kcmkwinscreenedges - en to da translation catalogue (41 entries)

en: No Action
da: Ingen handling

en: Peek at Desktop
da: Forhåndsvisning af skrivebord

en: Lock Screen
da: Lås skærmen

en: Show KRunner
da: Vis KRunner

en: Activity Manager
da: Aktivitetshåndtering

en: Application Launcher
da: Programstarter

en: Present Windows
da: Præsentér vinduer

en: %1 - All Desktops
da: %1 - Alle skriveborde

en: %1 - Current Desktop
da: %1 - Aktuelt skrivebord

en: %1 - Current Application
da: %1 - Aktuelt program

en: Overview
da: Overblik

en: Grid
da: Gitter

en: Toggle window switching
da: Slå vindueskift til/fra

en: Toggle alternative window switching
da: Slå alternativt vindueskift til/fra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, infoLabel)
en: You can trigger an action by pushing the mouse cursor against the corresponding screen edge or corner.
da: Du kan udløse en handling ved at presse musemarkøren mod pågældende kant eller hjørne af skærmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickMaximizeLabel)
en: &Maximize:
da: &Maksimér:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderMaximize)
en: Windows dragged to top edge
da: Vinduer der trækkes til topkanten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickTileLabel)
en: &Tile:
da: &Fliselæg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderTiling)
en: Windows dragged to left or right edge
da: Vinduer der trækkes til venstre eller højre kant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Behavior:
da: Opførsel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, remainActiveOnFullscreen)
en: Remain active when windows are fullscreen
da: Forbliv aktiv når vinduer er fuld skærm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, electricBorderCornerRatioLabel)
en: Trigger &quarter tiling in:
da: Udløs kvart fliseudlægning i:

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, electricBorderCornerRatioSpin)
en: Outer
da: Ydre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: of the screen
da: af skærmen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: Change desktop when the mouse cursor is pushed against the edge of the screen
da: Skift skrivebord når musemarkøren presses mod kanten af skærmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: &Switch desktop on edge:
da: &Skift skrivebord ved kanten:

[ctx: Switch desktop on edge]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Disabled
da: Deaktiveret

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Only when moving windows
da: Kun ved flytning af vinduer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Always enabled
da: Altid aktiveret

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Amount of time required for the mouse cursor to be pushed against the edge of the screen before the action is triggered
da: Tidsmængde der kræves hvor musemarkøren presses mod kanten af skærmen før handlingen udløses

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Activation &delay:
da: Forsinkelse &på aktivering:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: Amount of time required after triggering an action until the next trigger can occur
da: Tidsmængde der kræves efter udløsning af en handling før den næste udløsning kan forekomme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: &Reactivation delay:
da: Forsinkelse på &genaktivering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CornerBarrierLabel)
en: &Corner barrier:
da: &Hjørnebarriere:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Here you can enable or disable the virtual corner barrier between screens. The barrier prevents the cursor from moving to another screen when it is already touching a screen corner. This makes it easier to trigger user interface elements like maximized windows' close buttons when using multiple screens.
da: Her kan du slå den virtuelle hjørnebarriere mellem skærme til/fra. Barrieren forhindrer markøren i at flytte til en anden skærm, når den allerede rører et skærmhjørne. Dette gør det lettere at udløse brugerinterface-elementer såsom maksimerede vinduers lukknapper, når der bruges flere skærme.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Prevents cursors from crossing at screen corners.
da: Forhindrer markører fra at krydse skærmhjørner.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EdgeBarrierLabel)
en: &Edge barrier:
da: &Kantbarriere:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Here you can set size of the edge barrier between different screens. The barrier adds additional distance you have to move your pointer before it crosses the edge onto the other screen. This makes it easier to access user interface elements like Plasma Panels that are located on an edge between screens.
da: Her kan du sætte størrelsen på kantbarrieren mellem to forskellige skærme. Barrieren tilføjer yderligere distance, du skal bevæge markøren, før den krydser kanten til den anden skærm. Dette gør det lettere at få adgang til interfaceelementer såsom Plasma-paneler, der er placeret på kanten mellem skærme.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Additional distance cursor needs to travel to cross screen edges.
da: Yderligere distance, markøren skal rejse for at kryde skærmkanter.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: None
da: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: You can trigger an action by swiping from the screen edge towards the center of the screen.
da: Du kan udløse en handling ved at stryge fra kanten af skærmen mod skærmens midte
