kcmkwincompositing - en to ar translation catalogue (14 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, glCrashedWarning)
en: OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.
    This was most likely due to a driver bug.
    If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,
    you can reset this protection but be aware that this might result in an immediate crash!
ar: أدى التركيب في OpenGL (المبدئي) إلى تعطل كوين في الماضي. 
    كان هذا على الأرجح بسبب خطأ في المُشغل. 
    إذا كنت تعتقد أنك رقيت في هذه الأثناء إلى مُشغل مستقر، 
    فيمكنك تصفير هذه الحماية ولكن يجب أن تدرك أن هذا قد يؤدي إلى انهيار فوري!

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, windowThumbnailWarning)
en: Keeping the window thumbnail always interferes with the minimized state of windows. This can result in windows not suspending their work when minimized.
ar: الحفاظ على مصغر النافذة يتعارض دائمًا مع الحالة التصغير للنوافذ. يمكن أن يؤدي هذا إلى عدم تعليق النوافذ لعملهم عند تصغيره.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compositingLabel)
en: Compositing:
ar: التركيب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Enabled)
en: Enable on startup
ar: مكّن عند بدء التشغيل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Applications can set a hint to block compositing when the window is open.
     This brings performance improvements for e.g. games.
     The setting can be overruled by window-specific rules.
ar: يمكن للتطبيقات تعيين تلميح لمنع التركيب عندما تكون النافذة مفتوحة. 
      يؤدي هذا إلى تحسينات في الأداء على سبيل المثال للألعاب. 
      يمكن إلغاء الإعداد من خلال القواعد الخاصة بالنافذة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Allow applications to block compositing
ar: اسمح للتطبيقات بمنع التركيب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationSpeedLabel)
en: Animation speed:
ar: سرعة التحريك:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Very slow
ar: بطيء جدا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instant
ar: لحظي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HiddenPreviews)
en: Keep window thumbnails:
ar: حافظ على مصغرات النافذة:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Never
ar: البتة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Only for Shown Windows
ar: فقط للنوافذ المعروضة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Always
ar: دائما

en: Re-enable OpenGL detection
ar: أعد تفعيل اكتشاف OpenGL
