kcmkwincompositing - en to pl translation catalogue (14 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, glCrashedWarning)
en: OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.
    This was most likely due to a driver bug.
    If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,
    you can reset this protection but be aware that this might result in an immediate crash!
pl: Kompozycje OpenGL wywołały usterkę KWin w przeszłości.
    Najprawdopodobniej powodem był błąd w sterowniku.
    Włącz wykrywanie OpenGL, gdy uważasz, że w międzyczasie,
    uaktualniłeś sterowniki do bardziej stabilnych, jednak miej na uwadze, że może to natychmiastowo wywołać usterkę!

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, windowThumbnailWarning)
en: Keeping the window thumbnail always interferes with the minimized state of windows. This can result in windows not suspending their work when minimized.
pl: Przechowywanie miniatury dla każdego okna jest w sprzeczności ze stanem zminimalizowanym okien. Może to oznaczać, że okna nie wstrzymają swojej pracy, gdy będą zminimalizowane.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compositingLabel)
en: Compositing:
pl: Kompozycje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Enabled)
en: Enable on startup
pl: Włącz zaraz na początku

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Applications can set a hint to block compositing when the window is open.
     This brings performance improvements for e.g. games.
     The setting can be overruled by window-specific rules.
pl: Aplikacje mogą ustawić wskazówkę o blokowaniu kompozycji, gdy okno jest otwarte.
     Daje to wzrost wydajności np. dla gier.
     Ustawienia wyjątkowe dla okna mają pierwszeństwo przed tymi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Allow applications to block compositing
pl: Zezwalaj aplikacjom na blokowanie kompozycji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationSpeedLabel)
en: Animation speed:
pl: Szybkość animacji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Very slow
pl: Bardzo wolne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instant
pl: Natychmiastowe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HiddenPreviews)
en: Keep window thumbnails:
pl: Przechowuj miniatury okien:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Never
pl: Nigdy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Only for Shown Windows
pl: Tylko dla pokazywanych okien

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Always
pl: Zawsze

en: Re-enable OpenGL detection
pl: Włącz wykrywanie OpenGL
