kcmkwincompositing - en to nl translation catalogue (13 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, glCrashedWarning)
en: OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.
    This was most likely due to a driver bug.
    If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,
    you can reset this protection but be aware that this might result in an immediate crash!
nl: OpenGL compositing (de standaardwaarde) heeft KWin in het verleden laten crashen.
    Dit was zeer waarschijnlijk vanwege een bug in het stuurprogramma.
    Als u denkt dat u intussen hebt opgewaardeerd naar een stabiel stuurprogramma,
    dan kunt u deze beveiliging resetten maar wees u bewust dat dit kan resulteren in een onmiddellijke crash!

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, windowThumbnailWarning)
en: Keeping the window thumbnail always interferes with the minimized state of windows. This can result in windows not suspending their work when minimized.
nl: De vensterminiaturen interfereren altijd met de geminimaliseerde status van vensters. Dit kan resulteren in vensters die hun werk niet onderbreken indien geminimaliseerd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Enabled)
en: Enable on startup
nl: Inschakelen bij opstarten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Applications can set a hint to block compositing when the window is open.
     This brings performance improvements for e.g. games.
     The setting can be overruled by window-specific rules.
nl: Toepassingen kunnen een hint instellen om compositing te blokkeren wanneer het venster open is.
     Dit brengt prestatieverbeteringen voor bijv. spellen.
     De instelling kan overschreven worden door venster-specifieke regels.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Allow applications to block compositing
nl: Toepassingen toestaan compositing te blokkeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationSpeedLabel)
en: Animation speed:
nl: Animatiesnelheid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Very slow
nl: Zeer traag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instant
nl: Onmiddellijk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HiddenPreviews)
en: Keep window thumbnails:
nl: Vensterminiaturen behouden:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Never
nl: Nooit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Only for Shown Windows
nl: Alleen voor weergegeven vensters

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Always
nl: Altijd

en: Re-enable OpenGL detection
nl: Detectie van OpenGL opnieuw inschakelen
