kcmkwinrules - en to da translation catalogue (149 entries)

en: Copy of %1
da: Kopi af %1

en: Application settings for %1
da: Programindstillinger for %1

en: Window settings for %1
da: Vinduesindstillinger for %1

en: Unimportant
da: Ikke vigtigt

en: Exact match
da: Nøjagtigt match

en: Substring match
da: Matcher delstreng

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Apply initially
da: Anvend i begyndelsen

en: The window property will be only set to the given value after the window is created.
    No further changes will be affected.
da: Vindueegenskaben vil kun blive sat til den givne værdi efter vinduet er oprettet.
    Ingen yderligere ændringer vil påvirkes.

en: Apply now
da: Anvend nu

en: The window property will be set to the given value immediately and will not be affected later
    (this action will be deleted afterwards).
da: Vindueegenskaben vil blive sat til den givne værdi med det samme og vil ikke blive påvirket senere
    (denne handling vil slettes efterfølgende)

en: Remember
da: Husk

en: The value of the window property will be remembered and, every time the window is created, the last remembered value will be applied.
da: Værdien af vindueegenskaben vil blive husket, og, hver gang et nyt vindue oprettes, den sidste huskede værdi vil anvendes.

en: Do not affect
da: Påvirk ikke

en: The window property will not be affected and therefore the default handling for it will be used.
    Specifying this will block more generic window settings from taking effect.
da: Vindueegenskaben vil ikke blive påvirket, og derfor standardhåndteringen af den vil blive brugt.
    Ved at angive dette vil mere generiske vindueindstillinger blive blokeret i at træde i kraft.

en: Force
da: Påtving

en: The window property will be always forced to the given value.
da: Vinduegenskaben vil altid blive tvunget til den givne værdi.

en: Force temporarily
da: Påtving midlertidigt

en: The window property will be forced to the given value until it is hidden
    (this action will be deleted after the window is hidden).
da: Vindueegenskaben vil blive tvunget til den givne værdi indtil den er skjult
    (denne handling vil slettes efter vinduet er skjult).

en: Settings for %1
da: Indstillinger for %1

en: New window settings
da: Indstillinger for nye vinduer

en: You have specified the window class as unimportant.
    This means the settings will possibly apply to windows from all applications. If you really want to create a generic setting, it is recommended you at least limit the window types to avoid special window types.
da: Du har angivet vinduesklassen som uvigtig.
    Dette betyder at indstillingerne muligvis vil kunne anvendes på vinduer fra alle programmer. Hvis du virkelig ønsker at lave en generisk indstilling, anbefales det du i det mindste begrænser vinduestyperne for at undgå specielle vinduestyper.

en: Some applications set their own geometry after starting, overriding your initial settings for size and position. To enforce these settings, also force the property "%1" to "Yes".
da: Nogle applikationer sætter deres egne geometri efter opstart og tilsidesætter dine indledende indstillinger for størrelse og placering. For at håndhæve disse indstilliger, tving også egenskabet, "%1", til "Ja".

en: Readability may be impaired with extremely low opacity values. At 0%, the window becomes invisible.
da: Læsbarhed kan blive forringet med ekstremt lave opacitetsværdier. Ved 0% vil vinduet blive usynligt.

en: Description
da: Beskrivelse

en: Window matching
da: Vindue-matchning

en: Window class (application)
da: Vinduesklasse (program)

en: Match whole window class
da: Match hel vinduesklasse

en: Whole window class
da: Hel vinduesklasse

en: Window types
da: Vinduestyper

en: Window role
da: Vinduesrolle

en: Window title
da: Vinduestitel

en: Machine (hostname)
da: Maskine (værtsnavn)

en: Size & Position
da: Størrelse og position

en: Size
da: Størrelse

en: Maximized horizontally
da: Maksimeret vandret

en: Maximized vertically
da: Maksimeret lodret

en: Virtual desktop
da: Virtuelt skrivebord

en: Virtual desktops
da: Virtuelle skriveborde

en: Activities
da: Aktiviteter

en: Screen
da: Skærm

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Minimized
da: Minimeret

en: Shaded
da: Skygget

en: Initial placement
da: Indledende placering

en: Ignore requested geometry
da: Ignorér anmodet geometri

[ctx: @info:tooltip]
en: Some applications can set their own geometry, overriding the window manager preferences. Setting this property overrides their placement requests.<nl/><nl/>This affects <interface>Size</interface> and <interface>Position</interface> but not <interface>Maximized</interface> or <interface>Fullscreen</interface> states.<nl/><nl/>Note that the position can also be used to map to a different <interface>Screen</interface>
da: Nogle applikationer kan sætte deres egen geometri, og tilsidesætte vinduehåndtørens præferencer. Ved at sætte denne egenskab, vil placeringsanmodningerne blive tilsidesat.<nl/><nl/>Dette påvirker <interface>Størrelse</interface> og <interface>placering</interface> men ikke <interface> maksimeret</interface> eller  <interface>fuld skærm</interface> tilstande. <nl/><nl/>Noter, at placeringen kan også blive brugt for at kortlægge en anden <interface>skærm</interface>

en: Minimum Size
da: Minimumstørrelse

en: Maximum Size
da: Maksimumstørrelse

en: Obey geometry restrictions
da: Adlyd begrænsninger af geometri

[ctx: @info:tooltip]
en: Some apps like video players or terminals can ask KWin to constrain them to certain aspect ratios or only grow by values larger than the dimensions of one character. Use this property to ignore such restrictions and allow those windows to be resized to arbitrary sizes.<nl/><nl/>This can be helpful for windows that can't quite fit the full screen area when maximized.
da: Nogle apps, som videoafspillere eller terminaler, kan spørge KWin om at begrænse dem til bestemte aspektforhold eller kun at vokse med værdier større end dimensioner af en karakter. Brug denne egenskab til at ignorerer sådanne restriktioner, og gør det muligt at ændre størrelsen på disse vinduer til vilkårlige størrelser.<nl/><nl/>Dette kan være en hjælp for vinduer, der ikke helt kan fylde fuldskærmsområdet, når de er maksimeret

en: Keep above other windows
da: Hold over andre vinduer

en: Arrangement & Access
da: Arrangement og &adgang

en: Keep below other windows
da: Hold under andre vinduer

en: Skip taskbar
da: Skip opgavelinje

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the Task Manager.
da: Kontrollerer hvorvidt vinduet vises i opgavehåndtøren.

en: Skip pager
da: Skip skrivebordsvælger

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the Virtual Desktop manager.
da: Kontrollerer hvorvidt vinduet vises i den virtuelle skrivebord-håndtør.

en: Skip switcher
da: Skip skifter

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the <shortcut>Alt+Tab</shortcut> window list.
da: Kontrollerer hvorvidt vinduet vises i <shortcut>Alt+Tab</shortcut> vinduelisten.

en: Shortcut
da: Genvej

en: No titlebar and frame
da: Ingen titellinje og ramme

en: Appearance & Fixes
da: Udseende og rettelser

en: Titlebar color scheme
da: Farvetema til titellinjen

en: Active opacity
da: Aktiv opacitet

en: Inactive opacity
da: Inaktiv opacitet

en: Focus stealing prevention
da: Forhindring af stjålet fokus

[ctx: @info:tooltip]
en: KWin tries to prevent windows that were opened without direct user action from raising themselves and taking focus while you're currently interacting with another window. This property can be used to change the level of focus stealing prevention applied to individual windows and apps.<nl/><nl/>Here's what will happen to a window opened without your direct action at each level of focus stealing prevention:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>None:</emphasis> The window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Low:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied, but  in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will <emphasis>not</emphasis> be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>High:</emphasis> The window will only be raised and focused if it belongs to the same app as the currently-focused window.</item><item><emphasis strong='true'>Extreme:</emphasis> The window will never be raised and focused.</item></list>
da: KWin prøver at forhindrer vinduer, der var åbnet uden direkte handling fra brugeren, at rejse sig selv og tage fokus, mens du integarere med andre vinduer. Denne egenskab kan bruges til at ændre niveauet af forhindring af stjålet fokus anvendt på vinduer og apps.<nl/><nl/>Her er hvad, der vil ske til et vindue åbnet uden din direkte handling ved hvert niveau af fokusstjælingsprævention:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>Ingen:</emphasis> Vinduet vilrejses og fokuseres.</item><item><emphasis strong='true'>Lavt:</emphasis> Fokusstjælingsprævention vil anvendes, men i situationer, hvor KWin er usikker, vil vinduet blive rejst og fokuseret.  </item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Fokusstjælingsprævention vil blive anvendt, men i situationer, hvor KWin er usikker, vil vinduet <emphasis>ikke</emphasis> blive rejst og fokuseret.</item><item><emphasis strong='true'>Højt:</emphasis> Vinduet vil kun blvie rejst og fokuseret, hvis den tilhører den samme app, som det aktuelt fokuseret vindue.</item><item><emphasis strong='true'>Ekstremt:</emphasis> Vinduet vil aldrig blive rejst og fokuseret.</item></list>

en: Focus protection
da: Beskyttelse af fokus

[ctx: @info:tooltip]
en: This property controls the focus protection level of the currently active window. It is used to override the focus stealing prevention applied to new windows that are opened without your direct action.<nl/><nl/>Here's what happens to new windows that are opened without your direct action at each level of focus protection while the window with this property applied to it has focus:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: Newly-opened windows always raise themselves and take focus.</item><item><emphasis strong='true'>Low:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied to the newly-opened window, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied to the newly-opened window, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will <emphasis>not</emphasis> be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>High:</emphasis> Newly-opened windows will only raise themselves and take focus if they belongs to the same app as the currently-focused window.</item><item><emphasis strong='true'>Extreme:</emphasis> Newly-opened windows never raise themselves and take focus.</item></list>
da: Denne egenskab kontrollerer fokusbeskyttelsesniveauet for det aktuelt aktive vindue. Det er brugt til at tilsidesætte forhindring af stjålet fokus anvendt til nye vinduer, der er åbne uden din direkt handling.<nl/><nl/>Her er hvad, der sker med nye vinduer ved hvert niveau af fokusbeskyttelsen mens vinduet med denne egenskab har fokus:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>Ingen</emphasis>: Nyligt åbnet vinduer vil altid rejse dem selv og tage fokus.</item><item><emphasis strong='true'>Lavt:</emphasis> Forhindring af stjålet fokus vil anvendes til nyligt åbnet vinduer, men i situationer, hvor KWin er usikker, vil vinduet blive rejst og fokuseret. </item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Forhindring af stjålet fokus vil anvendes til nylig åbnet vinduer, men i situationer, hvor KWin er usikker, vil vinduet <emphasis>ikke</emphasis> blive rejst og fokuseret.</item><item><emphasis strong='true'>Højt:</emphasis> Nyligt åbnet vinduer vil kun rejse dem selv og tage fokus, hvis de tilhører samme app som det aktuelt fokuseret vindue.</item><item><emphasis strong='true'>Ekstremt:</emphasis> Nyligt åbnet vinduervil aldrig rejse dem selv og tage fokus.</item></list>

en: Accept focus
da: Acceptér fokus

en: Controls whether or not the window becomes focused when clicked.
da: Kontrollerer hvorvidt vinduet bliver fokuseret når det klikkes.

en: Ignore global shortcuts
da: Ignorér globale genveje

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this property to prevent global keyboard shortcuts from working while the window is focused. This can be useful for apps like emulators or virtual machines that handle some of the same shortcuts themselves.<nl/><nl/>Note that you won't be able to <shortcut>Alt+Tab</shortcut> out of the window or use any other global shortcuts such as <shortcut>Alt+Space</shortcut> to activate KRunner.
da: Brug denne

en: Closeable
da: Lukbart

en: Desktop file name
da: Navn på desktop-fil

en: Block compositing
da: Blokér compositing

en: Layer
da: Lag

en: Adaptive sync
da: Adaptiv synkronisering

en: Allow tearing
da: Tillad flimmer

en: Window class not available
da: Vinduesklasse ikke tilgængelig

[ctx: @info]
en: This application is not providing a class for the window, so KWin cannot use it to match and apply any rules. If you still want to apply some rules to it, try to match other properties like the window title instead.<nl/><nl/>Please consider reporting this bug to the application's developers.
da: Denne applikationer angiver ikke en klasse for vinduet, så KWin kan ikke bruge den til at matche og anvende sine regler. Hvis du stadigvæk vil anvende nogle regler til den, skal du prøve at matche andre egenskaber såsom vinduetitle i stedet. <nl/><nl/>Overvej venligst at rapportere denne fejl til applikationesudviklerne.

en: All window types
da: Alle vinduestyper

en: Normal window
da: Normalt vindue

en: Dialog window
da: Dialogvindue

en: Utility window
da: Værktøjsvindue

en: Dock (panel)
da: Dok (panel)

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Torn-off menu
da: Løsrevet menu

en: Splash screen
da: Opstartsbillede

en: Desktop
da: Skrivebord

note: i18n("Unmanaged Window")},  deprecated
en: Standalone menubar
da: Selvstændig menulinje

en: On-screen display
da: On-screen skærm

en: All desktops
da: Alle skriveborde

[ctx: @info:tooltip in the virtual desktop list]
en: Make the window available on all desktops
da: Gør vinduet tilgængeligt på alle skriveborde.

en: All activities
da: Alle aktiviteter

[ctx: @info:tooltip in the activity list]
en: Make the window available on all activities
da: Gør vinduet tilgængeligt i alle aktiviteter.

en: Default
da: Standard

en: No placement
da: Ingen placering

en: Minimal overlapping
da: Minimalt overlap

en: Maximized
da: Maksimeret

en: Centered
da: Centreret

en: Random
da: Tilfældig

en: In top-left corner
da: I øverste venstre hjørne

en: Under mouse
da: Under musen

en: On main window
da: På hovedvinduet

en: None
da: Ingen

en: Low
da: Lav

en: High
da: Høj

en: Extreme
da: Ekstrem

en: Below
da: Under

en: Above
da: Over

en: Notification
da: Bekendtgørelse

en: Popup
da: Popop

en: Critical notification
da: Kritisk notifikation

en: Overlay
da: Overlægning

en: Unmanaged window
da: Ikke-håndteret vindue

en: Could not detect window properties. The window is not managed by KWin.
da: Kunne ikke finde nogle vindueegenskaber. Vinduet er ikke håndteret af KWin.

en: Select File
da: Vælg fil

en: KWin Rules (*.kwinrule)
da: KWin-regler (*.kwinrule)

en: Add New…
da: Få nye…

en: Import…
da: Importér…

en: Cancel Export
da: Annullér eksport

en: Export…
da: Eksportér...

en: No rules for specific windows are currently set
da: Ingen regler for specifikke vinduer er at i øjeblikket

[ctx: @info]
en: Click <interface>Add New…</interface> to add some
da: Klik <interface>Få nye…</interface> for at få nogle

en: Select the rules to export
da: Vælg regel, der skal eksporteres

en: Unselect All
da: Afmarkér alle

en: Select All
da: Vælg alle

en: Save Rules
da: Gem regler

en: Edit
da: Redigér

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Delete
da: Slet

en: Import Rules
da: Importér regler

en: Export Rules
da: Eksportér regler

en: None selected
da: Ingen valgte

en: All selected
da: Alle valgt

en: %1 selected | %1 selected
da[0]: %1 markeret
da[1]: %1 markeret

en: No window properties changed
da: Ingen vindueegenskaber ændret

[ctx: @info]
en: Click the <interface>Add Property...</interface> button below to add some window properties that will be affected by the rule
da: Klik <interface>Tilføj egenskab…</interface> knappen nedenfor for at tilføje nogle vindueegenskaber, der vil påvirkes af reglen

en: Add Property...
da: Tilføj egenskab...

en: Detect Window Properties
da: Detektér vinduesegenskaber

en: Instantly
da: Øjeblikkeligt

en: After %1 second | After %1 seconds
da[0]: Efter %1 sekund
da[1]: Efter %1 sekunder

en: Add property to the rule
da: Tilføj egenskab til reglen

[ctx: @info:placeholder]
en: No properties left to add
da: Ingen egenskaber tilbage at tilføje

[ctx: @info:placeholder %1 is a filter text introduced by the user]
en: No properties match "%1"
da: Ingen egenskaber matcher "%1"

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej
