kweather - en to pt translation catalogue (47 entries)

[ctx: in as inches]
en: %1 in
pt: %1 pol

en: Weather
pt: Tempo

en: A convergent weather application for Plasma
pt: Uma aplicação meteorológica convergente para o Plasma

en: No location found on system, please add some in kweather
pt: Não foi encontrada nenhuma localização no sistema; por favor, adicione algumas no KWeather

en: Select Location
pt: Seleccionar a Localização

en: Open KWeather
pt: Abrir o KWeather

en: Forecast
pt: Previsão

en: Network error when obtaining current location
pt: Ocorreu um erro de rede ao obter a localização actual

en: Add Location
pt: Adicionar uma Localização

en: Weather refreshed for %1
pt: Meteorologia actualizada para %1

en: Updated at %1
pt: Actualizada a %1

en: Locations
pt: Locais

en: Choose location
pt: Escolher a localização

en: Settings
pt: Configuração

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Hourly
pt: Horário

en: Daily
pt: Diário

en: Precipitation
pt: Precipitação

en: Humidity
pt: Humidade

en: Pressure
pt: Pressão

en: Search for a location…
pt: Pesquisar um local…

en: Unable to connect
pt: Não é possível ligar

en: Search for a location
pt: Pesquisar um local

en: No results
pt: Sem resultados

en: Add location
pt: Adicionar uma localização

en: Unable to fetch timezone information
pt: Não foi possível obter a informação de fusos-horários

en: Add a location
pt: Adicionar um local

en: Delete
pt: Apagar

en: General
pt: Geral

en: Forecast Style
pt: Estilo de Previsão

en: Flat
pt: Plano

en: Dynamic
pt: Dinâmica

en: About
pt: Acerca

en: Units
pt: Unidades

en: Speed Units
pt: Unidades de Velocidade

[ctx: kilometers per hour]
en: kph
pt: km/h

en: Pressure Units
pt: Unidades de Pressão

en: Precipitation Units
pt: Unidades de Precipitação

[ctx: Inches]
en: in
pt: pol

en: Temperature Units
pt: Unidades de Temperatura

en: Use System Default
pt: Usar a Predefinição do Sistema

en: Celsius
pt: Centígrados

en: Back
pt: Recuar

en: Sunrise
pt: Nascer-do-sol

en: Sunset
pt: Pôr-do-sol

en: Moon Phase
pt: Fase da Lua

en: temperature
pt: temperatura
