kcmkwinscreenedges - en to nl translation catalogue (41 entries)

en: No Action
nl: Geen actie

en: Peek at Desktop
nl: Naar het bureaublad gluren

en: Lock Screen
nl: Scherm vergrendelen

en: Show KRunner
nl: KRunner tonen

en: Activity Manager
nl: Activiteitenbeheerder

en: Application Launcher
nl: Programmastarter

en: Present Windows
nl: Vensters presenteren

en: %1 - All Desktops
nl: %1 - alle bureaubladen

en: %1 - Current Desktop
nl: %1 - huidig bureaublad

en: %1 - Current Application
nl: %1 - huidige toepassing

en: Overview
nl: Overzicht

en: Grid
nl: Raster

en: Toggle window switching
nl: Venster omschakelen omschakelen

en: Toggle alternative window switching
nl: Alternatief venster omschakelen omschakelen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, infoLabel)
en: You can trigger an action by pushing the mouse cursor against the corresponding screen edge or corner.
nl: U kunt een actie starten door de muiscursor tegen de overeenkomende schermrand of hoek te drukken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickMaximizeLabel)
en: &Maximize:
nl: &Maximaliseren:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderMaximize)
en: Windows dragged to top edge
nl: Vensters gesleept naar bovenrand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickTileLabel)
en: &Tile:
nl: &Tegel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderTiling)
en: Windows dragged to left or right edge
nl: Vensters gesleept naar linker of rechter rand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Behavior:
nl: Gedrag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, remainActiveOnFullscreen)
en: Remain active when windows are fullscreen
nl: Actief blijven wanneer vensters volledig-scherm zijn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, electricBorderCornerRatioLabel)
en: Trigger &quarter tiling in:
nl: &Kwartgedeelten laten overlappen starten in:

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, electricBorderCornerRatioSpin)
en: Outer
nl: Buitenste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: of the screen
nl: van het scherm

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: Change desktop when the mouse cursor is pushed against the edge of the screen
nl: Verander van bureaublad als de muis tegen de rand van het scherm wordt gedrukt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: &Switch desktop on edge:
nl: &Verander bureaublad op de rand:

[ctx: Switch desktop on edge]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Only when moving windows
nl: Alleen bij het verplaatsen van vensters

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Always enabled
nl: Altijd ingeschakeld

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Amount of time required for the mouse cursor to be pushed against the edge of the screen before the action is triggered
nl: Hoeveelheid tijd vereist voor de muiscursor om tegen de rand van het scherm gedrukt te zijn alvorens de actie wordt genomen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Activation &delay:
nl: Activerings&vertraging:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: Amount of time required after triggering an action until the next trigger can occur
nl: Hoeveelheid tijd vereist nadat een actie is genomen totdat de volgende actie kan plaatsvinden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: &Reactivation delay:
nl: &Reactiveringsvertraging:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CornerBarrierLabel)
en: &Corner barrier:
nl: &Hoekgrens:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Here you can enable or disable the virtual corner barrier between screens. The barrier prevents the cursor from moving to another screen when it is already touching a screen corner. This makes it easier to trigger user interface elements like maximized windows' close buttons when using multiple screens.
nl: Hier kunt u de virtuele hoekgrens tussen schermen in- of uitschakelen. De grens voorkomt dat de cursor naar een ander scherm gaat wanneer het al raakt aan een schermhoek. Dit maakt het gemakkelijker om elementen van het gebruikersinterface te activeren zoals sluitknoppen van gemaximaliseerde vensters bij gebruik van meerdere schermen.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Prevents cursors from crossing at screen corners.
nl: Voorkomt dat cursors over schermhoeken gaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EdgeBarrierLabel)
en: &Edge barrier:
nl: &Randgrens:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Here you can set size of the edge barrier between different screens. The barrier adds additional distance you have to move your pointer before it crosses the edge onto the other screen. This makes it easier to access user interface elements like Plasma Panels that are located on an edge between screens.
nl: Hier kunt u de grootte van de randgrens tussen verschillende schermen instellen. De grens voegt extra afstand toe voor het verplaatsen van uw aanwijzer voordat het over de rand gaat in het andere scherm. Dit maakt het gemakkelijker toegang te hebben tot elementen van het gebruikersinterface zoals Plasma panelen die gelokaliseerd zijn aan een rand tussen schermen.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Additional distance cursor needs to travel to cross screen edges.
nl: Extra afstand die de cursor moet afleggen om schermranden over te gaan.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: None
nl: Geen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: You can trigger an action by swiping from the screen edge towards the center of the screen.
nl: U kunt een actie starten door vanaf de rand van het scherm in de richting van het centrum te vegen.
