kcmkwinscreenedges - en to pt translation catalogue (30 entries)

en: No Action
pt: Nenhuma Acção

en: Peek at Desktop
pt: Espreitar o Ecrã

en: Lock Screen
pt: Bloquear o Ecrã

en: Show KRunner
pt: Mostrar o KRunner

en: Activity Manager
pt: Gestor de Actividades

en: Application Launcher
pt: Lançador de Aplicações

en: Present Windows
pt: Janelas Presentes

en: %1 - All Desktops
pt: %1 - Todos os Ecrãs

en: %1 - Current Desktop
pt: %1 - Ecrã Actual

en: %1 - Current Application
pt: %1 - Aplicação Actual

en: Toggle window switching
pt: Comutar a mudança de janelas

en: Toggle alternative window switching
pt: Comutar a mudança alternativa de janelas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, infoLabel)
en: You can trigger an action by pushing the mouse cursor against the corresponding screen edge or corner.
pt: Poderá activar uma acção se enviar o cursor do rato para o extremo ou canto do ecrã correspondente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickMaximizeLabel)
en: &Maximize:
pt: &Maximizar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderMaximize)
en: Windows dragged to top edge
pt: Janelas arrastadas para o extremo superior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickTileLabel)
en: &Tile:
pt: &Lado-a-Lado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderTiling)
en: Windows dragged to left or right edge
pt: Janelas arrastadas para o extremo esquerdo ou direito

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Behavior:
pt: Comportamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, remainActiveOnFullscreen)
en: Remain active when windows are fullscreen
pt: Permanecer activo quando as janelas estão em ecrã completo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, electricBorderCornerRatioLabel)
en: Trigger &quarter tiling in:
pt: Activar o lado-a-lado por &quartos em:

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, electricBorderCornerRatioSpin)
en: Outer
pt: Exteriores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: of the screen
pt: do ecrã

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: Change desktop when the mouse cursor is pushed against the edge of the screen
pt: Mudar de ecrã quando o cursor do rato se aproximar do extremo do ecrã

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: &Switch desktop on edge:
pt: Mudar de ecrã no e&xtremo:

[ctx: Switch desktop on edge]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Disabled
pt: Desactivado

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Amount of time required for the mouse cursor to be pushed against the edge of the screen before the action is triggered
pt: A quantidade de tempo necessária para o cursor do rato ser encostado ao extremo do ecrã, antes de a acção ser despoletada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Activation &delay:
pt: A&traso na activação:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: Amount of time required after triggering an action until the next trigger can occur
pt: A quantidade de tempo necessária após despoletar um acção até poder ocorrer a próxima activação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: &Reactivation delay:
pt: Atraso na &reactivação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: You can trigger an action by swiping from the screen edge towards the center of the screen.
pt: Poderá activar uma acção se arrastar do extremo do ecrã para o centro do mesmo.
