kcmkwincompositing - en to sv translation catalogue (14 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, glCrashedWarning)
en: OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.
    This was most likely due to a driver bug.
    If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,
    you can reset this protection but be aware that this might result in an immediate crash!
sv: Sammansättning med OpenGL (normalvärdet) har tidigare kraschat Kwin.
    Det orsakades troligen av ett fel i drivrutinen.
    Om du tror att du har uppgraderat till en stabil drivrutin under tiden,
    kan du återställa skyddet, men var medveten om att det omedelbart kan orsaka en omedelbar krasch.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, windowThumbnailWarning)
en: Keeping the window thumbnail always interferes with the minimized state of windows. This can result in windows not suspending their work when minimized.
sv: Att alltid behålla miniatyrbilder av fönster stör det minimerade tillståndet hos fönster. Det kan orsaka att fönster inte slutar arbeta när de minimeras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compositingLabel)
en: Compositing:
sv: Sammansättning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Enabled)
en: Enable on startup
sv: Aktivera vid start

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Applications can set a hint to block compositing when the window is open.
     This brings performance improvements for e.g. games.
     The setting can be overruled by window-specific rules.
sv: Program kan ange ett tips om att blockera sammansättning när fönstret är öppet.
     Det ger prestandaförbättringar för t.ex. spel.
     Inställningen kan överskridas av fönsterspecifika regler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Allow applications to block compositing
sv: Tillåt program att blockera sammansättning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationSpeedLabel)
en: Animation speed:
sv: Animeringshastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Very slow
sv: Mycket långsam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instant
sv: Omedelbar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HiddenPreviews)
en: Keep window thumbnails:
sv: Behåll miniatyrbilder av fönster:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Never
sv: Aldrig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Only for Shown Windows
sv: Bara för visade fönster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Always
sv: Alltid

en: Re-enable OpenGL detection
sv: Aktivera detektering av OpenGL igen
