kcmkwincompositing - en to fi translation catalogue (14 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, glCrashedWarning)
en: OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.
    This was most likely due to a driver bug.
    If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,
    you can reset this protection but be aware that this might result in an immediate crash!
fi: OpenGL-koostaminen (oletus) on aikaisemmin kaatanut KWinin.
    Tämä johtui todennäköisesti ajurivirheestä.
    Jos arvelet päivittäneesi sittemmin vakaaseen ajuriin,
    suojauksen voi poistaa käytöstä, mutta tämä voi johtaa välittömään kaatumiseen!

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, windowThumbnailWarning)
en: Keeping the window thumbnail always interferes with the minimized state of windows. This can result in windows not suspending their work when minimized.
fi: Ikkunoiden pienoiskuvien säilyttäminen aina häiritsee ikkunoiden pienennettyä tilaa. Tästä johtuen jotkin ikkunat eivät keskeytä työtään, kun ne pienennetään.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compositingLabel)
en: Compositing:
fi: Koostaminen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Enabled)
en: Enable on startup
fi: Ota käyttöön käynnistettäessä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Applications can set a hint to block compositing when the window is open.
     This brings performance improvements for e.g. games.
     The setting can be overruled by window-specific rules.
fi: Sovellukset voivat vihjata estämään koostamisen ikkunan ollessa auki.
     Tämä parantaa suorituskykyä esim. peleissä.
     Asetuksen voi kiertää ikkunakohtaisella säännöllä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Allow applications to block compositing
fi: Salli sovellusten estää koostaminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationSpeedLabel)
en: Animation speed:
fi: Animointinopeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Very slow
fi: Hyvin hidas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instant
fi: Välitön

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HiddenPreviews)
en: Keep window thumbnails:
fi: Säilytä ikkunoiden pienoiskuvat:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Never
fi: Ei koskaan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Only for Shown Windows
fi: Vain näytetyille ikkunoille

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Always
fi: Aina

en: Re-enable OpenGL detection
fi: Käytä OpenGL-tunnistusta uudestaan
