kcmkwinscreenedges - en to sv translation catalogue (42 entries)

en: No Action
sv: Ingen åtgärd

en: Peek at Desktop
sv: Kika på skrivbord

en: Lock Screen
sv: Lås skärmen

en: Show KRunner
sv: Visa Kör program

en: Activity Manager
sv: Aktivitetshanterare

en: Application Launcher
sv: Starta program

en: Present Windows
sv: Befintliga fönster

en: %1 - All Desktops
sv: %1 - Alla skrivbord

en: %1 - Current Desktop
sv: %1 - Aktuellt skrivbord

en: %1 - Current Application
sv: %1 - Aktuellt program

en: Overview
sv: Översikt

en: Grid
sv: Rutnät

en: Toggle window switching
sv: Ändra fönsterbyte

en: Toggle alternative window switching
sv: Ändra alternativt fönsterbyte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, infoLabel)
en: You can trigger an action by pushing the mouse cursor against the corresponding screen edge or corner.
sv: Du kan utföra en åtgärd genom att trycka muspekaren mot motsvarande skärmkant eller hörn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickMaximizeLabel)
en: &Maximize:
sv: &Maximera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderMaximize)
en: Windows dragged to top edge
sv: Fönster dragna till skärmens överkant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickTileLabel)
en: &Tile:
sv: &Sida vid sida:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderTiling)
en: Windows dragged to left or right edge
sv: Fönster dragna till skärmens vänster- eller högerkant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Behavior:
sv: Beteende:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, remainActiveOnFullscreen)
en: Remain active when windows are fullscreen
sv: Förbli aktiv när fönstren använder fullskärmsläge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, electricBorderCornerRatioLabel)
en: Trigger &quarter tiling in:
sv: Utlös &fjärdedels sida-vid-sida i:

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, electricBorderCornerRatioSpin)
en: Outer
sv: Yttre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: of the screen
sv: av skärmen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: Change desktop when the mouse cursor is pushed against the edge of the screen
sv: Byt skrivbord när muspekaren hålls mot skärmkanten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: &Switch desktop on edge:
sv: Byt &skrivbord vid kant:

[ctx: Switch desktop on edge]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Disabled
sv: Inaktiverad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Only when moving windows
sv: Bara när fönster flyttas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Always enabled
sv: Alltid aktiverad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Amount of time required for the mouse cursor to be pushed against the edge of the screen before the action is triggered
sv: Hur lång tid som muspekaren måste hållas mot skärmkanten innan åtgärden utförs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Activation &delay:
sv: Aktiveringsför&dröjning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: Amount of time required after triggering an action until the next trigger can occur
sv: Hur lång tid som krävs efter en åtgärd har påbörjats innan nästa kan påbörjas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: &Reactivation delay:
sv: Återaktiveringsför&dröjning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CornerBarrierLabel)
en: &Corner barrier:
sv: &Hörnbarriär:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Here you can enable or disable the virtual corner barrier between screens. The barrier prevents the cursor from moving to another screen when it is already touching a screen corner. This makes it easier to trigger user interface elements like maximized windows' close buttons when using multiple screens.
sv: Här kan du aktivera eller inaktivera den virtuella hörnbarriären mellan skärmarna. Barriären hindrar markören från att gå till en annan skärm när den redan vidrör ett skärmhörn. Det gör det enklare att aktivera användargränssnittselement som maximerade fönsters stängningsknappar när flera skärmar används.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Prevents cursors from crossing at screen corners.
sv: Förhindrar markörer från att korsa vid skärmhörnen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EdgeBarrierLabel)
en: &Edge barrier:
sv: &Kantbarriär:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Here you can set size of the edge barrier between different screens. The barrier adds additional distance you have to move your pointer before it crosses the edge onto the other screen. This makes it easier to access user interface elements like Plasma Panels that are located on an edge between screens.
sv: Här kan du ställa in storlek på kantbarriären mellan olika skärmar. Barriären lägger till ytterligare avstånd som markören måste flyttas innan den korsar kanten till den andra skärmen. Det gör det enklare att komma åt användargränssnittselement som paneler i Plasma som är placerade på en kant mellan skärmarna.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Additional distance cursor needs to travel to cross screen edges.
sv: Ytterligare avstånd markören måste förflyttas för att korsa skärmkanterna.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: None
sv: Ingen

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en:  px
sv:  bildpunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: You can trigger an action by swiping from the screen edge towards the center of the screen.
sv: Du kan utföra en åtgärd genom att svepa från skärmens kant mot mitten.
