kcmkwincompositing - en to he translation catalogue (14 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, glCrashedWarning)
en: OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.
    This was most likely due to a driver bug.
    If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,
    you can reset this protection but be aware that this might result in an immediate crash!
he: ניהול חלונאי של OpenGL (ברירת המחדל) גרס ל־KWin לקרוס בעבר.
    כנראה נגרם בכלל תקלה במנהל ההתקן.
    אם לדעתך כבר שדרגת בינתיים למנהל התקן יציב,
    אפשר לאפס את ההגנה הזאת אך כדאי לשים לב שזה עלול לגרום לקריסה מיידית!

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, windowThumbnailWarning)
en: Keeping the window thumbnail always interferes with the minimized state of windows. This can result in windows not suspending their work when minimized.
he: שמירה על תמונה ממוזערת של החלון תמיד מפריעה למצב הממוזער של החלונות. יכול לגרום לכך שחלונות לא משהים את עבודתם כשהם ממוזערים.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compositingLabel)
en: Compositing:
he: ניהול חלונאי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Enabled)
en: Enable on startup
he: הפעלה עם העלייה

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Applications can set a hint to block compositing when the window is open.
     This brings performance improvements for e.g. games.
     The setting can be overruled by window-specific rules.
he: יישומים יכולים להגדיר רמז לחסימת ניהול חלונאי כאשר חלון פתוח.
    הגדרה שכזאת יכולה לשפר את הביצועים למשחקים למשל.
    אפשר לערער על ההגדרה הזאת עם הגדרות נקודתיות לחלון.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Allow applications to block compositing
he: לאפשר ליישומים לחסום ניהול חלונאי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationSpeedLabel)
en: Animation speed:
he: מהירות הנפשה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Very slow
he: איטית מאוד

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instant
he: מיידית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HiddenPreviews)
en: Keep window thumbnails:
he: שמירת תצוגות מקדימות של חלונות:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Never
he: אף־פעם

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Only for Shown Windows
he: רק עבור חלונות מוצגים

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Always
he: תמיד

en: Re-enable OpenGL detection
he: הפעלת זיהוי של OpenGL מחדש
