kwin - en to fr translation catalogue (16 entries)

[ctx: A numbered name for virtual desktops]
en: Desktop %1 | Desktop %1
fr[0]: Bureau %1
fr[1]: Bureau %1

en: There was an error connecting to the compositor.
fr: Une erreur s'est produite lors de la connexion au compositeur.

en: There was an error saving the settings to the compositor.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement de la configuration dans le compositeur.

en: There was an error requesting information from the compositor.
fr: Une erreur s'est produite lors de la demande d'information au compositeur.

[ctx: @text:label Number of rows, label associated to a number input field]
en: Rows:
fr: Lignes :

[ctx: @action:button]
en: Add Desktop
fr: Ajouter un bureau

[ctx: @info:tooltip]
en: Rename
fr: Renommer

[ctx: @info:tooltip]
en: Confirm new name
fr: Confirmer le nouveau nom

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
fr: Supprimer

en: Virtual desktops have been changed outside this settings application. Saving now will overwrite the changes.
fr: La configuration des bureaux virtuels a été modifiée en dehors de cette application. Enregistrer maintenant écrasera les changements.

en: Row %1
fr: Ligne %1

en: Options:
fr: Options :

en: Navigation wraps around
fr: Navigation circulaire entre les bureaux

en: Show animation when switching:
fr: Afficher une animation au changement :

en: Show on-screen display when switching:
fr: Affichage sur l'écran (OSD) indiquant le changement de bureau :

en: Show desktop layout indicators
fr: Afficher les indicateurs de disposition des bureaux
