kcmkwincompositing - en to nn translation catalogue (14 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, glCrashedWarning)
en: OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.
    This was most likely due to a driver bug.
    If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,
    you can reset this protection but be aware that this might result in an immediate crash!
nn: OpenGL-samansetjing (som er standard) har krasja KWin tidlegare.
    Dette kjem truleg av ein feil i drivaren.
    Viss du meiner at du i mellomtida har oppgradert til ein stabil drivar,
    kan du slå av dette vernet, men ver merksam på at det kan føra til krasj
    med ein gong.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, windowThumbnailWarning)
en: Keeping the window thumbnail always interferes with the minimized state of windows. This can result in windows not suspending their work when minimized.
nn: Å ta vare på miniatyrbilete av vindauge vil alltid øydeleggja for minimeringstilstanden til vindauga. Dette kan føra til at vindauge ikkje set arbeidet i pause når dei vert minimerte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compositingLabel)
en: Compositing:
nn: Samansetjing:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Enabled)
en: Enable on startup
nn: Slå på ved oppstart

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Applications can set a hint to block compositing when the window is open.
     This brings performance improvements for e.g. games.
     The setting can be overruled by window-specific rules.
nn: Program kan oppgje eit hint for å blokkera samansetjing når vindauga deira er opne.
     Dette gjer at for eksempel spel kan køyra raskare.
     Innstillinga kan overstyrast av vindaugsspesifikke reglar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Allow applications to block compositing
nn: Tillat program å blokkera samansetjing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationSpeedLabel)
en: Animation speed:
nn: Animasjonsfart:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Very slow
nn: Svært sakte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instant
nn: Med ein gong

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HiddenPreviews)
en: Keep window thumbnails:
nn: Ta vare på miniatyrbilete av vindauge:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Never
nn: Aldri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Only for Shown Windows
nn: Berre for viste vindauge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Always
nn: Alltid

en: Re-enable OpenGL detection
nn: Slå på OpenGL-oppdaging
