kweather - en to fr translation catalogue (59 entries)

[ctx: A temperature]
en: %1°
fr: %1 °

en: %1 km/h
fr: %1 km / h

en: %1 m/s
fr: %1 m / s

[ctx: %1 represents percent value, % is the percent sign]
en: %1%
fr: %1 %

[ctx: in as inches]
en: %1 in
fr: %1 pouces

en: Weather
fr: Météo

en: A convergent weather application for Plasma
fr: Une application convergente de météo pour Plasma

en: © 2020-2024 Plasma Development Team
fr: © 2020 - 2024 L'équipe de développement de Plasma

en: No location found on system, please add some in kweather
fr: Aucun emplacement trouvé sur votre système. Veuillez en ajouter quelques un dans KWeather.

en: Please select the location
fr: Veuillez sélectionner un emplacement.

en: %1mm
fr: %1 mm

en: Select Location
fr: Sélectionnez un emplacement

en: Open KWeather
fr: Ouvrir KWeather

en: Forecast
fr: Prévisions

en: Network error when obtaining current location
fr: Erreur de réseau lors de l'obtention de la position actuelle

en: Add Location
fr: Ajouter un emplacement

en: Weather refreshed for %1
fr: Météo mise à jour pour %1

en: Updated at %1
fr: Mise à jour à %1

en: Locations
fr: Emplacements

en: Choose location
fr: Sélectionner un emplacement

en: Settings
fr: Configuration

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Hourly
fr: Toutes les heures

en: Daily
fr: Quotidiennement

en: Precipitation
fr: Précipitation

en: Humidity
fr: Humidité

en: Pressure
fr: Pression

en: UV Index
fr: Indice UV

en: Search for a location…
fr: Rechercher un emplacement…

en: Unable to connect
fr: Impossible de se connecter

en: Search for a location
fr: Chercher un emplacement

en: No results
fr: Aucun résultat

en: Add location
fr: Ajouter un emplacement

en: Unable to fetch timezone information
fr: Impossible d'obtenir les informations sur le fuseau horaire.

en: Add a location
fr: Ajouter un emplacement

en: Delete
fr: Supprimer

en: General
fr: Général

en: Forecast Style
fr: Style de prévisions

en: Flat
fr: Plat

en: Dynamic
fr: Dynamique

en: About
fr: À propos

en: Units
fr: Unités

en: Speed Units
fr: Unités de vitesse

[ctx: kilometers per hour]
en: kph
fr: km / h

[ctx: meters per second]
en: m/s
fr: m / s

en: Pressure Units
fr: Unités de pression

[ctx: Millimetre of mercury]
en: mmHg
fr: mm Hg

en: Precipitation Units
fr: Unités de précipitations

[ctx: Inches]
en: in
fr: Pouce

en: Temperature Units
fr: Unités de température

en: Use System Default
fr: Utiliser les paramètres par défaut du système

en: Get Started
fr: Pour débuter

en: Back
fr: Retour

en: Next
fr: Suivant

en: The style can be changed later in the settings.
fr: Le style peut être modifié plus tard dans la configuration.

en: Sunrise
fr: Lever de soleil

en: Sunset
fr: Coucher du Soleil

en: Moon Phase
fr: Phase de la lune

en: temperature
fr: température
