kweather - en to tr translation catalogue (69 entries)

en: %1 km/h
tr: %1 km/sa

en: %1 mph
tr: %1 mil/sa

en: %1 m/s
tr: %1 m/sn

en: %1 hPa
tr: %1 hBa

[ctx: %1 represents percent value, % is the percent sign]
en: %1%
tr: %​%1

[ctx: sunrise time not available]
en: -
tr: —

[ctx: in as inches]
en: %1 in
tr: %1 inç

en: Weather
tr: Hava Durumu

en: A convergent weather application for Plasma
tr: Plasma için yakınsak bir hava durumu uygulaması

en: © 2020-2024 Plasma Development Team
tr: © 2020–2024 Plasma Geliştirme Takımı

en: No location found on system, please add some in kweather
tr: Sisteminizde konum bulunamadı, Hava Durumu içinde bir veya birkaç tane ekleyin

en: Please select the location
tr: Lütfen konum seçin

en: %1%
tr: %​%1

en: %1mm
tr: %1 mm

en: Select Location
tr: Konum Seç

en: Open KWeather
tr: Hava Durumu’nu Aç

en: Forecast
tr: Hava Tahmini

en: Network error when obtaining current location
tr: Geçerli konum alınırken ağ hatası

en: Add Location
tr: Konum Ekle

en: Weather refreshed for %1
tr: %1 için hava durumu yenilendi

en: Updated at %1
tr: Son güncelleme: %1

en: Locations
tr: Konumlar

en: Choose location
tr: Konum seç

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Refresh
tr: Yenile

en: Daily
tr: Günlük

en: Local date: %1
tr: Yerel tarih: %1

en: Hourly
tr: Saatlik

en: Local time: %1
tr: Yerel zaman: %1

en: Precipitation
tr: Yağış

en: Humidity
tr: Nem

en: Pressure
tr: Basınç

en: UV Index
tr: UV Endeksi

en: Search for a location…
tr: Bir konum ara…

en: Unable to connect
tr: Bağlanılamıyor

en: Search for a location
tr: Bir konum ara

en: No results
tr: Sonuç yok

en: Add location
tr: Konum ekle

en: Unable to fetch timezone information
tr: Zaman dilimi bilgisi getirilemiyor

en: Add a location
tr: Bir yer ekle

en: Delete
tr: Sil

en: General
tr: Genel

en: Forecast Style
tr: Tahmin Biçemi

en: Flat
tr: Düz

en: Dynamic
tr: Devingen

en: About
tr: Hakkında

en: Units
tr: Birimler

en: Temperature Units
tr: Sıcaklık Birimleri

en: Use System Default
tr: Sistem öntanımlısını kullan

en: Celsius
tr: Santigrat

en: Fahrenheit
tr: Fahrenhayt

en: Speed Units
tr: Hız Birimleri

[ctx: kilometers per hour]
en: kph
tr: km/sa

[ctx: miles per hour]
en: mph
tr: mil/sa

[ctx: meters per second]
en: m/s
tr: m/sn

en: Pressure Units
tr: Basınç Birimleri

[ctx: Hectopascal Pressure]
en: hPa
tr: hBa

en: Precipitation Units
tr: Yağış Birimleri

[ctx: Inches]
en: in
tr: inç

en: Welcome to Weather
tr: Hava Durumu’na hoş geldiniz

en: Continue
tr: Sürdür

en: Select forecast theme
tr: Hava tahmini temasını seçin

en: You can change the theme later in the settings.
tr: Temayı daha sonra ayarlardan değiştirebilirsiniz.

en: Back
tr: Geri

en: Finish
tr: Son

en: Sunrise
tr: Gündoğumu

en: Sunset
tr: Günbatımı

en: Moon Phase
tr: Ay’ın Evreleri

en: temperature
tr: sıcaklık
