kwave - en to uk translation catalogue (1218 entries)

en: Reading configuration...
uk: Читання налаштувань…

en: Opening main window...
uk: Відкриваємо головне вікно…

en: Startup done
uk: Запуск завершено

en: Scanning plugins...
uk: Шукаємо додатки…

en: Loading plugins...
uk: Завантажуємо додатки…

en: Failed
uk: Помилка

en: Kwave has not been properly installed. No plugins found!
uk: Kwave не встановлено належним чином. Не знайдено жодного додатка!

en: Ready
uk: Готово

en: Playback: %1
uk: Відтворення: %1

en: Playback: %1 samples
uk: Відтворення: %1 фрагментів

[ctx: %1 = Path to modified file]
en: * %1 (modified)
uk: * %1 (змінено)

en: This file has been modified, changes will be lost.
    Do you want to continue?
uk: Цей файл було змінено, внесені зміни буде втрачено.
    Чи бажаєте ви зберегти ці зміни до файла?

en: Save As
uk: Зберегти як

en: The file '%1' already exists.
    Do you really want to overwrite it?
uk: Файл з назвою «%1» вже існує.
    Бажаєте його перезаписати?

en: This file has been modified.
    Do you want to save it?
uk: Цей файл було змінено.
    Чи бажаєте ви зберегти його?

en: Project leader since 2000, core development
uk: Лідер проєкту з 2000, розробка основної частини програми

en: Creator of the project, development 1998-2000
uk: Творець проєкту, розробник у 1998–2000 роках

en: Creator of the Help/About dialog
uk: Творець діалогового вікна Довідка/Про програму

en: splashscreen, tests and bugfixes
uk: вікно вітання, тести та виправлення вад

en: Notch filter plugin
uk: Додаток фільтрування розривів

en: Level meter
uk: Індикатор рівня

en: PulseAudio record plugin
uk: Додаток запису PulseAudio

en: Author of aRts
uk: Автор aRts

en: Kwave homepage and German online help
uk: Домашня сторінка Kwave та інтернет-довідка німецькою

en: Debian packager
uk: Пакувальник Debian

en: Packaging for Mandrake / X86_64
uk: Пакування для Mandrake / X86_64

en: Tester
uk: Тестувальник

en: Author of the 'mad' MP3 decoder library
uk: Автор бібліотеки декодування MP3 mad

en: T.H.F. Klok and Cedric Tefft
uk: T.H.F. Klok та Cedric Tefft

en: Maintainers of the 'id3lib' library
uk: Супровідники бібліотеки id3lib

en: Author of the 'audiofile' library
uk: Автор бібліотеки audiofile

en: Spanish translation
uk: Переклад іспанською

en: Author of the 'sndfile' library
uk: Автор бібліотеки sndfile

en: Czech translation
uk: Переклад чеською

en: String and i18n updates
uk: Оновлення рядків і перекладів

en: Disable the Splash Screen.
uk: Вимкнути вікно вітання.

en: Start Kwave iconified.
uk: Запустити Kwave згорнутим.

[ctx: description of command line parameter]
en: Log all commands into a file <file>.
uk: Запис усіх команд до файла <файл>.

[ctx: placeholder of command line parameter]
en: file
uk: файл

[ctx: description of command line parameter]
en: Select a GUI type: SDI, MDI or TAB mode.
uk: Тип графічного інтерфейсу: режим SDI, MDI або TAB.

[ctx: description of command line parameter]
en: List of audio files, Kwave macro files or Kwave URLs to open (optionally)
uk: Список звукових файлів, файлів макросів Kwave або адрес Kwave, які слід відкрити (необов’язковий)

[ctx: placeholder of command line parameter]
en: [files...]
uk: [файли...]

en: A sound editor built on KDE Frameworks 5
uk: Звуковий редактор на основі KDE Frameworks 5

en: (c) 2016, Thomas Eschenbacher
uk: © Thomas Eschenbacher, 2016

en: Kwave label list
uk: Список міток Kwave

en: Add Label
uk: Додавання мітки

en: Load Labels
uk: Завантажити мітки

en: Save Labels
uk: Зберегти мітки

en: There already is a label at the position you have chosen.
    Do you want to replace it?
uk: У вказаній вами позиції вже є мітка.
    Хочете замінити її?

en: Modify Label
uk: Змінити мітку

[ctx: menu: /File]
en: File
uk: Файл

[ctx: menu: /File/New...]
en: New...
uk: Створити…

[ctx: menu: /File/Open]
en: Open
uk: Відкрити

[ctx: menu: /File/Open Recent]
en: Open Recent
uk: Відкрити недавні

[ctx: menu: /File/Open Recent/Clear List]
en: Clear List
uk: Спорожнити список

[ctx: menu: /File/Record]
en: Record
uk: Записати

[ctx: menu: /File/&Save]
en: &Save
uk: &Зберегти

[ctx: menu: /File/Save]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: menu: /File/Save/As...]
en: As...
uk: Як…

[ctx: menu: /File/Save/Selection...]
en: Selection...
uk: Позначене…

[ctx: menu: /File/Save/Blocks...]
en: Blocks...
uk: Блоки…

[ctx: menu: /File/Close]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: menu: /File/New Window]
en: New Window
uk: Нове вікно

[ctx: menu: /File/Revert]
en: Revert
uk: Відновити

[ctx: menu: /File/Quit]
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: menu: /Edit]
en: Edit
uk: Зміни

[ctx: menu: /Edit/Undo]
en: Undo
uk: Скасувати

[ctx: menu: /Edit/Redo]
en: Redo
uk: Повторити

[ctx: menu: /Edit/Cut]
en: Cut
uk: Вирізати

[ctx: menu: /Edit/Copy]
en: Copy
uk: Копіювати

[ctx: menu: /Edit/Paste]
en: Paste
uk: Вставити

[ctx: menu: /Edit/Crop]
en: Crop
uk: Обрізати

[ctx: menu: /Edit/Delete]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: menu: /Edit/Selection]
en: Selection
uk: Позначення

[ctx: menu: /Edit/Selection/All]
en: All
uk: Все

[ctx: menu: /Edit/Selection/Range]
en: Range
uk: Діапазон

[ctx: menu: /Edit/Selection/Visible Area]
en: Visible Area
uk: Видима область

[ctx: menu: /Edit/Selection/Next]
en: Next
uk: Далі

[ctx: menu: /Edit/Selection/Previous]
en: Previous
uk: Назад

[ctx: menu: /Edit/Selection/Nothing]
en: Nothing
uk: Нічого

[ctx: menu: /Edit/Selection/To Start]
en: To Start
uk: До початку

[ctx: menu: /Edit/Selection/To End]
en: To End
uk: До кінця

[ctx: menu: /Edit/Selection/Expand to Labels]
en: Expand to Labels
uk: Розширити до міток

[ctx: menu: /Edit/Selection/To Next Labels]
en: To Next Labels
uk: До наступних міток

[ctx: menu: /Edit/Selection/To Previous Labels]
en: To Previous Labels
uk: До попередніх міток

[ctx: menu: /Edit/Track/Add]
en: Add
uk: Додати

[ctx: menu: /Edit/Track]
en: Track
uk: Доріжка

[ctx: menu: /Edit/Track/Delete]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: menu: /Edit/Track/Select all]
en: Select all
uk: Позначити все

[ctx: menu: /Edit/Track/Invert Selection]
en: Invert Selection
uk: Інвертувати позначення

[ctx: menu: /Edit/Clipboard]
en: Clipboard
uk: Буфер

[ctx: menu: /Edit/Clipboard/Flush]
en: Flush
uk: Спорожнити

[ctx: menu: /Edit/Clipboard/Insert At...]
en: Insert At...
uk: Вставити до…

[ctx: menu: /Edit/File Properties...]
en: File Properties...
uk: Властивості файла…

[ctx: menu: /View]
en: View
uk: Перегляд

[ctx: menu: /View/Go to Position...]
en: Go to Position...
uk: Перейти до позиції…

[ctx: menu: /View/Begin]
en: Begin
uk: Початок

[ctx: menu: /View/End]
en: End
uk: Кінець

[ctx: menu: /View/Previous Page]
en: Previous Page
uk: Попередня сторінка

[ctx: menu: /View/Next Page]
en: Next Page
uk: Наступна сторінка

[ctx: menu: /View/Scroll Right]
en: Scroll Right
uk: Гортати праворуч

[ctx: menu: /View/Scroll Left]
en: Scroll Left
uk: Гортати ліворуч

[ctx: menu: /View/Zoom In]
en: Zoom In
uk: Збільшити

[ctx: menu: /View/Zoom Out]
en: Zoom Out
uk: Зменшити

[ctx: menu: /View/Zoom to Selection]
en: Zoom to Selection
uk: Збільшити позначену область

[ctx: menu: /View/Zoom to Whole Signal]
en: Zoom to Whole Signal
uk: Збільшити до усього сигналу

[ctx: menu: /View/Zoom to 100%]
en: Zoom to 100%
uk: Масштаб у 100%

[ctx: menu: /Play]
en: Play
uk: Відтворення

[ctx: menu: /Play/Previous]
en: Previous
uk: Назад

[ctx: menu: /Play/Rewind]
en: Rewind
uk: Перемотати до початку

[ctx: menu: /Play/Start]
en: Start
uk: Почати

[ctx: menu: /Play/Loop]
en: Loop
uk: Цикл

[ctx: menu: /Play/Pause]
en: Pause
uk: Призупинити

[ctx: menu: /Play/Continue]
en: Continue
uk: Продовжити

[ctx: menu: /Play/Stop]
en: Stop
uk: Зупинити

[ctx: menu: /Play/Forward]
en: Forward
uk: Вперед

[ctx: menu: /Play/Next]
en: Next
uk: Далі

[ctx: menu: /Record]
en: Record
uk: Запис

[ctx: menu: /Record/Prepare...]
en: Prepare...
uk: Приготуватися…

[ctx: menu: /Record/Start Now!]
en: Start Now!
uk: Почати!

[ctx: menu: /Labels]
en: Labels
uk: Мітки

[ctx: menu: /Labels/Add...]
en: Add...
uk: Додати…

[ctx: menu: /Labels/Delete]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: menu: /Labels/Load...]
en: Load...
uk: Завантажити…

[ctx: menu: /Labels/Save...]
en: Save...
uk: Зберегти…

[ctx: menu: /Fx]
en: Fx
uk: Ефекти

[ctx: menu: /Fx/Volume]
en: Volume
uk: Гучність

[ctx: menu: /Fx/Normalize]
en: Normalize
uk: Нормалізувати

[ctx: menu: /Fx/Fade In]
en: Fade In
uk: Наростання

[ctx: menu: /Fx/Fade Out]
en: Fade Out
uk: Повільне спадання

[ctx: menu: /Fx/Amplify Free]
en: Amplify Free
uk: Довільне підсилення

[ctx: menu: /Fx/Fade Intro]
en: Fade Intro
uk: Вступне наростання

[ctx: menu: /Fx/Fade Leadout]
en: Fade Leadout
uk: Завершальне спадання

[ctx: menu: /Fx/Low Pass]
en: Low Pass
uk: Нижні частоти

[ctx: menu: /Fx/Notch Filter]
en: Notch Filter
uk: Фільтр розривів

[ctx: menu: /Fx/Band Pass]
en: Band Pass
uk: Смуга пропускання

[ctx: menu: /Fx/Pitch Shift]
en: Pitch Shift
uk: Зсув тону

[ctx: menu: /Fx/Reverse]
en: Reverse
uk: Інвертувати

[ctx: menu: /Calculate]
en: Calculate
uk: Обчислення

[ctx: menu: /Calculate/Silence]
en: Silence
uk: Тиша

[ctx: menu: /Calculate/Noise]
en: Noise
uk: Шум

[ctx: menu: /Calculate/Sonagram]
en: Sonagram
uk: Сонаграма

[ctx: menu: /Window]
en: Window
uk: Вікно

[ctx: menu: /Window/Next Window]
en: Next Window
uk: Наступне вікно

[ctx: menu: /Window/Previous Window]
en: Previous Window
uk: Попереднє вікно

[ctx: menu: /Window/Cascade Sub Windows]
en: Cascade Sub Windows
uk: Підвікна уступами

[ctx: menu: /Window/Tile Sub Windows]
en: Tile Sub Windows
uk: Підвікна мозаїкою

[ctx: menu: /Window/Arrange Sub Windows Vertically]
en: Arrange Sub Windows Vertically
uk: Вертикальне упорядковування підвікон

[ctx: menu: /Settings]
en: Settings
uk: Параметри

[ctx: menu: /Settings/Show Files in.../Separate Windows (SDI)]
en: Separate Windows (SDI)
uk: Окремих вікнах (SDI)

[ctx: menu: /Settings/Show Files in...]
en: Show Files in...
uk: Показувати файли у…

[ctx: menu: /Settings/Show Files in.../Same Window (MDI)]
en: Same Window (MDI)
uk: Одному вікні (MDI)

[ctx: menu: /Settings/Show Files in.../Tabs]
en: Tabs
uk: Вкладках

[ctx: menu: /Settings/Playback]
en: Playback
uk: Відтворення

[ctx: menu: /Settings/Record]
en: Record
uk: Запис

[ctx: menu: /Settings/Record/Format]
en: Format
uk: Формат

[ctx: menu: /Settings/Record/Source]
en: Source
uk: Джерело

[ctx: menu: /Settings/Reset Toolbar]
en: Reset Toolbar
uk: Відновити початкову панель інструментів

[ctx: menu: /Settings/Re-enable all "Do not ask again" messages]
en: Re-enable all "Do not ask again" messages
uk: Знову увімкнути усі повідомлення «Більше не питати»

[ctx: menu: /Help/Contents]
en: Contents
uk: Вміст

[ctx: menu: /Help]
en: Help
uk: Довідка

[ctx: menu: /Help/About Kwave]
en: About Kwave
uk: Про Kwave

[ctx: menu: /Help/About KDE]
en: About KDE
uk: Про KDE

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RecordDlg) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btRecord)
en: Record
uk: Записати

en: Start playback
uk: Почати відтворення

en: Stop playback or loop
uk: Зупинити відтворення або цикл

en: Start playback and loop
uk: Почати відтворення або цикл

en: Previous
uk: Назад

en: Rewind
uk: Повний назад

en: Forward
uk: Вперед

en: Next
uk: Далі

en: Continue playback
uk: Продовжити відтворення

en: Pause playback
uk: Призупинити відтворення

en: Loading main menu...
uk: Завантажуємо головне меню…

en: Initializing toolbar...
uk: Ініціалізуємо панель інструментів…

en: Create a new empty file
uk: Створити порожній файл

en: Open an existing file
uk: Відкрити наявний файл

en: Save the current file
uk: Зберегти поточний файл

en: Save the current file under a different name or file format...
uk: Зберегти поточний файл під іншою назвою або у іншому форматі…

en: Close the current file
uk: Закрити поточний файл

en: Undo
uk: Скасувати

en: Redo
uk: Повторити

en: Cut
uk: Вирізати

en: Copy
uk: Копіювати

en: Insert
uk: Вставити

en: Mute selection
uk: Замінити позначене тишею

en: Delete selection
uk: Вилучити позначене

en: Reset the toolbar to default settings?
uk: Відновити типові параметри панелі інструментів?

en: Re-enable all disabled notifications?
    All messages that you previously turned off by activating the "Do not ask again" checkbox will then be enabled again.
uk: Повторно увімкнути усі вимкнені сповіщення?
    Усі повідомлення, які раніше було вимкнено позначенням пункту «Більше не питати», буде знову увімкнено.

en: Executing command '%1'...
uk: Виконуємо команду «%1»…

en: Executing Kwave script file '%1'...
uk: Виконуємо файл скрипту Kwave «%1»…

en: Loading file '%1'...
uk: Завантажуємо файл «%1»…

en: Out of memory
uk: Не вистачає пам'яті

[ctx: error message after opening a file failed]
en: Unable to open '%1'
uk: Неможливо відкрити «%1»

[ctx: error message after opening a file failed]
en: Invalid or unknown file type: '%1'
uk: Некоректний або невідомий тип файлів: «%1»

en: Open
uk: Відкрити

[ctx: Length, as in total duration of loaded song]
en: Length: %1 (%2 samples)
uk: Тривалість: %1 (%2 фрагментів)

en: Mode: %1 kHz @ %2 Bit
uk: Режим: %1 кГц, %2 біт

[ctx: %1=first sample, %2=last sample, %3=number of samples, example: 'Selected: 2000...3000 (1000 samples)']
en: Selected: %1...%2 (%3 samples)
uk: Позначене: %1…%2 (%3 фрагментів)

[ctx: %1=start time, %2=end time, %3=time span, example: 'Selected: 02:00...05:00 (3 min)']
en: Selected: %1...%2 (%3)
uk: Позначене: %1…%2 (%3)

en: Position: %1
uk: Позиція: %1

[ctx: tooltip of the undo toolbar button if undo enabled]
en: Undo (%1)
uk: Скасувати (%1)

[ctx: tooltip of the undo toolbar button if undo disabled]
en: Undo
uk: Скасувати

[ctx: tooltip of the redo toolbar button, redo enabled]
en: Redo (%1)
uk: Повторити (%1)

[ctx: tooltip of the redo toolbar button, redo disabled]
en: Redo
uk: Повторити

[ctx: menu entry for undo if undo enabled]
en: Undo (%1)
uk: Скасувати (%1)

[ctx: menu entry for undo if undo disabled]
en: Undo
uk: Скасувати

[ctx: menu entry for redo if redo enabled]
en: Redo (%1)
uk: Повторити (%1)

[ctx: menu entry for redo if redo disabled]
en: Redo
uk: Повторити

[ctx: special entry in the list of labels to delete all]
en: (All)
uk: (Усі)

[ctx: list menu entry of a label, %1=index, %2=description/name]
en: #%1 (%2)
uk: %1 (%2)

[ctx: list menu entry of a label, without description, %1=index]
en: #%1
uk: %1

en: Zoom to selection
uk: Збільшити позначену область

en: Zoom to 100%
uk: Масштаб у 100%

en: Zoom to all
uk: Збільшити до повного розміру

en: Select zoom factor
uk: Виберіть масштаб

en: %1 ms
uk: %1 мс

en: %1 sec
uk: %1 с

en: %1 min
uk: %1 хв

en: Interpolation
uk: Інтерполяція

en: Transform
uk: Перетворити

en: Flip horizontal
uk: Віддзеркалити горизонтально

en: Flip vertical
uk: Віддзеркалити вертикально

en: Into first half
uk: У першу половину

en: Into second half
uk: У другу половину

en: Delete
uk: Вилучити

en: Fit In
uk: Вмістити

en: Presets
uk: Шаблони:

en: Save Preset
uk: Зберегти шаблон

en: Currently Selected Point
uk: Поточна позначена точка

en: Every Second Point
uk: Точка кожної секунди

[ctx: Filter description for Kwave curve presets, for use in a FileDialog]
en: Kwave curve preset (*.curve)
uk: набір кривих Kwave (*.curve)

en: Save Curve Preset
uk: Збереження набору кривих

en: Applying '%1'...
uk: Застосовуємо «%1»…

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbHours)
en:  h
uk:  г

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbMinutes)
en:  min
uk:  хв

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbSeconds) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbLevelFadeOut) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbLevelFadeIn)
en:  sec
uk:  с

[ctx: tooltip of a label, %1=index, %2=description/name]
en: Label #%1 (%2)
uk: Мітка %1 (%2)

[ctx: tooltip of a label, without description, %1=index]
en: Label #%1
uk: Мітка #%1

en: Label
uk: Мітка

en: New
uk: Створити

en: &Delete
uk: В&илучити

en: &Properties...
uk: &Властивості…

en: Move Label
uk: Пересунути мітку

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LabelPropertiesWidgetBase)
en: Label Properties...
uk: Властивості мітки…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Kwave::SelectTimeWidget, time)
en: <b>label position:</b><br>
    Here you can set the position of the label, either by time, by percentage of the whole file or by an absolute sample position. However, internally Kwave always uses the position in samples.
uk: <b>позиція мітки:</b><br>
    Тут ви можете вказати позицію мітки на основі часової позначки, відсотка від тривалості усього сигналу або абсолютної позиції фрагмента. Втім, для внутрішньої обробки у Kwave завжди використовується позиція фрагмента.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Description:
uk: Опис:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edDescription)
en: some description of the label (optional)
uk: опис мітки (необов’язковий)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edDescription)
en: <b>label description:</b><br>
    Here you can enter some short text to describe the label.
uk: <b>опис мітки:</b><br>
    Тут ви можете вказати коротенький текстовий опис мітки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Position:
uk: Позиція:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Index:
uk: Індекс:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lblIndex)
en: index of the label
uk: індекс мітки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lblIndex)
en: <b>label index</b><br>
    This is just a numeric index of the label, starting with zero, sorted by position. Lower index means 'left', higher index means 'right'. You cannot change the index itself, but change the label's position.
uk: <b>індекс мітки</b><br>
    Це числовий індекс мітки. Відлік починається з нуля і упорядковується за розташуванням. Нижче значення індексу означає, що мітку розташовано лівіша, а вищий — щ9о правіше. Ви не можете самі міняти індекс, можна змінювати лише розташування мітки.

en: Selection, left border
uk: Позначене, ліва межа

en: Selection, right border
uk: Позначене, права межа

en: Drag and Drop
uk: Перетягування зі скиданням

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SelectTimeWidgetBase) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Length
uk: Тривалість

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbSamples)
en: select by number of samples
uk: позначити за кількістю фрагментів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSamples)
en: &Samples
uk: &Фрагменти

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbTime)
en: select by time
uk: позначити за часом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTime)
en: &Time
uk: &Час

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbPercents)
en: select by percentage of the signal's length
uk: виберіть відсоток від тривалості сигналу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPercents)
en: &Percent
uk: Ві&дсоток

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMinutes)
en: Minutes
uk: Хвилини

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMilliSeconds)
en: Milliseconds
uk: Мілісекунди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSeconds)
en: Seconds
uk: Секунди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHours)
en: Hours
uk: Години

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slidePercents)
en: sets the selection by the percentage of the whole signal
uk: встановлює розмір позначеного у відсотках до розміру усього сигналу

en: &Undo
uk: В&ернути

en: &Redo
uk: Повт&орити

en: Cu&t
uk: &Вирізати

en: &Copy
uk: &Копіювати

en: &Paste
uk: Вст&авити

en: Selection
uk: Вибрана область

en: &Save...
uk: З&берегти…

en: &Expand to Labels
uk: Роз&ширити до міток

en: To Next Labels
uk: До наступних міток

en: To Previous Labels
uk: До попередніх міток

en: Kwave Macro Files
uk: файли макросів Kwave

en: All Files
uk: усі файли

en: All Supported Files
uk: усі файли, що підтримуються

en: No Compression
uk: Без стиснення

en: MPEG Layer I
uk: MPEG шар I

en: MPEG Layer II
uk: MPEG шар II

en: MPEG Layer III
uk: MPEG шар III

en: Do you really want to abort the current action?
uk: Ви справді хочете перервати виконання поточної дії?

en: Album
uk: Альбом

en: Name of the album if the source is an album
    that consist of more medias.
uk: Назва альбому, якщо джерелом є альбом,
    що складається з декількох композицій.

en: Annotation
uk: Анотація

en: Provides general comments about the file or the subject of
    the file. If the comment is several sentences long, end
    each sentence with a period. Do not include newline
    characters!
uk: Визначає загальні коментарі щодо файла або вміст файла.
    Якщо коментар складається з декількох речень, кожне
    речення слід завершувати крапкою. Не використовуйте
    символів розриву рядка!

en: Archival location
uk: Місце архівування

en: Indicates where the subject of the file is archived.
uk: Визначає, куди архівується вміст файла.

en: Author
uk: Автор

en: Identifies the name of the author of the original
    subject of the file.
    Example: 'van Beethoven, Ludwig'
uk: Визначає ім’я автора початкової версії вмісту файла.
    Приклад: «ван Бетховен, Людвіг»

en: Lower Bitrate
uk: Нижня бітова швидкість

en: Specifies the lower limit in a VBR bitstream.
uk: Вказує нижню межу у бітовому потоці зі змінною бітовою швидкістю.

en: Bitrate Mode
uk: Режим бітової швидкості

en: Bitrate Mode (ABR, VBR, CBR, etc...)
uk: Режим бітової швидкості (ABR, VBR, CBR тощо)

en: Bitrate
uk: Бітова швидкість

en: Nominal bitrate of the audio stream in bits per second
uk: Номінальна бітова швидкість потоку звукових даних у бітах за секунду

en: Upper Bitrate
uk: Верхня бітова швидкість

en: Specifies the upper limit in a VBR bitstream.
uk: Вказує верхню межу у бітовому потоці зі змінною бітовою швидкістю.

en: Bits per Sample
uk: Бітів на фрагмент

en: Specifies the number of bits per sample.
uk: Вказує кількість бітів на фрагмент.

en: Number of the CD, if the source is an album of more CDROMs
uk: Номер компакт-диска, якщо джерелом є альбом, що складається з декількох компакт-дисків

en: Number of CDs, if the source is an album of more CDROMs
uk: Кількість компакт-дисків, якщо джерелом є альбом, що складається з декількох компакт-дисків

en: Commissioned
uk: Створено

en: Lists the name of the person or organization
    that commissioned the subject of the file.
uk: Містить ім’я особи або назву організації,
    якою було створено вміст файла.

en: Comments
uk: Коментарі

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_compression)
en: Compression
uk: Стиснення

en: Sets a mode for compressing the audio
    data to reduce disk space.
uk: Встановлює режим стискання звукових
    даних для економії місця на диску.

en: Contact
uk: Контакт

en: Contact information for the creators or distributors of
    the track. This could be a URL, an email address, the
    physical address of the producing label.
uk: Контактні дані творців або поширювачів композиції.
    Це може бути адреса у інтернеті, адреса електронної
    пошти, поштова адреса звукозаписувальної компанії.

en: Copyright
uk: Авторські права

en: Records the copyright information for the file. If there are
    multiple copyrights, separate them by a semicolon followed
    by a space.
    Example: 'Copyright Linux community 2002'
uk: Містить дані щодо авторських прав на файл. Якщо записів
    декілька, відокремте їх крапкою з комою з наступним
    пробілом.
    Приклад: «© Linux community, 2002»

en: Copyrighted
uk: Захищений авторським правом

en: Indicates whether the file is protected by copyright or not.
uk: Визначає, захищено вміст файла авторським правом чи ні.

en: Date
uk: Дата

en: Specifies the date the subject of the file was created.
    Example: '2001-12-24'
uk: Вказує на дату створення вмісту файла.
    Приклад: «24.12.2014»

en: Engineer
uk: Інженер

en: Shows the name of the engineer who worked on the file.
    If there are multiple engineers, separate the names by
    a semicolon and a blank.
uk: Містить ім’я інженера, який працював над створенням
    файла. Якщо інженерів декілька, відокремте імена
    крапкою з комою з наступним пробілом.

en: Estimated Length
uk: Оцінка довжини

en: Estimated length of the file in samples
uk: Оцінка довжини файла у фрагментах

en: Filename
uk: Назва файла

en: Name of the opened file
uk: Назва відкритого файла

en: File Size
uk: Розмір файла

en: Size of the file in bytes
uk: Розмір файла у байтах

en: Genre
uk: Жанр

en: Describes the genre or style of the original work.
    Examples: 'classic', 'pop'
uk: Описує жанр або стиль оригінальної роботи.
    Приклади: «класика», «поп»

en: ID3 Tags
uk: Мітки ID3

en: List of ID3 Tags
uk: Список міток ID3

en: ISRC number for the track; see the ISRC intro page
    for more information on ISRC numbers.
    http://www.ifpi.org/site-content/online/isrc_intro.html
uk: Номер ISRC композиції. Щоб дізнатися більше про номери ISRC,
    зверніться до вступної сторінки ISRC.
    http://www.ifpi.org/site-content/online/isrc_intro.html

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KeywordWidgetBase)
en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Provides a list of keywords that refer to the
    file or subject of the file.
uk: Містить список ключових слів, які стосуються
    файла або вмісту файла.

en: Labels
uk: Позначки

en: The list of labels/markers.
uk: Список міток/маркерів.

en: Length of the file in samples.
uk: Тривалість файла у фрагментах.

en: License
uk: Ліцензія

en: License information, e.g., 'All Rights Reserved',
    'Any Use Permitted', an URL to a license or the
    EFF Open Audio License ('distributed under the
    terms of the Open Audio License.
    See http://www.eff.org/IP/Open_licenses/eff_oal.html
    for details'), etc.
uk: Дані щодо ліцензування, наприклад «All Rights Reserved»,
    «Any Use Permitted», адреса сторінки умов ліцензування або
    EFF Open Audio License («distributed under the
    terms of the Open Audio License.
    See http://www.eff.org/IP/Open_licenses/eff_oal.html
    for details») тощо.

en: Medium
uk: Спосіб

en: Describes the original subject of the file,
    where it was first recorded.
    Example: 'orchestra'
uk: Описує оригінальний вміст файла, де його
    було вперше записано.
    Приклад: «оркестр»

en: Mime Type
uk: Тип MIME

en: Mime type of the file format
uk: Тип MIME формату файлів

en: Emphasis
uk: Виокремлення

en: Audio emphasis mode
uk: Режим виокремлення звуку

en: Layer
uk: Шар

en: MPEG Layer, I, II or III
uk: Шар MPEG, I, II або III

en: Mode Extension
uk: Розширення режиму

en: MPEG Mode Extension (only if Joint Stereo)
uk: Розширення режиму MPEG (лише для з’єднаного стерео)

en: Version
uk: Версія

en: MPEG Version, 1, 2 or 2.5
uk: Версія MPEG, 1, 2 або 2.5

en: Name
uk: Назва

en: Stores the title of the subject of the file.
    Example: "Symphony No.6, Op.68 'Pastoral'"
uk: Зберігає заголовок теми файла.
    Приклад: «Симфонія №6, Оп.68 «Пасторальна»»

en: Opus Frame Length
uk: Тривалість фрагмента Opus

en: Opus Frame Length in ms (supported values are 2.5, 5, 10, 20, 40, or 60 ms)
uk: Тривалість фрагмента Opus у мс (підтримувані значення — 2.5, 5, 10, 20, 40 та 60 мс)

en: Organization
uk: Організація

en: Name of the organization producing the track
    (i.e. the 'record label')
uk: Назва організації, якою було створено композицію
    (тобто «звукозаписувальна компанія»)

en: Original
uk: Оригінал

en: Indicates whether the file is an original or a copy
uk: Визначає, є файл оригіналом чи копією

en: Performer
uk: Виконавець

en: The artist(s) who performed the work. In classical
    music this would be the conductor, orchestra, soloists.
    In an audio book it would be the actor who did the reading.
uk: Виконавець твору. У класичній музиці це може бути
    диригент, оркестр, солісти тощо. Для звукової книги
    це актор, який прочитав текст.

en: Private
uk: Закритий

en: Indicates whether the subject is private
uk: Визначає, чи є дані закритими

en: Product
uk: Продукт

en: Specifies the name or the title the
    file was originally intended for.
    Example: 'Linux audio collection'
uk: Визначає назву або заголовок збірки,
    частиною якої є файл.
    Приклад: «Звукова збірка Linux»

en: Sample Format
uk: Формат фрагмента

en: Format used for storing the digitized audio samples.
    Example: '32-bit IEEE floating-point'
uk: Формат, який використано для зберігання цифрових звукових фрагментів.
    Приклад: «32-бітове дійсне значення IEEE»

en: Sample Rate
uk: Частота дискретизації

en: Number of samples per second
uk: Кількість фрагментів за секунду

en: Software
uk: Програмне забезпечення

en: Identifies the name of the software package
    used to create the file.
    Example: 'Kwave v0.6.4-1'
uk: Визначає назву програмного пакунка, який
    було використано для створення файла.
    Приклад: «Kwave v0.6.4-1»

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_source) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpSource)
en: Source
uk: Джерело

en: Identifies the name of the person or organization
    who supplied the original subject of the file.
    Example: 'Chaotic Sound Research'
uk: Вказує ім’я особи або назву організації, якою
    було надано оригінальний вміст файла.
    Приклад: «Chaotic Sound Research»

en: Source form
uk: Форма джерела

en: Identifies the original form of
    the material that was digitized.
    Examples: 'Record/Vinyl/90RPM', 'Audio DAT', 'tape/CrO2/60min'
uk: Вказує початкову форму запису, цифровою копією якого
    є файл.
    Приклади: «Пластинка/Вініл/90об/хв», «Звукова цифрова плівка», «плівка/CrO2/60хв»

en: Subject
uk: Вміст

en: Describes the subject of the file.
    Example: 'Bird voices at early morning'
uk: Опис вмісту файла.
    Приклад: «Спів птахів на світанку»

en: Technician
uk: Технічний працівник

en: Identifies the technician who digitized the subject file.
    Example: 'Torvalds, Linus'
uk: Визначає технічного працівника, яким здійснено цифрування файла.
    Приклад: «Torvalds, Linus»

en: Track
uk: Доріжка

en: Track of the CD if the source was a CDROM.
uk: Доріжка компакт-диска, якщо джерелом є CDROM.

en: Tracks
uk: Доріжки

en: Number of tracks of the CD if the source was a CDROM.
uk: Кількість доріжок на компакт-диску, якщо джерелом є CDROM.

en: Channels
uk: Канали

en: Specifies the number of channels of the signal.
uk: Визначає, кількість каналів сигналу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompressionBaseQuality)
en: Base Quality
uk: Базова якість

en: Base quality of the compression in VBR mode
uk: Базова якість стискання у режимі змінної бітової швидкості

en: May be used to differentiate multiple versions
    of the same track title in a single collection.
    (e.g. remix info)
uk: Можна використати для поділу однієї композиції
    за версіями у одній збірці.
    (наприклад, дані щодо реміксів)

[ctx: file progress dialog]
en: File:
uk: Файл:

[ctx: file progress dialog]
en: Length:
uk: Тривалість:

[ctx: file progress dialog]
en: Sample Rate:
uk: Частота дискретизації:

[ctx: file progress dialog, %1=number of samples per second]
en: %1 Samples per second
uk: %1 фрагментів за секунду

[ctx: file progress dialog]
en: Resolution:
uk: Роздільна здатність:

[ctx: file progress dialog, %1=number of bits per sample (8, 16, 24...)]
en: %1 Bits per sample
uk: %1 бітів на фрагмент

[ctx: file progress dialog]
en: Tracks:
uk: Доріжки:

[ctx: number of tracks]
en: 1 (mono)
uk: 1 (моно)

[ctx: number of tracks]
en: 2 (stereo)
uk: 2 (стерео)

[ctx: number of tracks]
en: 4 (quadro)
uk: 4 (квадро)

en: Do you really want to abort the operation?
uk: Ви справді хочете перервати виконання дії?

[ctx: file progress dialog, %1=transfer rate, %2=remaining duration]
en: %1 kB/s (%2 remaining)
uk: %1 кБ/с (лишилося %2)

[ctx: file progress dialog, %1=number of loaded/saved megabytes, %2=number of total megabytes to load or save]
en: %1 MB of %2 MB done
uk: Виконання: %1 МБ з %2 МБ

[ctx: file progress dialog, %1=a number of samples]
en: %1 samples
uk: %1 фрагментів

en: Sinus
uk: Синус

en: Rectangular
uk: Прямокутна

en: Sawtooth
uk: Зубцеподібна

en: Inverse Sawtooth
uk: Зворотна зубцеподібна

en: Triangular
uk: Трикутна

en: Square Sinus
uk: Квадратний синус

en: Cubic Sinus
uk: Кубічний синус

en: Blues
uk: Блюз

en: Classic Rock
uk: Класичний рок

en: Country
uk: Кантрі

en: Dance
uk: Танцювальна

en: Disco
uk: Диско

en: Funk
uk: Фанк

en: Grunge
uk: Ґрандж

en: Hip-Hop
uk: Хіп-хоп

en: Jazz
uk: Джаз

en: Metal
uk: Метал

en: New Age
uk: Нова епоха

en: Oldies
uk: Ретро

en: Other
uk: Інша

en: Pop
uk: Поп

en: Rhythm and Blues
uk: Ритм-енд-блюз

en: Rap
uk: Реп

en: Reggae
uk: Регі

en: Rock
uk: Рок

en: Techno
uk: Техно

en: Industrial
uk: Індастріал

en: Alternative
uk: Альтернативна

en: Ska
uk: Ска

en: Death Metal
uk: Деф-метал

en: Pranks
uk: Жарти-розиграші

en: Soundtrack
uk: Звукова доріжка

en: Euro-Techno
uk: Євротехно

en: Ambient
uk: Ембієнт

en: Trip-Hop
uk: Тріп-хоп

en: Vocal
uk: Вокал

en: Jazz & Funk
uk: Джаз і фанк

en: Fusion
uk: Ф’южн

en: Trance
uk: Транс

en: Classical
uk: Класика

en: Instrumental
uk: Інструментальна

en: Acid
uk: Ейсід

en: House
uk: Хаус

en: Game
uk: Гра

en: Sound Clip
uk: Звуковий уривок

en: Gospel
uk: Ґоспел

en: Noise
uk: Шум

en: Alternative Rock
uk: Альтернативний рок

en: Bass
uk: Баси

en: Soul
uk: Душа

en: Punk
uk: Панк

en: Space
uk: Простір

en: Meditative
uk: Медитативна

en: Instrumental Pop
uk: Інструментальний поп

en: Instrumental Rock
uk: Інструментальний рок

en: Ethnic
uk: Етнічна

en: Gothic
uk: Готична

en: Darkwave
uk: Дарквейв

en: Techno-Industrial
uk: Техно-індастріал

en: Electronic
uk: Електронна

en: Pop-Folk
uk: Поп-фолк

en: Eurodance
uk: Євроденс

en: Dream
uk: Дрім

en: Southern Rock
uk: Південний рок

en: Comedy
uk: Комедія

en: Cult
uk: Культова

en: Gangsta
uk: Гангста

en: Top 40
uk: Топ-40

en: Christian Rap
uk: Християнський реп

en: Pop/Funk
uk: Поп/фанк

en: Jungle
uk: Джангл

en: Native American
uk: Індіанська

en: Cabaret
uk: Кабаре

en: New Wave
uk: Нью-вейв

en: Psychedelic
uk: Психоделіка

en: Rave
uk: Рейв

en: Showtunes
uk: Шоу-мелодії

en: Trailer
uk: Трейлер

en: Lo-Fi
uk: Лоу-фай

en: Tribal
uk: Племенна

en: Acid Punk
uk: Ейсід-панк

en: Acid Jazz
uk: Ейсід-джаз

en: Polka
uk: Полька

en: Retro
uk: Ретро

en: Musical
uk: Музична

en: Rock 'n' Roll
uk: Рок-н-рол

en: Hard Rock
uk: Хардрок

en: Folk
uk: Фольклор

en: Folk-Rock
uk: Фольк-рок

en: National Folk
uk: Народний фольклор

en: Swing
uk: Свінг

en: Fast Fusion
uk: Фаст-ф’южн

en: Bebop
uk: Бібоп

en: Latin
uk: Латинська

en: Revival
uk: Ривайвл

en: Celtic
uk: Кельтська

en: Bluegrass
uk: Блюграс

en: Avantgarde
uk: Авангард

en: Gothic Rock
uk: Готичний рок

en: Progressive Rock
uk: Прогресивний рок

en: Psychedelic Rock
uk: Психоделічний рок

en: Symphonic Rock
uk: Симфонічний рок

en: Slow Rock
uk: Повільний рок

en: Big Band
uk: Біг-бенд

en: Chorus
uk: Хор

en: Easy Listening
uk: Легка музика

en: Acoustic
uk: Акустична

en: Humour
uk: Гумор

en: Speech
uk: Мова

en: Chanson
uk: Шансон

en: Opera
uk: Опера

en: Chamber Music
uk: Камерна музика

en: Sonata
uk: Соната

en: Symphony
uk: Симфонія

en: Booty Bass
uk: Буті-бейс

en: Primus
uk: Примас

en: Porn Groove
uk: Порн-рів

en: Satire
uk: Сатира

en: Slow Jam
uk: Повільний джем

en: Club
uk: Клуб

en: Tango
uk: Танго

en: Samba
uk: Самба

en: Folklore
uk: Фольклор

en: Ballad
uk: Балада

en: Power Ballad
uk: Пауер-балада

en: Rhythmic Soul
uk: Ритмічний соул

en: Freestyle
uk: Вільний стиль

en: Duet
uk: Дует

en: Punk Rock
uk: Панк-рок

en: Drum Solo
uk: Соло ударних

en: A Cappella
uk: А капелла

en: Euro-House
uk: Єврохаус

en: Dance Hall
uk: Танцмайданчик

en: Goa
uk: Ґоа

en: Drum & Bass
uk: Драм-енд-бейс

en: Club-House
uk: Клаб-хаус

en: Hardcore Techno
uk: Хардкор-техно

en: Terror
uk: Терор

en: Indie
uk: Інді

en: BritPop
uk: Бритпоп

en: Negerpunk
uk: Негритянський панк

en: Polsk Punk
uk: Польський панк

en: Beat
uk: Біт

en: Christian Gangsta Rap
uk: Християнський гангста-реп

en: Heavy Metal
uk: Важкий метал

en: Black Metal
uk: Блек-метал

en: Crossover
uk: Перетин

en: Contemporary Christian
uk: Сучасна християнська

en: Christian Rock
uk: Християнський рок

en: Merengue
uk: Меренга

en: Salsa
uk: Сальса

en: Thrash Metal
uk: Треш-метал

en: Anime
uk: Аніме

en: JPop
uk: Джей-поп

en: SynthPop
uk: Синті-поп

en: Abstract
uk: Абстрактна музика

en: Art Rock
uk: Артрок

en: Baroque
uk: Музика бароко

en: Bhangra
uk: Бхангра

en: Big Beat
uk: Біг-біт

en: Breakbeat
uk: Брейкбіт

en: Chillout
uk: Чилаут

en: Downtempo
uk: Даунтемпо

en: Dub
uk: Даб

en: Eclectic
uk: Еклектична

en: Electro
uk: Електро

en: Electroclash
uk: Електроклеш

en: Emo
uk: Емо

en: Experimental
uk: Експериментальна

en: Garage
uk: Гаражна музика

en: Global
uk: Ґлобал

en: Illbient
uk: Ілбієнт

en: Industro-Goth
uk: Індастро-готична

en: Jam Band
uk: Джем-бенд

en: Krautrock
uk: Краут-рок

en: Leftfield
uk: Лефтфілд

en: Lounge
uk: Лаундж

en: Math Rock
uk: Математичний рок

en: New Romantic
uk: Нова романтика

en: Nu-Breakz
uk: Ню-брейкз

en: Post-Punk
uk: Пост-панк

en: Post-Rock
uk: Пост-рок

en: Psytrance
uk: Пситранс

en: Shoegaze
uk: Шуґейз

en: Space Rock
uk: Спейс-рок

en: Trop Rock
uk: Троп-рок

en: World Music
uk: Музика народів світу

en: Neoclassical
uk: Неокласика

en: Audiobook
uk: Аудіокнига

en: Audio Theatre
uk: Аудіотеатр

en: Neue Deutsche Welle
uk: Нова німецька хвиля

en: Podcast
uk: Трансляція

en: Indie Rock
uk: Інді-рок

en: G-Funk
uk: Джі-фанк

en: Dubstep
uk: Дабстеп

en: Garage Rock
uk: Гаражний рок

en: Psybient
uk: Псібієнт

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Linear
uk: Лінійна

en: Spline
uk: Сплайн

en: Polynom, nth Degree
uk: Поліноміальна, n-го степеня

en: Polynom, 3rd Degree
uk: Поліноміальна, 3-го степеня

en: Polynom, 5th Degree
uk: Поліноміальна, 5-го степеня

en: Polynom, 7th Degree
uk: Поліноміальна, 7-го степеня

en: Sample and Hold
uk: Дискретизація і екстраполяція

en: Failed opening the log file '%1' for writing
uk: Не вдалося відкрити файл журналу «%1» для запису даних

en: Unable to open '%1'
uk: Неможливо відкрити «%1»

en: Qt Multimedia Audio
uk: Звук Qt Multimedia

en: Running plugin '%1'...
uk: Працює додаток «%1»…

en: The plugin '%1' is unknown or invalid.
uk: Додаток «%1» є невідомим програмі або некоректним.

en: Error On Loading Plugin
uk: Помилка під час завантаження додатка

en: Loading plugin %1...
uk: Завантажуємо додаток %1…

en: Linear Two's Complement
uk: Лінійне дворозрядне доповнення

en: Unsigned Integer
uk: Додатне ціле число

en: 32-bit IEEE Floating-Point
uk: 32-бітове дійсне значення IEEE

en: 64-bit IEEE Double Precision Floating-Point
uk: 64-бітове дійсне значення подвійної точності IEEE

en: Signal is empty, nothing to save.
uk: Сигнал порожній, нічого зберігати.

en: Saving in this format will lose the following additional file attribute(s):
    %1
    Do you still want to continue?
uk: Збереження даних у цьому форматі призведе до втрати таких додаткових атрибутів файла:
    %1
    Хочете продовжити дію зі збереження?

en: (built with KDE Frameworks %1)
uk: (зібрано з KDE Frameworks %1)

en: An error occurred while saving the file.
uk: Під час спроби зберегти файл сталася помилка.

en: The file has been truncated and might be corrupted.
uk: Файл обрізано, його, ймовірно, пошкоджено.

en: Sorry, the file type is not supported.
uk: Вибачте, підтримки цього типу файлів не передбачено.

en: Insert Clipboard at position
uk: Вставити вміст буфера у позицію

en: Paste
uk: Вставити

en: Crop
uk: Обрізати

en: Expand Selection to Label
uk: Розширити позначене до мітки

en: Select Next Labels
uk: Позначити наступні мітки

en: Select Previous Labels
uk: Позначити попередні мітки

en: Select All Tracks
uk: Позначити всі доріжки

en: Deselect all tracks
uk: Скасувати позначення всіх доріжок

en: Invert Track Selection
uk: Інвертувати позначення доріжки

en: Select Track
uk: Позначити доріжку

en: Deselect Track
uk: Скасувати позначення доріжок

en: Toggle Track Selection
uk: Перемкнути позначення доріжок

en: Append Track
uk: Дописати доріжку

en: Insert Track
uk: Вставити доріжку

en: Delete Track
uk: Вилучити доріжку

en: Insert Space
uk: Вставити проміжок

en: Not enough memory for saving undo information.
uk: Недостатньо пам’яті для зберігання даних скасування дій.

en: Do you want to continue without the possibility to undo?
uk: Хочете продовжити без можливості скасування результатів дій?

en: <b>Hint</b>: you can configure the amount of memory<br>available for undo under '%1'/'%2'.
uk: <b>Підказка</b>: ви можете налаштувати об’єм пам’яті,<br>доступний для дій зі скасування тут: «%1»/«%2».

en: Settings
uk: Параметри

en: Memory
uk: Пам'ять

en: Last Action
uk: Остання дія

en: Modify File Info
uk: Змінити дані щодо файла

en: Delete All Labels
uk: Вилучити усі мітки

en: Delete Label
uk: Вилучити мітку

en: Manual Track Selection
uk: Позначення доріжок вручну

en: Manual Selection
uk: Позначення вручну

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btNew)
en: New File
uk: Новий файл

[ctx: name of the undo action for inserting a meta data object]
en: Insert %1
uk: Вставити %1

[ctx: name of the undo action for inserting multiple meta data objects of the same type: %1=number of elements, %2=name of one element in singular]
en: Insert %1 %2 objects
uk: Вставити %1 об’єктів %2

en: Insert Meta Data
uk: Вставити метадані

[ctx: name of the undo action for deleting a meta data object]
en: Delete %1
uk: Вилучити %1

[ctx: name of the undo action for deleting multiple meta data objects of the same type: %1=number of elements, %2=name of one element in singular]
en: Delete %1 %2 objects
uk: Вилучити %1 об’єктів %2

en: Delete Meta Data
uk: Вилучити метадані

en: Modify Samples
uk: Змінити фрагменти

[ctx: name of the undo action for modifying a meta data object]
en: Modify %1
uk: зміну %1

[ctx: name of the undo action for modifying multiple meta data objects of the same type: %1=number of elements, %2=name of one element in singular]
en: Modify %1 %2 objects
uk: зміну %1 об’єктів %2

en: Modify Meta Data
uk: Змінити метадані

[ctx: time of label tooltip, %1=hour, %2=minute, %3=second, %4=milliseconds]
en: %1:%2:%3.%4
uk: %1:%2:%3,%4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegEmphasis)
en: None
uk: Немає

en: Hamming
uk: Гаммінґа

en: Hanning
uk: Ганнінґа

en: Blackman
uk: Блекмена

en: name
uk: назва

en: version
uk: версія

en: authors
uk: автори

en: Plugins found: %1
uk: Виявлено такі додатки: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AboutDialogBase)
en: About Kwave
uk: Про Kwave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, header)
en: <h1>Kwave - a sound editor by KDE</h1>
uk: <h1>Kwave — редактор звукових даних від KDE</h1>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, about_tab)
en: About
uk: Про програму

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, abouttext)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-size:x-large; font-weight:600;">Kwave is a sound editor based on KDE Frameworks. </span></p><p><br/>With Kwave you can edit many sorts of audio files including multi track files. You are able to alter and play back each track on its own.<br/>Kwave also includes many plugins  to transform the audio data in several ways and presents a graphical view with a complete zoom and scroll capability.</p></body></html>
uk: <html><head/><body><p><span style=" font-size:x-large; font-weight:600;">Kwave — редактор звукових даних, створений на основі бібліотек KDE Frameworks.</span></p><p><br/>За допомогою Kwave ви можете редагувати файли звукових даних багатьох типів, зокрема файлів з багатьма звуковими доріжками. Ви зможете змінювати та відтворювати кожну доріжку окремо.<br/>Крім того, до складу Kwave включено багато додатків для перетворення звукових даних у декілька способів. Передбачено графічне представлення сигналу з усіма можливостями масштабування та гортання.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, authors_tab)
en: Authors
uk: Автори

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, thanks_tab)
en: Thanks To
uk: Подяки

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, plugins_tab)
en: Plugins info
uk: Дані щодо додатків

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, translations_tab)
en: Translation
uk: Переклад

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, license_tab)
en: License agreement
uk: Ліцензійна угода

en: ms
uk: мс

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AmplifyFreeDlg)
en: Amplify Free
uk: Довільне підсилення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLevelFadeIn)
en: Fade In
uk: Повільне наростання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLevelFadeOut)
en: Fade Out
uk: Повільне згасання

en: Fade Intro
uk: Вступне наростання

en: Fade Leadout
uk: Завершальне спадання

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spinbox_2)
en: Hz
uk: Гц

en: dB
uk: дБ

en: &Stop
uk: &Зупинити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btListen)
en: &Listen
uk: Пр&ослухати

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, BandPassDlg)
en: Band Pass
uk: Смуга пропускання

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spinbox) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spinbox_2) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbFrequency)
en:  Hz
uk:  Гц

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btListen)
en: start/stop pre-listening
uk: почати/припинити попереднє прослуховування

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btListen)
en: Start or stop the pre-listening of the current settings. If pre-listening is enabled, you will nearly immediately hear any change in the selected parameters.
uk: Почати або припинити попереднє прослуховування результатів застосовування поточних параметрів. Якщо увімкнено попереднє прослуховування, ви майже негайно почуєте зміну, спричинену вибраними значеннями параметрів.

en: ASCII encoded audio
uk: Звук у кодуванні ASCII

en: Unable to open the file for saving.
uk: Не вдалося відкрити файл для збереження даних.

en: Amiga IFF/8SVX Sound File Format
uk: Формат файлів звукових даних Amiga IFF/8SVX

en: Compressed Audio Interchange Format
uk: Формат стиснених звукових даних для обміну (AIF)

en: Audio Interchange Format
uk: Формат обміну звуком (AIF)

en: Audio Visual Research File Format
uk: Формат файлів Audio Visual Research

en: Core Audio File Format
uk: Формат файлів звукових даних Core

en: NIST SPHERE Audio File Format
uk: Формат файлів звукових даних NIST SPHERE

en: Sample Vision Format
uk: Формат Sample Vision

en: Format or function is not implemented
uk: Формат або функцію не реалізовано

en: File header is damaged
uk: Заголовок файла пошкоджено

en: Invalid codec type
uk: Некоректний тип кодека

en: Opening the file failed
uk: Спроба відкрити файл завершилася невдало

en: Read access failed
uk: Не вдалося отримати доступ до читання

en: Invalid sample format
uk: Некоректний формат дискретизації

en: An error occurred while opening the file:
    '%1'
uk: Під час спроби відкрити файл сталася помилка:
    «%1»

en: FLAC audio
uk: звук FLAC

en: Opening the FLAC bitstream failed.
uk: Спроба відкрити бітовий потік FLAC завершилася невдало.

en: Error while parsing the FLAC metadata. (%s)
uk: Помилка під час спроби обробити метадані FLAC. (%s)

en: Unable to open the FLAC encoder.
uk: Не вдалося відкрити кодувальник FLAC.

[ctx: menu: /Settings/MP3 Encoder Setup]
en: MP3 Encoder Setup
uk: Налаштування кодувальника MP3

en: MPEG layer III audio
uk: Звук MPEG шар III

en: MPEG layer II audio
uk: Звук MPEG шар II

en: MPEG layer I audio
uk: Звук MPEG шар I

en: The file has an invalid checksum.
    Do you still want to continue?
uk: Контрольна сума файла є некоректною.
    Хочете продовжити?

en: The file contains an invalid channel mode 0x%1
    Assuming Mono...
uk: У файлі вказано некоректний режим каналів 0x%1
    Припускаємо моно…

en: The opened file is no MPEG file or it is damaged.
    No header information has been found.
uk: Відкритий файл не є файлом MPEG або файл пошкоджено.
    Не знайдено даних заголовків.

en: Checksum error
uk: Помилка у контрольній сумі

en: Synchronization lost
uk: Втрачено синхронізацію

en: File contains invalid data
uk: У файлі містяться некоректні дані

en: Unknown error 0x%1. Damaged file?
uk: Невідома помилка 0x%1. Пошкоджений файл?

en: An error occurred while decoding the file:
    '%1',
    at position %2.
uk: Під час декодування файла сталася помилка:
    «%1»,
    на позиції %2.

en: Do you still want to continue?
uk: Все ще хочете продовжити?

en: Do you want to continue and ignore all following errors?
uk: Хочете продовжити обробку і проігнорувати усі наступні помилки?

en: The file format you have chosen supports only mono or stereo. This file will be mixed down to stereo when saving.
uk: У вибраному вами форматі файлів передбачено підтримку лише моно або стерео. Під час збереження доріжки буде змікшовано до стерео.

en: Unable to open the file for saving!
uk: Не вдалося відкрити файл для збереження даних!

[ctx: %1=name of the external program, %2=stderr of the program]
en: An error occurred while calling the external encoder '%1':
    
    %2
uk: Під час спроби викликати зовнішній засіб кодування «%1» сталася помилка:
    
    %2

en: (user defined)
uk: (визначено користувачем)

en: sample rate in Hz (use %1 as placeholder)
    or kHz (use %2 as placeholder)
uk: частота дискретизації у Гц (скористайтеся %1 як замінником)
    або у кГц (скористайтеся замінником %2)

en: bits per sample,
    use %1 as placeholder
uk: біти на фрагмент,
    скористайтеся %1 як замінником

en: parameter for minimum bitrate in bits/sec
    (use %1 as placeholder)
uk: параметр мінімальної бітової швидкості у бітах за секунду
    (скористайтеся %1 як замінником)

en: parameter for maximum bitrate in bits/sec
    (use %1 as placeholder)
uk: параметр максимальної бітової швидкості у бітах за секунду
    (скористайтеся %1 як замінником)

en: parameter for average bitrate in bits/sec
    (use %1 as placeholder)
uk: параметр середньої бітової швидкості у бітах за секунду
    (скористайтеся %1 як замінником)

en: Select MP3 Encoder
uk: Виберіть засіб кодування MP3

en: Congratulation, the test was successful!
uk: Вітаємо, тестування виконано успішно!

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MP3EncoderDialogBase)
en: MP3 Encoder Settings
uk: Параметри засобу кодування MP3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpProgram)
en: Program
uk: Програма

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btSearch)
en: manually browse for the encoder
uk: вручну вказати розташування кодувальника

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSearch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSelectDate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSelectDevice)
en: &Select...
uk: Позна&чити…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbProgram)
en: select one of the predefined encoder setups
uk: вибрати один з попередньо визначених наборів налаштувань кодувальника

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btDetect)
en: auto-detect the installed encoder
uk: автоматично визначити встановлений кодувальник

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btDetect)
en: &Auto Detect...
uk: &Автовизначення…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btEncoderHelp)
en: show the usage information of the encoder
uk: показати дані щодо користування кодувальником

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btEncoderHelp)
en: &Usage
uk: Ви&користання

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edPath)
en: path to the encoder
uk: шлях до кодувальника

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPath)
en: Path:
uk: Шлях:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btLocate)
en: find the full path to the encoder
uk: визначити повний шлях до кодувальника

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btLocate)
en: &Locate
uk: З&найти

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpParameters)
en: Parameters
uk: Параметри

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabInput)
en: Input
uk: Вхід

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSign)
en: Sign:
uk: Знак:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edByteOrder)
en: parameter for switching the byte order
uk: параметр для перемикання порядку байтів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edRawFormat)
en: parameter for telling the encoder to use raw data as input format
uk: параметр для повідомлення засобу кодування про те, що форматом вхідних даних є формат необроблених даних

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRawFormat)
en: Raw Format:
uk: Формат без обробки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblByteOrder)
en: Byte Order:
uk: Порядок байтів:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edSign)
en: parameter to use signed sample format
uk: параметр використання формату фрагментів зі знаком

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFormat) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpFormat)
en: Format
uk: Формат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSampleRate)
en: Sample Rate:
uk: Частота дискретизації:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitsPerSample)
en: Bits per Sample:
uk: Бітів на фрагмент:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblChannels) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Channels:
uk: Канали:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMono)
en: mono:
uk: моно:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edMono)
en: parameter for single channel files (mono)
uk: параметр для одноканальних файлів (моно)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStereo)
en: stereo:
uk: стерео:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edStereo)
en: parameter for multi channel files
    (stereo or more channels)
uk: параметр для багатоканальних файлів
    (два або більше каналів)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabQuality)
en: Quality
uk: Якість

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitrateMax)
en: max
uk: макс.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitrateMin)
en: min
uk: мін.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitrate)
en: Bitrate:
uk: Бітова швидкість:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitrateAvg)
en: avg
uk: сер.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabEncoding)
en: Encoding
uk: Кодування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmphasis)
en: Emphasis:
uk: Виокремлення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmphasisNone)
en: none
uk: немає

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edEmphasisNone)
en: parameter for no emphasis
uk: параметр для відсутності виокремлення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmphasis5015ms) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegEmphasis)
en: 50/15ms
uk: 50/15 мс

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edEmphasis5015ms)
en: parameter for 50/15ms emphasis
uk: параметр для виокремлення 50/15 мс

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edEmphasisCCIT_J17)
en: parameter for CCIT J17 emphasis
uk: параметр для виокремлення CCIT J17

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNoiseShaping)
en: Noise Shaping:
uk: Фільтрування шуму:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edNoiseShaping)
en: parameters for configuring noise shaping
uk: параметри для налаштовування формування шуму

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompatibility)
en: Compatibility:
uk: Сумісність:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edCompatibility)
en: parameters for compatibility settings
uk: параметри для налаштувань сумісності

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFlags)
en: Flags
uk: Прапорці

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCopyright)
en: Copyright:
uk: Авторські права:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edCopyright)
en: parameter for marking the file as copyrighted
uk: параметр для позначення файла як такого, який захищено авторським правом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOriginal)
en: Original:
uk: Оригінал:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edOriginal)
en: parameter for marking the signal as original (not a copy)
uk: параметр для позначення сигналу як оригіналу (не копії)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblProtect)
en: Protect:
uk: Захистити:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edProtect)
en: parameter to enable CRC protection
uk: параметр для вмикання захисту CRC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPrepend)
en: Prepend:
uk: Дописати на початок:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edPrepend)
en: additional parameters to put at the start of the encoder command line
uk: додаткові параметри, які слід вказати на початку рядка команди кодувальника

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAppend)
en: Append:
uk: Дописати:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edAppend)
en: additional parameters to append at the end of the encoder command line
uk: додаткові параметри для дописування наприкінці рядка команди кодувальника

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Info
uk: Інформація

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHelp)
en: Encoder Help:
uk: Довідка кодувальника:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edEncoderHelp)
en: parameter for getting usage information of the encoder
uk: параметр для отримання даних щодо використання кодувальника

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoderInfo)
en: Version Info:
uk: Дані щодо версії:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edVersionInfo)
en: parameter for getting the encoder version information
uk: параметр для отримання даних щодо версії кодувальника

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btTest)
en: try to encode some short test signal with the current settings
uk: спробувати закодувати короткий тестовий сигнал із поточними параметрами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btTest)
en: Test...
uk: Перевірити…

en: Ogg Opus audio
uk: звук Ogg Opus

en: Ogg Vorbis audio
uk: звуковий файл Ogg Vorbis

en: Ogg audio
uk: звук Ogg

en: Ogg bitstream has zero-length.
uk: Бітовий потік Ogg має нульову довжину.

en: Input does not appear to be an Ogg bitstream.
uk: Здається, вхідні дані не є бітовим потоком Ogg.

en: Error reading first page of the Ogg bitstream data.
uk: Помилка під час читання першої сторінки даних бітового потоку Ogg.

en: Error reading initial header packet.
uk: Помилка під час читання початкового пакета заголовка.

en: Error: Codec not supported
uk: Помилка: підтримки кодека не передбачено

en: Corrupt or missing data in bitstream. Continuing.
uk: У потоці даних пошкоджено або пропущено дані. Продовжуємо.

[ctx: error in Ogg encoder, no support for a compression type (e.g. opus, vorbis etc)]
en: Error: No Codec for '%1' available
uk: Помилка: кодек для «%1» є недоступним

en: One or more invalid/out of range arguments.
uk: Один або декілька некоректних аргументів або аргументів поза межами припустимого діапазону.

en: The mode struct passed is invalid.
uk: Передано некоректну структуру режиму.

en: An internal error was detected.
uk: Виявлено внутрішню помилку.

en: The compressed data passed is corrupted.
uk: Передані стиснені дані пошкоджено.

en: Invalid/unsupported request number.
uk: Некоректний або непідтримуваний номер запиту.

en: A decoder structure is invalid or already freed.
uk: Структура декодувальника є некоректною або її вже звільнено.

en: Decoder error: %1
uk: Помилка декодування: %1

en: End of file before finding Opus Comment headers.
uk: Досягнуто кінця файла і не виявлено заголовків коментарів Opus.

en: This Ogg bitstream does not contain valid Opus audio data.
uk: У цьому бітовому потоці Ogg не міститься коректних звукових даних Opus.

en: Opus decoder failed
uk: Помилка декодувальника Opus

en: Surround bitrate would be less than 32kBit/sec per channel, this file should be mixed down to mono.
uk: Бітова швидкість об’ємного звуку є меншою за 32 кбіт/с на канал. Цей файл має бути змікшовано до моно.

en: Surround bitrate would be less than 32kBit/sec per channel, this file should be mixed down to stereo.
uk: Бітова швидкість об’ємного звуку є меншою за 32 кбіт/с на канал. Цей файл має бути змікшовано до стерео.

[ctx: %1=original bitrate, %2=new/limited bitrate]
en: Bitrate %1 kBit/sec is out of range, limited to %2 kBit/sec
uk: Бітова швидкість %1 кбіт/с перебуває поза межами можливого діапазону, обмежено до %2 кбіт/с

[ctx: %1=requested sample rate, %2=lowest supported, %3=highest supported]
en: Sample rate %1 samples/sec is out of range,
    supported are %2 ... %3 samples/sec.
uk: Частота дискретизації %1 Гц перебуває поза межами
    припустимого діапазону, може бути від %2 до %3 Гц.

en: Opus encoder failed
uk: Критична помилка кодувальника Opus

en: Opus encoder failed setting bitrate: '%1'
uk: Засобу кодування Opus не вдалося встановити бітову швидкість: «%1»

en: Opus encoder failed configuring VBR mode: '%1'
uk: Засобу кодування Opus не вдалося налаштувати режим ЗБШ: «%1»

en: Opus encoder failed configuring VBR constraint: '%1'
uk: Засобу кодування Opus не вдалося налаштувати обмеження ЗБШ: «%1»

en: Opus encoder failed getting lookahead value: '%1'
uk: Засобу кодування Opus не вдалося отримати значення випереджального читання: «%1»

en: This Ogg bitstream does not contain any Vorbis audio data.
uk: У цьому бітовому потоці Ogg не міститься жодних звукових даних Vorbis.

en: Corrupt secondary header. Exiting.
uk: Пошкоджено вторинний заголовок. Завершуємо роботу.

en: End of file before finding all Vorbis headers.
uk: Досягнуто кінця файла і не виявлено усіх заголовків Vorbis.

en: This codec supports only mono or stereo files, %1 channels are not supported.
uk: У цьому кодеці передбачено лише файли моно або стерео. Підтримки %1 каналів не передбачено.

en: You have not selected any bitrate for the encoding. Do you want to continue and encode with %1 kBit/s or cancel and choose a different bitrate?
uk: Вами не вибрано ніякої бітової швидкості кодування. Хочете продовжити кодування зі швидкістю %1 кбіт/с чи скасувати кодуванні і вибрати іншу бітову швидкість?

en: One or more encoding parameters are not supported. Please change the settings and try again.
uk: Підтримки одного або декількох параметрів кодування не передбачено. Будь ласка, змініть налаштування і повторіть спробу.

en: Detecting endianness (standard search)...
uk: Визначаємо порядок байтів (стандартний пошук)…

en: Detecting endianness (statistic search)...
uk: Визначаємо порядок байтів (статистичний пошук)…

en: Searching for missing chunk '%1'...
uk: Шукаємо пропущену частину «%1»…

en: Auto Repair
uk: Автовідновлення

en: Reading...
uk: Читання…

en: The file has been structurally damaged or it is no WAV file.
    Should Kwave try to repair it?
uk: Файл містить структурні пошкодження або не є файлом WAV.
    Чи має Kwave спробувати виправити його?

en: Kwave Auto Repair
uk: Автоматичне відновлення Kwave

en: &Repair
uk: Від&новити

en: The opened file is no WAV file or it is damaged:
    There is not enough valid sound data.
    
    It makes no sense to continue now.
uk: Відкритий файл не є файлом WAV або містить пошкоджені дані:
    Коректних звукових даних недостатньо.
    
    Немає сенсу продовжувати.

en: The WAV file seems to be damaged:
    Some chunks are duplicate or missing.
    
    Kwave will only use the first ones and ignore
    the rest. This might lead to loss of data.
uk: Здається, файл WAV пошкоджено:
    деякі частини дубльовано або пропущено.
    
    Kwave використовуватиме лише перші і ігноруватиме
    решту. Це може призвести до втрати даних.

en: file header is damaged
uk: заголовок файла пошкоджено

en: internal libaudiofile error #%1: '%2'
uk: внутрішня помилка libaudiofile %1: «%2»

en: Sorry, the currently selected compression type cannot be used for saving. Do you want to use G711 ULAW compression instead?
uk: Вибачте, поточний вибраний тип стиснення не може бути використано для збереження даних. Хочете скористатися стисненням G711 ULAW?

en: &Yes, use G711
uk: &Так, використати G711

en: &No, store uncompressed
uk: &Ні, зберегти без стискання

en: File or selection too large
uk: Файл або позначений фрагмент є надто великим

en: WAV audio
uk: звук WAV

en: Generate 50% DC Level
uk: Створити 50% рівень середнього

en: Generate 100% DC Level
uk: Створити 100% рівень середнього

en: MinMax Pattern
uk: Зразок мінімаксу

en: Generate Sawtooth Pattern
uk: Створити зубцеподібний зразок

en: Verify Sawtooth Pattern
uk: Перевірити зубцеподібний зразок

en: FM Sweep
uk: Пересування діапазоном

en: Labels at Stripe borders
uk: Мітки на бічних смужках

en: Dump Window Hierarchy
uk: Створити дамп ієрархії вікон

en: Dump Meta Data
uk: Створити дамп метаданих

en: Debug (%1)
uk: Діагностика (%1)

[ctx: default entry of the list of placeholder patterns in the K3b export plugin (used for detecting title and artist from a label description)]
en: (auto detect)
uk: (автовизначення)

[ctx: file type filter when exporting to K3b]
en: K3b project file (*.k3b)
uk: файл проєкту K3b (*.k3b)

en: Please choose a K3b project file name
uk: Будь ласка, виберіть назву файла проєкту K3b

en: Please choose where to export the audio files
uk: Будь ласка, виберіть місце для експортування файлів звукових даних

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpInputSettings)
en: Input Settings
uk: Параметри вхідних даних

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLabelFormat)
en: Format of Labels:
uk: Формат міток:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbLabelPattern)
en: <html><head/><body><p>Select a pattern for detecting title and artist from the text of a label.<br/>It currently understands the following placeholders:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Courier New,courier'; font-weight:600;">[%title] </span>title of the song</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Courier New,courier'; font-weight:600;">[%artist]</span> name of the artist</li></ul></body></html>
uk: <html><head/><body><p>Виберіть взірець для виявлення назви та виконавця за текстом мітки.<br/>У поточній версії передбачено підтримку таких замінників:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Courier New,courier'; font-weight:600;">[%title] </span>назва композиції</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Courier New,courier'; font-weight:600;">[%artist]</span> ім’я або назва виконавця</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSelectionOnly)
en: If checked, <b>save only the blocks that overlap with the current selection</b>, otherwise the whole file. <br><i>Please note that this option is disabled if nothing is selected or the selection already covers the whole file.</i>
uk: Якщо позначено, <b>зберегти лише блоки, які перекриваються поточним позначенням</b>. Якщо не позначено, зберегти увесь файл.<br><i>Будь ласка, зауважте, що цей параметр вимкнено, якщо нічого не позначено або позначено увесь сигнал.</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSelectionOnly)
en: Use Selection only
uk: Лише позначене

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpOutputSettings)
en: Output Settings
uk: Параметри виводу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOverwritePolicy)
en: Overwrite Policy:
uk: Правила перезапису:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbOverwritePolicy)
en: Select whether existing files are overwritten or new file names are used when exporting the files to use as tracks of the audio CD.
uk: Вкажіть, слід перезаписати наявні файли чи створити файли з новими назвами під час експортування файлів, дані яких буде використано для доріжок звукового компакт-диска.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbOverwritePolicy)
en: Overwrite Existing Files
uk: Перезаписати наявні файли

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbOverwritePolicy)
en: Use new File Names
uk: Нові назви файлів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDirectory) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLocation)
en: Export Location:
uk: Місце для експортування:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFilename)
en: K3b Project File:
uk: Файл проєкту K3b:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, fileUrlRequester)
en: Location to save the K3b project file
uk: Місце збереження файла проєкту K3b

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, fileUrlRequester)
en: Project File
uk: Файл проєкту

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, dirUrlRequester)
en: Location to export the audio files to
uk: Місце для експортування файлів звукових даних

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, dirUrlRequester)
en: Export Location
uk: Місце для експортування

[ctx: menu: /File/Save/Export to K3b Project...]
en: Export to K3b Project...
uk: Експортувати до проєкту K3b…

en: Only mono and stereo files can be used for an audio CD. You can either deselect some channels or export the file in a different file format that supports mono and stereo only (for example FLAC) and then try again.
uk: Для звукових компакт-дисків можна використовувати лише файли моно- і стереозвуку. Ви можете або зняти позначення з деяких каналів, або експортувати дані до іншого формату файлів, у якому передбачено лише підтримку моно і стерео (наприклад, FLAC), а потім повторити спробу.

en: A K3b project file has been created and audio files have been exported.
    Should I start K3b and open the audio CD project now?
uk: Створено файл проєкту K3b і експортовано звукові файли.
    Запустити K3b і відкрити у цій програмі проєкт створення звукового компакт-диска?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbABR)
en: Average Bitrate Mode
uk: Режим середньої бітової швидкості

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbABR)
en: <b>Average Bitrate Mode</b><br>
    Bitrate is set to an average value,
    with optional upper and lower limit.
uk: <b>Режим середньої бітової швидкості</b><br>
    Встановлюється середнє значення бітової
    швидкості із додатковими значеннями
    верхньої та нижньої межі.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbABR)
en: ABR:
uk: СБШ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLowestBitrate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbBaseQuality)
en: lowest
uk: найменша

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbVBR)
en: Variable Bitrate Mode
uk: Режим змінної бітової швидкості

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbVBR)
en: <b>Variable Bitrate Mode</b><br>
    The bitrate is selected by an average quality.
uk: <b>Режим змінної бітової швидкості</b><br>
    Бітова швидкість вибирається за середньою якістю результату.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbVBR)
en: VBR:
uk: ЗБШ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkHighestBitrate)
en: highest
uk: найвища

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompressionNominalBitrate)
en: Nominal Bitrate
uk: Номінальна щільність потоку бітів

en: %1 bytes
uk: %1 байтів

en: %1 kB (%2 byte)
uk: %1 кБ (%2 байтів)

en: %1 MB (%2 byte)
uk: %1 МБ (%2 байтів)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: Sample rate:
uk: Частота дискретизації:

en: Here you can select one of the predefined
    well-known sample rates or you can enter
    any sample rate on your own.
uk: Ви можете вибрати одну з наперед визначених
    частот дискретизації або вказати власне
    довільне значення частоти дискретизації.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblResolution)
en: Resolution:
uk: Роздільна здатність:

en: Select a resolution in bits in which the file
    will be saved.
uk: Виберіть роздільність у бітах, з якою буде збережено
    дані до файла.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblChannels)
en: Tracks:
uk: Доріжки:

en: Shows the number of tracks of the signal.
    You can add or delete tracks via the Edit menu.
uk: Показує кількість доріжок сигналу.
    Додати або вилучити доріжки можна за допомогою меню «Зміни».

en: Length:
uk: Тривалість:

en: Shows the length of the file in samples
    and if possible as time.
uk: Показує довжину файла у фрагментах і,
    якщо можливо, його тривалість.

en: %1 (%2 samples)
uk: %1 (%2 фрагментів)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtSourceBuffer)
en: %1 samples
uk: %1 фрагментів

en: (Mono)
uk: (Моно)

en: (Stereo)
uk: (Стерео)

en: (Quadro)
uk: (Квадро)

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FileInfoDlg)
en: File Info
uk: Відомості про файл

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_file)
en: File
uk: Файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFileName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLength) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblChannels) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblResolution) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSampleRate) i18n: ec
en: #
uk: №

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBits_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBits)
en: bit
uk: біт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSamplesPerSecond_2)
en: samples per second
uk: фрагментів за секунду

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompression_2)
en: Encoding Mode:
uk: Режим кодування:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMpegIntensityStereo)
en: Intensity Stereo
uk: З’єднане стерео

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMpegMSStereo)
en: MS Stereo
uk: Стерео M/S

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMpegOriginal) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMpegCopyrighted)
en: yes
uk: так

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegModeExt)
en: Bands 4 to 31
uk: Смуги від 4 до 31

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegModeExt)
en: Bands 8 to 31
uk: Смуги від 8 до 31

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegModeExt)
en: Bands 12 to 31
uk: Смуги від 12 до 31

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegModeExt)
en: Bands 16 to 31
uk: Смуги від 16 до 31

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegVersion)
en: MPEG Version 1 (ISO/IEC 11172-3)
uk: MPEG версії 1 (ISO/IEC 11172-3)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegVersion)
en: MPEG Version 2 (ISO/IEC 13818-3)
uk: MPEG версії 2 (ISO/IEC 13818-3)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegVersion)
en: MPEG Version 2.5 (unofficial)
uk: MPEG версії 2.5 (неофіційно)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegLayer)
en: Layer I
uk: Шар I

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegLayer)
en: Layer II
uk: Шар II

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegLayer)
en: Layer III
uk: Шар III

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_content)
en: Content
uk: Вміст

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btSelectDate)
en: Select a date from the calendar.
uk: Вибрати дату з календаря.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btSelectDate)
en: Opens a dialog for selecting a date from the calendar.
uk: Відриває діалогове вікно для вибору дати з календаря.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btSelectDateNow) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btSelectDateNow)
en: Set the date to today.
uk: Встановити сьогоднішню дату.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSelectDateNow)
en: &Today
uk: &Сьогодні

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_author)
en: Author/Copyright
uk: Автор/Авторські права

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Miscellaneous
uk: Різне

en: You have changed the sample rate. Do you want to convert the whole file to the new sample rate or do you only want to set the rate information in order to repair a damaged file? Note: changing only the sample rate can cause "Mickey Mouse" effects.
uk: Вами було змінено частоту дискретизації. Хочете перетворити дані усього файла до нової частоти чи лише встановити дані щодо частоти з метою відновлення даних у пошкодженому файлі? Зауваження: зміна лише частоти дискретизації може призвести до викривлення звукових даних.

en: &Convert
uk: П&еретворити

en: &Set Rate
uk: Встановити &частоту

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btRemove)
en: &Remove
uk: &Вилучити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btAdd)
en: &Add
uk: &Додати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btAuto)
en: auto-generate keywords
uk: автоматично створити ключові слова

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btAuto)
en: <b>Auto-Generate Keywords</b><br>
    Create a list of keywords by going through all present file information and merge it with the current list of keywords.
uk: <b>Автоматично створити ключові слова</b><br>
    Створити список ключових слів на основі зібраних з усіх файлів даних і об’єднання цих даних у поточний список ключових слів.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btAuto)
en: A&uto
uk: &Авто

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, lstKeywords)
en: List of keywords.
uk: Список ключових слів.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectDateDlg)
en: Select Date
uk: Виберіть дату

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GotoDlg)
en: Go to Position
uk: Перейти до позиції

en: Goto...
uk: Перейти…

en: Insert At...
uk: Вставити до…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LowPassDlg)
en: Low Pass
uk: Нижні частоти

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spinbox)
en: cutoff frequency
uk: частота обрізання

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinbox)
en: <b>cutoff frequency</b>
    Determines the highest audible frequency, higher
    frequencies will be cut off.
uk: <b>частота обрізання</b>
    Визначає найвищу чутну частоту, вищі частоти
    буде обрізано.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NewSigDlg)
en: New Signal
uk: Новий сигнал

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbSampleRate)
en: <b>Sample rate</b><br>Here you can select one of the predefined well-known sample rates or you can enter any sample rate on your own.
uk: <b>Частота дискретизації</b><br>Ви можете вибрати одну з наперед визначених частот дискретизації або вказати власне довільне значення частоти дискретизації.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSamplesPerSecond)
en: Samples per second
uk: фрагментів за секунду

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBits)
en: Bit
uk: бітів

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbChannels)
en: <b>Number of Tracks</b><br>Select a number of tracks of the new signal. If you are not sure now, you can add or delete tracks later in the program.
uk: <b>Кількість доріжок</b><br>Виберіть кількість доріжок нового сигналу. Якщо не впевнені, пізніше можна буде додати або вилучити доріжки за допомогою вікна програми.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbResolution)
en: <b>Resolution</b><br>Select a resolution in bits in which the file will be saved. However, Kwave always uses 24 bits as its own internal resolution to give the best results when processing the audio data.
uk: <b>Роздільна здатність</b><br>Виберіть роздільну здатність у бітах, з якою буде збережено файл. Втім, для внутрішньої обробки Kwave завжди використовує 24 бітів для роздільної здатності з метою отримання кращих результатів під час обробки звукових даних.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbTime)
en: Select this to set the length of the file by time
uk: Позначте, щоб встановити тривалість відтворення файла за часом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTime)
en: Time
uk: Час

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbSamples)
en: Select this to enter the number of samples directly
uk: Виберіть цей варіант, щоб ввести кількість фрагментів безпосередньо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSamples)
en: Samples
uk: Фрагменти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMaximumSize_2_2)
en: Minimum
uk: Мінімум

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: (File Size)
uk: (Розмір файла)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMaximumSize_3)
en: Maximum
uk: Максимум

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slideLength)
en: Sets the file size by the percentage of the possible maximum
uk: Встановлює розмір файла у відсотках до можливого максимуму

en: (Resulting file size: %1 MB)
uk: (Розмір файла результатів: %1 МБ)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NoiseDlg)
en: Add Noise
uk: Додати шум

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup3)
en: Mode
uk: Режим

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: add a noise level by percentage
uk: додати шум з рівнем у відсотках

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: Adds a noise level given as a percentage relative to the maximum volume level.
    For example: "1 %", "15%" or "100%"
uk: Додає рівень шуму у відсотках до максимального рівня гучності.
    Приклади: «1 %», «15%» або «100%»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: &Percentage
uk: &Відсотки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbLogarithmic)
en: add a noise level in dB
uk: додати рівень шуму у дБ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbLogarithmic)
en: adds a noise level in logarithmic scale (decibel).
    For example: "-3 dB", "- 6 dB".
uk: додає рівень шуму у логарифмічному масштабі (у децибелах).
    Приклад: «-3 дБ», «- 6 дБ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbLogarithmic)
en: &Logarithmic
uk: &Логарифмічний

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Kwave::InvertableSpinBox, spinbox) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VolumeDlg) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: Volume
uk: Гучність

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: Noise Level
uk: Рівень шуму

en: Normalize
uk: Нормалізація

en: Analyzing volume level...
uk: Аналізуємо рівень гучності…

en: Normalizing (%1 dB) ...
uk: Нормалізуємо (%1 дБ)…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NotchFilterDlg)
en: Notch Filter
uk: Фільтр розривів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spinbox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: center frequency
uk: центральна частота

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinbox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: <b>center frequency</b>
    Determines the center of the frequency range that
    should be removed.
uk: <b>центральна частота</b>
    Визначає центр діапазону частот, які слід
    вилучити.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spinbox_2)
en: bandwidth
uk: смуга

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinbox_2)
en: <b>bandwidth</b>
    Determines the width of the frequency range that
    should be removed.
uk: <b>смуга</b>
    Визначає ширину діапазону частот, які слід
    вилучити.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PitchShiftDlg)
en: Pitch Shift
uk: Зсув тону

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Frequency:
uk: Частота:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slFrequency) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbFrequency)
en: chopper frequency
uk: частота розрізів

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slFrequency) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbFrequency)
en: <b>chopper frequency</b><br>This setting determines how small the pieces of audio data are before they get processed by the pitch shift. If your audio data sounds interrupted, you might get better result with higher values.
uk: <b>частота розрізів</b><br>Значення цього параметра визначає, наскільки малими є шматки звукових даних, перш ніж їх буде оброблено засобом зсування тону. Якщо у звукових даних звук переривається, для отримання кращих результатів вкажіть більше значення.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Speed:
uk: Швидкість:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slSpeed) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Kwave::InvertableSpinBox, sbSpeed)
en: Speed
uk: Швидкість

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: change speed by percentage
uk: змінити швидкість на відсоток

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: Sets the speed to a relative percentage of the original speed.
    For example: "50 %", "75%" or "125%"
uk: Встановлює швидкість у відносних відсоткових одиницях щодо початкової швидкості.
    Приклади: «50 %», «75%» або «125%»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: by Percentage
uk: за відсотком

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: change speed by a factor
uk: змінити швидкість за коефіцієнтом

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: Increments or decrements the speed by a factor.
    For example: "x1", "x2", "/ 4"
uk: Збільшує або зменшує швидкість на вказаний коефіцієнт.
    Приклади: «x1», «x2», «/ 4»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: by Factor
uk: за коефіцієнтом

en: Default device
uk: Типовий пристрій

en: Null device
uk: Фіктивний пристрій

en: I/O error. Maybe the driver
    is not present in your kernel or it is not
    properly configured.
uk: Помилка введення-виведення. Можливо, у ядрі
    системи немає драйвера або драйвер
    налаштовано з помилками.

en: The device is busy. Maybe some other application is
    currently using it. Please try again later.
    (Hint: you might find out the name and process ID of
    the program by calling: "fuser -v %1"
    on the command line.)
uk: Пристрій зайнято. Ймовірно, його зараз використовує
    якась інша програма. Будь ласка, повторіть спробу
    пізніше. (Підказка: визначити назву процесу та його
    ідентифікатор можна за допомогою команди «fuser -v %1»,
    відданої у терміналі.)

en: Opening the device '%1' failed: %2
uk: Спроба відкрити пристрій «%1» зазнала невдачі: %2

en: Card %1:
uk: Картка %1:

en: Device %1:
uk: Пристрій %1:

en: Subdevice %1:
uk: Підпристрій %1:

en: DMIX plugin
uk: Додаток DMIX

en: The device '%1' cannot be opened in the correct mode.
uk: Пристрій «%1» не вдалося відкрити у належному режимі.

en: %1 bits per sample are not supported
uk: Підтримки %1 бітів на фрагмент не передбачено

en: %1 channels playback is not supported
uk: Підтримки відтворення у %1 каналів не передбачено

en: Playback rate %1 Hz is not supported
uk: Підтримки частоти відтворення %1 Гц не передбачено

en: Unusable buffer size: %1
uk: Розмір непридатного до використання буфера: %1

en: OSS playback device (dsp*)
uk: Пристрій відтворення OSS (dsp*)

en: ALSA playback device (adsp*)
uk: Пристрій відтворення ALSA (adsp*)

en: Any device (*)
uk: Будь-який пристрій (*)

en: %1 channels are not supported, maximum is 255
uk: Підтримки %1 каналів не передбачено, максимальною є кількість у 255

en: Connecting to the PulseAudio server failed.
uk: Спроба встановити з’єднання із сервером PulseAudio зазнала невдачі.

en: The PulseAudio device '%1' is unknown or no longer connected
uk: Пристрій PulseAudio «%1» є невідомим або його було від’єднано від комп’ютера

en: playback...
uk: відтворення…

en: Failed to create a PulseAudio stream (%1).
uk: Не вдалося створити потік PulseAudio (%1).

en: Failed to open a PulseAudio stream for playback (%1).
uk: Не вдалося відкрити потік PulseAudio для відтворення (%1).

en: (Use server default)
uk: (Використовувати типове для сервера)

en: The audio device '%1' is unknown or no longer connected
uk: Звуковий пристрій «%1» є невідомим або його було від’єднано від комп’ютера

en: format not supported
uk: підтримки формату не передбачено

en: Opening the Qt Multimedia device '%1' failed
uk: Спроба відкрити пристрій Qt Multimedia «%1» зазнала невдачі.

en: %1 Bytes
uk: %1 байтів

en: %1 kB
uk: %1 кБ

en: (mono)
uk: (моно)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblChannels)
en: (stereo)
uk: (стерео)

en: (quadro)
uk: (квадро)

en: Select Playback Device
uk: Виберіть пристрій відтворення

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlayBackDlg)
en: Playback
uk: Відтворення

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Playback Settings
uk: Параметри відтворення

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbDevice)
en: Playback device
uk: Пристрій відтворення

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbDevice)
en: <b>Device:</b><p>This list shows a selection of some known playback devices suitable for the chosen playback method. If your device is not listed here, you can enter a device name on your own or search through the filesystem.</p>
uk: <b>Пристрій:</b><p>У цьому списку буде показано деякі відомі програмі пристрої відтворення, придатні до вибраного способу відтворення. Якщо потрібного вам пристрою немає у списку, ви можете вказати його назву вручну або виконати пошуку пристрою у файловій системі.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btSelectDevice) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btSourceSelect)
en: Search on the filesystem for a device
uk: Шукати пристрій у файловій системі

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btSelectDevice) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btSourceSelect)
en: <b>Select...</b><p>Choose a device name on the harddisk, if your device is not already listed in the list of devices.</p>
uk: <b>Вибрати…</b><p>Виберіть назву пристрою на жорсткому диску, якщо вашого пристрою ще немає у списку пристроїв.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbMethod)
en: Method or system used for playback
uk: Спосіб або система, використана для відтворення

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbMethod)
en: <b>Playback Method:</b><p>Choose a method or system used for
    playback. Depending on the compilation options you can select one of the following methods:</p>
    <p><b><i>OSS (Open Sound System)</i></b>: The oldest linux implementation, capable of mono and stereo output. Deprecated since linux kernel 2.6, but still wide spread. Might collide with PulseAudio or other sound applications, only one application at a time can use OSS playback !</p>
    <p><b><i>ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)</i></b>: Supercedes OSS, supports more features and more hardware. Might collide with other applications like OSS does, but has a plugin called <i>dmix</i> as a way out.</p>
    <p><b><i>PulseAudio</i></b>: The preferred way of doing playback in KDE. Multiple applications can play at the same time.</p>
uk: <b>Спосіб відтворення:</b><p>Виберіть спосіб або систему, використану
    для відтворення. Залежно від параметрів збирання ви можете вибрати один з таких способів:</p>
    <p><b><i>OSS (Open Sound System)</i></b>: найстаріша реалізація для linux здатна для виведення даних у режимах моно і стерео. Вважається застарілою з часу появи ядра linux версії 2.6, але все ще використовується. Можуть виникнути проблеми взаємодії з PulseAudio або іншими звуковими програмами. Відтворювати звук за допомогою OSS одночасно може лише одна програма!</p>
    <p><b><i>ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)</i></b>: є наступником OSS, підтримує більше можливостей та ширший спектр обладнання. Може мати проблему з іншими програмами, як і OSS, але містить додаток із назвою <i>dmix</i>, який усуває ці проблеми.</p>
    <p><b><i>PulseAudio</i></b>: бажаний спосіб відтворення звуку у KDE. Звук одночасно можуть відтворювати декілька програм.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Playback method:
uk: Спосіб відтворення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Device:
uk: Пристрій:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBufferSize)
en: 256 Bytes
uk: 256 байтів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slBufferSize)
en: Size of the playback buffer in bytes
uk: Розмір буфера відтворення у байтах

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slBufferSize)
en: <b>Buffer size:</b><p>Select a buffer size for the playback. You should set this number as small as possible to reduce the playback latency. The latency is the delay between user interface actions like starting/stopping playback, update of the playback position and the real sound output. If you encounter dropouts you should increase this setting a bit.</p>
uk: <b>Розмір буфера:</b><p>Виберіть розмір буфера для відтворення. Вам слід зробити це число якомога меншим, щоб зменшити латентність відтворення. Латентність — це затримка між діями у інтерфейсі користувача, зокрема запуском і припиненням відтворення, оновленням позиції відтворення та виведенням звуку. Якщо звук переривається, вам слід збільшити це значення.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Buffer size:
uk: Розмір буфера:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Bits per sample:
uk: Бітів на фрагмент:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbBitsPerSample)
en: Playback resolution in bits per sample
uk: Роздільність відтворення у бітах на фрагмент

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbBitsPerSample)
en: <b>Bits per sample:</b><p>Here you can select one of the bit resolutions your playback device supports. This is not necessarily the same resolution as in your audio file, Kwave dithers automatically from its internal resolution (24 bit) to the setting you specify. Higher resolutions mean better audio quality.</p>
uk: <b>Бітів на фрагмент:</b><p>Тут ви можете вибрати одну з бітових роздільних здатностей, підтримку яких передбачено на вашому пристрої відтворення. Це не обов’язково та сама роздільна здатність, що і у файлі звукових даних. Kwave автоматично виконує передискретизацію із внутрішньої роздільної здатності (24 бітів) до вказаної вами. Вища роздільність — це краща якість звуку.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbChannels)
en: Number of channels: mono, stereo...
uk: Кількість каналів: моно, стерео…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbChannels)
en: <b>Channels:</b><p>Number of channels used for playback. This does not necessarily have to be the same as the number of tracks in your current file. Kwave automatically mixes the tracks of your file to the channels you specify here. </p><p><i>For example:</i> If you have three tracks and set the playback to "stereo", the left channel will contain the first track + 50% of the second track, the right channel will also contain 50% of the second track and the third track.</p>
uk: <b>Канали:</b><p>Кількість каналів, що використовується для відтворення. Це не обов’язково те саме значення, що і кількість доріжок у вашому поточному файлі. Kwave виконає автоматичне мікшування доріжок у файлі до вказаного вами тут значення.</p><p><i>Приклад:</i> якщо маєте три доріжки і встановили відтворення «стерео», лівий канал міститиме першу доріжку + 50% другої доріжки, правий канал також міститиме 50% другої доріжки і третю доріжку.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btTest)
en: Play a short test sound
uk: Відтворити короткий тестовий звук

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btTest)
en: <b>Test</b><p>Try to play a short sound using the current settings.</p><p><i>(Sorry, not implemented yet!)</i></p>
uk: <b>Тест</b><p>Спробувати відтворити короткий звук з використанням поточних параметрів.</p><p><i>(Вибачте, ще не реалізовано!)</i></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btTest)
en: &Test...
uk: &Тест…

en: Please select a playback device first
uk: Будь ласка, спочатку виберіть пристрій відтворення

en: Playback Test
uk: Перевірка відтворення

en: You should now hear a %1 Hz test tone.<br/><br/>(If you hear clicks or dropouts, please increase<br/>the buffer size and try again)
uk: Тепер ви маєте почути тестовий звук з частотою %1 Гц.<br/><br/>(Якщо ви чуєте клацання або звук переривається, будь ласка,<br/>збільште розмір буфера і повторіть спробу.)

en: %1 dB
uk: %1 дБ

en: DSNOOP plugin
uk: Додаток DSNOOP

en: OSS recording device (audio*)
uk: Пристрій записування OSS (audio*)

en: OSS recording device (dsp*)
uk: Пристрій записування OSS (dsp*)

en: ALSA recording device (adsp*)
uk: Пристрій записування ALSA (adsp*)

en: Kwave record
uk: Запис Kwave

en: &Done
uk: &Виконано

en: OSS record device (dsp*)
uk: Пристрій запису OSS (dsp*)

en: ALSA record device (adsp*)
uk: Пристрій запису ALSA (adsp*)

en: Select Record Device
uk: Виберіть пристрій запису

en: Mono
uk: Моно

en: Stereo
uk: Стерео

en: Quadro
uk: Квадро

en: %1 tracks
uk: %1 доріжок

en: %1 Hz
uk: %1 Гц

en: %1 bit
uk: %1 біт

en: Please check the source device settings...
uk: Будь ласка, перевірте параметри пристрою джерела…

en: (empty)
uk: (порожньо)

en: Buffering...
uk: Буферизація…

en: Prerecording...
uk: Попередній запис…

en: Waiting for trigger...
uk: Очікуємо на перемикач…

en: Recording...
uk: Запис…

en: Paused
uk: Призупинено

en: Done
uk: Завершено

en: one day  | %1 days
uk[0]: %1 день
uk[1]: %1 дні
uk[2]: %1 днів
uk[3]: %1 день

en: one hour  | %1 hours
uk[0]: %1 година
uk[1]: %1 години
uk[2]: %1 годин
uk[3]: %1 година

en: one minute  | %1 minutes
uk[0]: %1 хвилина
uk[1]: %1 хвилини
uk[2]: %1 хвилин
uk[3]: %1 хвилина

en: and %1 second | and %1 seconds
uk[0]: і %1 секунда
uk[1]: і %1 секунди
uk[2]: і %1 секунд
uk[3]: і %1 секунда

en: %1 second | %1 seconds
uk[0]: %1 секунда
uk[1]: %1 секунди
uk[2]: %1 секунд
uk[3]: %1 секунда

[ctx: %1=days; %2=hours; %3=minutes; %4=seconds]
en: Waiting for start in %1%2%3%4...
uk: Очікуємо на початок у %1%2%3%4…

en: Length: %1
uk: Тривалість: %1

en: (%1 samples)
uk: (%1 фрагментів)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_record)
en: Recording
uk: Запис

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpRecording)
en: Record Control
uk: Керування записом

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRecordPre)
en: Enable Pre-recording
uk: Увімкнути попередній запис

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRecordPre)
en: When using <b>Pre-recording</b>, Kwave internally already records before the real recording starts. This feature is useful if you want to start recording already a few seconds before you press the record button. <i>(For example when recording from radio)</i>
uk: Якщо використовується <b>попередній запис</b>, Kwave починає запис до того, як буде віддано справжню команду щодо запису. Ця можливість корисна, якщо запис слід починати за декілька секунд до того, як буде натиснуто кнопку початку записування. <i>(Наприклад, для запису радіопрограми.)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRecordPre)
en: Pre-record:
uk: Попередній запис:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRecordTime)
en: Limit the recording time
uk: Обмежити тривалість запису

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRecordTime)
en: If checked, the <b>Record time</b> is limited and recording will automatically stop when the selected time is reached.
uk: Якщо позначено, <b>тривалість записування</b> буде обмежено: записування буде автоматично припинено, щойно тривалість запису дорівнюватиме вказаній.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRecordTime)
en: Record &time:
uk: &Тривалість запису:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRecordTrigger)
en: Trigger level
uk: Рівень перемикання

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRecordTrigger)
en: If the <b>Record trigger</b> is enabled, recording will start as soon as the volume of the input signal goes over the selected level.
uk: Якщо буде позначено пункт <b>Перемикач запису</b>, записування розпочнеться, щойно гучність вхідного сигналу перевищить вказаний рівень.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRecordTrigger)
en: Record trigger:
uk: Перемикач запису:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btStop)
en: Stop Recording
uk: Припинити запис

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btPause)
en: Pause/Continue
uk: Призупинити/Продовжити

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbRecordPre)
en:  s
uk:  с

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRecordStartTime)
en: Start at a given date and time
uk: Розпочати вказаної дати і часу

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRecordStartTime)
en: When checked, the recording will be started at the given date and time. Please note that if the time is in the past, the recording will be started immediately or as soon as the defined trigger level is reached (if enabled).
uk: Якщо позначено, записування розпочнеться вказаної дати і часу. Будь ласка, зауважте, що якщо вказано час у минулому, запис буде розпочато негайно або щойно буде досягнуто визначений рівень сигналу для перемикання (якщо увімкнено перемикання рівнем).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRecordStartTime)
en: Start &at:
uk: По&чати з:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_level) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpLevel)
en: Level
uk: Рівень

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLevelAmplify)
en: Amplify:
uk: Підсилення:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbLevelAmplify)
en:  dB
uk:  дБ

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbLevelAGC)
en:  ms
uk:  мс

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpFading)
en: Fading
uk: Згасання

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_format)
en: For&mat
uk: &Формат

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbFormatSampleRate)
en: <b>Sample rate</b><br>Here you can select one of the predefined well-known sample rates that your sound card supports.
uk: <b>Частота дискретизації</b><br>Тут ви можете вибрати одну з попередньо визначених частот дискретизації, підтримку яких передбачено звуковою карткою.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbFormatTracks)
en: <b>Number of channels</b><br>Select a number of channels, e.g. for mono or stereo recording.
uk: <b>Кількість каналів</b><br>Виберіть кількість каналів, наприклад, для запису моно і стерео.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFormatCompression)
en: Compression:
uk: Стискання:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbFormatCompression)
en: <b>Compression</b><br>Here you can select one of the compression types if your audio hardware supports it.
uk: <b>Стискання</b><br>Тут ви можете вибрати один із типів стискання, якщо для обладнання передбачено його підтримку.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbFormatSampleFormat)
en: <b>Sample format</b><br>Here you can select one of the sample formats that your audio hardware supports. This normally has no big influence on the result, so you can just leave it as it is.
uk: <b>Формат дискретизації</b><br>Тут ви можете вибрати один із форматів дискретизації, підтримку якого передбачено вашим звуковим обладнанням. Ваш вибір, зазвичай, не матиме великого впливу на результат, отже можете нічого не змінювати.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSampleFormat)
en: Sample format:
uk: Формат дискретизації:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbFormatResolution)
en: <b>Resolution</b><br>Select a resolution in bits in which the file will be recorded. Higher values give better quality but also more system load.
uk: <b>Роздільна здатність</b><br>Виберіть роздільну здатність у бітах, з якою буде записано дані до файла. Вищі значення дають кращу якість, але збільшують навантаження на процесор системи.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Buffer count:
uk: Кількість буферів:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbMethod)
en: Method or system used for recording
uk: Спосіб або система, використана для записування

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbMethod)
en: <b>Recording method:</b><p>Choose a method or system used for
    recording. Depending on the compilation options you can select one of the following methods:</p>
    <p><b><i>OSS (Open Sound System)</i></b>: The oldest linux implementation, only capable of mono and stereo input. Deprecated since linux kernel 2.6, but still wide spread.</p>
    <p><b><i>ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)</i></b>: Supercedes OSS, supports more features and more hardware.</p>
uk: <b>Спосіб запису:</b><p>Виберіть спосіб або систему, використану для запису.
    Залежно від параметрів збирання, ви можете вибрати один із таких способів:</p>
    <p><b><i>OSS (Open Sound System)</i></b>: найстаріша реалізація у linux, може працювати лише із вхідними сигналами у моно та стерео. Вважається застарілою з часу появи ядра linux 2.6, але усе ще поширена.</p>
    <p><b><i>ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)</i></b>: замінила собою OSS, підтримує ширші можливості та ширший діапазон обладнання.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: Recording method:
uk: Спосіб записування:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbDevice)
en: Recording device
uk: Пристрій запису

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbDevice)
en: <b>Device:</b><p>This list shows a selection of some known recording devices suitable for the chosen recording method. If your device is not listed here, you can enter a device name on your own or search through the filesystem.</p>
uk: <b>Пристрій:</b><p>У цьому списку буде показано деякі відомі програмі пристрої записування, придатні до вибраного способу записування. Якщо потрібного вам пристрою немає у списку, ви можете вказати його назву вручну або виконати пошуку пристрою у файловій системі.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSourceSelect)
en: Selec&t...
uk: Ви&брати…

note: i18n: ectx: property (text), widget (Kwave::TreeWidgetWrapper, listDevices)
en: Device
uk: Пристрій

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Buffer:
uk: Буфер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_level_meter)
en: Level:
uk: Рівень:

en: Maybe your system lacks support for the corresponding hardware or the hardware is not connected.
uk: Можливо, у вашій системі не передбачено підтримки відповідного обладнання або обладнання не з’єднано з комп’ютером.

en: The audio device seems to be occupied by another application. Retrying...
uk: Здається, звуковий пристрій зайнято роботою з іншою програмою. Повторюємо спробу…

en: Some unexpected error happened (%1). You may try an other recording method or recording device.
uk: Сталася якась неочікувана помилка (%1). Спробуйте скористатися іншим способом записування або пристроєм для записування.

[ctx: %1 = a device name]
en: Unable to open the recording device (%1)
uk: Не вдалося відкрити пристрій запису (%1)

en: %1 channels
uk: %1 каналів

en: %1 is not supported, using %2
uk: Підтримки %1 не передбачено, використовуємо %2

en: Recording with %1 channel(s) failed, using %2 channel(s)
uk: Не вдалося виконати запис з %1 каналів, використовуємо %2 каналів

en: %1 Hz is not supported, using %2 Hz
uk: Підтримки частоти %1 Гц не передбачено, використовуємо %2 Гц

en: %1 Hz failed, using %2 Hz
uk: Не вдалося використати %1 Гц, використовуємо %2 Гц

en: Compression '%1' not supported, using '%2'
uk: Підтримки стискання «%1» не передбачено, використовуємо «%2».

en: Compression '%1' failed, using '%2'.
uk: Спроба використати стискання «%1» зазнала невдачі, використовуємо «%2».

en: %1 bits per sample is not supported, using %2 bits per sample
uk: Підтримки %1 бітів на фрагмент не передбачено, використовуємо %2 бітів на фрагмент

en: %1 bits per sample failed, using %2 bits per sample
uk: Спроба запису %1 бітів на фрагмент зазнала невдачі, використовуємо %2 бітів на фрагмент

en: Sample format '%1' is not supported, using '%2'
uk: Підтримки формат дискретизації «%1» не передбачено, використовуємо «%2»

en: Sample format '%1' failed, using '%2'
uk: Помилка під час спроби використати формат дискретизації «%1», використовуємо «%2»

en: The current sample format is not supported!
uk: Підтримки поточного формату дискретизації не передбачено!

en: The current compression type is not supported!
uk: Підтримки поточного типу стиснення не передбачено!

en: Buffer overrun. Please increase the number and/or size of the record buffers.
uk: Вичерпано буфер. Будь ласка, збільште кількість і/або розмір буферів запису.

en: The recording device seems to be busy.
uk: Пристрій запису, здається, зайнято.

en: Reading from the recording device failed. Error number = %1 (%2)
uk: Спроба читання із пристрою запису зазнала невдачі. Номер помилки %1 (%2)

en: Reverse
uk: Реверс

en: Change sample rate
uk: Змінити частоту дискретизації

en: Changing sample rate from %1 kHz to %2 kHz...
uk: Змінюємо частоту дискретизації з %1 кГц на %2 кГц…

en: Please choose where to save the files
uk: Будь ласка, виберіть, де слід зберегти файли

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbPattern)
en: <p>Select the pattern that is used to create the filename of each saved block. It currently understands the following placeholders:</p>
    <ul>
    <li><tt><b>[%filename]</b></tt>name of the file, without the path</li>
    <li><tt><b>[</b>%<i>0</i></tt><i>N</i><tt><b>nr]</b></tt>the index of the file, optionally with leading zeroes (if <tt>'0</tt>' prepended) and optionally a fixed number of digits (<tt>N</tt>)</li>
    <li><tt><b>[%</b><i>0</i><i>N</i><b>count]</b></tt>the number of files that will be saved</li>
    <li><tt><b>[%</b><i>0</i><i>N</i><b>total]</b></tt>the highest index within the files that will be saved</li>
    </ul>
uk: <p>Виберіть взірець, яким слід скористатися для створення назв файлів кожного зі збережених блоків. У поточній версії передбачено такі замінники:</p>
    <ul>
    <li><tt><b>[%filename]</b></tt> назва файла, без шляху</li>
    <li><tt><b>[</b>%<i>0</i></tt><i>N</i><tt><b>nr]</b></tt> індекс файла, якщо потрібно з початковими нулями (якщо на початку додано <tt>«0»</tt>) і, додатково, з фіксованою кількістю цифр (<tt>N</tt>).</li>
    <li><tt><b>[%</b><i>0</i><i>N</i><b>count]</b></tt> кількість файлів, які буде збережено.</li>
    <li><tt><b>[%</b><i>0</i><i>N</i><b>total]</b></tt> найбільший індекс у файлах, які буде збережено.</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPattern)
en: Filename pattern:
uk: Шаблон назви файла:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNumbering)
en: Numbering:
uk: Нумерація:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbNumbering)
en: Determines how the <b>numbering of the files</b> should happen:<ul>
    <li>Continue after the <b>highest index</b> that can be found, avoiding collisions with existing files</li>
    <li>Always start numbering from <b>one</b>, possibly colliding with already existing files</li>
    </ul>
uk: Визначає спосіб <b>нумерації файлів</b>:<ul>
    <li>Продовжити після досягнення <b>найвищого індексу</b>, уникаючи конфліктів із назвою наявних файлів.</li>
    <li>Завжди розпочинати нумерацію з <b>одиниці</b>, заміщуючи наявні файли.</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbNumbering)
en: Continue after highest index
uk: Продовжувати після найбільшого індексу

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbNumbering)
en: Always start with 1, overwrite if necessary
uk: Завжди починати з 1, перезаписувати, якщо треба

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtension)
en: Extension:
uk: Суфікс назви

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbExtension)
en: Choose what encoding to save the blocks with.
uk: Виберіть кодування для збереження блоків.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, urlRequester)
en: Location to save the files
uk: Місце збереження файлів

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, urlRequester)
en: Choose where to save the files
uk: Виберіть місце для збереження файлів

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtExample)
en: Example of the first file name that will be saved, using the file name pattern, extension, and numbering
uk: Приклад назви першого файла, який буде збережено на основі шаблону назви файла, суфікса назви та нумерації

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExample)
en: Example file name:
uk: Приклад назви файла:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSelectionOnly)
en: Save selection only
uk: Зберегти лише позначене

en: ...
uk: …

en: This would overwrite the following file(s): %1Do you really want to continue?
uk: Це призведе до перезапису таких файлів: %1Ви справді цього хочете?

en: The following directories do not exist: %1Do you want to create them and continue?
uk: Вказаних нижче каталогів не існує: %1 Хочете створити каталоги і продовжити обробку?

en: Start
uk: Початок

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectRangeDlg)
en: Select Range
uk: Вибір діапазону

en: (resulting window size: %1)
uk: (остаточний розмір вікна: %1)

en: Size of bitmap: %1x%2
uk: Розміри растрового зображення: %1⨯%2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SonagramDlg)
en: Set FFT/Time Resolution Parameters
uk: Встановити параметри ШПФ/роздільності за часом

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: display
uk: показ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbColor)
en: Use different colors for amplitude
uk: Використовувати кольори веселки для амплітуди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbColor)
en: Use colors
uk: Використовувати кольори

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbGreyScale)
en: Use grayscale only for amplitude
uk: Використовувати тони сірого для амплітуди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbGreyScale)
en: Grayscale
uk: Тони сірого

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Update
uk: Оновити

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbTrackChanges)
en: Automatically update the sonagram <br>if the signal data has changed
uk: Автоматично оновлювати сонаграму,<br>якщо змінено дані сигналу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbTrackChanges)
en: On modifications
uk: Якщо внесено зміни

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbFollowSelection)
en: Automatically update the sonagram if the selection<br>has been enlarged, reduced or moved
uk: Автоматично оновлювати сонаграму, якщо позначену<br>область було збільшено, зменшено або пересунуто

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFollowSelection)
en: Follow selection
uk: Слідувати за позначеним

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: FFT settings
uk: Параметри ШПФ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pointlabel)
en: Number of FFT points:
uk: Кількість точок ШПФ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Label2)
en: Window function:
uk: Віконна функція:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, windowtypebox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, windowtypebox)
en: Choose windowing function here.<br>
    If the transformation should stay reversible, use the type "None".
uk: Тут можна змінити віконну функцію.<br>
    Якщо перетворення має залишатися придатним до обернення, скористайтеся типом «Немає».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pointbox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pointbox)
en: <b>Number of FFT points:</b><p></p>Try to choose numbers with small prime factors,<br>
    if choosing big window sizes.<br>
    The computation will be much faster!
uk: <b>Кількість точок ШПФ:</b><p></p>Спробуйте вибирати числа із малими простими дільниками,<br>
    якщо вибираєте великі розміри вікна.<br>
    Таким чином, можна значно пришвидшити обчислення!

en: Sonagram
uk: Сонаграма

en: &Sonagram
uk: Со&награма

en: &Export to Bitmap...
uk: &Експортувати до растрового зображення…

en: &Close
uk: &Закрити

en: Time: ------ ms
uk: Час: ------ мс

en: Frequency: ------ Hz
uk: Частота: ------ Гц

en: Amplitude: --- %
uk: Амплітуда: --- %

en: Time: 0 ms
uk: Час: 0 мс

en: Frequency: 0 Hz
uk: Частота: 0 Гц

en: Amplitude: 0 %
uk: Амплітуда: 0 %

en: Save Sonagram
uk: Зберегти сонаграму

en: Sonagram of %1
uk: Сонаграма %1

en: Time: %1
uk: Час: %1

en: Frequency: %1 Hz
uk: Частота: %1 Гц

en: Amplitude: %1%
uk: Амплітуда: %1%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, StringEnterDlg)
en: Enter Command...
uk: Введіть команду…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCommand)
en: Enter Command:
uk: Введіть команду:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edCommand)
en: please enter a text command here...
uk: будь ласка, введіть сюди текстову команду…

[ctx: menu: /Settings/Enter Command]
en: Enter Command
uk: Ввести команду

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: change volume by factor
uk: змінити гучність на коефіцієнт

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: Increments or decrements the volume by a factor.
    For example: "x1", "x2", "/ 4"
uk: Збільшує або зменшує гучність на вказаний коефіцієнт.
    Приклади: «x1», «x2», «/ 4»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: &Factor
uk: &Коефіцієнт

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: change volume by percentage
uk: змінити гучність на відсоток

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: Sets the volume to a relative percentage of the original level.
    For example: "50 %", "75%" or "125%"
uk: Встановлює гучність у відносних відсоткових одиницях щодо початкового рівня.
    Приклади: «50 %», «75%» або «125%»

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbLogarithmic)
en: change volume in dB
uk: змінити гучність у дБ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbLogarithmic)
en: Increments or decrements the volume in logarithmic scale (decibel).
    For example: "+3 dB", "+ 6 dB", "-3 dB".
uk: Збільшує або зменшує гучність за логарифмічною шкалою (у децибелах).
    Приклад: «+3 дБ», «+ 6 дБ», «-3 дБ».

en: Silence
uk: Створити тишу
