्क्तिं न समावेशयन्तु
    पात्राणि !

en: Archival location
sa: अभिलेखागार स्थान

en: Indicates where the subject of the file is archived.
sa: सञ्चिकायाः विषयः कुत्र संग्रहीतः इति सूचयति ।

en: Author
sa: लेखकः

en: Identifies the name of the author of the original
    subject of the file.
    Example: 'van Beethoven, Ludwig'
sa: मूलस्य लेखकस्य नाम परिचययति
    सञ्चिकायाः विषयः ।
    उदाहरणम् : 'van Beethoven, Ludwig'।

en: Lower Bitrate
sa: निम्न बिटरेट्

en: Specifies the lower limit in a VBR bitstream.
sa: VBR बिटस्ट्रीमे निम्नसीमा निर्दिशति ।

en: Bitrate Mode
sa: बिट्रेट मोड

en: Bitrate Mode (ABR, VBR, CBR, etc...)
sa: बिट्रेट मोड (ABR, VBR, CBR, इत्यादि...)

en: Bitrate
sa: बिटरेट्

en: Nominal bitrate of the audio stream in bits per second
sa: श्रव्यप्रवाहस्य नाममात्रं बिटरेट् प्रति सेकण्ड् बिट्-मात्रायां

en: Upper Bitrate
sa: उपरि बिटरेट्

en: Specifies the upper limit in a VBR bitstream.
sa: VBR बिटस्ट्रीमे उपरितनसीमा निर्दिशति ।

en: Bits per Sample
sa: प्रति नमूना बिट्स

en: Specifies the number of bits per sample.
sa: प्रति नमूना बिट्-सङ्ख्यां निर्दिशति ।

en: CD
sa: सीडी

en: Number of the CD, if the source is an album of more CDROMs
sa: CD इत्यस्य संख्या, यदि स्रोतः अधिकानां CDROM इत्यस्य एल्बम् अस्ति

en: CDS
sa: सीडीएस

en: Number of CDs, if the source is an album of more CDROMs
sa: सीडी-सङ्ख्या, यदि स्रोतः अधिक-सीडीरोम्-समूहः अस्ति

en: Commissioned
sa: आयुक्त

en: Lists the name of the person or organization
    that commissioned the subject of the file.
sa: व्यक्तिस्य अथवा संस्थायाः नाम सूचीबद्धं करोति
    यत् सञ्चिकायाः विषयं आज्ञापितवान्।

en: Comments
sa: टिप्पणियाँ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_compression)
en: Compression
sa: संपीडनम्

en: Sets a mode for compressing the audio
    data to reduce disk space.
sa: श्रव्यस्य संपीडनार्थं एकं मोड् सेट् करोति
    डिस्कस्थानं न्यूनीकर्तुं data इति ।

en: Contact
sa: संपर्कः

en: Contact information for the creators or distributors of
    the track. This could be a URL, an email address, the
    physical address of the producing label.
sa: के निर्माता वा वितरकाणां कृते सम्पर्कसूचना
    पटलः । एतत् URL, ईमेल-सङ्केतं, the...
    उत्पादकलेबलस्य भौतिकपता।

en: Copyright
sa: प्रतिलिपि अधिकार

en: Records the copyright information for the file. If there are
    multiple copyrights, separate them by a semicolon followed
    by a space.
    Example: 'Copyright Linux community 2002'
sa: सञ्चिकायाः प्रतिलिपिधर्मसूचना अभिलेखयति । यदि सन्ति
    बहुविधप्रतिलिपिधर्मं, तान् पृथक् कृत्वा अर्धविरामेन अनुसृत्य
    अन्तरिक्षेण ।
    उदाहरणम् : 'प्रतिलिपिधर्मः लिनक्स समुदायः २००२' ।

en: Copyrighted
sa: प्रतिलिपिधर्मः अस्ति

en: Indicates whether the file is protected by copyright or not.
sa: सञ्चिका प्रतिलिपिधर्मेन सुरक्षिता अस्ति वा न वा इति सूचयति ।

en: Date
sa: दिनाङ्कः

en: Specifies the date the subject of the file was created.
    Example: '2001-12-24'
sa: सञ्चिकायाः विषयस्य निर्माणस्य तिथिं निर्दिशति ।
    उदाहरणम् : '2001-12-24'।

en: Engineer
sa: अभियंता

en: Shows the name of the engineer who worked on the file.
    If there are multiple engineers, separate the names by
    a semicolon and a blank.
sa: सञ्चिकायां कार्यं कृतवान् अभियंतायाः नाम दर्शयति ।
    यदि बहुविधाः अभियंताः सन्ति तर्हि नामानि पृथक् कुर्वन्तु
    अर्धविरामः रिक्तः च ।

en: Estimated Length
sa: अनुमानित लम्बाई

en: Estimated length of the file in samples
sa: नमूनासु सञ्चिकायाः अनुमानितदीर्घता

en: Filename
sa: सञ्चिकानाम

en: Name of the opened file
sa: उद्घाटितसञ्चिकायाः नाम

en: File Size
sa: सञ्चिकायाः आकारः

en: Size of the file in bytes
sa: सञ्चिकायाः आकारः बाइट्-मात्रायां

en: Genre
sa: मातुर्

en: Describes the genre or style of the original work.
    Examples: 'classic', 'pop'
sa: मूलग्रन्थस्य विधायाः शैल्याः वा वर्णनं करोति ।
    उदाहरणम् : 'क्लासिक', 'पॉप'।

en: ISRC number for the track; see the ISRC intro page
    for more information on ISRC numbers.
    http://www.ifpi.org/site-content/online/isrc_intro.html
sa: पटलस्य कृते ISRC सङ्ख्या; ISRC परिचयपृष्ठं पश्यन्तु
    ISRC सङ्ख्यानां विषये अधिकाधिकजानकारीं प्राप्तुं।
    http://www.ifpi.org/site-content/online/isrc_intro.html इति ग्रन्थः

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KeywordWidgetBase)
en: Keywords
sa: कीवर्ड

en: Provides a list of keywords that refer to the
    file or subject of the file.
sa: कीवर्डस्य सूचीं प्रदाति ये सन्दर्भयन्ति
    सञ्चिका अथवा सञ्चिकायाः विषयः ।

en: Labels
sa: लेबल्स्

en: The list of labels/markers.
sa: लेबल/चिह्नानां सूची।

en: Length of the file in samples.
sa: नमूनासु सञ्चिकायाः दीर्घता ।

en: License
sa: अनुज्ञापत्रम्

en: License information, e.g., 'All Rights Reserved',
    'Any Use Permitted', an URL to a license or the
    EFF Open Audio License ('distributed under the
    terms of the Open Audio License.
    See http://www.eff.org/IP/Open_licenses/eff_oal.html
    for details'), etc.
sa: अनुज्ञापत्रसूचना, यथा, 'सर्वाधिकारः सुरक्षितः',
    'Any Use Permitted', अनुज्ञापत्रस्य URL अथवा द...
    EFF Open Audio License ('अन्तर्गतं वितरितम्।'
    Open Audio License इत्यस्य शर्ताः ।
    http://www.eff.org/IP/Open_licenses/eff_oal.html इति पश्यन्तु
    विस्तरार्थम्'), इत्यादि ।

en: Medium
sa: मध्यम

en: Describes the original subject of the file,
    where it was first recorded.
    Example: 'orchestra'
sa: सञ्चिकायाः मूलविषयं वर्णयति,
    यत्र प्रथमवारं तस्य अभिलेखः अभवत् ।
    उदाहरणम् : 'वाद्यसमूहः' ।

en: Mime Type
sa: माइम प्रकार

en: Mime type of the file format
sa: सञ्चिकास्वरूपस्य माइम प्रकारः

en: Emphasis
sa: बलं

en: Audio emphasis mode
sa: श्रव्य बोधविधिः

en: Layer
sa: स्तर

en: MPEG Layer, I, II or III
sa: MPEG स्तर, I, II अथवा III

en: Mode Extension
sa: मोड विस्तार

en: MPEG Mode Extension (only if Joint Stereo)
sa: MPEG Mode Extension (केवलं यदि Joint Stereo)

en: Version
sa: संस्करण

en: MPEG Version, 1, 2 or 2.5
sa: MPEG संस्करणम्, १, २ अथवा २.५

en: Name
sa: नामः

en: Stores the title of the subject of the file.
    Example: "Symphony No.6, Op.68 'Pastoral'"
sa: सञ्चिकायाः विषयस्य शीर्षकं संगृह्णाति ।
    उदाहरणम् : "सिम्फनी सं.6, Op.68 'गोपालन'"।

en: Opus Frame Length
sa: ओपस फ्रेम लंबाई

en: Opus Frame Length in ms (supported values are 2.5, 5, 10, 20, 40, or 60 ms)
sa: Opus Frame Length in ms (समर्थितमूल्यानि 2.5, 5, 10, 20, 40, अथवा 60 ms भवन्ति)

en: Organization
sa: संघठनं

en: Name of the organization producing the track
    (i.e. the 'record label')
sa: पटलस्य निर्माणं कुर्वतः संस्थायाः नाम
    (अर्थात् 'अभिलेखलेबल')

en: Original
sa: मूल

en: Indicates whether the file is an original or a copy
sa: सञ्चिका मूलं वा प्रतिलिपिः वा इति सूचयति

en: Performer
sa: निष्पादक

en: The artist(s) who performed the work. In classical
    music this would be the conductor, orchestra, soloists.
    In an audio book it would be the actor who did the reading.
sa: ये कलाकाराः (कलाकाराः) कार्यं कृतवन्तः। शास्त्रीये
    music एषः सञ्चालकः, वाद्यसमूहः, एकलवादकाः स्यात्।
    श्रव्यपुस्तके पठनं कृतवान् अभिनेता एव स्यात्।

en: Private
sa: वैयक्तिक

en: Indicates whether the subject is private
sa: विषयः निजी अस्ति वा इति सूचयति

en: Product
sa: उत्पाद

en: Specifies the name or the title the
    file was originally intended for.
    Example: 'Linux audio collection'
sa: नाम वा शीर्षकं वा निर्दिशति the
    सञ्चिका मूलतः कृते अभिप्रेता आसीत् ।
    उदाहरणम् : 'Linux audio collection' इति ।

en: Sample Format
sa: नमूना प्रारूप

en: Format used for storing the digitized audio samples.
    Example: '32-bit IEEE floating-point'
sa: अङ्कीकृतश्रव्यनमूनानां संग्रहणार्थं प्रयुक्तं प्रारूपम् ।
    उदाहरणम् : '३२-बिट् आईईईई प्लवक-बिन्दुः' ।

en: Sample Rate
sa: नमूना दर

en: Number of samples per second
sa: प्रति सेकण्ड् नमूनानां संख्या

en: Software
sa: तन्त्रांश

en: Identifies the name of the software package
    used to create the file.
    Example: 'Kwave v0.6.4-1'
sa: सॉफ्टवेयर-सङ्कुलस्य नाम चिनोति
    सञ्चिकायाः निर्माणार्थं प्रयुक्तम् ।
    यथा - 'क्वावे वि०.६.४-१' ।

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_source) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpSource)
en: Source
sa: स्रोतः

en: Identifies the name of the person or organization
    who supplied the original subject of the file.
    Example: 'Chaotic Sound Research'
sa: व्यक्तिस्य वा संस्थायाः वा नाम परिचययति
    यः सञ्चिकायाः मूलविषयं आपूर्तिं कृतवान्।
    उदाहरणम् : 'अराजकध्वनिसंशोधनम्' ।

en: Source form
sa: स्रोत रूप

en: Identifies the original form of
    the material that was digitized.
    Examples: 'Record/Vinyl/90RPM', 'Audio DAT', 'tape/CrO2/60min'
sa: इत्यस्य मूलरूपं परिचययति
    यत् सामग्री अङ्कीकृतम् आसीत्।
    उदाहरणम् : 'रिकार्ड/विनाइल/90RPM', 'Audio DAT', 'टेप/CrO2/60min'।

en: Subject
sa: विषयः

en: Describes the subject of the file.
    Example: 'Bird voices at early morning'
sa: सञ्चिकायाः विषयं वर्णयति ।
    उदाहरणम् : 'प्रातःकाले पक्षिवाणी'।

en: Technician
sa: तकनीशियन

en: Identifies the technician who digitized the subject file.
    Example: 'Torvalds, Linus'
sa: विषयसञ्चिकां डिजिटाइजीकरणं कृत्वा प्राविधिकं चिनोति ।
    उदाहरणम् : 'टोर्वल्ड्स्, लिनुस्' ।

en: Track
sa: मार्ग

en: Track of the CD if the source was a CDROM.
sa: यदि स्रोतः CDROM आसीत् तर्हि CD इत्यस्य ट्रैक।

en: Tracks
sa: पटलाः

en: Number of tracks of the CD if the source was a CDROM.
sa: यदि स्रोतः CDROM आसीत् तर्हि CD इत्यस्य पटलानां संख्या ।

en: Channels
sa: चैनल्स्

en: Specifies the number of channels of the signal.
sa: संकेतस्य चैनलानां संख्यां निर्दिशति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompressionBaseQuality)
en: Base Quality
sa: आधार गुणवत्ता

en: Base quality of the compression in VBR mode
sa: VBR मोड् मध्ये संपीडनस्य आधारगुणवत्ता

en: May be used to differentiate multiple versions
    of the same track title in a single collection.
    (e.g. remix info)
sa: बहुसंस्करणानाम् भेदार्थं उपयोक्तुं शक्यते
    एकस्मिन् संग्रहे समानस्य पटलशीर्षकस्य।
    (उदा. रीमिक्स इन्फो)

[ctx: file progress dialog]
en: File:
sa: संचिका:

[ctx: file progress dialog]
en: Length:
sa: दैर्घ्यम्‌:

[ctx: file progress dialog]
en: Sample Rate:
sa: नमूना दरः :

[ctx: file progress dialog, %1=number of samples per second]
en: %1 Samples per second
sa: %1 प्रति सेकण्ड् नमूनानि

[ctx: file progress dialog]
en: Resolution:
sa: प्रस्ताव:

[ctx: file progress dialog, %1=number of bits per sample (8, 16, 24...)]
en: %1 Bits per sample
sa: %1 प्रति नमूना बिट्

[ctx: file progress dialog]
en: Tracks:
sa: पङ्क्तयः :

[ctx: number of tracks]
en: 1 (mono)
sa: १ (एकः)

[ctx: number of tracks]
en: 2 (stereo)
sa: २ (स्टीरियो)

[ctx: number of tracks]
en: 4 (quadro)
sa: ४ (फ्रेम्)

en: Do you really want to abort the operation?
sa: किं भवन्तः वास्तवमेव शल्यक्रियायाः गर्भपातं कर्तुम् इच्छन्ति ?

[ctx: file progress dialog, %1=transfer rate, %2=remaining duration]
en: %1 kB/s (%2 remaining)
sa: %1 kB/s (%2 अवशिष्टम्)

[ctx: file progress dialog, %1=number of loaded/saved megabytes, %2=number of total megabytes to load or save]
en: %1 MB of %2 MB done
sa: %2 MB इत्यस्य %1 MB कृतम्

[ctx: file progress dialog, %1=a number of samples]
en: %1 samples
sa: %1 नमूनानि

en: Sinus
sa: साइनसः

en: Rectangular
sa: आयताकार

en: Sawtooth
sa: आरादन्तम्

en: Inverse Sawtooth
sa: विलोम आरादन्त

en: Triangular
sa: त्रिकोणीय

en: Square Sinus
sa: वर्ग साइनस

en: Cubic Sinus
sa: घन साइनस

en: Blues
sa: ब्लूस्

en: Classic Rock
sa: क्लासिक रॉक

en: Country
sa: देशः

en: Dance
sa: नृत्यं

en: Disco
sa: डिस्को

en: Funk
sa: फंक

en: Grunge
sa: ग्रन्ज

en: Hip-Hop
sa: हिप-हॉप

en: Jazz
sa: जाज्

en: Metal
sa: धातु

en: New Age
sa: नवयुग

en: Oldies
sa: ओल्डीज

en: Other
sa: इतर

en: Pop
sa: लोक

en: Rhythm and Blues
sa: ताल तथा ब्लूज

en: Rap
sa: रप

en: Reggae
sa: रेग्गे

en: Rock
sa: चट्टानं

en: Techno
sa: टेक्नो

en: Industrial
sa: औद्योगिक

en: Alternative
sa: वैकल्पिक

en: Ska
sa: भविष्यति

en: Death Metal
sa: मृत्युधातुः

en: Pranks
sa: नखरे

en: Soundtrack
sa: ध्वनिपटलम्

en: Euro-Techno
sa: यूरो-टेक्नो

en: Ambient
sa: परिवेशः

en: Trip-Hop
sa: यात्रा-हॉप

en: Vocal
sa: स्वर

en: Jazz & Funk
sa: जैज एवं फंक

en: Fusion
sa: संलयन

en: Trance
sa: समाधिः

en: Classical
sa: शास्त्रीय

en: Instrumental
sa: वाद्यात्मकम्

en: Acid
sa: अम्लम्

en: House
sa: गृहम्‌

en: Game
sa: क्रीडा

en: Sound Clip
sa: ध्वनि क्लिप

en: Gospel
sa: सुसमाचारः

en: Noise
sa: कोलाहलं

en: Alternative Rock
sa: वैकल्पिक शिला

en: Bass
sa: बासः

en: Soul
sa: आत्मा

en: Punk
sa: पंक

en: Space
sa: स्थानं

en: Meditative
sa: ध्यानात्मकः

en: Instrumental Pop
sa: वाद्य Pop

en: Instrumental Rock
sa: वाद्यशिला

en: Ethnic
sa: जातीय

en: Gothic
sa: गोथिक

en: Darkwave
sa: डार्कवेव

en: Techno-Industrial
sa: टेक्नो-औद्योगिक

en: Electronic
sa: इलेक्ट्रॉनिक

en: Pop-Folk
sa: पॉप-लोक

en: Eurodance
sa: यूरोडांस

en: Dream
sa: स्वप्न

en: Southern Rock
sa: दक्षिणी शिला

en: Comedy
sa: हास्यम्

en: Cult
sa: पंथः

en: Gangsta
sa: गङ्गस्ता

en: Top 40
sa: शीर्ष 40

en: Christian Rap
sa: क्रिश्चियन रैप

en: Pop/Funk
sa: पॉप/फंक

en: Jungle
sa: जङ्गलः

en: Native American
sa: अमेरिकी मूलनिवासी

en: Cabaret
sa: कैबरे

en: New Wave
sa: नवीन तरङ्ग

en: Psychedelic
sa: मनोविनोदिक

en: Rave
sa: रवे

en: Showtunes
sa: धुनम् दर्शयतु

en: Trailer
sa: ट्रेलर

en: Lo-Fi
sa: लो-फि

en: Tribal
sa: आदिवासी

en: Acid Punk
sa: अम्ल पंक

en: Acid Jazz
sa: अम्ल जाज

en: Polka
sa: पोल्का

en: Retro
sa: रेट्रो

en: Musical
sa: संगीतमय

en: Rock 'n' Roll
sa: रॉक 'एन्' रोल

en: Hard Rock
sa: हार्ड रॉक

en: Folk
sa: लोक

en: Folk-Rock
sa: लोकशिला

en: National Folk
sa: राष्ट्रीय जन

en: Swing
sa: दोला

en: Fast Fusion
sa: द्रुत संलयन

en: Bebop
sa: बेबोप्

en: Latin
sa: लैटिन

en: Revival
sa: पुनरुत्थानम्

en: Celtic
sa: सेल्टिक

en: Bluegrass
sa: ब्लूग्रासः

en: Avantgarde
sa: अवान्ट-गार्डे

en: Gothic Rock
sa: गोथिक शिला

en: Progressive Rock
sa: प्रगतिशील शिला

en: Psychedelic Rock
sa: साइकेडेलिक रॉक

en: Symphonic Rock
sa: सिम्फोनिक रॉक

en: Slow Rock
sa: मन्द शिला

en: Big Band
sa: बिग बैण्ड

en: Chorus
sa: कोरस

en: Easy Listening
sa: सुलभं श्रवणम्

en: Acoustic
sa: ध्वनिक

en: Humour
sa: हास्यम्

en: Speech
sa: भाषणम्‌

en: Chanson
sa: गीतं

en: Opera
sa: ओपेरा

en: Chamber Music
sa: चैम्बर म्यूजिक

en: Sonata
sa: सोनाता

en: Symphony
sa: सिम्फोनी

en: Booty Bass
sa: लूट बास

en: Primus
sa: प्राइमसः

en: Porn Groove
sa: अश्लील नाली

en: Satire
sa: व्यङ्ग्यम्

en: Slow Jam
sa: मन्द जाम

en: Club
sa: क्लब

en: Tango
sa: अपाकरोति

en: Samba
sa: साम्बः

en: Folklore
sa: लोककथा

en: Ballad
sa: बैलेड

en: Power Ballad
sa: शक्ति बैलेड

en: Rhythmic Soul
sa: लयात्मक आत्मा

en: Freestyle
sa: मुक्तशैली

en: Duet
sa: युगलगीत

en: Punk Rock
sa: पंक रॉक

en: Drum Solo
sa: ढोल एकल

en: A Cappella
sa: द चैपल्

en: Euro-House
sa: यूरो-हाउस

en: Dance Hall
sa: नृत्यभवन

en: Goa
sa: गोवा

en: Drum & Bass
sa: ढोल एवं बास

en: Club-House
sa: क्लब-गृहम्

en: Hardcore Techno
sa: कट्टर टेक्नो

en: Terror
sa: आतङ्कः

en: Indie
sa: इन्डी

en: BritPop
sa: ब्रिट्पॉप

en: Negerpunk
sa: नीग्रो पंक

en: Polsk Punk
sa: पोलिश पंक

en: Beat
sa: आघातः

en: Christian Gangsta Rap
sa: क्रिश्चियन गैंगस्टा रैप

en: Heavy Metal
sa: हेवी मेटल

en: Black Metal
sa: कृष्णधातुः

en: Crossover
sa: क्रॉसओवर

en: Contemporary Christian
sa: समकालीन ईसाई

en: Christian Rock
sa: क्रिश्चियन रॉक

en: Merengue
sa: मेरेन्गुए

en: Salsa
sa: सालसा

en: Thrash Metal
sa: थ्रेश मेटल

en: Anime
sa: एनिमे

en: JPop
sa: जेपोप

en: Abstract
sa: मूर्त

en: Art Rock
sa: कला शिला

en: Baroque
sa: बरोक्

en: Bhangra
sa: भङ्गरा

en: Big Beat
sa: बिग बीट्

en: Breakbeat
sa: ब्रेकबीट्

en: Chillout
sa: चिल्लआउट्

en: Dub
sa: दुब

en: EBM
sa: ईबीएम

en: Eclectic
sa: इक्लेक्टिक

en: Electro
sa: विद्युत

en: Electroclash
sa: विद्युतसङ्घर्षः

en: Emo
sa: इमो

en: Experimental
sa: प्रयोगात्मकः

en: Garage
sa: यानशाला

en: Global
sa: वैश्विक

en: Illbient
sa: अरोग्यम्

en: Industro-Goth
sa: इण्डस्ट्रो-गोथ

en: Jam Band
sa: जाम बैण्ड

en: Krautrock
sa: क्राउट्रोक्

en: Leftfield
sa: वामक्षेत्रम्

en: Lounge
sa: विश्रांतिका

en: Math Rock
sa: गणित शिला

en: New Romantic
sa: नवीन रोमांटिक

en: Nu-Breakz
sa: नु-ब्रेकज

en: Post-Punk
sa: पोस्ट-पंक

en: Post-Rock
sa: उत्तर-शिला

en: Psytrance
sa: साइट्रेंस्

en: Shoegaze
sa: जूतादृष्टिः

en: Space Rock
sa: अन्तरिक्ष शिला

en: Trop Rock
sa: Too Rock इति

en: World Music
sa: विश्व संगीत

en: Neoclassical
sa: नवशास्त्रीयः

en: Audiobook
sa: श्रव्यपुस्तक

en: Audio Theatre
sa: श्रव्यनाट्यगृहम्

en: Neue Deutsche Welle
sa: नवीन जर्मन तरङ्ग

en: Podcast
sa: पॉडकास्टं

en: Indie Rock
sa: इन्डी रॉक

en: G-Funk
sa: जी-फंक

en: Dubstep
sa: डबस्टेप

en: Garage Rock
sa: गैरेज रॉक

en: Psybient
sa: मनोरोगी

en: Unknown
sa: अज्ञात

en: Linear
sa: रेखीय

en: Spline
sa: स्प्लाइन्

en: Polynom, nth Degree
sa: बहुपद, nth डिग्री

en: Polynom, 3rd Degree
sa: बहुपद, तृतीय डिग्री

en: Polynom, 5th Degree
sa: बहुपद, ५ डिग्री

en: Polynom, 7th Degree
sa: बहुपद, 7 वीं डिग्री

en: Sample and Hold
sa: नमूना तथा धारनम्

en: Failed opening the log file '%1' for writing
sa: लेखनार्थं '%1' इति लॉग् सञ्चिकां उद्घाटयितुं असफलम्

en: Unable to open '%1'
sa: '%1' उद्घाटयितुं असमर्थः।

en: ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)
sa: ALSA (उन्नत लिनक्स ध्वनि वास्तुकला)

en: Pulse Audio
sa: नाडी श्रव्य

en: Qt Multimedia Audio
sa: Qt मल्टीमीडिया ऑडियो

en: Running plugin '%1'...
sa: प्लगिन् '%1' चालयति...

en: The plugin '%1' is unknown or invalid.
sa: प्लगिन् '%1' अज्ञातम् अथवा अमान्यम् अस्ति ।

en: Error On Loading Plugin
sa: प्लगिन् लोड् करणसमये त्रुटिः

en: Loading plugin %1...
sa: प्लगिन् %1 लोड् भवति...

en: Linear Two's Complement
sa: रेखीय दो के पूरक

en: Unsigned Integer
sa: अहस्ताक्षरित पूर्णांक

en: 32-bit IEEE Floating-Point
sa: ३२-बिट् आईईईई फ्लोटिंग्-पॉइण्ट्

en: 64-bit IEEE Double Precision Floating-Point
sa: 64-बिट IEEE द्विगुण परिशुद्धता फ्लोटिंग-बिन्दु

en: Signal is empty, nothing to save.
sa: संकेतः रिक्तः अस्ति, किमपि रक्षितुं नास्ति।

en: Saving in this format will lose the following additional file attribute(s):
    %1
    Do you still want to continue?
sa: अस्मिन् प्रारूपे रक्षणेन निम्नलिखितम् अतिरिक्तं सञ्चिकाविशेषणं (विशेषताः) नष्टाः भविष्यन्ति:
    %1
    किं त्वं अद्यापि निरन्तरं कर्तुम् इच्छसि ?

en: (built with KDE Frameworks %1)
sa: (KDE Frameworks %1 इत्यनेन सह निर्मितम्)

en: An error occurred while saving the file.
sa: सञ्चिकां रक्षन् त्रुटिः अभवत् ।

en: The file has been truncated and might be corrupted.
sa: सञ्चिका च्छिन्ना अस्ति, दूषिता अपि भवितुम् अर्हति ।

en: Sorry, the file type is not supported.
sa: क्षम्यतां, सञ्चिकाप्रकारः समर्थितः नास्ति ।

en: Insert Clipboard at position
sa: स्थाने Clipboard सम्मिलितं कुर्वन्तु

en: Paste
sa: चिनोतु

en: Crop
sa: अन्नग्रह

en: Expand Selection to Label
sa: चयनं लेबलं प्रति विस्तारयन्तु

en: Select Next Labels
sa: Next Labels इति चिनोतु

en: Select Previous Labels
sa: Previous Labels इति चिनोतु

en: Select All Tracks
sa: All Tracks इति चिनोतु

en: Deselect all tracks
sa: सर्वाणि पटलानि अचयनं कुर्वन्तु

en: Invert Track Selection
sa: Track चयनं विपर्यययतु

en: Select Track
sa: Track इति चिनोतु

en: Deselect Track
sa: Track इत्यस्य चयनं विच्छेदं कुर्वन्तु

en: Toggle Track Selection
sa: Track चयनं Toggle कुर्वन्तु

en: Append Track
sa: Append Track इति

en: Insert Track
sa: Track सम्मिलित करें

en: Delete Track
sa: Track विलोपयन्तु

en: Insert Space
sa: अन्तरिक्षं सम्मिलितं कुर्वन्तु

en: Not enough memory for saving undo information.
sa: पूर्ववतसूचनायाः रक्षणार्थं पर्याप्तं स्मृतिः नास्ति ।

en: Do you want to continue without the possibility to undo?
sa: किं भवन्तः पूर्ववतीकरणस्य सम्भावनां विना निरन्तरं कर्तुम् इच्छन्ति?

en: <b>Hint</b>: you can configure the amount of memory<br>available for undo under '%1'/'%2'.
sa: <b>Hint</b> : स्मृतेः परिमाणं विन्यस्तुं शक्नुवन्ति<br> &#39;%1&#39;/&#39;%2&#39; इत्यस्य अन्तर्गतं पूर्ववतीकरणाय उपलब्धम् ।

en: Settings
sa: सेटिंग्स्

en: Memory
sa: स्मृति

en: Last Action
sa: अन्तिम कर्म

en: Modify File Info
sa: सञ्चिकासूचना परिवर्तयतु

en: Delete All Labels
sa: सर्वाणि लेबलानि विलोपयन्तु

en: Delete Label
sa: लेबलं विलोपयन्तु

en: Manual Track Selection
sa: मैनुअल ट्रैक चयन

en: Manual Selection
sa: मैनुअल चयन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btNew)
en: New File
sa: नवीन सञ्चिका

[ctx: name of the undo action for inserting a meta data object]
en: Insert %1
sa: %1 सम्मिलितं कुर्वन्तु

[ctx: name of the undo action for inserting multiple meta data objects of the same type: %1=number of elements, %2=name of one element in singular]
en: Insert %1 %2 objects
sa: %1 %2 वस्तुनि सम्मिलितं कुर्वन्तु

en: Insert Meta Data
sa: मेटा डाटा सम्मिलित करें

[ctx: name of the undo action for deleting a meta data object]
en: Delete %1
sa: %1 विलोपयन्तु

[ctx: name of the undo action for deleting multiple meta data objects of the same type: %1=number of elements, %2=name of one element in singular]
en: Delete %1 %2 objects
sa: %1 %2 वस्तुनि विलोपयन्तु

en: Delete Meta Data
sa: मेटा डाटा विलोपयन्तु

en: Modify Samples
sa: नमूनानि परिवर्तयन्तु

[ctx: name of the undo action for modifying a meta data object]
en: Modify %1
sa: %1 परिवर्तनं कुर्वन्तु

[ctx: name of the undo action for modifying multiple meta data objects of the same type: %1=number of elements, %2=name of one element in singular]
en: Modify %1 %2 objects
sa: %1 %2 वस्तुनि परिवर्तयन्तु

en: Modify Meta Data
sa: मेटा डाटा परिवर्तनं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegEmphasis)
en: None
sa: न कश्चित्

en: Hamming
sa: हम्मिङ्ग

en: Hanning
sa: हनिङ्गः

en: Blackman
sa: ब्लैकमैन

en: name
sa: नामः

en: version
sa: संस्करण

en: authors
sa: लेखकाः

en: Plugins found: %1
sa: प्लगिन्स् प्राप्ताः: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AboutDialogBase)
en: About Kwave
sa: क्वावे इत्यस्य विषये

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, header)
en: <h1>Kwave - a sound editor by KDE</h1>
sa: <h1>क्वावे - केडीई द्वारा एकः ध्वनिसम्पादकः</h1>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, about_tab)
en: About
sa: विषये

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, abouttext)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-size:x-large; font-weight:600;">Kwave is a sound editor based on KDE Frameworks. </span></p><p><br/>With Kwave you can edit many sorts of audio files including multi track files. You are able to alter and play back each track on its own.<br/>Kwave also includes many plugins  to transform the audio data in several ways and presents a graphical view with a complete zoom and scroll capability.</p></body></html>
sa: <html><head/><body><p><span style=" font-size:x-large; font-weight:600;">क्वावे KDE Frameworks इत्यस्य आधारेण ध्वनिसम्पादकः अस्ति ।</span></p><p><br/> Kwave इत्यनेन भवान् बहुविधाः श्रव्यसञ्चिकाः सम्पादयितुं शक्नोति यत्र बहुपट्टिकासञ्चिकाः अपि सन्ति । भवन्तः प्रत्येकं पटलं स्वयमेव परिवर्त्य वादयितुं समर्थाः सन्ति ।<br/> क्वावे इत्यत्र श्रव्यदत्तांशस्य अनेकरीत्या परिवर्तनार्थं बहवः प्लगिन्स् अपि समाविष्टाः सन्ति तथा च सम्पूर्णं जूम-स्क्रॉल-क्षमतया सह चित्रात्मकं दृश्यं प्रस्तुतं करोति ।</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, authors_tab)
en: Authors
sa: लेखकाः

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, thanks_tab)
en: Thanks To
sa: धन्यवादः To

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, plugins_tab)
en: Plugins info
sa: प्लगिन्स् info

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, translations_tab)
en: Translation
sa: अनुवाद

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, license_tab)
en: License agreement
sa: अनुज्ञापत्रसम्झौता

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbRecordTrigger)
en: %
sa: % .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLevelFadeIn)
en: Fade In
sa: फीका In

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLevelFadeOut)
en: Fade Out
sa: Fade Out इति

en: Fade Intro
sa: फीका परिचय

en: Fade Leadout
sa: फीका लीडआउट

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spinbox_2)
en: Hz
sa: हर्ट्ज

en: &Stop
sa: &विरमतु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btListen)
en: &Listen
sa: &शृणोतु

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, BandPassDlg)
en: Band Pass
sa: बैण्ड पास

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spinbox) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spinbox_2) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbFrequency)
en:  Hz
sa:  हर्ट्ज

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btListen)
en: start/stop pre-listening
sa: पूर्वश्रवणं आरभत/विरामं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btListen)
en: Start or stop the pre-listening of the current settings. If pre-listening is enabled, you will nearly immediately hear any change in the selected parameters.
sa: वर्तमानसेटिंग्स् पूर्वश्रवणं आरभत वा स्थगयन्तु वा । यदि पूर्वश्रवणं सक्षमं भवति तर्हि चयनितमापदण्डेषु किमपि परिवर्तनं प्रायः तत्क्षणमेव श्रोष्यति ।

en: ASCII encoded audio
sa: ASCII एन्कोडेड् ऑडियो

en: Unable to open the file for saving.
sa: रक्षणार्थं सञ्चिकां उद्घाटयितुं असमर्थः ।

en: NeXT, Sun Audio
sa: NeXT, सूर्य श्रव्य

en: Amiga IFF/8SVX Sound File Format
sa: अमिगा IFF/8SVX ध्वनि सञ्चिका प्रारूप

en: Compressed Audio Interchange Format
sa: संपीडित श्रव्य आदान-प्रदान प्रारूप

en: Audio Interchange Format
sa: श्रव्य आदानप्रदान प्रारूप

en: Audio Visual Research File Format
sa: श्रव्यदृश्य शोध सञ्चिका प्रारूप

en: Core Audio File Format
sa: कोर ऑडियो सञ्चिका प्रारूप

en: Berkeley, IRCAM, Carl Sound Format
sa: बर्कले, IRCAM, कार्ल ध्वनि प्रारूप

en: NIST SPHERE Audio File Format
sa: NIST SPHERE श्रव्य सञ्चिका प्रारूप

en: Sample Vision Format
sa: नमूना दृष्टि प्रारूप

en: Creative Voice
sa: सृजनात्मक स्वर

en: Format or function is not implemented
sa: प्रारूपं वा कार्यं वा कार्यान्वितं न भवति

en: File header is damaged
sa: सञ्चिकाशीर्षकं क्षतिग्रस्तम् अस्ति

en: Invalid codec type
sa: अमान्यः कोडेकप्रकारः

en: Opening the file failed
sa: सञ्चिकां उद्घाटयितुं असफलम् अभवत्

en: Read access failed
sa: पठनप्रवेशः विफलः अभवत्

en: Invalid sample format
sa: अमान्य नमूना प्रारूप

en: An error occurred while opening the file:
    '%1'
sa: सञ्चिकां उद्घाटयन् त्रुटिः अभवत् :
    '%1' इति ।

en: FLAC audio
sa: FLAC श्रव्य

en: Opening the FLAC bitstream failed.
sa: FLAC बिटस्ट्रीम उद्घाटनं विफलम् अभवत् ।

en: Error while parsing the FLAC metadata. (%s)
sa: FLAC मेटाडाटा इत्यस्य विश्लेषणं कुर्वन् त्रुटिः । (%स)

en: Unable to open the FLAC encoder.
sa: FLAC एन्कोडरं उद्घाटयितुं असमर्थः।

[ctx: menu: /Settings/MP3 Encoder Setup]
en: MP3 Encoder Setup
sa: MP3 एन्कोडर सेटअप

en: MPEG layer III audio
sa: MPEG स्तर III श्रव्य

en: MPEG layer II audio
sa: MPEG स्तर द्वितीय श्रव्य

en: MPEG layer I audio
sa: MPEG स्तर I श्रव्य

en: The file has an invalid checksum.
    Do you still want to continue?
sa: सञ्चिकायाः अमान्यः चेकसमः अस्ति ।
    किं त्वं अद्यापि निरन्तरं कर्तुम् इच्छसि ?

en: The file contains an invalid channel mode 0x%1
    Assuming Mono...
sa: सञ्चिकायां अमान्यं चैनल् मोड् 0x%1 अस्ति
    मोनो इति कल्पयित्वा...

en: The opened file is no MPEG file or it is damaged.
    No header information has been found.
sa: उद्घाटिता सञ्चिका MPEG सञ्चिका नास्ति अथवा सा क्षतिग्रस्ता अस्ति ।
    शीर्षकसूचना न प्राप्ता ।

en: Checksum error
sa: चेकसम त्रुटिः

en: Synchronization lost
sa: समन्वयः नष्टः

en: File contains invalid data
sa: सञ्चिकायां अमान्यदत्तांशः अस्ति

en: Unknown error 0x%1. Damaged file?
sa: अज्ञातदोषः 0x%1. क्षतिग्रस्ता सञ्चिका?

en: An error occurred while decoding the file:
    '%1',
    at position %2.
sa: सञ्चिकायाः विकोडीकरणकाले त्रुटिः अभवत् :
    '%1', ९.
    %2 स्थाने ।

en: Do you still want to continue?
sa: किं त्वं अद्यापि निरन्तरं कर्तुम् इच्छसि ?

en: Do you want to continue and ignore all following errors?
sa: किं भवन्तः निरन्तरं निम्नलिखितदोषाणां अवहेलनां कर्तुम् इच्छन्ति?

en: The file format you have chosen supports only mono or stereo. This file will be mixed down to stereo when saving.
sa: भवता चयनितं सञ्चिकास्वरूपं केवलं मोनो अथवा स्टीरियो समर्थयति । रक्षणकाले एषा सञ्चिका स्टीरियो यावत् मिश्रिता भविष्यति ।

en: Unable to open the file for saving!
sa: रक्षणार्थं सञ्चिकां उद्घाटयितुं असमर्थः!

[ctx: %1=name of the external program, %2=stderr of the program]
en: An error occurred while calling the external encoder '%1':
    
    %2
sa: बाह्य-एन्कोडरं '%1' आह्वयन् त्रुटिः अभवत्:
    
    %2

en: (user defined)
sa: (उपयोक्तृ परिभाषितम्)

en: sample rate in Hz (use %1 as placeholder)
    or kHz (use %2 as placeholder)
sa: नमूनादरः हर्ट्जे (स्थानधारकरूपेण %1 इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु)
    अथवा kHz (स्थानधारकरूपेण %2 इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु)

en: bits per sample,
    use %1 as placeholder
sa: प्रति नमूना बिट्, २.
    %1 इत्यस्य उपयोगं स्थानधारकरूपेण कुर्वन्तु

en: parameter for minimum bitrate in bits/sec
    (use %1 as placeholder)
sa: बिट्/सेकेण्ड् मध्ये न्यूनतमबिटरेट् कृते पैरामीटर्
    (स्थानधारकरूपेण %1 इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु)

en: parameter for maximum bitrate in bits/sec
    (use %1 as placeholder)
sa: बिट्/सेकेण्ड् मध्ये अधिकतमं बिटरेट् कृते पैरामीटर्
    (स्थानधारकरूपेण %1 इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु)

en: parameter for average bitrate in bits/sec
    (use %1 as placeholder)
sa: बिट्/सेकेण्ड् मध्ये औसतबिटरेट् कृते पैरामीटर्
    (स्थानधारकरूपेण %1 इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु)

en: Select MP3 Encoder
sa: MP3 Encoder इति चिनोतु

en: Congratulation, the test was successful!
sa: अभिनन्दनम्, परीक्षा सफला अभवत्!

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MP3EncoderDialogBase)
en: MP3 Encoder Settings
sa: MP3 एन्कोडर सेटिंग्स्

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpProgram)
en: Program
sa: कार्यक्रम

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btSearch)
en: manually browse for the encoder
sa: एन्कोडरस्य कृते मैन्युअल् रूपेण ब्राउज् कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSearch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSelectDate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSelectDevice)
en: &Select...
sa: &विचि...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbProgram)
en: select one of the predefined encoder setups
sa: पूर्वनिर्धारित-एन्कोडर-सेटअप-मध्ये एकं चिनोतु

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btDetect)
en: auto-detect the installed encoder
sa: संस्थापितं एन्कोडरं स्वयमेव ज्ञापयन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btDetect)
en: &Auto Detect...
sa: &ऑटो डिटेक्ट...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btEncoderHelp)
en: show the usage information of the encoder
sa: एन्कोडरस्य उपयोगसूचना दर्शयन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btEncoderHelp)
en: &Usage
sa: &उपयोगः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edPath)
en: path to the encoder
sa: एन्कोडरं प्रति मार्गः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPath)
en: Path:
sa: पथं:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btLocate)
en: find the full path to the encoder
sa: एन्कोडरस्य पूर्णमार्गं ज्ञातव्यम्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btLocate)
en: &Locate
sa: &स्थानम्

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpParameters)
en: Parameters
sa: पैरामीटर्

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabInput)
en: Input
sa: निवेशः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSign)
en: Sign:
sa: चिह्नम्‌:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edByteOrder)
en: parameter for switching the byte order
sa: बाइट् क्रमं स्विच् कर्तुं पैरामीटर्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edRawFormat)
en: parameter for telling the encoder to use raw data as input format
sa: एन्कोडरं कच्चा दत्तांशस्य उपयोगं इनपुट् प्रारूपरूपेण कर्तुं कथयितुं पैरामीटर्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRawFormat)
en: Raw Format:
sa: कच्चा प्रारूपः :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblByteOrder)
en: Byte Order:
sa: बाइट् क्रमः :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edSign)
en: parameter to use signed sample format
sa: हस्ताक्षरितनमूनास्वरूपस्य उपयोगाय पैरामीटर्

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFormat) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpFormat)
en: Format
sa: प्रारूप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSampleRate)
en: Sample Rate:
sa: नमूना दरः :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitsPerSample)
en: Bits per Sample:
sa: प्रति नमूना बिट्स् :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblChannels) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Channels:
sa: चैनल्स् :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMono)
en: mono:
sa: एक: एक:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edMono)
en: parameter for single channel files (mono)
sa: एकचैनलसञ्चिकानां कृते पैरामीटर् (mono)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStereo)
en: stereo:
sa: स्टीरियो :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edStereo)
en: parameter for multi channel files
    (stereo or more channels)
sa: बहुचैनलसञ्चिकानां कृते पैरामीटर्
    (स्टीरियो वा अधिकानि चैनलानि)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabQuality)
en: Quality
sa: गुणवत्ता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitrateMax)
en: max
sa: अधिकतमम्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitrateMin)
en: min
sa: मि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitrate)
en: Bitrate:
sa: बिट्रेट् :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabEncoding)
en: Encoding
sa: एन्कोडिंग्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmphasis)
en: Emphasis:
sa: बलं:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmphasisNone)
en: none
sa: न कश्चित्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edEmphasisNone)
en: parameter for no emphasis
sa: पैरामीटर् न कृते बोधः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmphasis5015ms) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegEmphasis)
en: 50/15ms
sa: ५०/१५मि

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edEmphasis5015ms)
en: parameter for 50/15ms emphasis
sa: 50/15ms बोधार्थं पैरामीटर्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmphasisCCIT_J17)
en: CCIT J17
sa: सीसीआईटी जे17

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edEmphasisCCIT_J17)
en: parameter for CCIT J17 emphasis
sa: CCIT J17 बोधस्य कृते पैरामीटर्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNoiseShaping)
en: Noise Shaping:
sa: शोर आकारः :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edNoiseShaping)
en: parameters for configuring noise shaping
sa: शोर-आकारस्य विन्यासार्थं मापदण्डाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompatibility)
en: Compatibility:
sa: संगतता :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edCompatibility)
en: parameters for compatibility settings
sa: संगततासेटिंग्स् कृते मापदण्डाः

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFlags)
en: Flags
sa: ध्वजाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCopyright)
en: Copyright:
sa: प्रतिलिपिधर्मः :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edCopyright)
en: parameter for marking the file as copyrighted
sa: सञ्चिकां प्रतिलिपिधर्मयुक्ता इति चिह्नितुं पैरामीटर्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOriginal)
en: Original:
sa: मूल:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edOriginal)
en: parameter for marking the signal as original (not a copy)
sa: संकेतं मूलरूपेण चिह्नितुं पैरामीटर् (न तु प्रतिलिपिः)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblProtect)
en: Protect:
sa: संरक्षयतु:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edProtect)
en: parameter to enable CRC protection
sa: CRC संरक्षणं सक्षमं कर्तुं पैरामीटर्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPrepend)
en: Prepend:
sa: उपसर्गः :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edPrepend)
en: additional parameters to put at the start of the encoder command line
sa: एन्कोडर आदेशपङ्क्तौ आरम्भे स्थापयितुं अतिरिक्तमापदण्डाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAppend)
en: Append:
sa: परिशिष्टम् :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edAppend)
en: additional parameters to append at the end of the encoder command line
sa: एन्कोडर आदेशपङ्क्तौ अन्ते योजयितुं अतिरिक्ताः मापदण्डाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHelp)
en: Encoder Help:
sa: एन्कोडर सहायता :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edEncoderHelp)
en: parameter for getting usage information of the encoder
sa: एन्कोडरस्य उपयोगसूचना प्राप्तुं पैरामीटर्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoderInfo)
en: Version Info:
sa: संस्करणसूचना :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edVersionInfo)
en: parameter for getting the encoder version information
sa: एन्कोडर संस्करणसूचना प्राप्तुं पैरामीटर्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btTest)
en: try to encode some short test signal with the current settings
sa: वर्तमानसेटिंग्स् इत्यनेन सह किञ्चित् लघुपरीक्षासंकेतं एन्कोड् कर्तुं प्रयतध्वम्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btTest)
en: Test...
sa: परीक्षा...

en: Ogg Opus audio
sa: ओग्ग् ओपस ऑडियो

en: Ogg Vorbis audio
sa: ओग्ग् वोर्बिस् श्रव्य

en: Ogg audio
sa: ओग्ग श्रव्य

en: Ogg bitstream has zero-length.
sa: Ogg bitstream इत्यस्य शून्य-दीर्घता अस्ति ।

en: Input does not appear to be an Ogg bitstream.
sa: इनपुट् ओग्ग् बिटस्ट्रीम् इति न दृश्यते ।

en: Error reading first page of the Ogg bitstream data.
sa: Ogg bitstream data इत्यस्य प्रथमपृष्ठं पठने त्रुटिः ।

en: Error reading initial header packet.
sa: प्रारम्भिकशीर्षकपैकेट् पठने त्रुटिः।

en: Error: Codec not supported
sa: त्रुटिः: कोडेक समर्थितम् नास्ति

en: Corrupt or missing data in bitstream. Continuing.
sa: बिटस्ट्रीमे दूषितः अथवा अनुपलब्धः दत्तांशः । निरन्तरम् ।

[ctx: error in Ogg encoder, no support for a compression type (e.g. opus, vorbis etc)]
en: Error: No Codec for '%1' available
sa: त्रुटिः : '%1' कृते कोडेकः उपलब्धः नास्ति

en: One or more invalid/out of range arguments.
sa: एकं वा अधिकं वा अमान्यं/परिधितः बहिः तर्कः ।

en: The mode struct passed is invalid.
sa: पारितः mode struct अमान्यः अस्ति ।

en: An internal error was detected.
sa: आन्तरिकदोषः ज्ञातः ।

en: The compressed data passed is corrupted.
sa: पारितः संपीडितः दत्तांशः दूषितः अस्ति ।

en: Invalid/unsupported request number.
sa: अमान्य/असमर्थित अनुरोधसङ्ख्या।

en: A decoder structure is invalid or already freed.
sa: डिकोडरसंरचना अमान्यः अथवा पूर्वमेव मुक्तः अस्ति ।

en: Decoder error: %1
sa: डिकोडरदोषः %1

en: End of file before finding Opus Comment headers.
sa: Opus Comment शीर्षकाणि अन्वेष्टुं पूर्वं सञ्चिकायाः समाप्तिः ।

en: This Ogg bitstream does not contain valid Opus audio data.
sa: अस्मिन् Ogg बिटस्ट्रीमे वैधः Opus श्रव्यदत्तांशः नास्ति ।

en: Opus decoder failed
sa: ओपस् डिकोडर विफलः अभवत्

en: Surround bitrate would be less than 32kBit/sec per channel, this file should be mixed down to mono.
sa: Surround bitrate प्रति चैनल् 32kBit/sec तः न्यूनं भविष्यति, एषा सञ्चिका mono यावत् मिश्रिता भवेत् ।

en: Surround bitrate would be less than 32kBit/sec per channel, this file should be mixed down to stereo.
sa: सरौण्ड् बिटरेट् प्रति चैनल् 32kBit/sec इत्यस्मात् न्यूनः भविष्यति, एषा सञ्चिका स्टीरियो यावत् मिश्रिता भवेत् ।

[ctx: %1=original bitrate, %2=new/limited bitrate]
en: Bitrate %1 kBit/sec is out of range, limited to %2 kBit/sec
sa: बिट्रेट् %1 kBit/sec परिधितः बहिः अस्ति, %2 kBit/sec यावत् सीमितम् अस्ति

[ctx: %1=requested sample rate, %2=lowest supported, %3=highest supported]
en: Sample rate %1 samples/sec is out of range,
    supported are %2 ... %3 samples/sec.
sa: नमूनादरः %1 नमूनानि/सेकण्ड् परिधितः बहिः अस्ति,
    समर्थिताः %2 ... %3 नमूनाः/सेकण्ड् सन्ति ।

en: Opus encoder failed
sa: ओपस् एन्कोडर विफलः अभवत्

en: Opus encoder failed setting bitrate: '%1'
sa: ओपस् एन्कोडरः बिटरेट् सेट् कर्तुं असफलः अभवत्: '%1'.

en: Opus encoder failed configuring VBR mode: '%1'
sa: VBR मोडं विन्यस्तं कर्तुं Opus एन्कोडरः विफलः अभवत्: '%1'.

en: Opus encoder failed configuring VBR constraint: '%1'
sa: VBR बाध्यतां विन्यस्तं कर्तुं Opus एन्कोडरः विफलः अभवत्: '%1'.

en: Opus encoder failed getting lookahead value: '%1'
sa: Opus encoder lookahead मूल्यं प्राप्तुं असफलः अभवत्: '%1'.

en: This Ogg bitstream does not contain any Vorbis audio data.
sa: अस्मिन् Ogg बिटस्ट्रीमे Vorbis audio data नास्ति ।

en: Corrupt secondary header. Exiting.
sa: दूषितं गौणशीर्षकं। निर्गमनम् ।

en: End of file before finding all Vorbis headers.
sa: सर्वाणि Vorbis शीर्षकाणि अन्वेष्टुं पूर्वं सञ्चिकायाः समाप्तिः ।

en: This codec supports only mono or stereo files, %1 channels are not supported.
sa: एषः कोडेकः केवलं मोनो अथवा स्टीरियो सञ्चिकाः समर्थयति, %1 चैनल्स् समर्थिताः न सन्ति ।

en: You have not selected any bitrate for the encoding. Do you want to continue and encode with %1 kBit/s or cancel and choose a different bitrate?
sa: भवता एन्कोडिंग् कृते किमपि बिटरेट् न चिनोति । किं भवान् %1 kBit/s इत्यनेन निरन्तरं एन्कोड् कर्तुम् इच्छति अथवा रद्दं कृत्वा भिन्नं बिटरेट् चिन्वतु?

en: One or more encoding parameters are not supported. Please change the settings and try again.
sa: एकं वा अधिकं वा एन्कोडिंग् पैरामीटर् समर्थितम् नास्ति । कृपया सेटिङ्ग्स् परिवर्त्य पुनः प्रयासं कुर्वन्तु ।

en: Detecting endianness (standard search)...
sa: endianness (मानक अन्वेषण) का पता लगाना...

en: Detecting endianness (statistic search)...
sa: endianness (सांख्यिकीय अन्वेषण) का पता लगाना...

en: Searching for missing chunk '%1'...
sa: '%1' इत्यस्य अनुपलब्धखण्डस्य अन्वेषणं क्रियते...

en: Auto Repair
sa: ऑटो मरम्मत

en: Reading...
sa: पठन...

en: The file has been structurally damaged or it is no WAV file.
    Should Kwave try to repair it?
sa: सञ्चिका संरचनात्मकरूपेण क्षतिग्रस्ता अस्ति अथवा सा WAV सञ्चिका नास्ति ।
    क्वावे इत्यनेन तस्य मरम्मतस्य प्रयासः कर्तव्यः वा ?

en: Kwave Auto Repair
sa: इदं Auto Repair इति

en: &Repair
sa: &उद्धार

en: The opened file is no WAV file or it is damaged:
    There is not enough valid sound data.
    
    It makes no sense to continue now.
sa: उद्घाटिता सञ्चिका WAV सञ्चिका नास्ति अथवा सा क्षतिग्रस्ता अस्ति:
    पर्याप्तं वैधध्वनिदत्तांशं नास्ति ।
    
    इदानीं निरन्तरं कर्तुं कोऽपि अर्थः नास्ति।

en: The WAV file seems to be damaged:
    Some chunks are duplicate or missing.
    
    Kwave will only use the first ones and ignore
    the rest. This might lead to loss of data.
sa: WAV सञ्चिका क्षतिग्रस्ता इव दृश्यते:
    केचन खण्डाः द्वितीयकाः अथवा लुप्ताः सन्ति ।
    
    क्वावे केवलं प्रथमानां उपयोगं करिष्यति, अवहेलनां च करिष्यति
    शेषः । एतेन दत्तांशस्य हानिः भवितुम् अर्हति ।

en: file header is damaged
sa: सञ्चिकाशीर्षकं क्षतिग्रस्तम् अस्ति

en: internal libaudiofile error #%1: '%2'
sa: आन्तरिक libaudiofile त्रुटि #%1: '%2'.

en: Sorry, the currently selected compression type cannot be used for saving. Do you want to use G711 ULAW compression instead?
sa: क्षम्यतां, वर्तमानकाले चयनितः संपीडनप्रकारः रक्षणार्थं उपयोक्तुं न शक्यते । किं भवान् तस्य स्थाने G711 ULAW संपीडनस्य उपयोगं कर्तुम् इच्छति?

en: &Yes, use G711
sa: &आम्, G711 इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु

en: &No, store uncompressed
sa: &न, असंपीडितः भण्डारः

en: File or selection too large
sa: सञ्चिका अथवा चयनम् अतिविशालम्

en: WAV audio
sa: WAV श्रव्य

en: Generate 50% DC Level
sa: 50% डीसी स्तर उत्पन्न करें

en: Generate 100% DC Level
sa: 100% डीसी स्तर उत्पन्न करें

en: MinMax Pattern
sa: MinMax पैटर्न

en: Generate Sawtooth Pattern
sa: आरादन्तप्रतिमानं जनयन्तु

en: Verify Sawtooth Pattern
sa: आरादन्तप्रतिमानं सत्यापयन्तु

en: FM Sweep
sa: एफ एम स्वीप

en: Labels at Stripe borders
sa: स्ट्राइप् सीमासु लेबल्स्

en: Dump Window Hierarchy
sa: डम्प विण्डो पदानुक्रम

en: Dump Meta Data
sa: मेटा डाटा डम्प करें

en: Debug (%1)
sa: त्रुटिनिवारण (%1) .

[ctx: default entry of the list of placeholder patterns in the K3b export plugin (used for detecting title and artist from a label description)]
en: (auto detect)
sa: (स्वयम् अन्वेषणम्)

[ctx: file type filter when exporting to K3b]
en: K3b project file (*.k3b)
sa: K3b परियोजना सञ्चिका (*.k3b)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpInputSettings)
en: Input Settings
sa: इनपुट सेटिंग्स्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLabelFormat)
en: Format of Labels:
sa: लेबलस्य प्रारूपः :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbLabelPattern)
en: <html><head/><body><p>Select a pattern for detecting title and artist from the text of a label.<br/>It currently understands the following placeholders:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Courier New,courier'; font-weight:600;">[%title] </span>title of the song</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Courier New,courier'; font-weight:600;">[%artist]</span> name of the artist</li></ul></body></html>
sa: <html><head/><body><p>लेबलस्य पाठात् शीर्षकं कलाकारं च ज्ञातुं एकं प्रतिरूपं चिनोतु ।<br/> सम्प्रति निम्नलिखितस्थानधारकान् अवगच्छति । </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"> <span style=" font-family:'Courier New,courier'; font-weight:600;">[%title]</span> गीतस्य शीर्षकम् </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"> <span style=" font-family:'Courier New,courier'; font-weight:600;">[%artist]</span> कलाकारस्य नाम</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSelectionOnly)
en: If checked, <b>save only the blocks that overlap with the current selection</b>, otherwise the whole file. <br><i>Please note that this option is disabled if nothing is selected or the selection already covers the whole file.</i>
sa: यदि परीक्षितं तर्हि <b>केवलं तान् खण्डान् रक्षन्तु ये वर्तमानचयनेन सह आच्छादयन्ति</b> , अन्यथा सम्पूर्णसञ्चिका ।<br> <i>कृपया ज्ञातव्यं यत् यदि किमपि न चयनितम् अथवा चयनं पूर्वमेव सम्पूर्णं सञ्चिकां आच्छादयति तर्हि एषः विकल्पः निष्क्रियः भवति ।</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSelectionOnly)
en: Use Selection only
sa: केवलं चयनस्य उपयोगं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpOutputSettings)
en: Output Settings
sa: आउटपुट सेटिंग्स्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOverwritePolicy)
en: Overwrite Policy:
sa: अधिलेखन नीतिः :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbOverwritePolicy)
en: Select whether existing files are overwritten or new file names are used when exporting the files to use as tracks of the audio CD.
sa: श्रव्य-सीडी-पट्टिकारूपेण उपयोक्तुं सञ्चिकानां निर्यातं कुर्वन् विद्यमानाः सञ्चिकाः अधिलिखिताः सन्ति वा नूतनाः सञ्चिकानामानि उपयुज्यन्ते वा इति चिनोतु ।

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbOverwritePolicy)
en: Overwrite Existing Files
sa: विद्यमानसञ्चिकाः अधिलेखयन्तु

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbOverwritePolicy)
en: Use new File Names
sa: नूतनानि File Names इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDirectory) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLocation)
en: Export Location:
sa: निर्यातस्थानं :

[ctx: menu: /File/Save/Export to K3b Project...]
en: Export to K3b Project...
sa: K3b परियोजनायां निर्यातं कुर्वन्तु...

en: Only mono and stereo files can be used for an audio CD. You can either deselect some channels or export the file in a different file format that supports mono and stereo only (for example FLAC) and then try again.
sa: केवलं मोनो तथा स्टीरियो सञ्चिकाः एव श्रव्यसीडी कृते उपयोक्तुं शक्यन्ते । भवान् केचन चैनल्स् अचयनं कर्तुं वा सञ्चिकां भिन्नसञ्चिकास्वरूपेण निर्यातयितुं शक्नोति यत् केवलं मोनो तथा स्टीरियो समर्थयति (उदाहरणार्थं FLAC) ततः पुनः प्रयासं कर्तुं शक्नोति ।

en: A K3b project file has been created and audio files have been exported.
    Should I start K3b and open the audio CD project now?
sa: K3b परियोजनासञ्चिका निर्मितवती अस्ति तथा च श्रव्यसञ्चिकाः निर्यातिताः सन्ति ।
    किं मया K3b आरभ्य इदानीं audio CD परियोजना उद्घाटनीया?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbABR)
en: Average Bitrate Mode
sa: औसत बिट्रेट मोड

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbABR)
en: <b>Average Bitrate Mode</b><br>
    Bitrate is set to an average value,
    with optional upper and lower limit.
sa: <b>औसत बिट्रेट मोड</b><br> बिट्रेट् औसतमूल्ये सेट् भवति, वैकल्पिकरूपेण उपरितनसीमा सह ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbABR)
en: ABR:
sa: एबीआर :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLowestBitrate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbBaseQuality)
en: lowest
sa: अधमतमः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbVBR)
en: Variable Bitrate Mode
sa: चर बिट्रेट मोड

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbVBR)
en: <b>Variable Bitrate Mode</b><br>
    The bitrate is selected by an average quality.
sa: <b>चर बिट्रेट मोड</b><br> बिटरेट् औसतगुणवत् चयनं भवति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbVBR)
en: VBR:
sa: वि.बी.आर.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkHighestBitrate)
en: highest
sa: उच्चतमः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompressionNominalBitrate)
en: Nominal Bitrate
sa: नाममात्रं बिटरेट्

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbBaseQuality)
en:  %
sa:  % .

en: %1 bytes
sa: %1 बाइट्

en: %1 kB (%2 byte)
sa: %1 केबी (%2 बाइट्)

en: %1 MB (%2 byte)
sa: %1 MB (%2 बाइट्)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: Sample rate:
sa: नमूना दरः :

en: Here you can select one of the predefined
    well-known sample rates or you can enter
    any sample rate on your own.
sa: अत्र भवन्तः पूर्वनिर्धारितेषु एकं चिन्वितुं शक्नुवन्ति
    सुप्रसिद्धाः नमूनादराः अथवा भवान् प्रविष्टुं शक्नोति
    स्वयमेव कोऽपि नमूनादरः।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblResolution)
en: Resolution:
sa: प्रस्ताव:

en: Select a resolution in bits in which the file
    will be saved.
sa: बिट्-मध्ये एकं संकल्पं चिनोतु यस्मिन् सञ्चिका अस्ति
    रक्षिता भविष्यति।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblChannels)
en: Tracks:
sa: पङ्क्तयः :

en: Shows the number of tracks of the signal.
    You can add or delete tracks via the Edit menu.
sa: संकेतस्य पटलसङ्ख्यां दर्शयति ।
    Edit मेन्यू मार्गेण भवन्तः ट्रैक्स् योजयितुं वा विलोपयितुं वा शक्नुवन्ति ।

en: Length:
sa: दैर्घ्यम्‌:

en: Shows the length of the file in samples
    and if possible as time.
sa: नमूनासु सञ्चिकायाः दीर्घतां दर्शयति
    तथा यदि सम्भवं कालवत्।

en: %1 (%2 samples)
sa: %1 (%2 नमूनानि)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtSourceBuffer)
en: %1 samples
sa: %1 नमूनानि

en: (Mono)
sa: (मोनो)

en: (Stereo)
sa: (स्टीरियो)

en: (Quadro)
sa: (आबन्ध)

en: Yes
sa: आम्‌

en: No
sa: नहि

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FileInfoDlg)
en: File Info
sa: सञ्चिका सूचना

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_file)
en: File
sa: सञ्चिका

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFileName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLength) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblChannels) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblResolution) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSampleRate) i18n: ec
en: #
sa: # # .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBits_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBits)
en: bit
sa: किञ्चित्

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbSampleRate)
en: 8000
sa: ८०००

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbSampleRate)
en: 10000
sa: १००००

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbSampleRate)
en: 11025
sa: ११०२५

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbSampleRate)
en: 12000
sa: १२०००

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbSampleRate)
en: 16000
sa: १६०००

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbSampleRate)
en: 22050
sa: २२०५०

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbSampleRate)
en: 32000
sa: ३२०००

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbSampleRate)
en: 44100
sa: ४४१०० इति

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbSampleRate)
en: 48000
sa: ४८०००

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbSampleRate)
en: 96000
sa: ९६०००

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSamplesPerSecond_2)
en: samples per second
sa: प्रति सेकण्ड् नमूनानि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompression_2)
en: Encoding Mode:
sa: एन्कोडिंग् मोड् :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMpegIntensityStereo)
en: Intensity Stereo
sa: तीव्रता स्टीरियो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMpegMSStereo)
en: MS Stereo
sa: एम एस स्टीरियो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMpegOriginal) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMpegCopyrighted)
en: yes
sa: आम्‌

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegModeExt)
en: Bands 4 to 31
sa: ४ तः ३१ पर्यन्तं पट्टिकाः

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegModeExt)
en: Bands 8 to 31
sa: ८ तः ३१ पर्यन्तं पट्टिकाः

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegModeExt)
en: Bands 12 to 31
sa: १२ तः ३१ पर्यन्तं पट्टिकाः

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegModeExt)
en: Bands 16 to 31
sa: १६ तः ३१ पर्यन्तं पट्टिकाः

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegEmphasis)
en: CCIT J.17
sa: सीसीआईटी जे.17

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegVersion)
en: MPEG Version 1 (ISO/IEC 11172-3)
sa: MPEG संस्करणम् १ (ISO/IEC 11172-3)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegVersion)
en: MPEG Version 2 (ISO/IEC 13818-3)
sa: MPEG संस्करणम् २ (ISO/IEC 13818-3)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegVersion)
en: MPEG Version 2.5 (unofficial)
sa: MPEG संस्करणम् २.५ (अनधिकृतम्)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegLayer)
en: Layer I
sa: प्रथमस्तरः

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegLayer)
en: Layer II
sa: द्वितीयस्तरः

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegLayer)
en: Layer III
sa: तृतीयस्तरः

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_content)
en: Content
sa: विषयः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btSelectDate)
en: Select a date from the calendar.
sa: पञ्चाङ्गात् तिथिं चिनोतु ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btSelectDate)
en: Opens a dialog for selecting a date from the calendar.
sa: पञ्चाङ्गात् तिथिचयनार्थं संवादं उद्घाटयति ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btSelectDateNow) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btSelectDateNow)
en: Set the date to today.
sa: अद्य इति तिथिं निर्धारयन्तु।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSelectDateNow)
en: &Today
sa: &अद्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en:  /
sa:  / .

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_author)
en: Author/Copyright
sa: लेखक/प्रतिलिपि अधिकार

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Miscellaneous
sa: विविध

en: You have changed the sample rate. Do you want to convert the whole file to the new sample rate or do you only want to set the rate information in order to repair a damaged file? Note: changing only the sample rate can cause "Mickey Mouse" effects.
sa: भवता नमूनादरः परिवर्तितः। किं भवान् सम्पूर्णं सञ्चिकां नूतननमूनादरेण परिवर्तयितुम् इच्छति अथवा केवलं क्षतिग्रस्तसञ्चिकायाः मरम्मतार्थं दरसूचना सेट् कर्तुम् इच्छति वा? नोट्: केवलं नमूनादरं परिवर्तयितुं "Mickey Mouse" प्रभावः भवितुम् अर्हति ।

en: &Convert
sa: &रैकृ

en: &Set Rate
sa: &दर निर्धारित करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btRemove)
en: &Remove
sa: &अपाकरोति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btAdd)
en: &Add
sa: &संयोजयति

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btAuto)
en: auto-generate keywords
sa: स्वतः कीवर्ड जनयति

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btAuto)
en: <b>Auto-Generate Keywords</b><br>
    Create a list of keywords by going through all present file information and merge it with the current list of keywords.
sa: <b>स्वतः कीवर्ड जनयतु</b><br> सर्वाणि वर्तमानसञ्चिकासूचनानि गत्वा कीवर्डसूचीं निर्माय वर्तमानकीवर्डसूचया सह विलीनं कुर्वन्तु ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btAuto)
en: A&uto
sa: कारयानम्‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, lstKeywords)
en: List of keywords.
sa: कीवर्ड्स सूची।

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectDateDlg)
en: Select Date
sa: तिथिं चिनोतु

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GotoDlg)
en: Go to Position
sa: Position इत्यत्र गच्छन्तु

en: Goto...
sa: गोटो...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LowPassDlg)
en: Low Pass
sa: लो पास

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spinbox)
en: cutoff frequency
sa: कटऑफ आवृत्ति

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinbox)
en: <b>cutoff frequency</b>
    Determines the highest audible frequency, higher
    frequencies will be cut off.
sa: <b>cutoff frequency</b> उच्चतमं श्रव्य आवृत्तिं निर्धारयति, उच्चतराः आवृत्तयः कटिताः भविष्यन्ति ।

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NewSigDlg)
en: New Signal
sa: नवीन संकेत

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbSampleRate)
en: <b>Sample rate</b><br>Here you can select one of the predefined well-known sample rates or you can enter any sample rate on your own.
sa: <b>नमूना दर</b><br> अत्र भवान् पूर्वनिर्धारितसुप्रसिद्धनमूनादरेषु एकं चिन्वतु अथवा स्वयमेव किमपि नमूनादरं प्रविष्टुं शक्नोति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSamplesPerSecond)
en: Samples per second
sa: प्रति सेकण्ड् नमूनानि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBits)
en: Bit
sa: किञ्चित्

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbChannels)
en: <b>Number of Tracks</b><br>Select a number of tracks of the new signal. If you are not sure now, you can add or delete tracks later in the program.
sa: <b>पटलानां संख्या</b><br> नूतनसंकेतस्य अनेकाः पटलाः चिनोतु । यदि भवान् इदानीं निश्चितः नास्ति तर्हि पश्चात् कार्यक्रमे पङ्क्तयः योजयितुं वा विलोपयितुं वा शक्नोति ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbResolution)
en: <b>Resolution</b><br>Select a resolution in bits in which the file will be saved. However, Kwave always uses 24 bits as its own internal resolution to give the best results when processing the audio data.
sa: <b>प्रस्ताव</b><br> बिट्-मध्ये एकं संकल्पं चिनोतु यस्मिन् सञ्चिका रक्षिता भविष्यति । परन्तु Kwave सदैव श्रव्यदत्तांशस्य संसाधनकाले उत्तमं परिणामं दातुं स्वस्य आन्तरिकसंकल्परूपेण २४ बिट् इत्यस्य उपयोगं करोति ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbTime)
en: Select this to set the length of the file by time
sa: सञ्चिकायाः दीर्घतां कालेन सेट् कर्तुं एतत् चिनोतु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTime)
en: Time
sa: कालः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbSamples)
en: Select this to enter the number of samples directly
sa: नमूनानां संख्यां प्रत्यक्षतया प्रविष्टुं एतत् चिनोतु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSamples)
en: Samples
sa: नमूनानि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMaximumSize_2_2)
en: Minimum
sa: न्यूनतम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: (File Size)
sa: (सञ्चिकायाः आकारः)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMaximumSize_3)
en: Maximum
sa: अधिकतम

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slideLength)
en: Sets the file size by the percentage of the possible maximum
sa: सम्भाव्यस्य अधिकतमस्य प्रतिशतेन सञ्चिकायाः आकारं सेट् करोति

en: (Resulting file size: %1 MB)
sa: (परिणामः सञ्चिकायाः आकारः: %1 MB)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NoiseDlg)
en: Add Noise
sa: शोरः योजयतु

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup3)
en: Mode
sa: मोड्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: add a noise level by percentage
sa: प्रतिशतेन कोलाहलस्तरं योजयन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: Adds a noise level given as a percentage relative to the maximum volume level.
    For example: "1 %", "15%" or "100%"
sa: अधिकतम आयतनस्तरस्य सापेक्षतया प्रतिशतरूपेण दत्तं कोलाहलस्तरं योजयति ।
    यथा - "1 %", "15%" अथवा "100%" ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: &Percentage
sa: &प्रतिशत

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbLogarithmic)
en: add a noise level in dB
sa: dB मध्ये कोलाहलस्तरं योजयन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbLogarithmic)
en: adds a noise level in logarithmic scale (decibel).
    For example: "-3 dB", "- 6 dB".
sa: लघुगणकीयपरिमाणे (डेसिबेल्) शोरस्तरं योजयति ।
    यथा : "-3 dB", "- 6 dB" ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbLogarithmic)
en: &Logarithmic
sa: &लघुगणकीय

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Kwave::InvertableSpinBox, spinbox) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VolumeDlg) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: Volume
sa: मात्रा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: Noise Level
sa: कोलाहलस्तरः

en: Normalize
sa: सामान्यं कुरुत

en: Analyzing volume level...
sa: आयतनस्तरस्य विश्लेषणं कुर्वन्...

en: Normalizing (%1 dB) ...
sa: सामान्यीकरणं (%1 dB) ...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NotchFilterDlg)
en: Notch Filter
sa: Notch Filter इति

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spinbox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: center frequency
sa: केन्द्र आवृत्ति

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinbox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: <b>center frequency</b>
    Determines the center of the frequency range that
    should be removed.
sa: <b>center frequency</b> आवृत्तिपरिधिस्य केन्द्रं निर्धारयति यत् निष्कासितव्यम् ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spinbox_2)
en: bandwidth
sa: बैण्डविड्थ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinbox_2)
en: <b>bandwidth</b>
    Determines the width of the frequency range that
    should be removed.
sa: <b>bandwidth</b> आवृत्तिपरिधिस्य विस्तारं निर्धारयति यत् निष्कासितव्यम् ।

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PitchShiftDlg)
en: Pitch Shift
sa: पिच शिफ्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Frequency:
sa: आवृत्ती:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slFrequency) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbFrequency)
en: chopper frequency
sa: चॉपर आवृत्ति

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slFrequency) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbFrequency)
en: <b>chopper frequency</b><br>This setting determines how small the pieces of audio data are before they get processed by the pitch shift. If your audio data sounds interrupted, you might get better result with higher values.
sa: <b>चॉपर आवृत्ति</b><br> एतत् सेटिङ्ग् निर्धारयति यत् श्रव्यदत्तांशस्य खण्डाः पिच शिफ्ट् द्वारा संसाधितुं पूर्वं कियत् लघु सन्ति । यदि भवतः श्रव्यदत्तांशः बाधितः ध्वन्यते तर्हि उच्चमूल्यैः सह उत्तमं परिणामं प्राप्नुयात् ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Speed:
sa: गति:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slSpeed) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Kwave::InvertableSpinBox, sbSpeed)
en: Speed
sa: गति

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: change speed by percentage
sa: प्रतिशतेन वेगं परिवर्तयन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: Sets the speed to a relative percentage of the original speed.
    For example: "50 %", "75%" or "125%"
sa: गतिं मूलवेगस्य सापेक्षिकप्रतिशतरूपेण सेट् करोति ।
    यथा - "50 %", "75%" अथवा "125%" ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: by Percentage
sa: प्रतिशतेन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: change speed by a factor
sa: एकेन कारकेन वेगं परिवर्तयन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: Increments or decrements the speed by a factor.
    For example: "x1", "x2", "/ 4"
sa: वेगं कारकेन वर्धयति न्यूनीकरोति वा।
    यथा - "x1", "x2", "/ 4" ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: by Factor
sa: कारक द्वारा

en: Default device
sa: पूर्वनिर्धारितयन्त्रम्

en: Null device
sa: शून्यं यन्त्रम्

en: I/O error. Maybe the driver
    is not present in your kernel or it is not
    properly configured.
sa: I/O त्रुटिः । कदाचित् चालकः
    भवतः कर्नेल् मध्ये नास्ति अथवा नास्ति
    सम्यक् विन्यस्तम्।

en: The device is busy. Maybe some other application is
    currently using it. Please try again later.
    (Hint: you might find out the name and process ID of
    the program by calling: "fuser -v %1"
    on the command line.)
sa: यन्त्रं व्यस्तम् अस्ति। कदाचित् अन्यः कोऽपि अनुप्रयोगः अस्ति
    सम्प्रति तस्य उपयोगं कुर्वन् अस्ति। कृपया पश्चात् पुनः प्रयासं कुर्वन्तु।
    (सङ्केतः: भवान् इत्यस्य नाम प्रक्रिया-ID च ज्ञातुं शक्नोति
    कार्यक्रमं आह्वयित्वा: "fuser -v %1" इति।
    आदेशपङ्क्तौ ।)

en: Opening the device '%1' failed: %2
sa: '%1' इति यन्त्रं उद्घाटयितुं विफलम्: %2

en: Card %1:
sa: कार्ड %1: .

en: Device %1:
sa: यन्त्रम् %1: .

en: Subdevice %1:
sa: उपयन्त्रम् %1: .

en: DMIX plugin
sa: DMIX प्लगइन

en: The device '%1' cannot be opened in the correct mode.
sa: '%1' इति यन्त्रं सम्यक् मोड् मध्ये उद्घाटयितुं न शक्यते ।

en: %1 bits per sample are not supported
sa: प्रतिनमूना %1 बिट्स् समर्थिताः न सन्ति

en: %1 channels playback is not supported
sa: %1 चैनल्स् प्लेबैक् समर्थितं नास्ति

en: Playback rate %1 Hz is not supported
sa: प्लेबैक-दरः %1 Hz समर्थितः नास्ति

en: Unusable buffer size: %1
sa: अनुपयोगी बफर आकारः: %1

en: OSS playback device (dsp*)
sa: OSS प्लेबैक उपकरण (dsp*) 1.1.

en: ALSA playback device (adsp*)
sa: ALSA प्लेबैक उपकरण (adsp*) .

en: Any device (*)
sa: यत्किमपि यन्त्रं (*) .

en: %1 channels are not supported, maximum is 255
sa: %1 चैनल्स् समर्थिताः न सन्ति, अधिकतमं 255 अस्ति

en: Connecting to the PulseAudio server failed.
sa: PulseAudio सर्वरेण सह संयोजनं विफलम् अभवत् ।

en: The PulseAudio device '%1' is unknown or no longer connected
sa: PulseAudio यन्त्रं '%1' अज्ञातम् अथवा पुनः संयोजितं नास्ति

en: playback...
sa: प्लेबैक...

en: Failed to create a PulseAudio stream (%1).
sa: PulseAudio धारा (%1) निर्मातुं असफलम् ।

en: Failed to open a PulseAudio stream for playback (%1).
sa: प्लेबैक् कृते PulseAudio धारा उद्घाटयितुं असफलम् (%1) ।

en: (Use server default)
sa: (सर्वर पूर्वनिर्धारितस्य उपयोगं कुर्वन्तु)

en: The audio device '%1' is unknown or no longer connected
sa: '%1' इति श्रव्ययन्त्रम् अज्ञातम् अथवा पुनः संयोजितं नास्ति

en: format not supported
sa: प्रारूपं समर्थितम् नास्ति

en: Opening the Qt Multimedia device '%1' failed
sa: Qt Multimedia उपकरणं '%1' उद्घाटयितुं विफलम्

en: %1 Bytes
sa: %1 बाइट्

en: %1 kB
sa: %1 केबी

en: (mono)
sa: (मोनो)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblChannels)
en: (stereo)
sa: (स्टीरियो)

en: (quadro)
sa: (आबन्ध)

en: Select Playback Device
sa: Playback Device इति चिनोतु

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlayBackDlg)
en: Playback
sa: प्लेबैक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Playback Settings
sa: प्लेबैक सेटिंग्स्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbDevice)
en: Playback device
sa: प्लेबैक-यन्त्रम्

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbDevice)
en: <b>Device:</b><p>This list shows a selection of some known playback devices suitable for the chosen playback method. If your device is not listed here, you can enter a device name on your own or search through the filesystem.</p>
sa: <b>उपकरणम्‌:</b><p> एषा सूची चयनितस्य प्लेबैक् पद्धतेः उपयुक्तानां केषाञ्चन ज्ञातानां प्लेबैक-यन्त्राणां चयनं दर्शयति । यदि भवतः यन्त्रम् अत्र सूचीकृतं नास्ति तर्हि भवान् स्वयमेव यन्त्रनाम प्रविष्टुं वा सञ्चिकातन्त्रेण अन्वेषणं कर्तुं वा शक्नोति ।</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btSelectDevice) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btSourceSelect)
en: Search on the filesystem for a device
sa: सञ्चिकातन्त्रे यन्त्रस्य अन्वेषणं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btSelectDevice) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btSourceSelect)
en: <b>Select...</b><p>Choose a device name on the harddisk, if your device is not already listed in the list of devices.</p>
sa: <b>विचि...</b><p> हार्डडिस्क् मध्ये यन्त्रनाम चिनोतु, यदि भवतः यन्त्रं पूर्वमेव यन्त्रसूचौ सूचीकृतं नास्ति ।</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbMethod)
en: Method or system used for playback
sa: प्लेबैक् कृते प्रयुक्ता विधिः अथवा प्रणाली

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbMethod)
en: <b>Playback Method:</b><p>Choose a method or system used for
    playback. Depending on the compilation options you can select one of the following methods:</p>
    <p><b><i>OSS (Open Sound System)</i></b>: The oldest linux implementation, capable of mono and stereo output. Deprecated since linux kernel 2.6, but still wide spread. Might collide with PulseAudio or other sound applications, only one application at a time can use OSS playback !</p>
    <p><b><i>ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)</i></b>: Supercedes OSS, supports more features and more hardware. Might collide with other applications like OSS does, but has a plugin called <i>dmix</i> as a way out.</p>
    <p><b><i>PulseAudio</i></b>: The preferred way of doing playback in KDE. Multiple applications can play at the same time.</p>
sa: <b>प्लेबैक विधिः १.</b><p> प्लेबैक् कृते उपयुज्यमानं विधिं वा प्रणालीं वा चिनुत । संकलनविकल्पानुसारं भवान् निम्नलिखितविधिषु एकं चिन्वितुं शक्नोति ।</p><p> <b><i>OSS (Open Sound System)</i></b> : प्राचीनतमं linux कार्यान्वयनम्, मोनो तथा स्टीरियो आउटपुट् कर्तुं समर्थम् । linux kernel 2.6 इत्यस्मात् अप्रचलितम्, परन्तु अद्यापि विस्तृतं प्रसारितम् । PulseAudio अथवा अन्यैः ध्वनि-अनुप्रयोगैः सह टकरावः भवितुम् अर्हति, एकस्मिन् समये केवलम् एकः अनुप्रयोगः OSS प्लेबैकस्य उपयोगं कर्तुं शक्नोति !</p><p> <b><i>ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)</i></b> : OSS इत्यस्य अधिग्रहणं करोति, अधिकानि विशेषतानि अधिकानि हार्डवेयर् च समर्थयति । OSS इव अन्यैः अनुप्रयोगैः सह टकरावं कर्तुं शक्नोति, परन्तु बहिः गन्तुं <i>dmix</i> इति प्लगिन् अस्ति ।</p><p> <b><i>PulseAudio</i></b> : KDE मध्ये प्लेबैक् कर्तुं प्राधान्यं मार्गम् । एकस्मिन् समये बहुविधाः अनुप्रयोगाः क्रीडितुं शक्नुवन्ति ।</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Playback method:
sa: प्लेबैकविधिः :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Device:
sa: उपकरणम्‌:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBufferSize)
en: 256 Bytes
sa: २५६ बाइट्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slBufferSize)
en: Size of the playback buffer in bytes
sa: प्लेबैक् बफरस्य आकारः बाइट् मध्ये

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slBufferSize)
en: <b>Buffer size:</b><p>Select a buffer size for the playback. You should set this number as small as possible to reduce the playback latency. The latency is the delay between user interface actions like starting/stopping playback, update of the playback position and the real sound output. If you encounter dropouts you should increase this setting a bit.</p>
sa: <b>बफर आकारः : १.</b><p> प्लेबैक् कृते बफर आकारं चिनोतु । प्लेबैक् विलम्बं न्यूनीकर्तुं भवद्भिः एतां संख्यां यथाशक्ति लघु सेट् कर्तव्या । विलम्बः प्लेबैक् आरम्भः/स्थगितुं, प्लेबैकस्थानस्य अद्यतनीकरणं तथा च वास्तविकध्वनिनिर्गमः इत्यादीनां उपयोक्तृ-अन्तरफलकक्रियाणां मध्ये विलम्बः भवति । यदि भवान् ड्रॉपआउट् इत्यस्य सम्मुखीभवति तर्हि भवान् एतत् सेटिङ्ग् किञ्चित् वर्धयितव्यम् ।</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Buffer size:
sa: बफर आकारः :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Bits per sample:
sa: प्रति नमूना बिट् :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbBitsPerSample)
en: Playback resolution in bits per sample
sa: प्रति नमूना बिट्स् मध्ये प्लेबैक रिजोल्यूशन

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbBitsPerSample)
en: <b>Bits per sample:</b><p>Here you can select one of the bit resolutions your playback device supports. This is not necessarily the same resolution as in your audio file, Kwave dithers automatically from its internal resolution (24 bit) to the setting you specify. Higher resolutions mean better audio quality.</p>
sa: <b>प्रति नमूना बिट् : १.</b><p> अत्र भवान् भवतः प्लेबैक-यन्त्रं समर्थयति बिट्-संकल्पेषु एकं चिन्वितुं शक्नोति । इदं भवतः श्रव्यसञ्चिकायाः समानं संकल्पं न भवति इति अनिवार्यम्, Kwave स्वयमेव स्वस्य आन्तरिकसंकल्पात् (24 बिट्) भवता निर्दिष्टस्य सेटिङ्ग् प्रति विचलति । उच्चतरसंकल्पानां अर्थः उत्तमः श्रव्यगुणवत्ता ।</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbChannels)
en: Number of channels: mono, stereo...
sa: चैनलानां संख्या : मोनो, स्टीरियो...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbChannels)
en: <b>Channels:</b><p>Number of channels used for playback. This does not necessarily have to be the same as the number of tracks in your current file. Kwave automatically mixes the tracks of your file to the channels you specify here. </p><p><i>For example:</i> If you have three tracks and set the playback to "stereo", the left channel will contain the first track + 50% of the second track, the right channel will also contain 50% of the second track and the third track.</p>
sa: <b>चैनल्स् : १.</b><p> प्लेबैक् कृते प्रयुक्तानां चैनलानां संख्या । एतत् भवतः वर्तमानसञ्चिकायां पटलसङ्ख्यायाः समानं न भवितुमर्हति । Kwave स्वयमेव भवतः सञ्चिकायाः पङ्क्तयः भवता अत्र निर्दिष्टेषु चैनलेषु मिश्रयति ।</p><p> <i>यथा :</i> यदि भवतां समीपे त्रीणि पटलानि सन्ति तथा च प्लेबैक् &quot;स्टीरियो&quot; इति सेट् करोति तर्हि वामचैनेल् मध्ये प्रथमः पटलः + द्वितीयस्य पटलस्य ५०% भागः भविष्यति, दक्षिणचैनेल् मध्ये द्वितीयस्य पटलस्य ५०% तृतीयपटलस्य च ५०% भागः अपि भविष्यति</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (Kwave::TreeWidgetWrapper, listDevices)
en: 1
sa: १

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btTest)
en: Play a short test sound
sa: लघु परीक्षणध्वनिं वादयन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btTest)
en: <b>Test</b><p>Try to play a short sound using the current settings.</p><p><i>(Sorry, not implemented yet!)</i></p>
sa: <b>परीक्षा</b><p> वर्तमानसेटिंग्स् उपयुज्य लघुध्वनिं वादयितुं प्रयतध्वम्।</p><p> <i>(क्षम्यतां, अद्यापि कार्यान्वितं न!)</i></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btTest)
en: &Test...
sa: &परीक्षा...

en: Please select a playback device first
sa: कृपया प्रथमं प्लेबैक-यन्त्रं चिनोतु

en: Playback Test
sa: प्लेबैक टेस्ट

en: You should now hear a %1 Hz test tone.<br/><br/>(If you hear clicks or dropouts, please increase<br/>the buffer size and try again)
sa: इदानीं भवद्भिः %1 Hz परीक्षणस्वरं श्रोतव्यम् ।<br/><br/> (यदि भवन्तः क्लिक् वा ड्रॉपआउट् वा शृण्वन्ति तर्हि वर्धयन्तु<br/> बफर आकारं कृत्वा पुनः प्रयासं कुर्वन्तु)

en: DSNOOP plugin
sa: DSNOOP प्लगइन

en: OSS recording device (audio*)
sa: OSS अभिलेखनयन्त्रम् (श्रव्य*)

en: OSS recording device (dsp*)
sa: OSS रिकार्डिङ्ग उपकरण (dsp*) 1.1.

en: ALSA recording device (adsp*)
sa: ALSA रिकार्डिंग उपकरण (adsp*) 1.1.

en: Kwave record
sa: एषः अभिलेखः अस्ति

en: &Done
sa: &कृतम्‌

en: OSS record device (dsp*)
sa: OSS अभिलेखयन्त्रम् (dsp*) .

en: ALSA record device (adsp*)
sa: ALSA अभिलेखयन्त्रम् (adsp*) .

en: Select Record Device
sa: Record Device इति चिनोतु

en: Mono
sa: मोनो

en: Stereo
sa: स्टीरियो

en: Quadro
sa: आबन्ध

en: %1 tracks
sa: %1 पटलः

en: %1 Hz
sa: %1 हर्ट्ज

en: %1 bit
sa: %1 बिट्

en: Please check the source device settings...
sa: कृपया स्रोतयन्त्रसेटिंग्स् पश्यन्तु...

en: (empty)
sa: (रिक्तम्‌)

en: Buffering...
sa: बफरिंग...

en: Prerecording...
sa: पूर्व रिकार्डिंग...

en: Waiting for trigger...
sa: ट्रिगरस्य प्रतीक्षां कुर्वन्...

en: Recording...
sa: रिकार्डिङ्ग...

en: Paused
sa: विरामः कृतः

en: Done
sa: कृतम्‌

en: one day  | %1 days
sa[0]: %1 एकस्मिन् दिने
sa[1]: %1 दिवसाः

en: one hour  | %1 hours
sa[0]: एकं घण्टा
sa[1]: %1 घण्टा

en: one minute  | %1 minutes
sa[0]: एकं निमेषं
sa[1]: %1 निमेषाः

en: and %1 second | and %1 seconds
sa[0]: तथा %1 सेकण्ड्
sa[1]: तथा %1 सेकण्ड्

en: %1 second | %1 seconds
sa[0]: %1 द्वितीयम्
sa[1]: %1 सेकण्ड्

[ctx: %1=days; %2=hours; %3=minutes; %4=seconds]
en: Waiting for start in %1%2%3%4...
sa: %1%2%3%4 इत्यत्र आरम्भस्य प्रतीक्षा अस्ति...

en: Length: %1
sa: लम्बता : %1

en: (%1 samples)
sa: (%1 नमूनानि)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_record)
en: Recording
sa: रिकार्डिङ्ग

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpRecording)
en: Record Control
sa: अभिलेखनियन्त्रणम्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRecordPre)
en: Enable Pre-recording
sa: पूर्व-अभिलेखनं सक्षमं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRecordPre)
en: When using <b>Pre-recording</b>, Kwave internally already records before the real recording starts. This feature is useful if you want to start recording already a few seconds before you press the record button. <i>(For example when recording from radio)</i>
sa: <b>Pre-recording इत्यस्य</b> उपयोगं कुर्वन् Kwave आन्तरिकरूपेण पूर्वमेव वास्तविकं रिकार्डिङ्ग् आरभ्यतुं पूर्वं रिकार्ड् करोति । यदि भवान् रिकार्ड् बटन् नुदनात् पूर्वं कतिपयसेकेण्ड् पूर्वमेव रिकार्डिङ्ग् आरभतुम् इच्छति तर्हि एतत् विशेषता उपयोगी भवति । <i>(उदाहरणार्थं रेडियोतः रिकार्डिङ्ग् करणसमये)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRecordPre)
en: Pre-record:
sa: पूर्व-अभिलेखः :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRecordTime)
en: Limit the recording time
sa: रिकार्डिङ्गसमयं सीमितं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRecordTime)
en: If checked, the <b>Record time</b> is limited and recording will automatically stop when the selected time is reached.
sa: यदि चेक् कृतः तर्हि <b>Record समयः</b> सीमितः भवति तथा च चयनितसमयः प्राप्ते रिकार्डिङ्ग् स्वयमेव स्थगितम् भविष्यति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRecordTime)
en: Record &time:
sa: अभिलेखः &समयः :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRecordTrigger)
en: Trigger level
sa: ट्रिगर स्तर

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRecordTrigger)
en: If the <b>Record trigger</b> is enabled, recording will start as soon as the volume of the input signal goes over the selected level.
sa: यदि <b>Record trigger</b> सक्षमः अस्ति तर्हि इनपुट् सिग्नल् इत्यस्य मात्रा चयनितस्तरस्य उपरि गच्छन् एव रिकार्डिङ्ग् आरभ्यते ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRecordTrigger)
en: Record trigger:
sa: अभिलेख उत्प्रेरकः :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btStop)
en: Stop Recording
sa: रिकार्डिङ्ग् स्थगयन्तु

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btPause)
en: Pause/Continue
sa: विरामयतु/अन्तरम्

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbRecordPre)
en:  s
sa:  स

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRecordStartTime)
en: Start at a given date and time
sa: दत्तदिनाङ्के समये च आरभत

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRecordStartTime)
en: When checked, the recording will be started at the given date and time. Please note that if the time is in the past, the recording will be started immediately or as soon as the defined trigger level is reached (if enabled).
sa: यदा परीक्षितं भवति तदा दत्तदिनाङ्के समये च रिकार्डिङ्ग् आरभ्यते । कृपया ज्ञातव्यं यत् यदि समयः अतीतः अस्ति तर्हि परिभाषितं ट्रिगरस्तरं प्राप्तमात्रेण वा (यदि सक्षमम्) अभिलेखनं आरभ्यते ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRecordStartTime)
en: Start &at:
sa: आरभत &त: .

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_level) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpLevel)
en: Level
sa: स्तर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLevelAGC)
en: AGC:
sa: एजीसी :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLevelAmplify)
en: Amplify:
sa: प्रवर्धयतु :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpFading)
en: Fading
sa: क्षीणता

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_format)
en: For&mat
sa: प्रारूप

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbFormatSampleRate)
en: <b>Sample rate</b><br>Here you can select one of the predefined well-known sample rates that your sound card supports.
sa: <b>नमूना दर</b><br> अत्र भवान् पूर्वनिर्धारितसुप्रसिद्धेषु नमूनादरेषु एकं चिन्वतु यत् भवतां ध्वनिकार्ड् समर्थयति ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbFormatTracks)
en: <b>Number of channels</b><br>Select a number of channels, e.g. for mono or stereo recording.
sa: <b>चैनलानां संख्या</b><br> अनेकाः चैनल्स् चिनोतु, यथा मोनो अथवा स्टीरियो रिकार्डिङ्ग् कृते ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFormatCompression)
en: Compression:
sa: संपीडनम् :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbFormatCompression)
en: <b>Compression</b><br>Here you can select one of the compression types if your audio hardware supports it.
sa: <b>संपीडनम्</b><br> अत्र भवान् संपीडनप्रकारस्य एकं चिन्वितुं शक्नोति यदि भवतां audio hardware तत् समर्थयति ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbFormatSampleFormat)
en: <b>Sample format</b><br>Here you can select one of the sample formats that your audio hardware supports. This normally has no big influence on the result, so you can just leave it as it is.
sa: <b>नमूना प्रारूप</b><br> अत्र भवान् नमूनास्वरूपेषु एकं चिन्वतु यत् भवतां audio hardware समर्थयति । सामान्यतया एतस्य परिणामे महत् प्रभावः नास्ति, अतः भवान् केवलं यथावत् त्यक्तुम् अर्हति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSampleFormat)
en: Sample format:
sa: नमूना प्रारूपः :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbFormatResolution)
en: <b>Resolution</b><br>Select a resolution in bits in which the file will be recorded. Higher values give better quality but also more system load.
sa: <b>प्रस्ताव</b><br> बिट्-मध्ये एकं संकल्पं चिनोतु यस्मिन् सञ्चिका अभिलेखिता भविष्यति । उच्चतरमूल्यानि उत्तमगुणवत्तां ददति परन्तु अधिकं प्रणालीभारं अपि ददति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Buffer count:
sa: बफरगणना :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbMethod)
en: Method or system used for recording
sa: अभिलेखनार्थं प्रयुक्ता विधिः अथवा प्रणाली

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbMethod)
en: <b>Recording method:</b><p>Choose a method or system used for
    recording. Depending on the compilation options you can select one of the following methods:</p>
    <p><b><i>OSS (Open Sound System)</i></b>: The oldest linux implementation, only capable of mono and stereo input. Deprecated since linux kernel 2.6, but still wide spread.</p>
    <p><b><i>ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)</i></b>: Supercedes OSS, supports more features and more hardware.</p>
sa: <b>अभिलेखनविधिः : १.</b><p> अभिलेखनार्थं प्रयुक्तं पद्धतिं वा प्रणालीं वा चिनुत । संकलनविकल्पानुसारं भवान् निम्नलिखितविधिषु एकं चिन्वितुं शक्नोति ।</p><p> <b><i>OSS (Open Sound System)</i></b> : प्राचीनतमं linux कार्यान्वयनम्, केवलं मोनो तथा स्टीरियो इनपुट् कर्तुं समर्थम् । linux kernel 2.6 इत्यस्मात् अप्रचलितम्, परन्तु अद्यापि विस्तृतं प्रसारितम् ।</p><p> <b><i>ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)</i></b> : OSS इत्यस्य अधिग्रहणं करोति, अधिकानि विशेषतानि अधिकानि हार्डवेयर् च समर्थयति ।</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: Recording method:
sa: अभिलेखनविधिः :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbDevice)
en: Recording device
sa: अभिलेखनयन्त्रम्

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbDevice)
en: <b>Device:</b><p>This list shows a selection of some known recording devices suitable for the chosen recording method. If your device is not listed here, you can enter a device name on your own or search through the filesystem.</p>
sa: <b>उपकरणम्‌:</b><p> एषा सूची चयनित-अभिलेख-विधि-अनुकूलानाम् केषाञ्चन ज्ञातानां अभिलेख-यन्त्राणां चयनं दर्शयति । यदि भवतः यन्त्रम् अत्र सूचीकृतं नास्ति तर्हि भवान् स्वयमेव यन्त्रनाम प्रविष्टुं वा सञ्चिकातन्त्रेण अन्वेषणं कर्तुं वा शक्नोति ।</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSourceSelect)
en: Selec&t...
sa: विचि...

note: i18n: ectx: property (text), widget (Kwave::TreeWidgetWrapper, listDevices)
en: Device
sa: उपकरणम्‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Buffer:
sa: बफरः :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_level_meter)
en: Level:
sa: स्तर:

en: Maybe your system lacks support for the corresponding hardware or the hardware is not connected.
sa: भवतु नाम भवतः प्रणाल्यां तत्सम्बद्धस्य हार्डवेयरस्य समर्थनस्य अभावः अस्ति अथवा हार्डवेयरः न सम्बद्धः अस्ति ।

en: The audio device seems to be occupied by another application. Retrying...
sa: श्रव्ययन्त्रं अन्येन अनुप्रयोगेन आक्रान्तं दृश्यते। पुनः प्रयासं कुर्वन्...

en: Some unexpected error happened (%1). You may try an other recording method or recording device.
sa: काचित् अप्रत्याशितदोषः अभवत् (%1) । भवान् अन्यं रिकार्डिङ्ग्-विधिं वा रिकार्डिङ्ग्-यन्त्रं वा प्रयतितुं शक्नोति ।

[ctx: %1 = a device name]
en: Unable to open the recording device (%1)
sa: अभिलेखनयन्त्रं उद्घाटयितुं असमर्थः (%1)

en: %1 channels
sa: %1 चैनल्स्

en: %1 is not supported, using %2
sa: %1 समर्थितं नास्ति, %2 इत्यस्य उपयोगेन

en: Recording with %1 channel(s) failed, using %2 channel(s)
sa: %1 channel(s) इत्यनेन सह रिकार्डिङ्ग् विफलम्, %2 channel(s) इत्यस्य उपयोगेन ।

en: %1 Hz is not supported, using %2 Hz
sa: %1 Hz समर्थितं नास्ति, %2 Hz इत्यस्य उपयोगेन

en: %1 Hz failed, using %2 Hz
sa: %1 Hz विफलम्, %2 Hz इत्यस्य उपयोगेन

en: Compression '%1' not supported, using '%2'
sa: '%1' संपीडनं समर्थितं नास्ति, '%2' इत्यस्य उपयोगेन ।

en: Compression '%1' failed, using '%2'.
sa: '%1' संपीडनं विफलम्, '%2' इत्यस्य उपयोगेन ।

en: %1 bits per sample is not supported, using %2 bits per sample
sa: %1 बिट् प्रति नमूना समर्थितम् नास्ति, %2 बिट् प्रति नमूना उपयुज्यते

en: %1 bits per sample failed, using %2 bits per sample
sa: प्रतिनमूना %1 बिट् विफलम्, प्रतिनमूना %2 बिट् इत्यस्य उपयोगेन

en: Sample format '%1' is not supported, using '%2'
sa: नमूनास्वरूपं '%1' समर्थितं नास्ति, '%2' इत्यस्य उपयोगेन ।

en: Sample format '%1' failed, using '%2'
sa: नमूनास्वरूपं '%1' विफलम्, '%2' इत्यस्य उपयोगेन ।

en: The current sample format is not supported!
sa: वर्तमान नमूनास्वरूपं समर्थितं नास्ति!

en: The current compression type is not supported!
sa: वर्तमानसंपीडनप्रकारः समर्थितः नास्ति!

en: Buffer overrun. Please increase the number and/or size of the record buffers.
sa: बफर ओवररन। कृपया अभिलेखबफरानाम् संख्यां/आकारं वा वर्धयन्तु ।

en: The recording device seems to be busy.
sa: रिकार्डिङ्गयन्त्रं व्यस्तं दृश्यते।

en: Reading from the recording device failed. Error number = %1 (%2)
sa: रिकार्डिङ्गयन्त्रात् पठनं विफलम् अभवत् । त्रुटिसङ्ख्या = %1 (%2)

en: Reverse
sa: विपरीत

en: Change sample rate
sa: नमूनादरं परिवर्तयन्तु

en: Changing sample rate from %1 kHz to %2 kHz...
sa: नमूनादरं %1 kHz तः %2 kHz यावत् परिवर्तयति...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbPattern)
en: <p>Select the pattern that is used to create the filename of each saved block. It currently understands the following placeholders:</p>
    <ul>
    <li><tt><b>[%filename]</b></tt>name of the file, without the path</li>
    <li><tt><b>[</b>%<i>0</i></tt><i>N</i><tt><b>nr]</b></tt>the index of the file, optionally with leading zeroes (if <tt>'0</tt>' prepended) and optionally a fixed number of digits (<tt>N</tt>)</li>
    <li><tt><b>[%</b><i>0</i><i>N</i><b>count]</b></tt>the number of files that will be saved</li>
    <li><tt><b>[%</b><i>0</i><i>N</i><b>total]</b></tt>the highest index within the files that will be saved</li>
    </ul>
sa: <p>प्रत्येकस्य रक्षितस्य खण्डस्य सञ्चिकानाम निर्मातुं यत् प्रतिरूपं उपयुज्यते तत् चिनोतु । सम्प्रति निम्नलिखितस्थानधारकान् अवगच्छति ।</p><ul><li> <tt><b>[%filename]</b></tt> सञ्चिकायाः नाम, मार्गं विना</li><li> <tt><b>[</b> % <i>0</i></tt> <i>N</i> <tt><b>nr]</b></tt> सञ्चिकायाः अनुक्रमणिका, वैकल्पिकरूपेण अग्रणीशून्यैः सह (यदि <tt>&#39;0</tt> &#39; पूर्ववर्ती अस्ति) तथा वैकल्पिकरूपेण अङ्कानां नियतसङ्ख्या ( <tt>N</tt> ) च ।</li><li> <tt><b>[%</b> <i>0</i> <i>N</i> <b>count]</b></tt> सञ्चिकानां संख्या या रक्षिता भविष्यति</li><li> <tt><b>[%</b> <i>0</i> <i>N</i> <b>total]</b></tt> सञ्चिकानां अन्तः सर्वोच्चः अनुक्रमणिका या रक्षिता भविष्यति</li></ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPattern)
en: Filename pattern:
sa: सञ्चिकानाम प्रतिरूपः :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNumbering)
en: Numbering:
sa: संख्याकरणम् :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbNumbering)
en: Determines how the <b>numbering of the files</b> should happen:<ul>
    <li>Continue after the <b>highest index</b> that can be found, avoiding collisions with existing files</li>
    <li>Always start numbering from <b>one</b>, possibly colliding with already existing files</li>
    </ul>
sa: <b>सञ्चिकानां संख्याकरणं</b> कथं भवेत् इति निर्धारयति:<ul><li> विद्यमानसञ्चिकाभिः सह टकरावं परिहरन् यत् <b>सर्वोच्चसूचकाङ्कं</b> प्राप्यते तदनन्तरं निरन्तरं कुर्वन्तु</li><li> सर्वदा <b>एकस्मात्</b> संख्याकरणं आरभत , सम्भवतः पूर्वमेव विद्यमानसञ्चिकाभिः सह टकरावः</li></ul>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbNumbering)
en: Continue after highest index
sa: उच्चतमसूचकाङ्कस्य अनन्तरं निरन्तरं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbNumbering)
en: Always start with 1, overwrite if necessary
sa: सदैव 1 इत्यनेन आरभत, आवश्यके सति अधिलेखयन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSelectionOnly)
en: Save selection only
sa: केवलं चयनं रक्षतु

en: This would overwrite the following file(s): %1Do you really want to continue?
sa: एतेन निम्नलिखितसञ्चिका(सञ्चिकाः) अधिलिखिता: %1किं भवान् वास्तवमेव निरन्तरं कर्तुम् इच्छति?

en: The following directories do not exist: %1Do you want to create them and continue?
sa: निम्नलिखितनिर्देशिकाः नास्ति: %1किं भवान् तान् रचयितुम् इच्छति, अग्रे च कर्तुम् इच्छति?

en: Start
sa: प्रारंभः

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectRangeDlg)
en: Select Range
sa: Range इति चिनोतु

en: (resulting window size: %1)
sa: (परिणामं विण्डो आकारः: %1)

en: Size of bitmap: %1x%2
sa: बिटमैप् इत्यस्य आकारः : %1x%2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SonagramDlg)
en: Set FFT/Time Resolution Parameters
sa: FFT/Time Resolution Parameters सेट् कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: display
sa: प्रदर्शन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbColor)
en: Use different colors for amplitude
sa: आयामस्य कृते भिन्नवर्णानां उपयोगं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbColor)
en: Use colors
sa: वर्णानाम् उपयोगं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbGreyScale)
en: Use grayscale only for amplitude
sa: केवलं आयामस्य कृते ग्रेस्केलस्य उपयोगं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbGreyScale)
en: Grayscale
sa: ग्रेस्केल

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Update
sa: अद्यतन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbTrackChanges)
en: Automatically update the sonagram <br>if the signal data has changed
sa: सोनाग्रामं स्वयमेव अद्यतनं कुर्वन्तु<br> यदि संकेतदत्तांशः परिवर्तितः अस्ति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbTrackChanges)
en: On modifications
sa: परिवर्तनविषये

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbFollowSelection)
en: Automatically update the sonagram if the selection<br>has been enlarged, reduced or moved
sa: स्वयमेव सोनाग्रामं अद्यतनं कुर्वन्तु यदि चयनम्<br> विस्तारितः, न्यूनीकृतः, चालितः वा अस्ति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFollowSelection)
en: Follow selection
sa: चयनस्य अनुसरणं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: FFT settings
sa: FFT सेटिंग्स्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pointlabel)
en: Number of FFT points:
sa: एफएफटी-बिन्दुनाम् संख्या :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Label2)
en: Window function:
sa: विण्डो कार्य :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, windowtypebox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, windowtypebox)
en: Choose windowing function here.<br>
    If the transformation should stay reversible, use the type "None".
sa: अत्र windowing function इति चिनोतु ।<br> यदि परिवर्तनं प्रतिवर्तनीयं तिष्ठेत् तर्हि &quot;None&quot; इति प्रकारस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pointbox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pointbox)
en: <b>Number of FFT points:</b><p></p>Try to choose numbers with small prime factors,<br>
    if choosing big window sizes.<br>
    The computation will be much faster!
sa: <b>एफएफटी-बिन्दुनाम् संख्या : १.</b><p></p> लघु अभाज्य गुणनखण्डयुक्तानि सङ्ख्यानि चिन्वन्तु,<br> यदि बृहत् विण्डो आकारान् चिनोति।<br> गणना बहु द्रुततरं भविष्यति!

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, pointbox)
en: 64
sa: ६४

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, pointbox)
en: 128
sa: १२८

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, pointbox)
en: 256
sa: २५६

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, pointbox)
en: 512
sa: ५१२

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, pointbox)
en: 1024
sa: १०२४ इति

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, pointbox)
en: 2048
sa: २०४८

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, pointbox)
en: 4096
sa: ४०९६ इति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitmaplabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowlabel)
en: ?:
sa: ?: इति ?:

en: Sonagram
sa: सोनाग्राम

en: &Sonagram
sa: &सोनाग्राम

en: &Export to Bitmap...
sa: &बिटमैपं प्रति निर्यातं कुर्वन्तु...

en: &Close
sa: &पिधानं करोतु

en: Time: ------ ms
sa: कालः ------ ms

en: Frequency: ------ Hz
sa: आवृत्तिः ----- हर्ट्ज

en: Amplitude: --- %
sa: आयामः --- % .

en: Time: 0 ms
sa: समयः 0 ms

en: Frequency: 0 Hz
sa: आवृत्तिः 0 हर्ट्ज

en: Amplitude: 0 %
sa: आयामः 0 % .

en: Save Sonagram
sa: सोनाग्राम बचाओ

en: Sonagram of %1
sa: %1 का सोनाग्राम

en: Time: %1
sa: समयः %1

en: Frequency: %1 Hz
sa: आवृत्तिः %1 हर्ट्ज

en: Amplitude: %1%
sa: आयामः %1% .

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, StringEnterDlg)
en: Enter Command...
sa: आदेशं प्रविष्टं कुर्वन्तु...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCommand)
en: Enter Command:
sa: आदेशं प्रविष्टं कुर्वन्तु:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edCommand)
en: please enter a text command here...
sa: कृपया अत्र पाठ आदेशं प्रविशन्तु...

[ctx: menu: /Settings/Enter Command]
en: Enter Command
sa: Command इति प्रविष्टं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: change volume by factor
sa: कारकद्वारा आयतनं परिवर्तयन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: Increments or decrements the volume by a factor.
    For example: "x1", "x2", "/ 4"
sa: एकेन कारकेन आयतनं वर्धयति न्यूनीकरोति वा ।
    यथा - "x1", "x2", "/ 4" ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: &Factor
sa: &कारक

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: change volume by percentage
sa: प्रतिशतेन आयतनं परिवर्तयन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: Sets the volume to a relative percentage of the original level.
    For example: "50 %", "75%" or "125%"
sa: मूलस्तरस्य सापेक्षिकप्रतिशतम् आयतनं सेट् करोति ।
    यथा - "50 %", "75%" अथवा "125%" ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbLogarithmic)
en: change volume in dB
sa: dB मध्ये आयतनं परिवर्तयन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbLogarithmic)
en: Increments or decrements the volume in logarithmic scale (decibel).
    For example: "+3 dB", "+ 6 dB", "-3 dB".
sa: लघुगणकीयपरिमाणे (डेसिबेल्) आयतनं वर्धयति न्यूनीकरोति वा ।
    यथा : "+3 dB", "+ 6 dB", "-3 dB" ।

en: Silence
sa: शांति
