kcmkwincompositing - en to da translation catalogue (13 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, glCrashedWarning)
en: OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.
    This was most likely due to a driver bug.
    If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,
    you can reset this protection but be aware that this might result in an immediate crash!
da: OpenGL compositing (standard) har tidligere fået KWin til at bryde sammen.
    Dette skyldtes sandsynligvis en fejl i driveren.
    Hvis du tror at du i mellemtiden har opgraderet til en stabil driver,
    kan du nulstille denne beskyttelse, men vær opmærksom på at dette kan medføre et øjeblikkeligt sammenbrud!

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, windowThumbnailWarning)
en: Keeping the window thumbnail always interferes with the minimized state of windows. This can result in windows not suspending their work when minimized.
da: Altid at beholde vinduesminiaturen interfererer med vinduers minimerede tilstand. Dette kan medføre at vinduer ikke suspenderer deres arbejde når de minimeres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Enabled)
en: Enable on startup
da: Aktivér ved opstart

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Applications can set a hint to block compositing when the window is open.
     This brings performance improvements for e.g. games.
     The setting can be overruled by window-specific rules.
da: Programmer kan give et vink for at blokere compositing når vinduet er åbent.
    Det giver ydelsesforbedringer f.eks. til spil.
    Denne indstilling kan tilsidesættes af vinduesspecifikke regler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Allow applications to block compositing
da: Tillad programmer at blokere compositing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationSpeedLabel)
en: Animation speed:
da: Animationshastighed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Very slow
da: Meget langsom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instant
da: Øjeblikkelig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HiddenPreviews)
en: Keep window thumbnails:
da: Behold miniaturer af vinduer:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Never
da: Aldrig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Only for Shown Windows
da: Kun for viste vinduer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Always
da: Altid

en: Re-enable OpenGL detection
da: Genaktivér detektion af OpenGL
