kcmkwm - en to nb translation catalogue (137 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Inactive Inner Window Actions
nb: Handlinger for inaktivt indre vindu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Left click:
nb: &Venstreklikk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
nb: Her kan du velge hva som skjer når du trykker med venstre museknapp på den indre delen av et inaktivt vindu («indre» betyr: ikke tittellinja eller ramma).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1)
en: Activate, pass click and raise on release
nb: Aktiver, overfør klikk og hev ved slipp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: Activate, raise and pass click
nb: Aktiver, hev og overfør klikk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: Activate and pass click
nb: Aktiver og overfør klikk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveT
en: Activate
nb: Aktiver

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveT
en: Activate and raise
nb: Aktiver og hev

note: i18n: ectx: property (contextualHelpText), widget (KContextualHelpButton, info_1)
en: Note that "Activate, pass click and raise on release" doesn't work on X11, and falls back to "Activate, raise and pass click" instead
nb: Merk: «Aktiver, overfør klikk og hev ved slipp» støttes ikke med X11, og faller tilbake til «Aktiver, hev og overfør klikk» i stedet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Middle click:
nb: &Midtklikk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
nb: I denne raden kan du tilpasse atferd ved klikk med midtknappen i et inaktivt indre vindu («indre» betyr: ikke tittellinja eller ramma).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Right click:
nb: &Høyreklikk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
nb: I denne raden kan du tilpasse atferd ved høyreklikk i et inaktivt indre vindu («indre» betyr: ikke tittellinja eller ramma).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse &wheel:
nb: M&usehjul:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: In this row you can customize behavior when scrolling into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
nb: I denne raden kan du tilpasse atferd ved rulling i et inaktivt indre vindu («indre» betyr: ikke tittellinja eller ramma).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Scroll
nb: Rull

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Activate and scroll
nb: Aktiver og rull

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Activate, raise and scroll
nb: Aktiver, hev og rull

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Inner Window, Titlebar and Frame Actions
nb: Handlinger for indre vindu, tittellinje og ramme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Mo&difier key:
nb: Valg&tast:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAllKey)
en: Here you select whether holding the Meta key or Alt key will allow you to perform the following actions.
nb: Her kan du velge om de følgende handlingene skal utføres når du trykker «Alt» eller «Meta».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: L&eft click:
nb: &Venstreklikk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
nb: I denne raden kan du tilpasse atferd ved venstreklikk i tittellinja eller ramma.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Move
nb: Flytt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Activate, raise and move
nb: Aktiver, hev og flytt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i
en: Toggle raise and lower
nb: Bytt mellom hev og senk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Resize
nb: Endre størrelse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i
en: Raise
nb: Hev

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Lower
nb: Senk

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Minimize
nb: Minimer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Decrease opacity
nb: Minsk tettheten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Increase opacity
nb: Øk tettheten

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Do nothing
nb: Ikke gjør noe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Middle &click:
nb: &Midtklikk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
nb: I denne raden kan du tilpasse atferd ved klikk med midtknappen i tittellinja eller ramma.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Right clic&k:
nb: &Høyreklikk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
nb: I denne raden kan du tilpasse atferd ved høyreklikk i tittellinja eller ramma.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Mo&use wheel:
nb: M&usehjul:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel)
en: Here you can customize KDE's behavior when scrolling with the mouse wheel in a window while pressing the modifier key.
nb: Her kan du tilpasse atferd ved musrulling i et vindu samtidig som en trykker på valgtasten.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Raise/lower
nb: Hev/senk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Shade/unshade
nb: Rull opp/ned

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Maximize/restore
nb: Maksimer/gjenopprett

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Keep above/below
nb: Hold over/under

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Move to previous/next desktop
nb: Flytt til forrige/neste skrivebord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Change opacity
nb: Endre gjennomsiktigheten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadeHoverLabel)
en: Window &unshading:
nb: Vindus&nedrulling:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShadeHover)
en: <html><head/><body><p>If this option is enabled, a shaded window will unshade automatically when the mouse pointer has been over the titlebar for some time.</p></body></html>
nb: <html><head/><body><p>Hvis det er krysset av her, vil et opprullet vindu automatisk rulles ned når musepekeren har vært over tittellinja en viss tid.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShadeHover)
en: On titlebar hover after:
nb: Når pekeren er over tittellinja i:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ShadeHoverInterval)
en: Sets the time in milliseconds before the window unshades when the mouse pointer goes over the shaded window.
nb: Velg hvor lenge musepekeren skal ligge over tittellinja før vinduet blir rullet ned. Verdien er i millisekunder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowPlacementLabel)
en: Window &placement:
nb: Vindus&plassering:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: <html><head/><body><p>The placement policy determines where a new window will appear on the desktop.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Smart</span> will try to achieve a minimum overlap of windows</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Maximizing</span> will try to maximize every window to fill the whole screen. It might be useful to selectively affect placement of some windows using the window-specific settings.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Random</span> will use a random position</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Centered</span> will place the window centered</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Zero-cornered</span> will place the window in the top-left corner</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Under mouse</span> will place the window under the pointer</li></ul></body></html>
nb: <html><head/><body><p>Plasseringsreglene fastsetter hvor et nytt vindu vil dukke opp på skrivebordet.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Smart</span> vil prøve å få minst mulig overlapping av vinduer.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Maksimert</span> vil prøve å maksimere alle vinduene slik at de fyller hele skjermen. Det kan være nyttig å endre dette for enkeltvinduer ved å bruke innstillinger for enkeltvindu.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Tilfeldig</span> vil bruk tilfeldige plasseringer.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Midtstilt</span> vil plassere vinduet i midten.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Oppe til venstre</span> vil plassere vinduet øverst i venstre hjørne.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Under musa</span> vil plassere vinduet under musepekeren.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Minimal Overlapping
nb: Minimalt overlapp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Maximized
nb: Maksimert

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Random
nb: Tilfeldig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Centered
nb: Midtstilt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: In Top-Left Corner
nb: Oppe til venstre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Under mouse
nb: Under musa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKDEAppsToRememberWindowPositions)
en: When turned on, apps which are able to remember the positions of their windows are allowed to do so. This will override the window placement mode defined above.
nb: Hvis det er krysset av her, får programmer som kan huske deres siste plassering på skjermen, tillatelse til å gjøre dette. Dette vil overstyre vindusplasseringsmodusen definert ovenfor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKDEAppsToRememberWindowPositions)
en: Allow apps to remember the positions of their own windows, if they support it
nb: Tillat programmer å huske siste vindusplassering dersom de støtter dette

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDesktopPolicyLabel)
en: Virtual Desktop behavior:
nb: Atferd for virtuelle skrivebord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDesktopPolicyDescriptionLabel)
en: When activating a window on a different Virtual Desktop:
nb: Ved aktivering av vindu på et annet virtuelt skrivebord:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: <html><head/><body><p>This setting controls what happens when an open window located on a Virtual Desktop other than the current one is activated. </p><p><span style=" font-style:italic;">Switch to that Virtual Desktop</span> will switch to the Virtual Desktop where the window is currently located. </p><p><span style=" font-style:italic;">Bring window to current Virtual Desktop</span> will cause the window to jump to the active Virtual Desktop. </p></body></html>
nb: <html><head/><body><p>Med denne innstillingen kan du velge hva som skal skje når et åpnet vindu på et annet virtuelt skrivebord enn gjeldande blir aktivert. </p><p><span style=" font-style:italic;">Bytt til det virtuelle skrivebordet</span> vil bytte til det virtuelle skrivebordet som inneholder vinduet. </p><p><span style=" font-style:italic;">Flytt vinduet til det gjeldende skrivebordet</span> gjør at vinduet dukker opp på det gjeldende skrivebordet. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: Switch to that Virtual Desktop
nb: Bytt til det virtuelle skrivebordet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: Bring window to current Virtual Desktop
nb: Flytt vinduet til det gjeldende skrivebordet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowFocusPolicyLabel)
en: Window &activation policy:
nb: Regler for vindus&aktivering:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: With this option you can specify how and when windows will be focused.
nb: Her kan du velge hvordan og når vinduet skal fokuseres.

[ctx: sassa asas]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Click to focus
nb: Trykk for fokus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Click to focus (mouse precedence)
nb: Trykk for fokus (musprioritet)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus follows mouse
nb: Fokus følger musa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus follows mouse (mouse precedence)
nb: Fokuset følger musa (musprioritet)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus under mouse
nb: Fokus under musa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus strictly under mouse
nb: Hold fokuset alltid under musa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, delayFocusOnLabel)
en: &Delay focus by:
nb: &Forsink fokus med:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_DelayFocusInterval)
en: This is the delay after which the window the mouse pointer is over will automatically receive focus.
nb: Velg hvor lenge musa må være over vinduet før det automatisk får fokus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusStealingLabel)
en: Focus &stealing prevention:
nb: &Hindre fokusstjeling:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: <html><head/><body><p>This option specifies how much KWin will try to prevent unwanted focus stealing caused by unexpected activation of new windows. (Note: This feature does not work with the <span style=" font-style:italic;">Focus under mouse</span> or <span style=" font-style:italic;">Focus strictly under mouse</span> focus policies.) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">None:</span> Prevention is turned off and new windows always become activated.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Low:</span> Prevention is enabled; when some window does not have support for the underlying mechanism and KWin cannot reliably decide whether to activate the window or not, it will be activated. This setting may have both worse and better results than the medium level, depending on the applications.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Medium:</span> Prevention is enabled.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">High:</span> New windows get activated only if no window is currently active or if they belong to the currently active application. This setting is probably not really usable when not using mouse focus policy.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Extreme:</span> All windows must be explicitly activated by the user.</li></ul><p>Windows that are prevented from stealing focus are marked as demanding attention, which by default means their taskbar entry will be highlighted. This can be changed in the Notifications control module.</p></body></html>
nb: <html><head/><body><p>Med denne funksjonen kan du velge hvor mye KWin skal prøve å hindre uønsket fokusstjeling fra vinduer som dukker uventa opp. (Merk: denne funksjonen fungerer ikke med <span style=" font-style:italic;">Fokus under musa</span> og <span style=" font-style:italic;">Hold fokuset alltid under musa</span>.) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Ingen:</span> Fokusstjeling blir ikke hindret, og nye vinduer blir alltid aktiverte.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Lav:</span> Fokusstjeling blir hindret. Et vindu blir aktivert dersom det ikke støtter den underliggende mekanismen, slik at KWin ikke klarer å avgjøre om vinduet skal aktiveres. Avhengig av programmet kan denne innstillingen gi dårligere eller bedre resultat enn middelsnivået.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Middels:</span> Fokusstjeling blir hindret.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Høy:</span> Nye vinduer blir bare aktiverte dersom ingen andre vinduer er aktiverte, eller dersom de hører til det aktive programmet. Denne innstillingen er trulig ikke særlig nyttig dersom du ikke bruker musa til fokusering.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Ekstrem:</span> Alle vinduer må aktiveres av brukeren.</li></ul><p>Vinduer som blir hindret i å stjele fokus, vil vise at de søker oppmerksomhet. Det skjer vanligvis ved at de blir markerte i oppgavelinja. Du kan endre på dette i kontrollmodulen <span style=" font-style:italic;">Varslinger</span>.</p></body></html>

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone) i18n: ectx: property (
en: None
nb: Ingen

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Low
nb: Lav

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Medium
nb: Middels

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: High
nb: Høy

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Extreme
nb: Ekstrem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raisingWindowsLabel)
en: Raising windows:
nb: Hev vinduer:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ClickRaise)
en: When this option is enabled, the active window will be brought to the front when you click somewhere into the window contents. To change it for inactive windows, you need to change the settings in the Actions tab.
nb: Med dette valget påslått, kan du velge om det aktive vinduet skal flyttes fremst når du klikker på det med musa. Dersom du vil endre innstillingene for inaktive vinduer, må du endre dette på fanen «Handlinger».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ClickRaise)
en: &Click raises active window
nb: &Klikk for å heve aktivt vindu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRaise)
en: When this option is enabled, a window in the background will automatically come to the front when the mouse pointer has been over it for some time.
nb: Med dette valget påslått, vil et vindu i bakgrunnen automatisk komme fremst når musepekeren ligger over det en viss tid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRaise)
en: &Raise on hover, delayed by:
nb: &Hev ved peker over, forsink med:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoRaiseInterval)
en: This is the delay after which the window that the mouse pointer is over will automatically come to the front.
nb: Etter denne forsinkelsen vil vinduet som er under musepekeren automatisk bli lagt fremst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, multiscreenBehaviorLabel)
en: Multiscreen behavior:
nb: Flerskjermatferd:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SeparateScreenFocus)
en: When this option is enabled, focus operations are limited only to the active screen
nb: Med dette valget påslått, gjelder fokusoperasjoner bare skjermen som er i bruk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SeparateScreenFocus)
en: &Separate screen focus
nb: &Atskild skjermfokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowFocusPolicyDescriptionLabel)
en: Window activation policy description
nb: Beskrivelse av regler for vindusaktivering

en: &Focus
nb: &Fokus

en: Titlebar A&ctions
nb: Handlinger for &tittellinja

en: W&indow Actions
nb: Handlinger for &vinduet

en: Mo&vement
nb: Fl&ytting

en: Adva&nced
nb: A&vansert

en: &Titlebar Actions
nb: Handlinger for &tittellinja

en: Window Actio&ns
nb: Handlinger for &vinduet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Titlebar Actions
nb: Handlinger for &tittellinja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: &Double-click:
nb: &Dobbeltklikk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand)
en: Behavior on <em>double</em> click into the titlebar.
nb: Atferd ved <em>dobbeltklikk</em> på tittellinja.

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Maximize
nb: Maksimer

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Vertically maximize
nb: Maksimer loddrett

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Horizontally maximize
nb: Maksimer vannrett

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Shade
nb: Rull opp

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Close
nb: Lukk

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand)
en: Show on all desktops
nb: Vis på alle skrivebordene

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Behavior on <em>mouse wheel</em> scroll over the titlebar.
nb: Atferd ved rulling med <em>musehjulet</em> på tittellinja.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Titlebar and Frame Actions
nb: Handlinger for tittellinje og ramme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Active
nb: Aktiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Inactive
nb: Inaktivt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>active</em> window.
nb: Atferd ved <em>venstreklikk</em> på tittellinja eller ramma til et <em>aktivt</em> vindu.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QCombo
en: Show actions menu
nb: Vis handlingsmeny

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>inactive</em> window.
nb: Atferd ved <em>venstreklikk</em> på tittellinja eller ramma til et <em>inaktivt</em> vindu.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar3)
en: Activate and lower
nb: Aktiver og senk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DoubleClickBorderToMaximize)
en: Maximize window by double clicking its frame
nb: Maksimer vindu ved «dobbeltklikk» på dens ramme

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Maximize Button Actions
nb: Handlinger for maksimeringsknapp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand)
en: Behavior on <em>left</em> click onto the maximize button.
nb: Atferd ved <em>venstreklikk</em> på maksimeringsknappen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMiddleClickCommand)
en: Behavior on <em>middle</em> click onto the maximize button.
nb: Atferd ved <em>midtklikk</em> på maksimeringsknappen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Middle c&lick:
nb: &Midtklikk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonRightClickCommand)
en: Behavior on <em>right</em> click onto the maximize button.
nb: Atferd ved <em>høyreklikk</em> på maksimeringsknappen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, borderSnapLabel)
en: Screen &edge snap zone:
nb: Låsesone for skjerm&kant:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for screen edges, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the border when moved near it.
nb: Her kan du velge låsesona for skjermkanter, altså styrken på «magnetfeltet» som gjør at vinduene legger seg inntil kantene når de blir flyttet nær dem.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone)
en:  px
nb:  piksler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowSnapLabel)
en: &Window snap zone:
nb: V&induslåsesone:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for windows, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to each other when they are moved near another window.
nb: Her kan du velge låsesona for vinduer, altså styrken på «magnetfeltet» som gjør at vinduene legger seg inntil hverandre når de blir flyttet nær hverandre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, centerSnaplabel)
en: &Center snap zone:
nb: &Midtlåsesone:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for the screen center, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the center of the screen when moved near it.
nb: Her kan du velge låsesona for midten av skjermen, altså styrken på «magnetfeltet» som gjør at vinduene legger seg midt på skjermen når de blir flyttet nær midten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OverlapSnapLabel)
en: &Snap windows:
nb: &Lås vinduer til soner:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SnapOnlyWhenOverlapping)
en: Here you can set that windows will be only snapped if you try to overlap them, i.e. they will not be snapped if the windows comes only near another window or border.
nb: Her kan du velge at vinduer bare låses dersom du prøver å overlappe dem. Vinduene legger seg da ikke inntil andre dersom de bare kommer nær andre vinduer eller en kant.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SnapOnlyWhenOverlapping)
en: Only when overlapping
nb: Bare ved overlapping

en: <em>Click to focus:</em> A window becomes active when you click into it. This behavior is common on other operating systems and likely what you want.
nb: <em>Trykk for fokus:</em> Et vindu aktiveres når du trykker på museknappen når musepekeren er over det. Denne atferden er vanlig i andre operativsystem og er trulig det du vil ha.

en: <em>Click to focus (mouse precedence):</em> Mostly the same as <em>Click to focus</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Unusual, but possible variant of <em>Click to focus</em>.
nb: <em>Trykk for fokus (musprioritet):</em> Dette er stort sett det samme som <em>Trykk for fokus</em>. Hvis systemet må velge et nytt aktivt vindu (for eksempel fordi det gjeldende ble lukket), så er vinduet under musepekeren den foretrukkede kandidaten. Uvanlig, men mulig variant av <em>Trykk for fokus</em>.

en: <em>Focus follows mouse:</em> Moving the mouse onto a window will activate it. Eg. windows randomly appearing under the mouse will not gain the focus. <em>Focus stealing prevention</em> takes place as usual. Think as <em>Click to focus</em> just without having to actually click.
nb: <em>Fokuset følger musa:</em> Et vindu blir aktivt når musepekeren flyttes inn i det. Vinduer som tilfeldigvis dukker opp under musepekeren, får ikke fokus. Fokusstjeling hindres på vanlig måte. Tenk på dette som <em>Trykk for fokus</em>, men uten at det er nødvendig å trykke.

en: This is mostly the same as <em>Focus follows mouse</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Choose this, if you want a hover controlled focus.
nb: <em>Fokuset følger musa (musprioritet):</em> Dette er stort sett det samme som <em>Fokuset følger musa</em>. Hvis systemet må velge et nytt aktivt vindu (for eksempel fordi det gjeldende ble lukket), så er vinduet under musepekeren den foretrukkede kandidaten. Velg dette hvis du ønsker fokus styrt av plasseringa til musepekeren.

en: <em>Focus under mouse:</em> The focus always remains on the window under the mouse.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
nb: <em>Fokus under musa:</em> Fokus er alltid på vinduet under musepekeren.<br/><strong>Merk:</strong> <em>Hindring av fokusstjeling</em> og <em>programbyttevinduet («Alt + Tab»)</em> er mot denne praksisen og vil ikke virke. Du vil trulig heller ville bruke <em>Fokus følger musa – musprioritet</em> i stedet.

en: <em>Focus strictly under mouse:</em> The focus is always on the window under the mouse (in doubt nowhere) very much like the focus behavior in an unmanaged legacy X11 environment.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
nb: <em>Hold fokuset alltid under musa:</em> Fokus er alltid på vinduet under musepekeren (hvis i tvil, ingen steder), veldig likt fokusatferden i et gammaldags X11-miljø uten vindusbehandler.<br/><strong>Merk:</strong> <em>Hindring av fokusstjeling</em> og <em>programbyttevinduet («Alt + Tab»)</em> er mot denne praksisen og vil ikke virke. Du vil trulig heller ville bruke <em>Fokuset følger musa – musprioritet</em> i stedet.
