kde5 - en to bs translation catalogue (294 entries)

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: African Scripts
bs: afrička pisma

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
bs: bliskoistočna pisma

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
bs: srednjoazijska pisma

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
bs: južnoazijska pisma

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
bs: istočnoazijska pisma

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Symbols
bs: Simboli

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
bs: matematički simboli

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
bs: fonetski simboli

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Other
bs: Drugo

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
bs: osnovni latinički

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
bs: latinički‑1 dopunski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
bs: latinički prošireni‑A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
bs: latinički prošireni‑B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
bs: IPA proširenja

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
bs: slova za izmjenu razmaka

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
bs: kombinujući dijakritici

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
bs: grčki i koptski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
bs: ćirilični

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
bs: ćirilički dopunski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Armenian
bs: Jermenski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
bs: Hebrejski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic
bs: arapski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Syriac
bs: sirijski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
bs: arapski dopunski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Thaana
bs: tana

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Samaritan
bs: samarjanski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Mandaic
bs: mandejski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Devanagari
bs: devanagari

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Bengali
bs: bengalski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Gurmukhi
bs: gurmuki

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Gujarati
bs: gudžarati

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Oriya
bs: orija

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tamil
bs: tamilski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Telugu
bs: telugu

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Kannada
bs: kannada

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Malayalam
bs: malajalam

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Sinhala
bs: Sinhalski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Thai
bs: tajlandski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tibetan
bs: tibetski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Myanmar
bs: Mijanmar

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Georgian
bs: Gruzijski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo
bs: hangul đamo

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
bs: etiopski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
bs: etiopski dopunski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cherokee
bs: čiroki

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
bs: sjedinjeni slogovni kanadskih starosjedilaca

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ogham
bs: ogam

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Runic
bs: runski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tagalog
bs: tagalog

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hanunoo
bs: hananu

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Buhid
bs: buhid

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tagbanwa
bs: tagbanva

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Khmer
bs: Kmerski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
bs: Mongolski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
bs: sjedinjeni kanadski aboridžinski slogovni prošireni

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Limbu
bs: limbu

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: New Tai Lue
bs: novi tajlandski lue

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
bs: kmerski simboli

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Buginese
bs: bugineski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tai Tham
bs: tajlandski tam

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Balinese
bs: balineski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Sundanese
bs: Sundski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Batak
bs: batak

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Lepcha
bs: lepča

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ol Chiki
bs: ol čiki

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Vedic Extensions
bs: vedska proširenja

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
bs: fonetska proširenja

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
bs: fonetska proširenja dopunska

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
bs: kombinujući dijakritici dopunski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
bs: latinički prošireni dodatni

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
bs: grčki prošireni

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
bs: opšta interpunkcija

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
bs: indeksi i izložioci

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
bs: simboli valuta

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
bs: kombinujući dijakritici za simbole

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
bs: slovoliki simboli

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
bs: brojevni oblici

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arrows
bs: Strelice

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
bs: matematički operatori

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
bs: razni tehnički

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
bs: kontrolne slike

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
bs: optičko prepoznavanje znakova

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
bs: zatvoreni alfanumerici

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
bs: Crtanje okvira

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
bs: blokovski elementi

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
bs: geometrijski oblici

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
bs: razni simboli

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Dingbats
bs: dingbati

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
bs: razni matematički simboli‑A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
bs: dopunske strelice‑A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
bs: Brajevi obrasci

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
bs: dopunske strelice‑B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
bs: razni matematički simboli‑B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
bs: dopunski matematički operatori

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
bs: razni simboli i strelice

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Glagolitic
bs: glagoljički

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
bs: latinički prošireni‑C

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Coptic
bs: koptski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
bs: gruzijski dopunski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tifinagh
bs: tifinag

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
bs: etiopski prošireni

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-A
bs: ćirilički prošireni‑A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
bs: dopunska interpunkcija

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
bs: CJK radikali dopunski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Kangxi Radicals
bs: Kangsijevi radikali

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
bs: ideografski opisni znakovi

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
bs: CJK simboli i interpunkcija

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hiragana
bs: hiragana

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Katakana
bs: katakana

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo
bs: bopomofo

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
bs: hangul kompatibilan džamo

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Kanbun
bs: kanbun

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
bs: bopomofo prošireni

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Strokes
bs: CJK potezi

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
bs: katakana fonetska proširenja

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
bs: zatvorena CJK slova i mjeseci

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
bs: CJK za saglasnost

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
bs: CJK sjedinjeni ideografi proširenje A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
bs: jiđing heksagram simboli

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
bs: CJK sjedinjeni ideografi

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
bs: ji slogovi

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
bs: ji radikali

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Lisu
bs: lisu

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Vai
bs: vaj.

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-B
bs: ćirilički prošireni‑B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Bamum
bs: bamum

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
bs: slova tonske modifikacije

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
bs: latinički prošireni‑D

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Syloti Nagri
bs: siloti nagri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Common Indic Number Forms
bs: zajednički indijski brojevni oblici

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Phags-pa
bs: pags‑pa

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Saurashtra
bs: sauraštra

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Devanagari Extended
bs: devanagari prošireni

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Kayah Li
bs: kajah li

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Rejang
bs: ređang

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-A
bs: hangul đamo prošireni‑A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Javanese
bs: Javanski

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cham
bs: čam

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-A
bs: mjanmarski prošireni‑A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tai Viet
bs: tajlandski vijet

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended-A
bs: Etiopski Proširena-A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Meetei Mayek
bs: mitej majek

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
bs: hangul slogovi

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-B
bs: hangul đamo prošireni‑B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
bs: visoki surogati

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
bs: visoki surogati privatni

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
bs: niski surogati

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
bs: oblast za privatnu upotrebu

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
bs: CJK ideografi za saglasnost

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
bs: alfabetski predstavni oblici

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
bs: arapski predstavni oblici‑A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
bs: birači varijacija

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
bs: uspravni oblici

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
bs: kombinujuće poluoznake

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
bs: CJK oblici za saglasnost

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
bs: male varijacije oblika

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
bs: arapski predstavni oblici‑B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
bs: poluširoki i široki oblici

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Specials
bs: posebni

[ctx: KCharSelect|]
en: Character:
bs: Znak:

[ctx: KCharSelect|]
en: Name:
bs: Ime:

[ctx: KCharSelect|]
en: Annotations and Cross References
bs: Napomene i upućivanja

[ctx: KCharSelect|]
en: Alias names:
bs: Zamjenska imena:

[ctx: KCharSelect|]
en: Notes:
bs: Bilješke:

[ctx: KCharSelect|]
en: See also:
bs: Vidi i:

[ctx: KCharSelect|]
en: Equivalents:
bs: Ekvivalenti:

[ctx: KCharSelect|]
en: Approximate equivalents:
bs: Približni ekvivalenti:

[ctx: KCharSelect|]
en: CJK Ideograph Information
bs: Podaci o CJK ideografu

[ctx: KCharSelect|]
en: Definition in English:
bs: Definicija na engleskom:

[ctx: KCharSelect|]
en: Mandarin Pronunciation:
bs: Mandarinski izgovor:

[ctx: KCharSelect|]
en: Cantonese Pronunciation:
bs: Kantonski izgovor:

[ctx: KCharSelect|]
en: Japanese On Pronunciation:
bs: Japanski on‑izgovor:

[ctx: KCharSelect|]
en: Japanese Kun Pronunciation:
bs: Japanski kun‑izgovor:

[ctx: KCharSelect|]
en: Tang Pronunciation:
bs: Tang izgovor:

[ctx: KCharSelect|]
en: Korean Pronunciation:
bs: Korejski izgovor:

[ctx: KCharSelect|]
en: General Character Properties
bs: Opšta svojstva znaka

[ctx: KCharSelect|]
en: Block:
bs: Blok:

[ctx: KCharSelect|]
en: Unicode category:
bs: Unicode kategorija:

[ctx: KCharSelect|]
en: Various Useful Representations
bs: Razne korisne predstave

[ctx: KCharSelect|]
en: C octal escaped UTF-8:
bs: Oktalno izbjegnut UTF-8 po C‑u:

[ctx: KCharSelect|]
en: XML decimal entity:
bs: Dekadni XML entitet:

[ctx: KCharSelectItemModel|]
en: Unicode code point:
bs: Unicode tačka:

[ctx: KCharSelectItemModel|Character]
en: In decimal
bs: Dekadno:

[ctx: KCharSelectData|]
en: <Non Private Use High Surrogate>
bs: <visoki surogat za javnu upotrebu>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <Private Use High Surrogate>
bs: <visoki surogat za privatnu upotrebu>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <Low Surrogate>
bs: <niski surogat>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <Private Use>
bs: <privatna upotreba>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <not assigned>
bs: <nije dodijeljeno>

[ctx: KCharSelectData|]
en: Non-printable
bs: Ne-ispisiv

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Control
bs: Drugi, kontrola

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Format
bs: Drugi, format

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Not Assigned
bs: Drugi, nije dodijeljeno

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Private Use
bs: Drugi, privatna upotreba

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Surrogate
bs: Drugi, surogat

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Lowercase
bs: Slovo, malo

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Modifier
bs: Slovo, modifikator

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Other
bs: Slovo, drugo

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Titlecase
bs: Slovo, naslov

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Uppercase
bs: Slovo, veliko

[ctx: KCharSelectData|]
en: Mark, Spacing Combining
bs: oznaka, razmičuća kombinujuća

[ctx: KCharSelectData|]
en: Mark, Enclosing
bs: oznaka, obuhvatajuća

[ctx: KCharSelectData|]
en: Mark, Non-Spacing
bs: oznaka, nerazmičuća

[ctx: KCharSelectData|]
en: Number, Decimal Digit
bs: broj, dekadna cifra

[ctx: KCharSelectData|]
en: Number, Letter
bs: broj, slovo

[ctx: KCharSelectData|]
en: Number, Other
bs: broj, drugi

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Connector
bs: interpunkcija, povezivač

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Dash
bs: interpunkcija, crta

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Close
bs: interpunkcija, zatvarajuća

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Final Quote
bs: interpunkcija, završni navodnik

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Initial Quote
bs: interpunkcija, početni navodnik

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Other
bs: interpunkcija, druga

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Open
bs: interpunkcija, otvorena

[ctx: KCharSelectData|]
en: Symbol, Currency
bs: simbol, valuta

[ctx: KCharSelectData|]
en: Symbol, Modifier
bs: simbol, modifikator

[ctx: KCharSelectData|]
en: Symbol, Math
bs: simbol, matematika

[ctx: KCharSelectData|]
en: Symbol, Other
bs: simbol, drugi

[ctx: KCharSelectData|]
en: Separator, Line
bs: razdvajač, red

[ctx: KCharSelectData|]
en: Separator, Paragraph
bs: razdvajač, pasus

[ctx: KCharSelectData|]
en: Separator, Space
bs: razdvajač, razmak

[ctx: KCharSelectData|]
en: Unknown
bs: Nepoznato

[ctx: KDateComboBox|@info]
en: The date you entered is invalid
bs: Datum koji ste unijeli je nevažeći

[ctx: KDateComboBox|@info]
en: Date cannot be earlier than %1
bs: Datum ne može biti raniji od %1

[ctx: KDateComboBox|@info]
en: Date cannot be later than %1
bs: Datum ne može biti kasniji od %1

[ctx: KDatePicker|]
en: Week %1
bs: Sedmica %1

[ctx: KDatePicker|@action:button]
en: Close
bs: Zatvori

[ctx: KDateTimeEdit|@info]
en: The entered date and time is before the minimum allowed date and time.
bs: Uneseni datum i vrijeme su prije minimalnog dopuštenog datuma i vremena

[ctx: KDateTimeEdit|@info]
en: The entered date and time is after the maximum allowed date and time.
bs: Uneseni datum i vrijeme su nakon maksimalnog dopuštenog datuma i vremena

[ctx: KFontChooser|@item font]
en: Italic
bs: Kurziv

[ctx: KFontChooser|@item font]
en: Oblique
bs: iskošeni

[ctx: KFontChooser|@item font]
en: Bold
bs: Podebljano

[ctx: KFontChooser|]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
bs: Ljubazni fenjerdžija čađavog lica hoće da mi pokaže štos

[ctx: KNewPasswordDialog|]
en: The password you have entered has a low strength. To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols as well as letters.
    
    Would you like to use this password anyway?
bs: Lozinka koju ste unijeli nije jaka. Da biste pojačali lozinku, postupite ovako:
     - unesite dužu lozinku,
     - koristite mješavinu malih i velikih slova,
     - pored slova zadajte i neke brojeve ili simbole (#, %, itd.)
    
    Želite li ipak da nastavite sa već unijetom lozinkom?

[ctx: KPasswordDialog|]
en: Supply a username and password below.
bs: Navedite ispod korisničko ime i lozinku.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &OK
bs: &U redu

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Cancel
bs: &Odustani

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Yes
bs: &Da

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &No
bs: &Ne

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Discard
bs: &Odbaci

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Discard changes
bs: Odbaci izmjene

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
bs: Klikom ovdje poništićete sve izmjene načinjene u ovom dijalogu.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Save
bs: &Snimi

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Save data
bs: Snimi podatke

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Do Not Save
bs: &Nemoj snimiti

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Do not save data
bs: Nemoj snimati podatke

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Save &As...
bs: Snimi k&ao...

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Save file with another name
bs: Snimi datoteku pod drugim imenom

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Apply
bs: &Primijeni

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Apply changes
bs: Primijeni izmjene

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: When you click <b>Apply</b>, the settings will be handed over to the program, but the dialog will not be closed.
    Use this to try different settings.
bs: Klikom na Primijeni postavke će biti predate programu, ali dijalog neće biti zatvoren.
    Koristite ovo kada isprobavate različite vrijednosti.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Administrator &Mode...
bs: Administratorski &režim...

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Enter Administrator Mode
bs: Ulazak u administratorski režim

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: When you click <b>Administrator Mode</b> you will be prompted for the administrator (root) password in order to make changes which require root privileges.
bs: Klikom na <b>Administratorski režim...</b> bićete upitani za administratorsku (korjenu) lozinku, neophodnu za izmjene koje zahtijevaju korjena ovlašćenja.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: C&lear
bs: &Očisti

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Clear input
bs: Očisti unos

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Clear the input in the edit field
bs: Očisti sadržaj u polju za unos

[ctx: KStandardGuiItem|show help]
en: &Help
bs: &Pomoć

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Show help
bs: Prikaži pomoć

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Close
bs: &Zatvori

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Close the current window or document
bs: Zatvori trenutni prozor ili dokument

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Close Window
bs: &Zatvori prozor

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Close the current window.
bs: Zatvori trenutni prozor

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Close Document
bs: &Zatvori dokument

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Close the current document.
bs: Zatvori tekući dokument.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Defaults
bs: &Podrazumijevano

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Reset all items to their default values
bs: Vrati sve postavke na podrazumijevane vrijednosti

[ctx: KStandardGuiItem|go back]
en: &Back
bs: &Nazad

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Go back one step
bs: Vrati se korak nazad

[ctx: KStandardGuiItem|go forward]
en: &Forward
bs: P&roslijedi:

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Go forward one step
bs: Idi korak naprijed

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Print...
bs: &Štampaj...

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Opens the print dialog to print the current document
bs: Otvara dijalog za štampanje tekućeg dokumenta

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: C&ontinue
bs: &Nastavi

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Continue operation
bs: Nastavi postupak

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Delete
bs: &Obriši

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Delete item(s)
bs: Obriši stavke

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Open...
bs: &Otvori...

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Open file
bs: Otvori datoteku

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Quit
bs: &Izlaz

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Quit application
bs: Napusti program

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Reset
bs: &Resetuj

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Reset configuration
bs: Resetuj postavu

[ctx: KStandardGuiItem|Verb]
en: &Insert
bs: U&metni

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Confi&gure...
bs: &Podesi...

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Find
bs: &Nađi

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Stop
bs: Zaustavi

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Add
bs: Dodaj

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Remove
bs: Ukloni

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Properties
bs: Svojstva

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Overwrite
bs: &Prebriši

[ctx: KTimeComboBox|@info]
en: The time you entered is invalid
bs: Vrijeme koje ste unijeli je nevažeće

[ctx: KTimeComboBox|@info]
en: Time cannot be earlier than %1
bs: Vrijeme ne može biti ranije nego %1

[ctx: KTimeComboBox|@info]
en: Time cannot be later than %1
bs: Vrijeme ne može biti kasnije nego %1

[ctx: KToggleFullScreenAction|@action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
bs: Preko &cijelog ekrana

[ctx: KToggleFullScreenAction|@action:intoolbar]
en: Full Screen
bs: Puni ekran
