kcmkwindecoration - en to ar translation catalogue (44 entries)

en: More actions for this window
ar: إجراءات أكثر لهذه النافذة

en: Application menu
ar: قائمة التّطبيق

en: On all desktops
ar: على كلّ أسطح المكتب

en: Minimize
ar: صغّر

en: Maximize
ar: كبّر

en: Close
ar: أغلق

en: Context help
ar: مساعدة سياقيّة

en: Shade
ar: ظلّل

en: Keep below other windows
ar: أبقها أسفل النوافذ الأخرى

en: Keep above other windows
ar: أبقها أعلى النوافذ الأخرى

en: Window Decorations
ar: زخارف النوافذ

en: Author
ar: المؤلف

[ctx: %1 is the name of a border size]
en: Theme's default (%1)
ar: السمة المبدئيّة (%1)

en: This tool allows you to set the window decoration theme for the currently active session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
ar: تتيح لك هذه الأداة ضبط سمة زخارف النوافذ لجلسة البلازما الحالية، دون تعينها عن طريق الخطأ لسمة إما غير متوفرة ، أو عينت بالفعل.

en: The name of the window decoration theme you wish to set for KWin. Passing a full path will attempt to find a theme in that directory, and then apply that if one can be deduced.
ar: اسم سمة زخرفة النافذة التي ترغب في تعيينها لـكوين. عند تقديم مسار كامل سيحاول العثور على سمة في ذاك الدليل ، ثم تطبيق ذلك إذا وجدها.

en: Show all the themes available on the system (and which is the current theme)
ar: اعرض جميع السمات المتوفرة على النظام (وما السمة الحالية)

en: Resolved %1 to the KWin Aurorae theme "%2", and will attempt to set that as your current theme.
ar: حل %1 إلى سمة أرورا لكوين "%2"، وسنحاول تعينه كسمتك الحالية.

en: You attempted to pass a file path, but this could not be resolved to a theme, and we will have to abort, due to having no theme to set
ar: لقد حاولت تمرير مسار ملف ، ولكن لا يمكن حل هذا إلى سمة ، وسيتعين علينا إحباط ذلك ، نظرًا لعدم وجود سمة لتعيينها

en: The requested theme "%1" is already set as the window decoration theme.
ar: عينت السمة المطلوبة "%1" بالفعل كسمة لجلسة البلازما الحالية.

en: Successfully applied the cursor theme %1 to your current Plasma session
ar: طبقت سمة المؤشر %1 بنجاح لجلسة بلازما الحالية

en: Failed to save your theme settings - the reason is unknown, but this is an unrecoverable error. You may find that simply trying again will work.
ar: فشل في حفظ إعدادات السمة - السبب غير معروف ، لكن هذا خطأ لا يمكن إصلاحه. قد تجد أن مجرد المحاولة مرة أخرى ستنجح.

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
ar: لم يعثر على السمة المطلوبة "%1". السمة يجب أن تكون واحدة من الخيارات التالية: %2

en: You have the following KWin window decoration themes on your system:
ar: لديك سمات زخرفة النوافذ لكوين التالية على نظامك:

en: Titlebar
ar: شريط العنوان

en: Drop button here to remove it
ar: أفلت هنا لإزالة الزّرّ

en: Drag buttons between here and the titlebar
ar: اسحب الأزرار من وإلا شريط العنوان

en: This module lets you configure the window decorations.
ar: تتيح لك هذه الوحدة ضبط زخارف النافذة.

[ctx: tab label]
en: Theme
ar: السمة

[ctx: tab label]
en: Titlebar Buttons
ar: أزرار شريط العنوان

[ctx: Selector label]
en: Window border size:
ar: حجم حافة النافذة:

[ctx: button text]
en: Get New Window Decorations...
ar: اجلب زخرفة جديدة...

[ctx: checkbox label]
en: Close windows by double clicking the menu button
ar: أغلق النّوافذ بنقر مزدوج على زر القائمة

[ctx: popup tip]
en: Click and hold on the menu button to show the menu.
ar: انقر وامسك على زر القائمة لإظهار القائمة

[ctx: checkbox label]
en: Show titlebar button tooltips
ar: أظهر تلميحات زر شريط العنوان

en: Edit %1 Theme
ar: حرّر السّمة %1

en: No Borders
ar: لا حدود

en: No Side Borders
ar: لا حدود جانبيّة

en: Tiny
ar: ضئيل

en: Normal
ar: عادي

en: Large
ar: كبير

en: Very Large
ar: كبير جدًّا

en: Huge
ar: ضخم

en: Very Huge
ar: ضخم جدًّا

en: Oversized
ar: فوق الطّبيعيّ
