kcmkwm - en to ro translation catalogue (136 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Inactive Inner Window Actions
ro: Acțiuni în interiorul ferestrei inactive

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Left click:
ro: C&lic stâng:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
ro: Pe acest rând puteți personaliza comportamentul de clic stâng în interiorul unei ferestre inactive („interior” înseamnă orice în afară de bara de titlu și cadru).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1)
en: Activate, pass click and raise on release
ro: Activează, transmite apăsarea și ridică la eliberare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: Activate, raise and pass click
ro: Activează, ridică și transmite apăsarea

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: Activate and pass click
ro: Activează și transmite apăsarea

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveT
en: Activate
ro: Activează

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveT
en: Activate and raise
ro: Activează și ridică

note: i18n: ectx: property (contextualHelpText), widget (KContextualHelpButton, info_1)
en: Note that "Activate, pass click and raise on release" doesn't work on X11, and falls back to "Activate, raise and pass click" instead
ro: Rețineți că „Activează, transmite apăsarea și ridică la eliberare” nu funcționează pe X11 și va declanșa „Activează, ridică și transmite apăsarea” în schimb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Middle click:
ro: Clic &mijlociu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
ro: Pe acest rând puteți personaliza comportamentul de clic mijlociu în interiorul unei ferestre inactive („interior” înseamnă orice în afară de bara de titlu și cadru).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Right click:
ro: Clic d&rept:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
ro: Pe acest rând puteți personaliza comportamentul de clic drept în interiorul unei ferestre inactive („interior” înseamnă orice în afară de bara de titlu și cadru).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse &wheel:
ro: Rotița ma&usului:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: In this row you can customize behavior when scrolling into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
ro: Pe acest rând puteți personaliza comportamentul la derularea în interiorul unei ferestre inactive („interior” înseamnă orice în afară de bara de titlu și cadru).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Scroll
ro: Derulare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Activate and scroll
ro: Activează și derulează

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Activate, raise and scroll
ro: Activează, ridică și derulează

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Inner Window, Titlebar and Frame Actions
ro: Acțiuni pentru interiorul ferestrei, bara de titlu și cadrul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Mo&difier key:
ro: Tasta mo&dificatoare:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAllKey)
en: Here you select whether holding the Meta key or Alt key will allow you to perform the following actions.
ro: Aici alegeți dacă ținerea tastei Meta sau Alt apăsate vă permite să efectuați acțiunile ce urmează.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: L&eft click:
ro: C&lic stâng:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
ro: Pe acest rând puteți personaliza comportamentul de clic stâng când apăsați pe bara de titlu sau pe cadru.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Move
ro: Mută

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Activate, raise and move
ro: Activează, ridică și mută

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i
en: Toggle raise and lower
ro: Comută ridicarea și coborârea

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Resize
ro: Redimensionează

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i
en: Raise
ro: Ridică

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Lower
ro: Coboară

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Minimize
ro: Minimizează

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Decrease opacity
ro: Scade opacitatea

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Increase opacity
ro: Crește opacitatea

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Do nothing
ro: Nu fă nimic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Middle &click:
ro: &Clic mijlociu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
ro: Pe acest rând puteți personaliza comportamentul de clic mijlociu când apăsați pe bara de titlu sau pe cadru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Right clic&k:
ro: Clic d&rept:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
ro: Pe acest rând puteți personaliza comportamentul de clic drept când apăsați pe bara de titlu sau pe cadru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Mo&use wheel:
ro: Rotița ma&usului:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel)
en: Here you can customize KDE's behavior when scrolling with the mouse wheel in a window while pressing the modifier key.
ro: Aici puteți personaliza comportamentul KDE atunci când derulați rotița mausului într-o fereastră în timp ce țineți apăsată o tastă modificatoare.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Raise/lower
ro: Ridică/coboară

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Shade/unshade
ro: Strânge/desfă

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Maximize/restore
ro: Maximizează/restabilește

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Keep above/below
ro: Ține deasupra/dedesubt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Move to previous/next desktop
ro: Mută pe biroul precedent/următor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Change opacity
ro: Schimbă opacitatea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadeHoverLabel)
en: Window &unshading:
ro: Desfacerea &ferestrelor:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShadeHover)
en: <html><head/><body><p>If this option is enabled, a shaded window will unshade automatically when the mouse pointer has been over the titlebar for some time.</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Dacă această opțiune e activă, atunci o fereastră strânsă va fi desfăcută automat atunci când indicatorul mausului a stat un timp peste bara de titlu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShadeHover)
en: On titlebar hover after:
ro: La planare peste bara de titlu după:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ShadeHoverInterval)
en: Sets the time in milliseconds before the window unshades when the mouse pointer goes over the shaded window.
ro: Stabilește durata în milisecunde înainte ca fereastra să se desfacă atunci când indicatorul mausului trece peste o fereastră strânsă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowPlacementLabel)
en: Window &placement:
ro: Am&plasare fereastră:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: <html><head/><body><p>The placement policy determines where a new window will appear on the desktop.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Smart</span> will try to achieve a minimum overlap of windows</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Maximizing</span> will try to maximize every window to fill the whole screen. It might be useful to selectively affect placement of some windows using the window-specific settings.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Random</span> will use a random position</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Centered</span> will place the window centered</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Zero-cornered</span> will place the window in the top-left corner</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Under mouse</span> will place the window under the pointer</li></ul></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Politica de amplasare determină unde va apărea o fereastră nouă pe birou.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Inteligentă</span> va încerca să obțină o suprapunere minimă a ferestrelor</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Maximizatoare</span> va încerca să maximizeze fiecare fereastră pentru a umple tot ecranul. Aceasta poate fi utilă pentru a afecta selectiv plasamentul unor ferestre folosind configurări specifice ferestrelor.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Aleatoare</span> va folosi o poziție aleatoare</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Centrată</span> va plasa fereastra centrat</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">La colțul zero</span> va plasa fereastra în colțul din stânga-sus</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Sub maus</span> va plasa fereastra sub indicator</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Minimal Overlapping
ro: Suprapunere minimă

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Maximized
ro: Maximizată

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Random
ro: Aleatoare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Centered
ro: Centrată

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: In Top-Left Corner
ro: În colțul din stânga sus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Under mouse
ro: Sub maus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKDEAppsToRememberWindowPositions)
en: When turned on, apps which are able to remember the positions of their windows are allowed to do so. This will override the window placement mode defined above.
ro: Când e activată, aplicațiilor capabile să țină minte pozițiile propriilor ferestre li se permite să facă aceasta. Configurarea va supradefini regimul de amplasare a ferestrelor definit mai sus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKDEAppsToRememberWindowPositions)
en: Allow apps to remember the positions of their own windows, if they support it
ro: Permite aplicațiilor să țină minte pozițiile propriilor ferestre, dacă au această caracteristică

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDesktopPolicyLabel)
en: Virtual Desktop behavior:
ro: Comportamentul birourilor virtuale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDesktopPolicyDescriptionLabel)
en: When activating a window on a different Virtual Desktop:
ro: La activarea unei ferestre de pe alt birou virtual:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: <html><head/><body><p>This setting controls what happens when an open window located on a Virtual Desktop other than the current one is activated. </p><p><span style=" font-style:italic;">Switch to that Virtual Desktop</span> will switch to the Virtual Desktop where the window is currently located. </p><p><span style=" font-style:italic;">Bring window to current Virtual Desktop</span> will cause the window to jump to the active Virtual Desktop. </p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Această opțiune controlează ce se întâmplă atunci când se activează o fereastră deschisă de pe alt birou virtual decât cel actual. </p><p><span style=" font-style:italic;">Schimbă la acel birou virtual</span> va trece la biroul virtual pe care e amplasată fereastra acum. </p><p><span style=" font-style:italic;">Adu fereastra pe biroul virtual actual</span> va face fereastra să sară spre biroul virtual activ. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: Switch to that Virtual Desktop
ro: Schimbă la acel birou virtual

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: Bring window to current Virtual Desktop
ro: Adu fereastra pe biroul virtual actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowFocusPolicyLabel)
en: Window &activation policy:
ro: Politică de &activare a ferestrelor:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: With this option you can specify how and when windows will be focused.
ro: Cu această opțiune puteți specifica când și cum vor fi focalizate ferestrele.

[ctx: sassa asas]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Click to focus
ro: Apasă pentru focalizare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Click to focus (mouse precedence)
ro: Apasă pentru focalizare (precedență maus)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus follows mouse
ro: Focalizarea urmărește mausul

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus follows mouse (mouse precedence)
ro: Focalizarea urmărește mausul (precedență maus)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus under mouse
ro: Focalizare sub maus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus strictly under mouse
ro: Focalizare strict sub maus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, delayFocusOnLabel)
en: &Delay focus by:
ro: Întârzie fo&calizarea cu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_DelayFocusInterval)
en: This is the delay after which the window the mouse pointer is over will automatically receive focus.
ro: Aceasta este întârzierea după care fereastra deasupra căreia este cursorul mausului va fi primi automat focalizarea.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusStealingLabel)
en: Focus &stealing prevention:
ro: Pre&venirea furtului focalizării:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: <html><head/><body><p>This option specifies how much KWin will try to prevent unwanted focus stealing caused by unexpected activation of new windows. (Note: This feature does not work with the <span style=" font-style:italic;">Focus under mouse</span> or <span style=" font-style:italic;">Focus strictly under mouse</span> focus policies.) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">None:</span> Prevention is turned off and new windows always become activated.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Low:</span> Prevention is enabled; when some window does not have support for the underlying mechanism and KWin cannot reliably decide whether to activate the window or not, it will be activated. This setting may have both worse and better results than the medium level, depending on the applications.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Medium:</span> Prevention is enabled.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">High:</span> New windows get activated only if no window is currently active or if they belong to the currently active application. This setting is probably not really usable when not using mouse focus policy.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Extreme:</span> All windows must be explicitly activated by the user.</li></ul><p>Windows that are prevented from stealing focus are marked as demanding attention, which by default means their taskbar entry will be highlighted. This can be changed in the Notifications control module.</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Această opțiune specifică cât de mult încearcă KWin să prevină furtul nedorit al focalizării de către activarea neașteptată a ferestrelor noi. (Observație: Această caracteristică nu funcționează cu politicile <span style=" font-style:italic;">Focalizare sub maus</span> și <span style=" font-style:italic;">Focalizare strict sub maus</span>) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Niciuna:</span> Prevenirea este dezactivată și ferestrele noi sunt întotdeauna activate.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Joasă:</span> Prevenirea este activată; când o anumită fereastră nu are suport pentru acest mecanism și KWin nu poate decide sigur dacă să activeze fereastra sau nu, ea va fi activată. Această opțiune poate avea în același timp efecte bune și rele față de nivelul mediu, în funcție de aplicații.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Medie:</span> Prevenirea este activată.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Înaltă:</span> Ferestrele noi sunt activate numai dacă nu există o fereastră activă sau dacă acestea aparțin aplicației active. Probabil că această opțiune nu este foarte utilă dacă nu utilizați și politica de focalizare cu șoricelul.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Extremă:</span> Toate ferestrele trebuiesc activate explicit de către utilizator.</li></ul><p>Ferestrele cărora li se interzice furtul focalizării sunt marcate ca cerând atenție, ceea ce implică evidențierea acestora pe bara de sarcini. Acest lucru poate fi schimbat în modulul de control Notificări.</p></body></html>

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone) i18n: ectx: property (
en: None
ro: Niciuna

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Low
ro: Joasă

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Medium
ro: Medie

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: High
ro: Înaltă

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Extreme
ro: Extremă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raisingWindowsLabel)
en: Raising windows:
ro: Ridicarea ferestrelor:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ClickRaise)
en: When this option is enabled, the active window will be brought to the front when you click somewhere into the window contents. To change it for inactive windows, you need to change the settings in the Actions tab.
ro: Când această opțiune e activată, fereastra activă va fi adusă în față automat atunci când apăsați în interiorul acesteia. Pentru a schimba această opțiune pentru ferestrele inactive, trebuie să modificați configurările din fila „Acțiuni”.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ClickRaise)
en: &Click raises active window
ro: Apăsarea ridi&că fereastra activă

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRaise)
en: When this option is enabled, a window in the background will automatically come to the front when the mouse pointer has been over it for some time.
ro: Dacă această opțiune e activată, atunci o fereastră din fundal va fi adusă în față automat atunci când cursorul mausului a stat un timp deasupra acesteia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRaise)
en: &Raise on hover, delayed by:
ro: &Ridică la planare, întârziată cu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoRaiseInterval)
en: This is the delay after which the window that the mouse pointer is over will automatically come to the front.
ro: Aceasta este întârzierea după care o fereastră deasupra căreia este cursorul mausului va fi automat adusă în față.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, multiscreenBehaviorLabel)
en: Multiscreen behavior:
ro: Comportament multi-ecran:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SeparateScreenFocus)
en: When this option is enabled, focus operations are limited only to the active screen
ro: Când este activată această opțiune, operațiile de focalizare sunt limitate numai la ecranul activ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SeparateScreenFocus)
en: &Separate screen focus
ro: Focalizare ecran &separat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowFocusPolicyDescriptionLabel)
en: Window activation policy description
ro: Descrierea politicii de activare a ferestrelor

en: &Focus
ro: &Focalizare

en: Titlebar A&ctions
ro: A&cțiuni bară de titlu

en: W&indow Actions
ro: Acț&iuni fereastră

en: Mo&vement
ro: M&utare

en: Adva&nced
ro: Ava&nsate

en: &Titlebar Actions
ro: Acțiuni bară de &titlu:

en: Window Actio&ns
ro: Acțiu&ni fereastră

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Titlebar Actions
ro: Acțiuni bară de titlu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: &Double-click:
ro: &Dublu-clic:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand)
en: Behavior on <em>double</em> click into the titlebar.
ro: Comportament la <em>dublu-clic</em> pe bara de titlu.

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Maximize
ro: Maximizează

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Vertically maximize
ro: Maximizează vertical

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Horizontally maximize
ro: Maximizează orizontal

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Shade
ro: Strânge

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Close
ro: Închide

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand)
en: Show on all desktops
ro: Arată pe toate birourile

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Behavior on <em>mouse wheel</em> scroll over the titlebar.
ro: Comportament la derularea <em>rotiței mausului</em> peste bara de titlu.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Titlebar and Frame Actions
ro: Acțiuni bară de titlu și cadru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Active
ro: Activă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Inactive
ro: Inactivă

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>active</em> window.
ro: Comportament la clic <em>stânga</em> pe bara de titlu sau pe cadrul ferestrei <em>active</em>.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QCombo
en: Show actions menu
ro: Arată meniul de acțiuni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>inactive</em> window.
ro: Comportament la clic <em>stânga</em> pe bara de titlu sau pe cadrul ferestrei <em>inactive</em>.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar3)
en: Activate and lower
ro: Activează și coboară

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DoubleClickBorderToMaximize)
en: Maximize window by double clicking its frame
ro: Maximizează fereastra prin clic dublu pe chenarul acesteia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Maximize Button Actions
ro: Acțiuni buton de maximizare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand)
en: Behavior on <em>left</em> click onto the maximize button.
ro: Comportament la clic <em>stâng</em> pe butonul de maximizare.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMiddleClickCommand)
en: Behavior on <em>middle</em> click onto the maximize button.
ro: Comportament la clic <em>mijlociu</em> pe butonul de maximizare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Middle c&lick:
ro: C&lic mijlociu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonRightClickCommand)
en: Behavior on <em>right</em> click onto the maximize button.
ro: Comportament la clic <em>drept</em> pe butonul de maximizare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, borderSnapLabel)
en: Screen &edge snap zone:
ro: Zona magn&etică a marginii ecranului:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for screen edges, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the border when moved near it.
ro: Aici puteți stabili zona magnetică a marginii ecranelor, adică „puterea” câmpului magnetic care face ferestrele să se lipească de marginea ecranului atunci când sunt mutate în apropierea acesteia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowSnapLabel)
en: &Window snap zone:
ro: Zona magnetică a &ferestrei:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for windows, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to each other when they are moved near another window.
ro: Aici puteți stabili zona magnetică a marginii ferestrelor, adică „puterea” câmpului magnetic care face ferestrele să se lipească una de alta atunci când sunt mutate în apropierea altei ferestre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, centerSnaplabel)
en: &Center snap zone:
ro: Zona magnetică a &centrului:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for the screen center, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the center of the screen when moved near it.
ro: Aici puteți stabili zona magnetică a centrului ecranelor, adică „puterea” câmpului magnetic care face ferestrele să se lipească de centrul ecranului atunci când sunt mutate în apropierea ei.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OverlapSnapLabel)
en: &Snap windows:
ro: Potrivește fere&strele:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SnapOnlyWhenOverlapping)
en: Here you can set that windows will be only snapped if you try to overlap them, i.e. they will not be snapped if the windows comes only near another window or border.
ro: Aici puteți stabili că ferestrele vor fi potrivite numai dacă încercați să le suprapuneți. Acest lucru înseamnă că ele nu vor fi „potrivite” dacă vin în apropiere de altă fereastră sau margine.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SnapOnlyWhenOverlapping)
en: Only when overlapping
ro: Doar când se suprapun

en: <em>Click to focus:</em> A window becomes active when you click into it. This behavior is common on other operating systems and likely what you want.
ro: <em>Apasă pentru focalizare:</em> O fereastră devine activă când apăsați pe ea. Acest comportament e întâlnit pe alte sisteme de operare ți e probabil ceea ce doriți.

en: <em>Click to focus (mouse precedence):</em> Mostly the same as <em>Click to focus</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Unusual, but possible variant of <em>Click to focus</em>.
ro: <em>Apasă pentru focalizare (precedența mausului):</em> În mare parte ca <em>apăsarea pentru focalizare</em>. Dacă fereastra activă trebuie aleasă de către sistem (de exemplu, din cauză că fereastra ce era activă s-a închis), atunci fereastra de sub șoricel e candidata preferată. O variantă mai neobișnuită, dar posibilă, de <em>apăsare pentru focalizare</em>.

en: <em>Focus follows mouse:</em> Moving the mouse onto a window will activate it. Eg. windows randomly appearing under the mouse will not gain the focus. <em>Focus stealing prevention</em> takes place as usual. Think as <em>Click to focus</em> just without having to actually click.
ro: <em>Focalizarea urmărește mausul:</em> Mișcarea șoricelului deasupra unei ferestre o va activa. De exemplu, ferestrele ce apar din întâmplare sub indicator nu vor primi focalizarea. <em>Prevenirea furtului focalizării</em> are loc ca de obicei. Gândiți-vă la <em>apăsarea pentru focalizare</em>, doar fără a fi nevoie de apăsare.

en: This is mostly the same as <em>Focus follows mouse</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Choose this, if you want a hover controlled focus.
ro: Aceasta e, în mare parte, ca <em>focalizarea urmărește mausul</em>. Dacă o fereastră activă trebuie aleasă de către sistem (de exemplu, din cauză că fereastra ce era activă s-a închis), atunci fereastra de sub indicator e candidata preferată. Alegeți această opțiune dacă doriți o focalizare dictată de șoricel.

en: <em>Focus under mouse:</em> The focus always remains on the window under the mouse.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
ro: <em>Focalizare sub maus:</em> Focalizarea rămâne mereu asupra ferestrei de sub șoricel.<br/><strong>Atenție:</strong> <em>Prevenirea furtului focalizării</em> și <em>cutia de file („Alt+Tab”)</em> contrazic politica de activare și nu vor funcționa. E foarte probabil că vreți <em>Focalizarea urmărește mausul (precedența mausului)</em> în schimb!

en: <em>Focus strictly under mouse:</em> The focus is always on the window under the mouse (in doubt nowhere) very much like the focus behavior in an unmanaged legacy X11 environment.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
ro: <em>Focalizare strict sub maus:</em> Focalizarea e mereu asupra ferestrei de sub maus (fără excepții), foarte asemănător cu comportamentul focalizării într-un mediu vechi X11 negestionat.<br/><strong>Atenție:</strong> <em>Prevenirea furtului focalizării</em> și <em>cutia de file („Alt+Tab”)</em> contrazic politica de activare și nu vor funcționa. E foarte probabil că vreți <em>Focalizarea urmărește mausul (precedența mausului)</em> în schimb!
