kwin_clients - en to ar translation catalogue (17 entries)

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Tiny
ar: ضئيل

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Normal
ar: عاديّ

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
ar: كبير

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
ar: كبير جدًّا

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
ar: ضخم

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Huge
ar: ضخم جدًّا

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Oversized
ar: فوق الطّبيعيّ

en: Button size:
ar: حجم الزّرّ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
ar: حوار الضبط

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
ar: م&حاذاة العنوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en: Left
ar: يسار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
ar: وسط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en: Right
ar: يمين

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
ar: حدّد هذا الخيار لجعل حد النافذة بنفس لون شريط العنوان. ماعدا ذلك ستكون بنفس لون الخلفية.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Colored window border
ar: حد النافذة ملوّن

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
ar: حدّد هذا الخيار لكي تنصع الأزرار عند تمرير مؤشر الفأرة عليها و تتضاءل مرة ثانية عند الابتعاد عنها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
ar: أزرار التحريك
