kcmkwincompositing - en to ro translation catalogue (14 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, glCrashedWarning)
en: OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.
    This was most likely due to a driver bug.
    If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,
    you can reset this protection but be aware that this might result in an immediate crash!
ro: Compoziționarea OpenGL (implicită) a provocat prăbușirea KWin în trecut.
    Aceasta s-a datorat, cel mai probabil, unui defect în driver.
    Dacă credeți că ați înnoit între timp driver-ul la unul stabil, puteți reinițializa
    această protecție, dar aveți în vedere că aceasta poate provoca o prăbușire imediată!

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, windowThumbnailWarning)
en: Keeping the window thumbnail always interferes with the minimized state of windows. This can result in windows not suspending their work when minimized.
ro: Păstrarea miniaturii ferestrei interferează întotdeauna cu starea minimizată a ferestrelor. Aceasta poate face ca ferestrele să nu-și suspende lucrul când sunt minimizate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compositingLabel)
en: Compositing:
ro: Compoziționare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Enabled)
en: Enable on startup
ro: Activează la pornire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Applications can set a hint to block compositing when the window is open.
     This brings performance improvements for e.g. games.
     The setting can be overruled by window-specific rules.
ro: Aplicațiile pot inițializa un indiciu pentru a bloca compoziționarea când e deschisă fereastra.
    Aceasta aduce îmbunătățiri de performanță, de exemplu în jocuri.
    Configurarea poate fi anulată de reguli specifice ferestrei.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Allow applications to block compositing
ro: Permite aplicațiilor să blocheze compoziționarea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationSpeedLabel)
en: Animation speed:
ro: Viteza animației:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Very slow
ro: Foarte lentă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instant
ro: Instantanee

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HiddenPreviews)
en: Keep window thumbnails:
ro: Păstrează miniaturile ferestrelor:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Never
ro: Niciodată

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Only for Shown Windows
ro: Doar pentru ferestre arătate

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Always
ro: Întotdeauna

en: Re-enable OpenGL detection
ro: Reactivează detectarea OpenGL
