kcmkwm - en to bs translation catalogue (48 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
bs: U ovom redu možete prilagoditi ponašanje lijevog klika prilikom klika u neaktivni unutrašnji prozor ('unutrašnji znači: ni naslov, ni okvir)..

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveT
en: Activate
bs: Aktiviraj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
bs: U ovom redu možete prilagoditi ponašanje srednjeg klika kada se klikne na neaktivni unutrašnji prozor ('unutrašnji znači: ni naslov, ni okvir).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
bs: U ovom redu možete prilagoditi ponašanje desnog klika prilikom klika u neaktivni unutrašnji prozor ('unutrašnji znači: ni naslov, ni okvir)..

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: In this row you can customize behavior when scrolling into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
bs: U ovom redu možete prilagoditi ponašanje klizanja u neaktivnom unutrašnjem prozor ('unutrašnji znači: ni naslov, ni okvir).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Scroll
bs: Klizanje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAllKey)
en: Here you select whether holding the Meta key or Alt key will allow you to perform the following actions.
bs: Ovdje odabirate da li će Meta ili Alt taster vam dopustiti da obavite sljedeće akcije.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
bs: U ovom redu možete prilagoditi ponašanje lijevog klika prilikom klika na naslovnu traku okvira

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Move
bs: Pomjeranje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Resize
bs: Promjena veličine

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i
en: Raise
bs: Podizanje

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Lower
bs: Spuštanje

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Minimize
bs: Minimiziraj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
bs: U ovom redu možete prilagoditi ponašanje srednjeg klika prilikom klika nanaslovnu traku okvira

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
bs: U ovom redu možete prilagoditi ponašanje desnog klika klikom na naslovnu traku okvira

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel)
en: Here you can customize KDE's behavior when scrolling with the mouse wheel in a window while pressing the modifier key.
bs: Možete prilagoditi KDE ponašanje prilikom klizanaj točkićem miša u prozoru dok je pritisnut modifikatorski taster.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ShadeHoverInterval)
en: Sets the time in milliseconds before the window unshades when the mouse pointer goes over the shaded window.
bs: Postavlja vrijeme u miliosekundama prije prozor izgubi sijenku kada pokazivač miša ide preko osijenlenog prozora.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Random
bs: Slučajno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Centered
bs: Centrirano

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_DelayFocusInterval)
en: This is the delay after which the window the mouse pointer is over will automatically receive focus.
bs: Ovo je kašnjenje nakon koga će prozor iznad kog je pokazivač automatski dobiti fokus

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone) i18n: ectx: property (
en: None
bs: Ništa

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Low
bs: Nisko

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Medium
bs: Srednje

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: High
bs: Visoko

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Extreme
bs: Ekstremno

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ClickRaise)
en: When this option is enabled, the active window will be brought to the front when you click somewhere into the window contents. To change it for inactive windows, you need to change the settings in the Actions tab.
bs: Kada je ova opcija omogućena, aktivni prozor će biti prebačen u prednji plan kada kliknete u sadržaj prozora. Da to promijenite za neaktive prozore, morate postaviti postavke u kartici akcija.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRaise)
en: When this option is enabled, a window in the background will automatically come to the front when the mouse pointer has been over it for some time.
bs: Kada je ova opcija omogućena, prozor u pozadini će automatski doći u prednji plan kada je pokazivač miša iznad nmjega neko vrijeme

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoRaiseInterval)
en: This is the delay after which the window that the mouse pointer is over will automatically come to the front.
bs: Ovo je kašnjenje nakon koga će prozor iznad kog je pokazivač miša doći u prednji plan

en: &Focus
bs: &Fokus

en: &Titlebar Actions
bs: Radnje &naslovne trake

en: Window Actio&ns
bs: Radnje &prozora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: &Double-click:
bs: &Dvostruki klik

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand)
en: Behavior on <em>double</em> click into the titlebar.
bs: Ponašanje <em>dvostrukog</em> klika u naslovnu traku.

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Maximize
bs: maksimizuj

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Shade
bs: Sijenčenje

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Close
bs: Zatvori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Active
bs: Aktivno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Inactive
bs: Neaktivno

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>active</em> window.
bs: Ponašanje <em>lijevog klika </em> na anslov okvira <em>aktivnog</em> prozora.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>inactive</em> window.
bs: Ponašanje <em>lijevog</em> klika na naslovnu traku ili okvir <em>neaktivnog</em> prozora.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand)
en: Behavior on <em>left</em> click onto the maximize button.
bs: Ponašanje <em>lijevog</em> klika na dugme maksimiziranja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMiddleClickCommand)
en: Behavior on <em>middle</em> click onto the maximize button.
bs: Ponašanje <em>srednjeg</em> klika na dugme maksimiziranja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonRightClickCommand)
en: Behavior on <em>right</em> click onto the maximize button.
bs: Ponašanje <em>desnog</em> klika na dugme maksimiziranja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowSnapLabel)
en: &Window snap zone:
bs: &Zona namiještanja prozora:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for windows, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to each other when they are moved near another window.
bs: Ovdje možete postaviti zonu namiještanja za prozori, tj. 'jačinu' magnetnog polja koje čini da se prozori namjeste jedan na drugog kada se pomiču blizu drugog prozora.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, centerSnaplabel)
en: &Center snap zone:
bs: &Centralna zona namiještanja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for the screen center, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the center of the screen when moved near it.
bs: Ovdje možete postaviti zonu namiještanja za centar ekrana, tj. 'jačinu' magnetnog polja koje čini da se prozori namjeste na centar ekrana kada se pomiču blizu njega.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SnapOnlyWhenOverlapping)
en: Here you can set that windows will be only snapped if you try to overlap them, i.e. they will not be snapped if the windows comes only near another window or border.
bs: Ovdje možete postaviti da se prozori namjeste samo ako ih pokušate preklopiti, tj, neće se namjestiti ako budu samo blizu drugog prozora ili ivice.
