kcmkwinrules - en to ro translation catalogue (150 entries)

en: Copy of %1
ro: Copie a %1

en: Application settings for %1
ro: Configurări de aplicație pentru %1

en: Window settings for %1
ro: Configurări de fereastră pentru %1

en: Unimportant
ro: Neimportant

en: Exact match
ro: Potrivire exactă

en: Substring match
ro: Potrivire subșir

en: Regular expression
ro: Expresie regulată

en: Apply initially
ro: Aplică inițial

en: The window property will be only set to the given value after the window is created.
    No further changes will be affected.
ro: Proprietatea ferestrei va fi stabilită la valoarea dată numai după crearea ferestrei.
    Modificările ulterioare nu vor fi afectate.

en: Apply now
ro: Aplică acum

en: The window property will be set to the given value immediately and will not be affected later
    (this action will be deleted afterwards).
ro: Proprietatea ferestrei va fi stabilită imediat la valoarea dată și nu va fi afectată mai târziu
    (această acțiune va fi ștearsă ulterior)

en: Remember
ro: Ține minte

en: The value of the window property will be remembered and, every time the window is created, the last remembered value will be applied.
ro: Valoarea proprietății ferestrei va fi memorizată și, la fiecare creare a ferestrei, ultima valoare memorizată va fi aplicată.

en: Do not affect
ro: Nu afecta

en: The window property will not be affected and therefore the default handling for it will be used.
    Specifying this will block more generic window settings from taking effect.
ro: Proprietatea ferestrei nu va fi afectată și, prin urmare, se va folosi manipularea implicită pentru ea.
    Specificând aceasta, se blochează efectul configurărilor de fereastră mai generice.

en: Force
ro: Forțează

en: The window property will be always forced to the given value.
ro: Proprietatea ferestrei va fi forțată mereu la valoarea dată.

en: Force temporarily
ro: Forțează temporar

en: The window property will be forced to the given value until it is hidden
    (this action will be deleted after the window is hidden).
ro: Proprietatea ferestrei va fi forțată la valoarea dată până este ascunsă
    (această acțiune va fi ștearsă după închiderea ferestrei).

en: Settings for %1
ro: Configurări pentru %1

en: New window settings
ro: Configurări pentru ferestre noi

en: You have specified the window class as unimportant.
    This means the settings will possibly apply to windows from all applications. If you really want to create a generic setting, it is recommended you at least limit the window types to avoid special window types.
ro: Ați specificat clasa ferestrei ca neimportantă.
    Acest lucru înseamnă că este posibil ca configurările să fie aplicate ferestrelor tuturor aplicațiilor. Dacă doriți într-adevăr să creați o setare generică, este recomandabil să limitați tipurile de ferestre pentru a evita tipurile speciale de ferestre.

en: Some applications set their own geometry after starting, overriding your initial settings for size and position. To enforce these settings, also force the property "%1" to "Yes".
ro: Unele aplicații își stabilesc propria geometrie după lansare, suprascriindu-vă configurările inițiale pentru dimensiune și poziție. Pentru a impune aceste configurări, forțați proprietatea „%1” la „Da”.

en: Readability may be impaired with extremely low opacity values. At 0%, the window becomes invisible.
ro: Lizibilitatea poate fi afectată la valori extrem de scăzute ale opacității. La 0%, fereastra devine invizibilă.

en: Description
ro: Descriere

en: Window matching
ro: Potrivire fereastră

en: Window class (application)
ro: Clasa ferestrei (aplicație)

en: Match whole window class
ro: Se potrivește cu toată clasa ferestrei

en: Whole window class
ro: Toată clasa ferestrei

en: Window types
ro: Tipuri fereastră

en: Window role
ro: Rolul ferestrei

en: Window title
ro: Titlu fereastră

en: Machine (hostname)
ro: Mașină (nume gazdă):

en: Position
ro: Poziție

en: Size & Position
ro: Dimensiune și poziție

en: Size
ro: Dimensiune

en: Maximized horizontally
ro: Maximizat pe orizontală

en: Maximized vertically
ro: Maximizat pe verticală

en: Virtual desktop
ro: Birou virtual

en: Virtual desktops
ro: Birouri virtuale

en: Activities
ro: Activități

en: Screen
ro: Ecran

en: Fullscreen
ro: Pe tot ecranul

en: Minimized
ro: Minimizat

en: Shaded
ro: Strâns

en: Initial placement
ro: Plasare inițială

en: Ignore requested geometry
ro: Ignoră geometria cerută

[ctx: @info:tooltip]
en: Some applications can set their own geometry, overriding the window manager preferences. Setting this property overrides their placement requests.<nl/><nl/>This affects <interface>Size</interface> and <interface>Position</interface> but not <interface>Maximized</interface> or <interface>Fullscreen</interface> states.<nl/><nl/>Note that the position can also be used to map to a different <interface>Screen</interface>
ro: Unele aplicații își pot stabili propria geometrie, supradefinind preferințele gestionarului de ferestre. Stabilirea acestei proprietăți supradefinește cererile de plasare ale acestora.<nl/><nl/>Aceasta afectează <interface>Dimensiunea</interface> și <interface>Poziția</interface>, dar nu și stările de <interface>Maximizare</interface> sau <interface>Ecran complet</interface>.<nl/><nl/>Rețineți că poziția poate fi folosită și pentru plasarea pe un alt <interface>Ecran</interface>.

en: Minimum Size
ro: Dimensiune minimă

en: Maximum Size
ro: Dimensiune maximă

en: Obey geometry restrictions
ro: Respectă restricțiile geometrice

[ctx: @info:tooltip]
en: Some apps like video players or terminals can ask KWin to constrain them to certain aspect ratios or only grow by values larger than the dimensions of one character. Use this property to ignore such restrictions and allow those windows to be resized to arbitrary sizes.<nl/><nl/>This can be helpful for windows that can't quite fit the full screen area when maximized.
ro: Unele aplicații, cum ar fi lectorii video sau terminalele, pot cere lui KWin să fie constrânse la anumite raporturi de aspect sau să crească doar cu valori mai mari decât dimensiunile unui caracter Folosiți această proprietate pentru a ignora astfel de restricții și a permite acelor ferestre să fie redimensionate la orice mărime.<nl/><nl/>Acest lucru poate fi util pentru ferestre ce nu acoperă întregul ecran când sunt maximizate.

en: Keep above other windows
ro: Ține deasupra altor ferestre

en: Arrangement & Access
ro: Aranjament și acces

en: Keep below other windows
ro: Ține sub alte ferestre

en: Skip taskbar
ro: Sari bara de sarcini

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the Task Manager.
ro: Controlează dacă fereastra apare în gestionarul de sarcini.

en: Skip pager
ro: Sari paginatorul

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the Virtual Desktop manager.
ro: Controlează dacă fereastra apare în gestionarul de birouri virtuale.

en: Skip switcher
ro: Sari comutatorul

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the <shortcut>Alt+Tab</shortcut> window list.
ro: Controlează dacă fereastra apare în lista de ferestre <shortcut>Alt+Tab</shortcut>.

en: Shortcut
ro: Scurtătură

en: No titlebar and frame
ro: Fără bară de titlu și cadru

en: Appearance & Fixes
ro: Aspect și remedieri

en: Titlebar color scheme
ro: Schemă de culori pentru bara de titlu

en: Active opacity
ro: Opacitate activă

en: Inactive opacity
ro: Opacitate inactivă

en: Focus stealing prevention
ro: Prevenirea furtului focalizării

[ctx: @info:tooltip]
en: KWin tries to prevent windows that were opened without direct user action from raising themselves and taking focus while you're currently interacting with another window. This property can be used to change the level of focus stealing prevention applied to individual windows and apps.<nl/><nl/>Here's what will happen to a window opened without your direct action at each level of focus stealing prevention:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>None:</emphasis> The window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Low:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied, but  in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will <emphasis>not</emphasis> be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>High:</emphasis> The window will only be raised and focused if it belongs to the same app as the currently-focused window.</item><item><emphasis strong='true'>Extreme:</emphasis> The window will never be raised and focused.</item></list>
ro: KWin încearcă să împiedice ferestrele deschise fără intervenția directă a utilizatorului de a se ridica și de a obține focalizarea în timp ce interacționați cu altă fereastră.Această proprietate poate fi folosită pentru a schimba nivelul de prevenire a furtului focalizării aplicat ferestrelor și aplicațiilor individuale.<nl/><nl/>Iată ce se întâmplă cu ferestrele deschise fără acțiunea dumneavoastră directă la fiecare nivel de prevenire a furtului focalizării:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>Fără</emphasis>: Ferestrele nou deschise se ridică mereu și obțin focalizarea.</item><item><emphasis strong='true'>Joasă:</emphasis> Prevenirea furtului focalizării va fi aplicată la fereastra nou deschisă dar, în situații considerate ambigue de către KWin, fereastra va fi ridicată și focalizată.</item><item><emphasis strong='true'>Normală:</emphasis> Prevenirea furtului focalizării va fi aplicată la fereastra nou deschisă dar, în situații considerate ambigue de către KWin, fereastra <emphasis>nu</emphasis> va fi ridicată și focalizată.</item><item><emphasis strong='true'>Înaltă:</emphasis> Fereastra nou deschisă se ridică și obține focalizarea doar dacă aceasta aparține aceleași aplicații ca fereastra focalizată acum.</item><item><emphasis strong='true'>Extremă:</emphasis> Ferestrele nou deschise nu se ridică și nu obțin focalizarea niciodată.</item></list>

en: Focus protection
ro: Protecția focalizării

[ctx: @info:tooltip]
en: This property controls the focus protection level of the currently active window. It is used to override the focus stealing prevention applied to new windows that are opened without your direct action.<nl/><nl/>Here's what happens to new windows that are opened without your direct action at each level of focus protection while the window with this property applied to it has focus:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: Newly-opened windows always raise themselves and take focus.</item><item><emphasis strong='true'>Low:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied to the newly-opened window, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied to the newly-opened window, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will <emphasis>not</emphasis> be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>High:</emphasis> Newly-opened windows will only raise themselves and take focus if they belongs to the same app as the currently-focused window.</item><item><emphasis strong='true'>Extreme:</emphasis> Newly-opened windows never raise themselves and take focus.</item></list>
ro: Această proprietate controlează nivelul de protejare a focalizării pentru fereastra activă. Acesta e folosit pentru a supradefini protecția împotriva furtului focalizării aplicată ferestrelor noi ce sunt deschise fără acțiunea dumneavoastră directă.<nl/><nl/>Iată ce se întâmplă cu ferestrele noi ce sunt deschise fără acțiunea dumneavoastră directă la fiecare nivel de protejare a focalizării cât timp fereastra cu această proprietate aplicată e focalizată:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>Fără</emphasis>: Ferestrele nou deschise se ridică mereu și obțin focalizarea.</item><item><emphasis strong='true'>Joasă:</emphasis> Prevenirea furtului focalizării va fi aplicată la fereastra nou deschisă dar, în situații considerate ambigue de către KWin, fereastra va fi ridicată și focalizată.</item><item><emphasis strong='true'>Normală:</emphasis> Prevenirea furtului focalizării va fi aplicată la fereastra nou deschisă dar, în situații considerate ambigue de către KWin, fereastra <emphasis>nu</emphasis> va fi ridicată și focalizată.</item><item><emphasis strong='true'>Înaltă:</emphasis> Fereastra nou deschisă se ridică și obține focalizarea doar dacă aceasta aparține aceleași aplicații ca fereastra focalizată acum.</item><item><emphasis strong='true'>Extremă:</emphasis> Ferestrele nou deschise nu se ridică și nu obțin focalizarea niciodată.</item></list>

en: Accept focus
ro: Acceptă focalizare

en: Controls whether or not the window becomes focused when clicked.
ro: Controlează dacă fereastra devine focalizată la apăsare.

en: Ignore global shortcuts
ro: Ignoră scurtăturile globale

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this property to prevent global keyboard shortcuts from working while the window is focused. This can be useful for apps like emulators or virtual machines that handle some of the same shortcuts themselves.<nl/><nl/>Note that you won't be able to <shortcut>Alt+Tab</shortcut> out of the window or use any other global shortcuts such as <shortcut>Alt+Space</shortcut> to activate KRunner.
ro: Folosiți această proprietate pentru a preveni funcționarea scurtăturilor de taste globale cât timp fereastra e focalizată. Aceasta poate fi utilă pentru aplicații ca emulatori sau mașini virtuale ce manipulează aceleași scurtături.<nl/><nl/>Rețineți că nu veți putea ieși cu <shortcut>Alt+Tab</shortcut> din fereastră sau folosi orice alte scurtături globale, cum ar fi <shortcut>Alt+Spațiu</shortcut> pentru a activa KRunner.

en: Closeable
ro: Poate fi închisă

en: Desktop file name
ro: Denumire fișier de birou

en: Block compositing
ro: Blochează compoziționarea

en: Layer
ro: Strat

en: Adaptive sync
ro: Sincronizare adaptivă

en: Allow tearing
ro: Permite frânturile

en: Window class not available
ro: Clasa ferestrei nu e disponibilă

[ctx: @info]
en: This application is not providing a class for the window, so KWin cannot use it to match and apply any rules. If you still want to apply some rules to it, try to match other properties like the window title instead.<nl/><nl/>Please consider reporting this bug to the application's developers.
ro: Această aplicație nu furnizează o clasă pentru fereastră, de aceea KWin nu o poate folosi pentru potrivirea și aplicarea regulilor. Dacă doriți oricum să aplicați unele reguli, încercați să potriviți alte proprietăți, cum ar fi titlul ferestrei.<nl/><nl/>Aveți în vedere raportarea acestui defect dezvoltatorilor aplicației.

en: All window types
ro: Toate tipurile de ferestre

en: Normal window
ro: Fereastră normală

en: Dialog window
ro: Fereastră de dialog

en: Utility window
ro: Fereastră utilitară

en: Dock (panel)
ro: Andocat (panou)

en: Toolbar
ro: Bara de unelte

en: Torn-off menu
ro: Meniu rupt

en: Splash screen
ro: Ecran de întâmpinare

en: Desktop
ro: Birou

note: i18n("Unmanaged Window")},  deprecated
en: Standalone menubar
ro: Bară de meniu de sine stătătoare

en: On-screen display
ro: Afișaj-pe-ecran

en: All desktops
ro: Toate birourile

[ctx: @info:tooltip in the virtual desktop list]
en: Make the window available on all desktops
ro: Fă fereastra disponibilă pe toate birourile

en: All activities
ro: Toate activitățile

[ctx: @info:tooltip in the activity list]
en: Make the window available on all activities
ro: Fă fereastra disponibilă pe toate activitățile

en: Default
ro: Implicit

en: No placement
ro: Fără plasare

en: Minimal overlapping
ro: Suprapunere minimă

en: Maximized
ro: Maximizat

en: Centered
ro: Centrat

en: Random
ro: Aleator

en: In top-left corner
ro: În colțul din stânga-sus

en: Under mouse
ro: Sub șoricel

en: On main window
ro: Pe fereastra principală

en: None
ro: Niciuna

en: Low
ro: Mic

en: High
ro: Mare

en: Extreme
ro: Extrem

en: Below
ro: Sub

en: Above
ro: Deasupra

en: Notification
ro: Notificare

en: Popup
ro: Indiciu

en: Critical notification
ro: Notificare critică

en: Overlay
ro: Suprapunere

en: Unmanaged window
ro: Fereastră neadministrată

en: Could not detect window properties. The window is not managed by KWin.
ro: Proprietățile ferestrei nu au putut fi detectate. Fereastra nu e gestionată de KWin.

en: Select File
ro: Alegeți fișierul

en: KWin Rules (*.kwinrule)
ro: Reguli KWin (*.kwinrule)

en: Add New…
ro: Adaugă noi…

en: Import…
ro: Importă…

en: Cancel Export
ro: Anulează exportul

en: Export…
ro: Exportă…

en: No rules for specific windows are currently set
ro: Nu sunt stabilite reguli pentru ferestre specifice

[ctx: @info]
en: Click <interface>Add New…</interface> to add some
ro: Apăsați pe <interface>Adaugă noi…</interface> pentru a adăuga câteva

en: Select the rules to export
ro: Alegeți regulile de exportat

en: Unselect All
ro: Deselectează tot

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Save Rules
ro: Salvează regulile

en: Edit
ro: Modifică

en: Duplicate
ro: Duplică

en: Delete
ro: Șterge

en: Import Rules
ro: Import reguli

en: Export Rules
ro: Export reguli

en: None selected
ro: Niciunul ales

en: All selected
ro: Toate alese

en: %1 selected | %1 selected
ro[0]: %1 ales
ro[1]: %1 alese
ro[2]: %1 alese

en: No window properties changed
ro: Nicio proprietate a ferestrei nu s-a modificat

[ctx: @info]
en: Click the <interface>Add Property...</interface> button below to add some window properties that will be affected by the rule
ro: Apăsați butonul <interface>Adaugă proprietate...</interface> de mai jos pentru a adăuga câteva proprietăți ale ferestrelor ce vor fi afectate de către regulă

en: Add Property...
ro: Adaugă proprietate...

en: Detect Window Properties
ro: Detectează proprietățile ferestrei

en: Instantly
ro: Instant

en: After %1 second | After %1 seconds
ro[0]: După %1 secundă
ro[1]: După %1 secunde
ro[2]: După %1 de secunde

en: Add property to the rule
ro: Adaugă proprietate la regulă

[ctx: @info:placeholder]
en: No properties left to add
ro: Nu mai sunt proprietăți de adăugat

[ctx: @info:placeholder %1 is a filter text introduced by the user]
en: No properties match "%1"
ro: Nicio proprietate nu se potrivește cu „%1”

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu
