kweather - en to ar translation catalogue (70 entries)

en: %1 km/h
ar: %1 كم/س

en: %1 mph
ar: %1 ميل ساعة

en: %1 m/s
ar: %1 دق/ث

en: %1 hPa
ar: %1 هكتوباسكال

en: %1 mmHg
ar: %1 مم زئبق

[ctx: %1 represents percent value, % is the percent sign]
en: %1%
ar: %1٪

[ctx: in as inches]
en: %1 in
ar: %1 في

[ctx: mm as millimeters]
en: %1 mm
ar: %1 مم

en: Weather
ar: الطقس

en: A convergent weather application for Plasma
ar: تطبيق طقس متكيف لبلازما

en: © 2020-2024 Plasma Development Team
ar: © 2020-2024 لفريق تطوير بلازما

en: Han Young
ar: هان يونغ

en: Devin Lin
ar: ديفين لين

en: No location found on system, please add some in kweather
ar: لا يوجد موقع موجود على النظام، يرجى إضافة البعض في برنامج الطقس

en: Please select the location
ar: يُرجى تحديد الموقع

en: %1%
ar: %1٪

en: %1mm
ar: %1مم

en: Select Location
ar: اختر موقعًا

en: Open KWeather
ar: افتح برنامج الطقس

en: Forecast
ar: التّنبّؤ

en: Network error when obtaining current location
ar: خطأ في الشبكة عند الحصول على الموقع الحالي

en: Add Location
ar: أضف موقعًا

en: Weather refreshed for %1
ar: حُدّث الطقس لـ%1

en: Updated at %1
ar: حُدّثت في %1

en: Locations
ar: المواقع

en: Choose location
ar: اختر موقعاً جغرافياً

en: Settings
ar: إعدادات

en: Refresh
ar: حدّث

en: Hourly
ar: كل ساعة

en: Daily
ar: يوميًّا

en: Precipitation
ar: هطول

en: Humidity
ar: رطوبة الهواء

en: Pressure
ar: الضغط

en: UV Index
ar: مؤشر الأشعة فوق البنفسجية

en: Search for a location…
ar: ابحث عن موقع…

en: Unable to connect
ar: غير قادر على الاتصال

en: Search for a location
ar: ابحث عن موقع

en: No results
ar: لا توجد نتائج

en: Add location
ar: أضف موقعًا

en: Unable to fetch timezone information
ar: غير قادر على جلب معلومات المنطقة الزمنية

en: Add a location
ar: أضف موقعًا

en: Delete
ar: احذف

en: General
ar: عامّ

en: Forecast Style
ar: نمط التنبؤ

en: Flat
ar: مسطح

en: Dynamic
ar: حركيّ

en: About
ar: عن

en: Units
ar: الوحدات

en: Speed Units
ar: وحدات السرعة

[ctx: kilometers per hour]
en: kph
ar: كم/س

[ctx: miles per hour]
en: mph
ar: ميل/س

[ctx: meters per second]
en: m/s
ar: م/ثا

en: Pressure Units
ar: وحدات الضغط

[ctx: Hectopascal Pressure]
en: hPa
ar: هكتوباسكال

[ctx: Millimetre of mercury]
en: mmHg
ar: مم زئبق

en: Precipitation Units
ar: وحدات هطول المطر

[ctx: Millimeters]
en: mm
ar: مم

[ctx: Inches]
en: in
ar: بوصة

en: Temperature Units
ar: وحدات درجة الحرارة

en: Use System Default
ar: استخدام مبدئيات النظام

en: Celsius
ar: مئوي

en: Fahrenheit
ar: فهرنهايت

en: Get Started
ar: لنبدأ

en: Back
ar: عُد

en: Next
ar: التالي

en: The style can be changed later in the settings.
ar: يمكن تغيير النمط لاحقًا في الإعدادات.

en: Sunrise
ar: الشروق

en: Sunset
ar: الغروب

en: Moon Phase
ar: طور القمر

en: temperature
ar: درجة الحرارة
