kcmkwinscreenedges - en to fi translation catalogue (41 entries)

en: No Action
fi: Ei toimintoa

en: Peek at Desktop
fi: Kurkista työpöydälle

en: Lock Screen
fi: Lukitse näyttö

en: Show KRunner
fi: Näytä KRunner

en: Activity Manager
fi: Aktiviteettienhallinta

en: Application Launcher
fi: Sovelluskäynnistin

en: Present Windows
fi: Ikkunoiden esittäminen

en: %1 - All Desktops
fi: %1 – Kaikki työpöydät

en: %1 - Current Desktop
fi: %1 – Nykyinen työpöytä

en: %1 - Current Application
fi: %1 – Nykyinen sovellus

en: Overview
fi: Yleiskuva

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Toggle window switching
fi: Näytä tai piilota ikkunanvalitsin

en: Toggle alternative window switching
fi: Näytä tai piilota vaihtoehtoinen ikkunanvalitsin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, infoLabel)
en: You can trigger an action by pushing the mouse cursor against the corresponding screen edge or corner.
fi: Voit käynnistää toiminnon työntämällä hiiriosoittimen vastaavaan näytön reunaan tai kulmaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickMaximizeLabel)
en: &Maximize:
fi: S&uurenna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderMaximize)
en: Windows dragged to top edge
fi: Yläreunaan vedetyt ikkunat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickTileLabel)
en: &Tile:
fi: Aseta &rinnakkain:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderTiling)
en: Windows dragged to left or right edge
fi: Vasempaan tai oikeaan reunaan vedetyt ikkunat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Behavior:
fi: Toiminta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, remainActiveOnFullscreen)
en: Remain active when windows are fullscreen
fi: Pidä aktiivisena ikkunoiden ollessa koko näytöllä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, electricBorderCornerRatioLabel)
en: Trigger &quarter tiling in:
fi: Käynnistä nel&jänneslaatoitus:

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, electricBorderCornerRatioSpin)
en: Outer
fi: Ulompi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: of the screen
fi: lähimmästä kulmasta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: Change desktop when the mouse cursor is pushed against the edge of the screen
fi: Vaihda työpöytää viemällä hiiriosoitin näytön reunalle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: &Switch desktop on edge:
fi: &Vaihda työpöytää näytön reunalla:

[ctx: Switch desktop on edge]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Disabled
fi: Ei käytössä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Only when moving windows
fi: Vain ikkunoita siirrettäessä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Always enabled
fi: Aina käytössä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Amount of time required for the mouse cursor to be pushed against the edge of the screen before the action is triggered
fi: Aika, jonka verran hiiriosoitinta on työnnettävä näytön reunaan, ennen kuin toiminto käynnistetään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Activation &delay:
fi: Toiminnon &viive:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: Amount of time required after triggering an action until the next trigger can occur
fi: Aika, jonka kuluttua toiminnon käynnistämisestä voidaan käynnistää toinen toiminto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: &Reactivation delay:
fi: &Toistoviive:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CornerBarrierLabel)
en: &Corner barrier:
fi: K&ulmaeste:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Here you can enable or disable the virtual corner barrier between screens. The barrier prevents the cursor from moving to another screen when it is already touching a screen corner. This makes it easier to trigger user interface elements like maximized windows' close buttons when using multiple screens.
fi: Tässä voi ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä näyttöjen välisen virtuaalisen kulmaesteen. Se estää osoitinta siirtymästä näytöltä toiselle sen koskettaessa jo näytön kulmaa. Näin voi monta näyttöä käytettäessä helpommin tavoittaa käyttöliittymäalkiot kuten suurennettujen ikkunoiden sulkemispainikkeet.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Prevents cursors from crossing at screen corners.
fi: Estää osoitinta ylittämästä näyttöä sen kulmista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EdgeBarrierLabel)
en: &Edge barrier:
fi: &Reunaeste:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Here you can set size of the edge barrier between different screens. The barrier adds additional distance you have to move your pointer before it crosses the edge onto the other screen. This makes it easier to access user interface elements like Plasma Panels that are located on an edge between screens.
fi: Tässä voi asettaa näyttöjen välisen reunaesteen koon. Este lisää matkaa, joka osoittimen on liikuttava ennen kuin se siirtyy näytöltä toiselle. Tämä helpottaa näytön reunoille sijoitettujen käyttöliittymäalkioiden kuten Plasma-paneelin käyttöä.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Additional distance cursor needs to travel to cross screen edges.
fi: Osoittimelta liikkeeltä vaadittu lisämatka näytönreunojen ylittämiseksi

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: None
fi: Ei mitään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: You can trigger an action by swiping from the screen edge towards the center of the screen.
fi: Voit käynnistää toiminnon pyyhkäisemällä näytön laidalta sen keskustaan.
