kwin - en to ar translation catalogue (748 entries)

en: Press right control to ungrab pointer
ar: اضغط على مفتاح التحكم الأيمن لفك المؤشر

en: Press right control key to grab pointer
ar: اضغط على مفتاح التحكم الأيمن للحصول على المؤشر

[ctx: Title of nested KWin Wayland with Wayland socket identifier as argument]
en: KDE Wayland Compositor %1
ar: مراكب ويلاند كيدي %1

en: - Output disabled
ar: - الخرج معطّل

en: - Output dimmed
ar: - الخرج معتم

en: Press right control to ungrab input
ar: اضغط على مفتاح التحكم الأيمن لترك الإدخال

en: Press right control key to grab input
ar: اضغط على مفتاح التحكم الأيمن للحصول على الإدخال

en: KDE Wayland Compositor
ar: مراكب ويلاند كيدي

en: Desktop effects were restarted due to a graphics reset
ar: أُعيد تشغيل تأثيرات سطح المكتب بسبب تصفير الرّسوميّات

en: Suspend Compositing
ar: علّق التّركيب

en: <b>OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.</b><br>This was most likely due to a driver bug.<p>If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,<br>you can reset this protection but <b>be aware that this might result in an immediate crash!</b></p>
ar: <b>أدى التركيب في أوبن جي إل (المبدئي) إلى تعطل كوين في الماضي.</b><br>كان هذا على الأرجح بسبب خطأ في المعرف.<p>إذا كنت تعتقد أنك قمت في هذه الأثناء بالترقية إلى تعريف ثابت مستقر، <br>فيمكنك إعادة تعيين هذه الحماية ولكن يجب أن تدرك أن هذا قد يؤدي إلى انهيار فوري!</b></p>

en: Required X extensions (XComposite and XDamage) are not available.
ar: لا تتوفر امتدادات اكس ( XComposite و XDamage) المطلوبة

en: GLX/OpenGL is not available.
ar: لا يتوفر GLX/OpenGL

en: Failed to open ICC profile "%1"
ar: فشل في فتح تشكيلة أي سي سي "%1"

en: ICC profile "%1" doesn't exist
ar: تشكيلة أي سي سي "%1" غير موجود

en: ICC profile "%1" is not usable for displays
ar: تشكيلة أي سي سي "%1" غير قابلة للاستخدام مع للشاشات

en: ICC profile "%1" has unsupported connection space, only XYZ is supported
ar: تشكيلة أي سي سي "%1" يحتوي على مساحة اتصال غير مدعومة، يتم دعم XYZ فقط

en: ICC profile "%1" is broken, input/output color space isn't RGB
ar: تشكيلة أي سي سي "%1" معطل، مساحة الألوان المدخلة/المخرجة ليست RGB

en: ICC profile "%1" is broken, it has no whitepoint
ar: تشكيلة أي سي سي "%1" معطوبة، لا تحوي على نقطة بيضاء

en: ICC profile "%1" is broken, its whitepoint is invalid
ar: تشكيلة أي سي سي "%1" معطوبة، نقطة بيضاء غير صالحة

en: ICC profile "%1" is broken, parsing chromatic adaptation matrix failed
ar: تشكيلة أي سي سي "%1" معطوبة، فشل تحليل مصفوفة التكيف اللوني

en: ICC profile "%1" is broken, inverting chromatic adaptation matrix failed
ar: تشكيلة أي سي سي "%1" معطوبة، فشل عكس مصفوفة التكيف اللوني

en: ICC profile "%1" is broken, it has no primaries
ar: تشكيلة أي سي سي "%1" معطوبة، لا تحوي على أي ملفات أساسية

en: ICC profile "%1" is broken, couldn't calculate its primaries
ar: تشكيلة أي سي سي "%1" معطوبة، لا يمكن حساب العناصر الأساسية الخاصة به

en: ICC profile "%1" is broken, its primaries are invalid
ar: تشكيلة أي سي سي "%1" معطوبة، العناصر الأساسية غير صالحة

en: ICC profile "%1" with only BToD tags isn't supported
ar: تشكيلة أي سي سي "%1" مع علامات BToD  فقط غير مدعومة

en: Color profile is missing TRC tags
ar: تشكيلة الألوان تفتقد إلى علامات TRC

en: Timestamp
ar: الختم الزمني

en: Timestamp (µsec)
ar: الختم الزمني (ميكرو ثانية)

[ctx: A mouse button]
en: Left
ar: اليسار

[ctx: A mouse button]
en: Right
ar: اليمين

[ctx: A mouse button]
en: Middle
ar: الأوسط

[ctx: A mouse button]
en: Back
ar: الخلف

[ctx: A mouse button]
en: Forward
ar: التقدّم

[ctx: A mouse button]
en: Task
ar: المهمّة

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 4
ar: زر إضافي 4

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 5
ar: زر إضافي 5

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 6
ar: زر إضافي 6

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 7
ar: زر إضافي 7

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 8
ar: زر إضافي 8

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 9
ar: زر إضافي 9

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 10
ar: زر إضافي 10

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 11
ar: زر إضافي 11

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 12
ar: زر إضافي 12

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 13
ar: زر إضافي 13

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 14
ar: زر إضافي 14

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 15
ar: زر إضافي 15

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 16
ar: زر إضافي 16

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 17
ar: زر إضافي 17

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 18
ar: زر إضافي 18

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 19
ar: زر إضافي 19

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 20
ar: زر إضافي 20

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 21
ar: زر إضافي 21

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 22
ar: زر إضافي 22

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 23
ar: زر إضافي 23

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 24
ar: زر إضافي 24

en: Input Device
ar: جهاز دخل

[ctx: The input device of the event is not known]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: A mouse pointer motion event]
en: Pointer Motion
ar: حركة المؤشّر

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta
ar: الفرق

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta (not accelerated)
ar: الفرق (غير مسرع)

[ctx: The global mouse pointer position]
en: Global Position
ar: الموضع العالمي

[ctx: A mouse pointer button press event]
en: Pointer Button Press
ar: ضغطة زر المؤشر

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Button
ar: الزر

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Native Button code
ar: شفرة زر الأصلية

[ctx: All currently pressed buttons in a mouse press/release event]
en: Pressed Buttons
ar: الأزرار المضغوطة

[ctx: A mouse pointer button release event]
en: Pointer Button Release
ar: تحرير رز المؤشر

[ctx: A mouse pointer axis (wheel) event]
en: Pointer Axis
ar: محور المؤشر

[ctx: The orientation of a pointer axis event]
en: Orientation
ar: الاتّجاه

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Horizontal
ar: أفقي

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Vertical
ar: عمودي

[ctx: The angle delta of a pointer axis event]
en: Delta
ar: الفرق

[ctx: The normalized V120 angle delta of a pointer axis event. V120 is a technical term and shouldn't be changed.]
en: Delta (V120)
ar: فرق (V120)

[ctx: A key press event]
en: Key Press
ar: ضغطة مفتاح

[ctx: A key release event]
en: Key Release
ar: تحرير مفتاح

[ctx: A keyboard modifier]
en: Keypad
ar: لوحة المفاتيح

[ctx: A keyboard modifier]
en: Group-switch
ar: مبدل_المجموعة

[ctx: Whether the event is an automatic key repeat]
en: Repeat
ar: التكرار

[ctx: The code reported by the kernel]
en: Keycode
ar: رمز المفتاح

[ctx: Key according to Qt]
en: Qt::Key code
ar: رمز Qt::Key

[ctx: The translated code to an Xkb symbol]
en: Xkb symbol
ar: رمز Xkb

[ctx: The translated code interpreted as text]
en: Utf8
ar: رمز Utf8

[ctx: The currently active modifiers]
en: Modifiers
ar: المعدِّلات

[ctx: A touch down event]
en: Touch down
ar: لمسة للأسفل

[ctx: The id of the touch point in the touch event]
en: Point identifier
ar: معرف النقطة

[ctx: The global position of the touch point]
en: Global position
ar: الموضع العالمي

[ctx: A touch motion event]
en: Touch Motion
ar: تحريكة للمسة

[ctx: A touch up event]
en: Touch Up
ar: لمسة للأعلى

[ctx: A pinch gesture is started]
en: Pinch start
ar: القرصة بدأت

[ctx: Number of fingers in this pinch gesture]
en: Finger count
ar: عدد الأصابع

[ctx: A pinch gesture is updated]
en: Pinch update
ar: القرصة حدثت

[ctx: Current scale in pinch gesture]
en: Scale
ar: حجّم

[ctx: Current angle in pinch gesture]
en: Angle delta
ar: فرق الزاوية

[ctx: Current delta in pinch gesture]
en: Delta x
ar: فرق س

[ctx: Current delta in pinch gesture]
en: Delta y
ar: فرق ص

[ctx: A pinch gesture ended]
en: Pinch end
ar: القرصة انتهت

[ctx: A pinch gesture got cancelled]
en: Pinch cancelled
ar: القرصة ألغيت

[ctx: A swipe gesture is started]
en: Swipe start
ar: بدأت التمريرة

[ctx: Number of fingers in this swipe gesture]
en: Finger count
ar: عدد الأصابع

[ctx: A swipe gesture is updated]
en: Swipe update
ar: حدثت التمريرة

[ctx: Current delta in swipe gesture]
en: Delta x
ar: فرق س

[ctx: Current delta in swipe gesture]
en: Delta y
ar: فرق ص

[ctx: A swipe gesture ended]
en: Swipe end
ar: انتهت التمريرة

[ctx: A swipe gesture got cancelled]
en: Swipe cancelled
ar: أُلغيت المسحة

[ctx: A hardware switch (e.g. notebook lid) got toggled]
en: Switch toggled
ar: بدلت حالة المفتاح

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Notebook lid
ar: غطاء الحاسوب المحمول

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Tablet mode
ar: وضع اللوحي

[ctx: A hardware switch]
en: Switch
ar: بدّل

[ctx: The hardware switch got turned off]
en: Off
ar: مغلق

[ctx: The hardware switch got turned on]
en: On
ar: يعمل

[ctx: State of a hardware switch (on/off)]
en: State
ar: الحالة

en: Tablet Tool Proximity
ar: أداة القرب من الجهاز اللوحي

en: Proximity
ar: القرب

en: In
ar: داخل

en: Out
ar: خارج

en: Position
ar: الموقع

en: Tilt
ar: الإمالة

en: Rotation
ar: التّدوير

en: Pressure
ar: الضغط

en: Buttons
ar: الأزرار

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, modifiersBox)
en: Modifiers
ar: المعدِّلات

en: Tablet Tool Axis
ar: محور أداة الجهاز اللوحي

en: Tablet Tool Tip
ar: رأس أداة الجهاز اللوحي

en: Tip
ar: الرأس

en: Down
ar: أسفل

en: Up
ar: أعلى

en: Tablet Tool Button
ar: زر أداة اللوحي

en: Button
ar: الزر

en: Pressed
ar: ضُغِط

en: Tablet
ar: لوحي

en: Tablet Pad Button
ar: زر اللوحي

en: Tablet Pad Strip
ar: شريط اللوحي

en: Number
ar: رقم

en: isFinger
ar: إصبع

en: Tablet Pad Ring
ar: حلقة اللوحي

[ctx: @label]
en: Effects
ar: التّأثيرات

en: No Mouse Buttons
ar: لا يوجد أزار للفأرة

[ctx: Mouse Button]
en: left
ar: اليسار

[ctx: Mouse Button]
en: right
ar: اليمين

[ctx: Mouse Button]
en: middle
ar: الأوسط

[ctx: Mouse Button]
en: back
ar: الخلف

[ctx: Mouse Button]
en: forward
ar: التقدّم

[ctx: Mouse Button]
en: extra 1
ar: إضافي 1

[ctx: Mouse Button]
en: extra 2
ar: إضافي 2

[ctx: Mouse Button]
en: extra 3
ar: إضافي 3

[ctx: Mouse Button]
en: extra 4
ar: إضافي 4

[ctx: Mouse Button]
en: extra 5
ar: إضافي 5

[ctx: Mouse Button]
en: extra 6
ar: إضافي 6

[ctx: Mouse Button]
en: extra 7
ar: إضافي 7

[ctx: Mouse Button]
en: extra 8
ar: إضافي 8

[ctx: Mouse Button]
en: extra 9
ar: إضافي 9

[ctx: Mouse Button]
en: extra 10
ar: إضافي 10

[ctx: Mouse Button]
en: extra 11
ar: إضافي 11

[ctx: Mouse Button]
en: extra 12
ar: إضافي 12

[ctx: Mouse Button]
en: extra 13
ar: إضافي 13

[ctx: Mouse Button]
en: extra 14
ar: إضافي 14

[ctx: Mouse Button]
en: extra 15
ar: إضافي 15

[ctx: Mouse Button]
en: extra 16
ar: إضافي 16

[ctx: Mouse Button]
en: extra 17
ar: إضافي 17

[ctx: Mouse Button]
en: extra 18
ar: إضافي 18

[ctx: Mouse Button]
en: extra 19
ar: إضافي 19

[ctx: Mouse Button]
en: extra 20
ar: إضافي 20

[ctx: Mouse Button]
en: extra 21
ar: إضافي 21

[ctx: Mouse Button]
en: extra 22
ar: إضافي 22

[ctx: Mouse Button]
en: extra 23
ar: إضافي 23

[ctx: Mouse Button]
en: extra 24
ar: إضافي 24

[ctx: Mouse Button]
en: task
ar: المهمّة

en: X11 Windows
ar: نوافذ اكس11

en: X11 Unmanaged Windows
ar: نوافذ اكس 11 غير مدارة

en: Wayland Windows
ar: نوافذ ويلاند

en: Internal Windows
ar: نوافذ داخلية

[ctx: @action:button unload an effect]
en: Unload
ar: أفرغ

[ctx: @action:button load an effect]
en: Load
ar: حمّل

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DebugConsole)
en: Debug Console
ar: طرفية التنقيح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, quitButton)
en: Quit Debug Console
ar: انه طرفية التنقيح

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, windows)
en: Windows
ar: النوافذ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, input)
en: Input Events
ar: حوادث الدخل

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, inputDevices)
en: Input Devices
ar: أجهزة الدّخل

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: OpenGL
ar: أوبن‌جي‌إل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noOpenGLLabel)
en: No OpenGL compositor running
ar: لا يوجد مركب أوبن‌جي‌إل يعمل

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driverInfoBox)
en: OpenGL (ES) driver information
ar: معلومات معرف أوبن‌جي‌إل (ES)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Vendor:
ar: البائع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Renderer:
ar: العارض:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Version:
ar: الإصدار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Shading Language Version:
ar: إصدار لغة التظليل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Driver:
ar: المشغّل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: GPU class:
ar: فئة معالج الرسوميات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: OpenGL Version:
ar: إصدارة  أوبن‌جي‌إل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: GLSL Version:
ar: إصدارة GLSL:‏

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, platformExtensionsBox)
en: Platform Extensions
ar: إمتدادات المنصة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, glExtensionsBox)
en: OpenGL (ES) Extensions
ar: إمتدادات  أوبن‌جي‌إل (ES)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, keyboard)
en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layoutBox)
en: Keymap Layouts
ar: تخطيطات خريطة المفاتيح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Current Layout:
ar: التخطيط الحالي:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeModifiersBox)
en: Active Modifiers
ar: المعدلات النشطة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ledsBox)
en: LEDs
ar: المصابيح

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeLedsBox)
en: Active LEDs
ar: المصابيح النّشطة

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clipboard) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Clipboard
ar: الحافظة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Primary Selection
ar: الاختيار الأولي

en: Window Manager
ar: مدير نوافذ

en: PID of the application to terminate
ar: معرّف عمليّة التّطبيق لإنهائه.

en: pid
ar: معرّف_العمليّة

en: Hostname on which the application is running
ar: اسم المضيف الذي يعمل فيه التّطبيق

en: hostname
ar: اسم_المضيف

en: Caption of the window to be terminated
ar: واصفة النّافذة لإنهائها

en: caption
ar: الواصفة

en: Name of the application to be terminated
ar: اسم التّطبيق لإنهائه.

en: name
ar: الاسم

en: ID of resource belonging to the application
ar: معرّف المورد التّابع للتّطبيق

en: id
ar: المعرّف

en: Time of user action causing termination
ar: وقت إجراء المستخدم المسبّب للإنهاء

en: time
ar: الوقت

en: KWin helper utility
ar: أداة نوافذك للمساعدة

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
ar: لا يفترض طلب الأداة المساعدة هذه مباشرةً.

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is not responding. Do you want to terminate this application?</para>
ar: <para>التطبيق <application>%1</application> لا يستجيب، هل تريد أن تنهي هذا التطبيق؟</para>

[ctx: @info "window title" of application name is not responding.]
en: <para>"%1" of <application>%2</application> is not responding. Do you want to terminate this application?</para>
ar: <para>نافذة "%1" لتطبيق <application>%2</application> لا تستجيب، هل تردي أن تنهي هذا التطبيق؟</para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>Terminating this application will close all of its windows. Any unsaved data will be lost.</emphasis></para>
ar: <para><emphasis strong='true'>إنهاء التّطبيق سيغلق كلّ نوافذه التابعة له. أيّة بيانات غير محفوظة ستُفقد.</emphasis></para>

[ctx: @action:button Terminate app]
en: &Terminate %1
ar: أ&نهِ %1

[ctx: @action:button Wait for frozen app to maybe respond again]
en: &Wait Longer
ar: ا&نتظر أكثر

[ctx: @title:window]
en: Not Responding
ar: لا يستجيب

[ctx: @info]
en: Process ID: %1
ar: رقم العملية: %1

[ctx: @info]
en: Host name: %1
ar: اسم المضيف: %1

en: Touchpad
ar: لوحة اللمس

en: Keyboard Layout Switcher
ar: مبدّل تخطيط لوحة المفاتيح

en: Select window to force close with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
ar: حدد نافذة لفرض الإغلاق بالنقرة اليسرى أو الضغط على زر الدخول. 
    للإلغاء اضغط زر الهروب أو انقر بزر الفأرة الأيمن.

en: KWin
ar: كوين

en: KDE window manager
ar: مدير كِيدِي للنّوافذ

en: (c) 1999-2019, The KDE Developers
ar: © 1999-2019 لمطوري «كِيدِي»

en: Matthias Ettrich
ar: ماتياس إتريش

en: Cristian Tibirna
ar: كريستيان تيبيرنا

en: Daniel M. Duley
ar: دانيال م. دولي

en: Luboš Luňák
ar: لوبوس لوناك

en: Martin Flöser
ar: مارتن فلوسر

en: David Edmundson
ar: ديفيد إدموندسون

en: Roman Gilg
ar: رومان غيلغ

en: Vlad Zahorodnii
ar: فلاد زاهورودني

en: Xaver Hugl
ar: كسافير هوغل

en: Disable configuration options
ar: عطّل خيارات الضّبط

en: Indicate that KWin has recently crashed n times
ar: يشير إلى عدد انهيارات كوين

en: Start a rootless Xwayland server.
ar: ابدأ خادم اكس_ويلاند بدون صلاحية الجذر.

en: Name of the Wayland socket to listen on. If not set "wayland-0" is used.
ar: اسم مقبس كوين. إذا لم يعين سيستخدم "wayland-0"

en: The X11 Display to use in windowed mode on platform X11.
ar: شاشة اكس11 التي ستستخدم في وضع المؤطر على منصة اكس11.

en: The Wayland Display to use in windowed mode on platform Wayland.
ar: شاشة ويلاند التي ستستخدم في وضع المؤطر على منصة ويلاند.

en: Render to a virtual framebuffer.
ar: التصيير إلى framebuffer افتراضي

en: The width for windowed mode. Default width is 1024.
ar: عرض نمط المؤطر. العرض المبدئي 1024.

en: The height for windowed mode. Default height is 768.
ar: ارتفاع نمط المؤطر. الارتفاع المبدئي 768.

en: The scale for windowed mode. Default value is 1.
ar: مقياس التكبير لوضع المؤطر. المبدئي 1.

en: The number of windows to open as outputs in windowed mode. Default value is 1
ar: عدد النوافذ التي سيتم فتحها كمخرجات في الوضع المؤطر. القيمة المبدئي هي 1

en: Wayland socket to use for incoming connections. This can be combined with --socket to name the socket
ar: مقبس ويلاند لاستخدامه في الاتصالات الواردة. يمكن دمج هذا --socket لتسمية المقبس

en: XWayland socket to use for Xwayland's incoming connections. This can be set multiple times
ar: مقبس ويلاند_اكس لاستخدامه لاتصالات ويلاند_اكس الواردة. يمكن تعيينها عدة مرات

en: Name of the xwayland display that has been pre-set up
ar: اسم شاشة ويلاند_اكس التي تم إعدادها مسبقًا

en: Name of the xauthority file
ar: اسم ملف xauthority

en: Exits this instance so it can be restarted by kwin_wayland_wrapper.
ar: اخرج من هذه النسخة حتى يمكن إعادة تشغيله بواسطة kwin_wayland_wrappe

en: Render through drm node.
ar: التصيير عن طريق drm.

en: Extract locale information from locale1 rather than the user's configuration
ar: استخرج معلومات المحليات من locale1 عوضاً عن ضبط المستخدم

en: Input method that KWin starts.
ar: طريقة الإدخال الذي يبدأه كوين

en: Starts the session in locked mode.
ar: تبدأ الجلسة في النمط المقفل.

en: Starts the session without lock screen support.
ar: تبدأ الجَلسة دون دعم قفل الشاشة

en: Starts the session without global shortcuts support.
ar: تبدأ الجلسة دون دعم الاختصارات العامة

en: Disable KActivities integration.
ar: عطل تكامل الأنشطة KActivities

en: Exit after the session application, which is started by KWin, closed.
ar: اخرج بعد إغلاق تطبيق الجَلسة، الذي بدأه كوين.

en: Applications to start once Wayland and Xwayland server are started
ar: التطبيقات التي تبدأ حين بَدْء خادم ويلاند و ويلاند_اكس

en: KWin is unstable.
    It seems to have crashed several times in a row.
    You can select another window manager to run:
ar: نوافذك غير مستقرّ.
    يبدو أنّه انهار عدّة مرّات متتالية.
    يمكنك اختيار مدير نوافذ آخر لتشغيله:

en: kwin: unable to claim manager selection, another wm running? (try using --replace)
ar: كوين: غير قادر على المطالبة باختيار مدير، هل يوجد مدير نوافذ آخر قيد التشغيل؟ (جرب استخدام --replace)

en: kwin: another window manager is running (try using --replace)
ar: نوافذك: مدير نوافذ آخر يعمل (جرّب استخدام ‎--replace)

en: Replace already-running ICCCM2.0-compliant window manager
ar: استبدل مدير النّوافذ المتوافق مع ICCCM2.0 المشغّل بالفعل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
ar: القوّة الغشاوة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
ar: خفيف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
ar: قوي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
ar: القوّة الضوضاء:

en: Select a position for color picking with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
ar: حدد موقع لمنتقي اللون بالنقر الأيسر أو الضغط على زر الدخول. 
    للإلغاء اضغط زر الهروب أو انقر بزر الفأرة الأيمن .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
ar: القوّة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en: Dim:
ar: الإعتام:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
ar: اللوحات و المراسي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimDesktop)
en: Desktop
ar: سطح المكتب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimKeepAbove)
en: Keep above windows
ar: أبقِ النّافذة فوق غيرها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimByGroup)
en: By window group
ar: بمجموعة النافذة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en: Fullscreen windows
ar: نوافذ ملء الشاشة

[ctx: @action shortcut]
en: Disable Active Input Capture
ar: عطل التقاط الإدخال النشط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
ar: المدّة:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
ar: المبدئيّ

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en:  milliseconds
ar:  م.ث

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_InAnimation)
en: Window Open Animation
ar: تحريك فتح النافذة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationEdge)
en: Rotation edge:
ar: حافة الدوران:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
ar: أعلى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en: Right
ar: اليمين

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
ar: أسفل

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en: Left
ar: اليسار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationAngle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationAngle)
en: Rotation angle:
ar: زاوية الدوران:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en: Distance:
ar: المسافة:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_OutAnimation)
en: Window Close Animation
ar: حركات غلق النوافذ

[ctx: @item:inmenu never hide cursor on inactivity]
en: Never
ar: البتة

en: %1 second | %1 seconds
ar[0]: صفر ثانية
ar[1]: ثانية واحدة
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: %1 ثواني
ar[4]: %1 ثانية
ar[5]: %1 ثانية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InactivityDuration)
en: Hide cursor on inactivity:
ar: أخفِ المؤشّر عند عدم النشاط:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnTyping)
en: Hide cursor on typing
ar: أخفِ المؤشّر عند الكتابة

en: Toggle Invert Effect
ar: بدّل بين تأثير العكس وعدمه

en: Toggle Invert Effect on Window
ar: بدّل بين تأثير العكس للنافذة وعدمه

en: Invert Screen Colors
ar: اعكس ألوان الشّاشة

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Tiny
ar: ضئيل

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Normal
ar: عاديّ

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
ar: كبير

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
ar: كبير جدًّا

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
ar: ضخم

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Huge
ar: ضخم جدًّا

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Oversized
ar: فوق الطّبيعيّ

en: Button size:
ar: حجم الزّرّ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
ar: حوار الضبط

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
ar: م&حاذاة العنوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
ar: وسط

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
ar: حدّد هذا الخيار لجعل حد النافذة بنفس لون شريط العنوان. ماعدا ذلك ستكون بنفس لون الخلفية.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Colored window border
ar: حد النافذة ملوّن

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
ar: حدّد هذا الخيار لكي تنصع الأزرار عند تمرير مؤشر الفأرة عليها و تتضاءل مرة ثانية عند الابتعاد عنها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
ar: أزرار التحريك

en: The Caps Lock key has been activated
ar: نشط مفتاح Caps Lock

en: The Caps Lock key is now inactive
ar: المفتاح Caps Lock هو الآن خامل

en: The Num Lock key has been activated
ar: نشط مفتاح Caps Lock

en: The Num Lock key is now inactive
ar: المفتاح Num Lock هو الآن خامل

en: The Scroll Lock key has been activated
ar: نشط مفتاح Scroll Lock

en: The Scroll Lock key is now inactive
ar:  المفتاح Scroll Lock هو الآن خامل

en: The Shift key is now active.
ar:  المفتاح Shift مفعّل الآن.

en: The Shift key is now inactive.
ar:  المفتاح Shift هو الآن خامل.

en: The Control key is now active.
ar:  المفتاح Control هو الآن نشط.

en: The Control key is now inactive.
ar:  المفتاح Control هو الآن خامل.

en: The Alt key is now active.
ar:  المفتاح Alt مفعّل الآن.

en: The Alt key is now inactive.
ar:  المفتاح Alt هو الآن خامل.

en: The Meta key is now active.
ar:  المفتاح Meta مفعّل الآن.

en: The Meta key is now inactive.
ar:  المفتاح Meta هو الآن خامل.

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: activate
ar: نشّط

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: close
ar: أغلق

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: min
ar: صغ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: minimize
ar: صغر

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: max
ar: كب

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: maximize
ar: كبر

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: fullscreen
ar: ملء الشّاشة

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: shade
ar: ظلل

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep above
ar: أبقها فوق

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep below
ar: أبقها تحت

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: window
ar: نافذة

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: name
ar: الاسم

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: appname
ar: اسم_التطبيق

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: desktop
ar: سطح المكتب

en: Switch to desktop %1
ar: بدل إلى سطح المكتب %1

en: Close running window on %1
ar: أغلق النافذة العاملة في %1

en: (Un)minimize running window on %1
ar: كبر/صغر النافذة العاملة في %1

en: Maximize/restore running window on %1
ar: كبّر/استعد النافذة العاملة في %1

en: Toggle fullscreen for running window on %1
ar: بدّل ملء الشاشة للنافذة العاملة في %1

en: (Un)shade running window on %1
ar: ظلّل/ألغ تظليل النّافذة العاملة في %1

en: Toggle keep above for running window on %1
ar: بدّل حالة أبقها في الأعلى للنافذة العاملة في %1

en: Toggle keep below running window on %1
ar: بدّل حالة أبقها في الأسفل للنافذة العاملة في %1

en: Activate running window on %1
ar: نشط النّافذة العاملة في %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
ar: تلاشى إلى السواد (لشاشات البدء فقط)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
ar: مدّة الحركة:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
ar: الافتراضية

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
ar: الحجم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
ar: ال&عرض:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Height)
en:  px
ar:  بكسل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
ar: &الارتفاع:

en: Toggle Mouse Click Animation
ar: بدّل تحريك نقر الفأرة

[ctx: Left mouse button]
en: Left
ar: يسار

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
ar: الأوسط

[ctx: Right mouse button]
en: Right
ar: يمين

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
ar: إعدادات أساسية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
ar: لون زر الفأرة الأيسر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
ar: لون زر الفأرة الأوسط:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
ar: لون زر الفأرة الأيمن:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
ar: متقدّم

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
ar: الحلقات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
ar: عرض السطر:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LineWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingSize)
en:  pixel
ar:  بكسل

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
ar:  م.ث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
ar: مدّة الحلقة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
ar: نصف قطر الحلقة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
ar: عدد الحلقات:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
ar: النصّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
ar: الخط:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
ar: أظهر النصّ:

en: Clear All Mouse Marks
ar: امحُ كل علامات الفأرة

en: Clear Last Mouse Mark
ar: امحُ آخر علامة للفأرة

en: Clear Mouse Marks
ar: امحُ علامات الفأرة

[ctx: Suffix]
en:  pixel |  pixels
ar[0]:  بكسل
ar[1]:  بكسل
ar[2]:  بكسل
ar[3]:  بكسل
ar[4]:  بكسل
ar[5]:  بكسل

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
ar: المظهر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
ar: ال&عرض:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
ar: اللو&ن:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Draw with the mouse by holding modifier keys and moving the mouse
ar: ارسم بالفأرة بالضغط على المفاتيح التغيير وتحريك الفأرة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FreedrawModifierKeys)
en: Free draw modifier keys:
ar: المفاتيح المغيِّرة للرسم الحر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ArrowdrawModifierKeys)
en: Arrow draw modifier keys:
ar: المفاتيح المغيِّرة لرسم السهم:

[ctx: Night Light was temporarily disabled]
en: Night Light Suspended
ar: عُلقت الإضاءة الليلية

[ctx: Night Light was reenabled from temporary suspension]
en: Night Light Resumed
ar: استأنفت الإضاءة الليلية

[ctx: Temporarily disable/reenable Night Light]
en: Suspend/Resume Night Light
ar: علق/استأنف وضع الإضاءة الليلية

en: Color Temperature Preview
ar: معاينة حرارة اللون

[ctx: @label]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: @action Overview and Grid View are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
ar: دور خلال النظرة العامة و عرض الشبكة

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Grid View and Overview
ar: دور خلال عرض الشبكة والنظرة العامة

[ctx: @action Overview is the name of a KWin effect]
en: Toggle Overview
ar: بدل النظرة العامة

[ctx: @action Grid View is the name of a KWin effect]
en: Toggle Grid View
ar: بدل النظرة العامة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Ignore minimized windows:
ar: تجاهل النوافذ المصغّرة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Organize windows in the Grid View:
ar: رتب النوافذ في عرض الشبكة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FilterWindows)
en: Search results include filtered windows:
ar: نتائج البحث متضمنة النوافذ المرشحة:

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
ar: دور خلال النظرة العامة و عرض الشبكة

[ctx: @action Overview is the name of a Kwin effect]
en: Toggle Overview
ar: بدل النظرة العامة

[ctx: @action Grid view is the name of a Kwin effect]
en: Toggle Grid View
ar: بدل عرض الشبكة

en: Delete Virtual Desktop
ar: احذف سطح المكتب الافتراضي

en: Add Virtual Desktop
ar: أضف سطح المكتب افتراضي

[ctx: @info:placeholder]
en: No other Virtual Desktops to show
ar: لا يوجد سطح مكتب افتراضي لعرضه

[ctx: @action:button]
en: Add Virtual Desktop
ar: أضف سطح المكتب افتراضي

[ctx: @action:button]
en: Configure Virtual Desktops…
ar: اضبط أسطح المكتب الافتراضية...

[ctx: @info:placeholder]
en: No matching windows
ar: لا يوجد نوافذ مطابقة

en: Drag Down To Close
ar: اسحب للأسفل للإغلاق

[ctx: @info:tooltip as in: 'close this window']
en: Close window
ar: أغلق النّافذة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InScale)
en: Window open scale:
ar: مقياس فتح النافذة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutScale)
en: Window close scale:
ar: مقياس غلق النافذة:

en: Failed to start main PipeWire loop
ar: فشل في بدء الحلقة الرئيسة لـPipeWire

en: Failed to create PipeWire context
ar: فشل في إنشاء سياق PipeWire

en: Failed to connect PipeWire context
ar: فشل الاتصال بسياق PipeWire

en: Could not find window id %1
ar: لا يمكن العثور النافذة ذات المعرف  %1

en: Could not find output
ar: تعذر العثور على الخرج

en: Invalid region
ar: منطقة غير صالحة

en: OpenGL compositing is required for screencasting
ar: يتطلب تسجيل الشاشة تركب أوبن‌جي‌إل

en: Failed to create PipeWire stream
ar: فشل في إنشاء دفق PipeWire

en: Select window to screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
ar: حدد إطارًا للشاشة مع النقر الأيسر أو الضغط على زر الدخول. 
    للإلغاء اضغط زر الهروب أو انقر بزر الفأرة الأيمن .

en: Create screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
ar: أنشئ لقطة شاشة بالنقر الأيسر أو ضغط زر الدخول. 
    للإلغاء اضغط زر الهروب أو انقر بزر الفأرة الأيمن .

[ctx: @label]
en: Compositing
ar: التركيب

[ctx: @label]
en: This effect is not a benchmark
ar: هذا التأثير ليس معياراً قياسيا

[ctx: @label]
en: Paint Duration
ar: مدّة الرسم:

[ctx: @label]
en: Paint Amount
ar: كمية الرسم

[ctx: @label]
en: Current FPS
ar: سرعة عدد الإطارات في الثانية

[ctx: @label]
en: Maximum FPS
ar: أقصى عدد الإطارات في الثانية

en: Toggle Show Paint
ar: بدّل رسم العرض

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Gaps)
en: Gap between desktops
ar: الفراغ بين أسطح المكتب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
ar: أفقي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_VerticalGap)
en: Vertical:
ar: عمودي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideBackground)
en: Slide desktop background
ar: تمرير خلفية سطح المكتب

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ar: أُقفل المفتاح Shift و هو الآن مفعّل لكلّ ضغطات المفاتيح التالية.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ar: تم إقفال المفتاح Control و هو الآن نشط لكلّ ضغطات المفاتيح التالية.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ar: أُقفل المفتاح Alt و هو الآن مفعّل لكلّ ضغطات المفاتيح التالية.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ar: أُقفل المفتاح Meta و هو الآن مفعّل لكلّ ضغطات المفاتيح التالية.

en: The AltGr key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ar: أُقفل المفتاح AltGr و هو الآن مفعّل لكلّ ضغطات المفاتيح التالية.

en: Toggle Thumbnail for Current Window
ar: بدّل بين مصغّرات النافذة الحالية وبدونها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
ar: أقصى &عرض:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
ar: ال&تباعد:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
ar:  بكسل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
ar: الإ&عتام:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Opacity)
en:  %
ar:  ٪

en: Toggle Tiles Editor
ar: أظهر/اخف محرر الترتيب

en: Padding:
ar: الحشو:

en: Load Layout…
ar: حمّل تخطيطًا…

en: Close
ar: أغلق

en: Split Left/Right
ar: افصل يمين/يسار

en: Split Top/Bottom
ar: افصل فوق/تحت

en: Add Floating Tile
ar: أضف مساحة عائمة

en: Delete
ar: احذف

en: Track mouse
ar: اتبع الفأرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trigger effect with:
ar: شغل التأثير بـ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_KeyboardShortcut)
en: Keyboard shortcut:
ar: اختصار لوحة المفاتيح:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ModifierKeys)
en: Modifier keys:
ar: المفاتيح المغيِّرة:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
ar: شبه الشفافية

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
ar: إعدادات عامة للشفافية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
ar: منبثقات التحرير والسرد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
ar: معتم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
ar: الحواريات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
ar: شفاف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
ar: القوائم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
ar: النوافذ المتحركة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
ar: النوافذ غير النشطة:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
ar: حدد شفافية القائمة باستقلال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
ar: القوائم المنسدلة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
ar: القوائم المنبثقة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
ar: القوائم المفصولة:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::VideoWallConfigForm)
en: Video Wall
ar: جدار الفيديو

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ApplyTo)
en: Apply to
ar: طبّق على

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Whitelist) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Blacklist)
en: Comma separated list of window classes
ar: قائمة مفصولة بفاصلة , لنوع النوافذ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applyLabel)
en: All
ar: الكل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Ignore)
en: Ignore
ar: تجاهل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ignoreLabel)
en: None
ar: بدون

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
ar: بدّل عرض النوافذ (سطح المكتب الحالي)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
ar: بدّل عرض النوافذ (جميع الأسطح)

en: Toggle Present Windows (Window class)
ar: بدّل عرض النوافذ (نوع النافذة)

en: Toggle Present Windows (Window class on current desktop)
ar: بدّل عرض النوافذ (صنف النافذة على سطح المكتب الحالي)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
ar: تجاهل النوافذ المص&غّرة

en: No Matches
ar: لا يوجد تطابق

en: No Windows
ar: لا يوجد نوافذ

en: Filter windows…
ar: رشّح النّوافذ…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
ar: متقدّم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
ar: ال&صلابة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
ar: ال&سحب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
ar: عا&مل الحركة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
ar: تمايل عند الت&حريك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
ar: تمايل &عند التحجيم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
ar: مكّن الوضع المت&قدّم

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
ar: ال&تمايل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
ar: أقل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
ar: أكثر

en: Move Zoomed Area to Left
ar: حرك المنطقة المكبرة لليسار

en: Move Zoomed Area to Right
ar: حرك المنطقة المكبرة لليمين

en: Move Zoomed Area Upwards
ar: حرك المنطقة المكبرة للأعلى

en: Move Zoomed Area Downwards
ar: حرك المنطقة المكبرة للأسفل

en: Move Mouse to Focus
ar: حرك الفأرة للتركيز

en: Move Mouse to Center
ar: حرك الفأرة للوسط

en: Move Left
ar: حرك لليسار

en: Move Right
ar: حرك لليمين

en: Move Up
ar: انقل لأعلى

en: Move Down
ar: انقل لأسفل

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
ar: عند التكبير والتصغير ، قم بتغيير التكبير بواسطة عامل التكبير المحدد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom factor:
ar: معامل التّقريب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Show pixel grid at zoom level:
ar: اعرض شبكة البكسلات في مستوى التكبير:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse pointer:
ar: مؤشّر الفأرة:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
ar: ظهور مؤشّر الفأرة.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
ar: حجّم

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
ar: أبقِ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
ar: أخفِ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse tracking:
ar: تتبّع الفأرة:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
ar: تتبع حركة الفأرة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
ar: نسبي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
ar: موسّطة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
ar: الدفع

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
ar: معطّلة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable tracking of the focused location. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
ar: تمكين تتبع الموقع المركز. يحتاج هذا إلى تمكين QAccessible لكل تطبيق  ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON = 1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable focus tracking
ar: مكّن تتبع التركيز

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable tracking of the text cursor. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
ar: تمكين تتبع مؤشر النص يحتاج هذا إلى تمكين QAccessible لكل تطبيق  ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON = 1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable text cursor tracking
ar: مكن تتبع مؤشر النص

note: i18n: ectx: label, entry (count), group (General)
en: Total rules count (legacy)
ar: عدد الكلي للقواعد (عتيق)

note: i18n: ectx: label, entry (ruleGroupList), group (General)
en: Ordered list of rules groups
ar: قائمة مرتبة لمجموعات القواعد

note: i18n: ectx: label, entry (description), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Rule description
ar: وصف القاعدة

note: i18n: ectx: label, entry (descriptionLegacy), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Rule description (legacy)
ar: وصف القاعدة (عتيق)

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteRule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Delete this rule (for use in imports)
ar: إحذف هذه القاعدة (لتستخدم في الإستيراد)

note: i18n: ectx: label, entry (enabled), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: This rule is enabled
ar: مكنت هذه القاعدة

note: i18n: ectx: label, entry (wmclass), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window class (application)
ar: صنف النافذة (التطبيق)

note: i18n: ectx: label, entry (wmclassmatch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window class string match type
ar: نوع تطابق نص صنف النافذة

note: i18n: ectx: label, entry (wmclasscomplete), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Match whole window class
ar: طابق كل صنف النافذة

note: i18n: ectx: label, entry (windowrole), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window role
ar: دور النافذة

note: i18n: ectx: label, entry (windowrolematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window role string match type
ar: نوع تطابق نص دور النافذة

note: i18n: ectx: label, entry (title), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window title
ar: عنوان النّافذة

note: i18n: ectx: label, entry (titlematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window title string match type
ar: نوع تطابق نص عنوان النافذة

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachine), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Machine (hostname)
ar: الآلة (اسم المضيف)

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachinematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Machine string match type
ar: نوع تطابق نص الآلة

note: i18n: ectx: label, entry (types), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window types that match
ar: نوع تطابق نوع النافذة

note: i18n: ectx: label, entry (placement), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Initial placement
ar: الموضع المبدئي

note: i18n: ectx: label, entry (placementrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Initial placement rule type
ar: نوع القاعدة للموضع المبدئي

note: i18n: ectx: label, entry (position), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position
ar: موقع النّافذة

note: i18n: ectx: label, entry (positionrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position rule type
ar: نوع القاعدة لموقع النّافذة

note: i18n: ectx: label, entry (size), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size
ar: حجم النافذة

note: i18n: ectx: label, entry (sizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size rule type
ar: نوع القاعدة لحجم النافذة

note: i18n: ectx: label, entry (minsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window minimum size
ar: حجم تصغير النافذة

note: i18n: ectx: label, entry (minsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window minimum size rule type
ar: نوع القاعدة لحجم تصغير النافذة

note: i18n: ectx: label, entry (maxsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window maximum size
ar: حجم تكبير النافذة

note: i18n: ectx: label, entry (maxsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window maximum size rule type
ar: نوع القاعدة لحجم تكبير النافذة

note: i18n: ectx: label, entry (opacityactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Active opacity
ar: التعتيم نشط

note: i18n: ectx: label, entry (opacityactiverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Active opacity rule type
ar: نوع القاعدة للتعتيم نشط

note: i18n: ectx: label, entry (opacityinactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Inactive opacity
ar: التعتيم خامل

note: i18n: ectx: label, entry (opacityinactiverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Inactive opacity rule type
ar: نوع القاعدة للتعتيم خامل

note: i18n: ectx: label, entry (ignoregeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore requested geometry
ar: تجاهل طلب الأبعاد

note: i18n: ectx: label, entry (ignoregeometryrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore requested geometry rule type
ar: نوع القاعدة لتجاهل طلب الأبعاد

note: i18n: ectx: label, entry (desktops), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: List of Desktop Ids
ar: قائمة معرف سطح المكتب

note: i18n: ectx: label, entry (desktopsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop Ids rule type
ar: نوع القاعدة لقائمة معرف سطح المكتب

note: i18n: ectx: label, entry (screen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Screen number
ar: رقم الشاشة

note: i18n: ectx: label, entry (screenrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Screen number rule type
ar: نوع القاعدة لرقم الشاشة

note: i18n: ectx: label, entry (activity), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity
ar: النّشاط

note: i18n: ectx: label, entry (activityrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity rule type
ar: نوع القاعدة للنشاط

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevert), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized vertically
ar: مكبّرة عمودياً

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevertrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized vertically rule type
ar: نوع القاعدة لكبّر النّافذة رأسيًّا

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehoriz), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized horizontally
ar: مكبّرة أفقياً

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehorizrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized horizontally rule type
ar: نوع القاعدة لكبّر النّافذة أفقيًّا

note: i18n: ectx: label, entry (minimize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized
ar: مصغرة

note: i18n: ectx: label, entry (minimizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized rule type
ar: نوع القاعدة لمصغرة

note: i18n: ectx: label, entry (shade), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shaded
ar: مظللة

note: i18n: ectx: label, entry (shaderule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shaded rule type
ar: نوع القاعدة لمظللة

note: i18n: ectx: label, entry (skiptaskbar), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip taskbar
ar: تخطى شريط المهام

note: i18n: ectx: label, entry (skiptaskbarrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip taskbar rule type
ar: نوع القاعدة لتخطى شريط المهام

note: i18n: ectx: label, entry (skippager), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip pager
ar: تخطّى المنادي

note: i18n: ectx: label, entry (skippagerrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip pager rule type
ar: نوع القاعدة لتخطى المنادي

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcher), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip switcher
ar: تخطّى مبدل المهام

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcherrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip switcher rule type
ar: نوع القاعدة لتخطى مبدل المهام

note: i18n: ectx: label, entry (above), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep above
ar: أبقها فوق

note: i18n: ectx: label, entry (aboverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep above rule type
ar: نوع القاعدة لأبقهِ فوق الآخرين

note: i18n: ectx: label, entry (below), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep below
ar: أبقه تحت

note: i18n: ectx: label, entry (belowrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep below rule type
ar: نوع القاعدة لأبقهِ تحت الآخرين

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen
ar: ملء الشّاشة

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreenrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen rule type
ar: نوع القاعدة لملء الشّاشة

note: i18n: ectx: label, entry (noborder), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: No titlebar and frame
ar: بدون شريط العنوان والإطار

note: i18n: ectx: label, entry (noborderrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: No titlebar rule type
ar: نوع القاعدة لبدون شريط العنوان

note: i18n: ectx: label, entry (decocolor), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Titlebar color and scheme
ar: لون شريط العنوان والمخطط

note: i18n: ectx: label, entry (decocolorrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Titlebar color rule type
ar: نوع القاعدة للون شريط العنوان

note: i18n: ectx: label, entry (blockcompositing), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Block Compositing
ar: التركيب الكتلي

note: i18n: ectx: label, entry (blockcompositingrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Block Compositing rule type
ar: نوع القاعدة للتركيب الكتلي

note: i18n: ectx: label, entry (fsplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus stealing prevention
ar: منع سرقة التركيز

note: i18n: ectx: label, entry (fsplevelrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus stealing prevention rule type
ar: نوع القاعدة لمنع سرقة التركيز

note: i18n: ectx: label, entry (fpplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus protection
ar: حماية التركيز

note: i18n: ectx: label, entry (fpplevelrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus protection rule type
ar: نوع القاعدة لحماية التركيز

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocus), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Accept Focus
ar: اقبل التركيز

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocusrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Accept Focus rule type
ar: نوع القاعدة لاقبل التركز

note: i18n: ectx: label, entry (closeable), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable
ar: قابلة للإغلاق

note: i18n: ectx: label, entry (closeablerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable rule type
ar: نوع القاعدة للقابلة للإغلاق

note: i18n: ectx: label, entry (autogroup), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup with identical
ar: الجمع التلقائي للمتطابقات

note: i18n: ectx: label, entry (autogrouprule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup with identical rule type
ar: نوع القاعدة للجمع التلقائي للمتطابقات

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfg), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup in foreground
ar: الجمع التلقائي في المقدمة

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfgrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup in foreground rule type
ar: نوع القاعدة للجمع التلقائي في المقدمة

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupid), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup by ID
ar: الجمع التلقائي بالمعرف

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupidrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup by ID rule type
ar: نوع القاعدة للجمع التلقائي بالمعرف

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Obey geometry restrictions
ar: التزم بقيود الأبعاد

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometryrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Obey geometry restrictions rule type
ar: نوع القاعدة لالتزم بقيود الأبعاد

note: i18n: ectx: label, entry (shortcut), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut
ar: الاختصار

note: i18n: ectx: label, entry (shortcutrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut rule type
ar: نوع القاعدة للاختصار

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcuts), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore global shortcuts
ar: تجاهل الاختصارات العامة

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcutsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore global shortcuts rule type
ar: نوع القاعدة للتجاهل الاختصارات العامة

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfile), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name
ar: اسم ملف سطح المكتب

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfilerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name rule type
ar: نوع قاعدة لإسم ملف سطح المكتب

note: i18n: ectx: label, entry (layer), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Layer
ar: الطبقة

note: i18n: ectx: label, entry (layerrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Layer rule type
ar: نوع القاعدة الطبقة

note: i18n: ectx: label, entry (adaptivesync), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: AdaptiveSync
ar: التزامن_المتكيف

note: i18n: ectx: label, entry (adaptivesyncrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: AdaptiveSync rule type
ar: نوع القاعدة للتزامن المتكيف

note: i18n: ectx: label, entry (tearing), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Allow Tearing
ar: اسمح بالتمزيق

note: i18n: ectx: label, entry (tearingrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Tearing rule type
ar: نوع القاعدة التمزيق

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShortcutDialog)
en: Dialog
ar: حواريّ

[ctx: @action:button]
en: Cancel Logout
ar: ألغ الخروج

[ctx: @action::button]
en: Log Out Anyway
ar: اخرج على أية حال

en: The following applications did not close:
    %1
    Logging out anyway in 2 minutes.
ar: التطبيقات التالية لم تغلق:
    %1 
    سيخرج على أية حال خلال دقيقتين.

[ctx: Special entry in alt+tab list for minimizing all windows]
en: Show Desktop
ar: أظهر سطح المكتب

[ctx: @info:placeholder no entries in the task switcher]
en: No open windows
ar: لا يوجد نوافذ مفتوحة

en: Walk Through Windows
ar: تنقّل بين النّوافذ

en: Walk Through Windows (Reverse)
ar: تنقّل بين النّوافذ (بالعكس)

en: Walk Through Windows Alternative
ar: تنقّل بين النّوافذ البديلة

en: Walk Through Windows Alternative (Reverse)
ar: تنقّل بين النّوافذ البديلة (بالعكس)

en: Walk Through Windows of Current Application
ar: تنقّل بين نوافذ التّطبيق الحاليّ

en: Walk Through Windows of Current Application (Reverse)
ar: تنقّل بين نوافذ التّطبيق الحاليّ (بالعكس)

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative
ar: تنقّل بين نوافذ التّطبيق الحاليّ البديلة

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative (Reverse)
ar: تنقّل بين نوافذ التّطبيق الحاليّ البديلة (بالعكس)

en: The Window Switcher installation is broken, resources are missing.
    Contact your distribution about this.
ar: تثبيت مبدّل النّوافذ معطوب، الموارد ناقصة.
    تواصل مع توزيعتك حول هذا.

en: Move the tablet to the next output
ar: انقل اللوحي إلى الخرج التالي

en: Tablet moved to %1
ar: انتقل اللوحي إلى %1

en: Tablets switched outputs
ar: بدلت اللوحيات المخرجات

en: You have selected to show a window without its border.
    Without the border, you will not be able to enable the border again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
ar: لقد اخترت إظهار نافذة بلا حدّ.
    بدون الحدود لن تستطيع تمكين الحدّ مجدّدًا باستخدام الفأرة: استخدم قائمة عمليّات النّافذة بدل ذلك، لتنشيطها استخدم اختصار لوحة المفاتيح %1.

en: You have selected to show a window in fullscreen mode.
    If the application itself does not have an option to turn the fullscreen mode off you will not be able to disable it again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
ar: لقد اخترت إظهار نافذة بوضع ملء الشّاشة.
    إن لم يحوي التّطبيق نفسه خيارًا لإطفاء وقت ملء الشّاشة لن تستطيع تعطيله مجدّدًا باستخدام الفأرة: استخدم قائمة عمليّات النّافذة بدل ذلك، لتنشيطها استخدم اختصار لوحة المفاتيح %1.

en: &Move
ar: ا&نقل

en: &Resize
ar: غيّر ال&حجم

en: Keep &Above Others
ar: أبقِها فو&ق غيرها

en: Keep &Below Others
ar: أبقِ ت&حت غيرها

en: &Fullscreen
ar: &ملء الشّاشة

en: &Shade
ar: &ظلّل

en: &No Titlebar and Frame
ar: بدون &شريط العنوان والإطار

en: Set Window Short&cut…
ar: عين اختصار ال&نّافذة…

en: Configure Special &Window Settings…
ar: اضبط إعدادات &خاصّة للنّافذة…

en: Configure S&pecial Application Settings…
ar: اضبط إعدادات خا&صّة للتّطبيق…

en: Ma&ximize
ar: &كبّر

en: Mi&nimize
ar: &صغّر

en: &More Actions
ar: إ&جراءات أكثر

en: &Close
ar: أ&غلق

en: &Extensions
ar: الامت&دادات

en: &Desktops
ar: أ&سطح المكتب

en: Move to &Desktop
ar: انقل إلى &سطح المكتب

en: Move to &Screen
ar: انقل إلى ال&شّاشة

en: Show in &Activities
ar: أظهر في الأ&نشطة

en: Move &To Current Desktop
ar: انقل إلى &سطح المكتب الحالي

en: &All Desktops
ar: كلّ أ&سطح المكتب

[ctx: Create a new desktop and move the window there]
en: &New Desktop
ar: سطح مكتب &جديد

en: Move to %1
ar: انقل إلى %1

[ctx: Create a new desktop and add the window to that desktop]
en: Add to &New Desktop
ar: أضف سطح مكتب &جديد

[ctx: Create a new desktop and move the window to that desktop]
en: Move to New Desktop
ar: انقل إلى سطح المكتب جديد

[ctx: @item:inmenu List of all Screens to send a window to. First argument is a number, second the output identifier. E.g. Screen 1 (HDMI1)]
en: Screen &%1 (%2)
ar: الشاشة &%1 (%2)

en: &All Activities
ar: &كلّ الأنشطة

[ctx: '%1' is a keyboard shortcut like 'ctrl+w']
en: <b>%1</b> is already in use
ar: <b>%1</b> مستخدم بالفعل

[ctx: keyboard shortcut '%1' is used by action '%2' in application '%3']
en: <b>%1</b> is used by %2 in %3
ar: <b>%1</b> يستخدمه %2 في %3

en: Window Operations Menu
ar: قائمة عمليّات النّافذة

en: Close Window
ar: أغلق النّافذة

en: Maximize Window
ar: كبّر النّافذة

en: Maximize Window Vertically
ar: كبّر النّافذة رأسيًّا

en: Maximize Window Horizontally
ar: كبّر النّافذة أفقيًّا

en: Minimize Window
ar: صغّر النّافذة

en: Shade Window
ar: ظلّل النّافذة

en: Move Window
ar: انقل النّافذة

en: Resize Window
ar: غيّر حجم النّافذة

en: Raise Window
ar: ارفع النّافذة

en: Lower Window
ar: اخفض النّافذة

en: Toggle Window Raise/Lower
ar: بدّل رفع/خفض النّافذة

en: Make Window Fullscreen
ar: اجعل النّافذة بملء الشّاشة

en: Toggle Window Titlebar and Frame
ar: بدّل حالة شريط العنوان والإطار

en: Keep Window Above Others
ar: أبقِ النّافذة فوق غيرها

en: Keep Window Below Others
ar: أبقِ النّافذة تحت غيرها

en: Activate Window Demanding Attention
ar: نشّط النّافذة الطّالبة الانتباه

en: Setup Window Shortcut
ar: أعدّ اختصار النّافذة

en: Move Window to the Center
ar: حرّك النافذة إلى الوسط

en: Move Window Right
ar: حرّك النافذة لليمين

en: Move Window Left
ar: حرّك النافذة لليسار

en: Move Window Up
ar: حرّك النافذة للأعلى

en: Move Window Down
ar: حرّك النافذة للأسفل

en: Expand Window Horizontally
ar: كبّر النّافذة أفقيًّا

en: Expand Window Vertically
ar: كبّر النّافذة رأسيًّا

en: Shrink Window Horizontally
ar: قلص النافذة أفقيًا

en: Shrink Window Vertically
ar: قلص النافذة رأسيًا

en: Quick Tile Window to the Left
ar: رتب النافذة لليسار

en: Quick Tile Window to the Right
ar: رتب النافذة لليمين

en: Quick Tile Window to the Top
ar: رتب النافذة للأعلى

en: Quick Tile Window to the Bottom
ar: رتب النافذة للأسفل

en: Quick Tile Window to the Top Left
ar: رتب النافذة لليسار الأعلى

en: Quick Tile Window to the Bottom Left
ar: رتب النافذة لليسار الأسفل

en: Quick Tile Window to the Top Right
ar: رتب النافذة لليمين الأعلى

en: Quick Tile Window to the Bottom Right
ar: رتب النافذة لليمين الأسفل

en: Switch to Window Above
ar: بدّل إلى النّافذة العليا

en: Switch to Window Below
ar: بدّل إلى النّافذة السفلى

en: Switch to Window to the Right
ar: بدّل إلى النّافذة اليمنى

en: Switch to Window to the Left
ar: بدّل إلى النّافذة اليسرى

en: Increase Opacity of Active Window by 5%
ar: زِد عتمة النّافذة النّشطة 5٪

en: Decrease Opacity of Active Window by 5%
ar: أنقص عتمة النّافذة النّشطة 5٪

en: Keep Window on All Desktops
ar: أبقِ النّافذة في كلّ أسطح المكتب

en: Custom Quick Tile Window to the Left
ar: رتب النافذة لليسار ترتيبًا خاصًا

en: Custom Quick Tile Window to the Right
ar: رتب النافذة لليمين ترتيبًا خاصًا

en: Custom Quick Tile Window to the Top
ar: رتب النافذة للأعلى ترتيبًا خاصًا

en: Custom Quick Tile Window to the Bottom
ar: رتب النافذة للأسفل ترتيبًا خاصًا

en: Window to Desktop %1
ar: انقل النّافذة إلى سطح المكتب %1

en: Window to Next Desktop
ar: انقل النّافذة إلى سطح المكتب التّالي

en: Window to Previous Desktop
ar: انقل النّافذة إلى سطح المكتب السّابق

en: Window One Desktop to the Right
ar: انقل النافذة إلى سطح المكتب الأيمن

en: Window One Desktop to the Left
ar: انقل النافذة إلى سطح المكتب الأيسر

en: Window One Desktop Up
ar: انقل النافذة إلى سطح المكتب الأعلى

en: Window One Desktop Down
ar: انقل النافذة إلى سطح المكتب الأسفل

en: Move Window to Screen %1
ar: حرّك النّافذة إلى الشاشة %1

en: Move Window to Next Screen
ar: حرّك النّافذة إلى الشاشة التّالية

en: Move Window to Previous Screen
ar: حرّك النّافذة إلى الشاشة السابقة

en: Move Window One Screen to the Right
ar: حرّك النافذة إلى شاشة اليمنى التالية

en: Move Window One Screen to the Left
ar: حرّك النافذة إلى الشاشة اليسرى التالية

en: Move Window One Screen Up
ar: حرّك النّافذة إلى الشاشة العليا التالية

en: Move Window One Screen Down
ar: حرّك النافذة إلى الشاشة السفلى التالية

en: Switch to Screen %1
ar: بدّل إلى الشّاشة %1

en: Switch to Next Screen
ar: بدّل إلى الشّاشة التّالية

en: Switch to Previous Screen
ar: بدّل إلى الشّاشة السّابقة

en: Switch to Screen to the Right
ar: بدّل إلى الشاشة اليمنى

en: Switch to Screen to the Left
ar: بدّل إلى الشاشة اليسرى

en: Switch to Screen Above
ar: بدّل إلى الشّاشة العليا

en: Switch to Screen Below
ar: بدّل إلى الشّاشة السفلى

en: Peek at Desktop
ar: نظرة على سطح المكتب

en: Kill Window
ar: اقتل النّافذة

en: Activate Window (%1)
ar: فعّل النّافذة (%1)

en: unknown
ar: مجهول

en: Desktop %1
ar: سطح المكتب %1

en: Switch to Next Desktop
ar: بدّل إلى سطح المكتب التّالي

en: Switch to Previous Desktop
ar: بدّل إلى سطح المكتب السّابق

en: Switch One Desktop to the Right
ar: بدّل إلى سطح المكتب الأيمن

en: Switch One Desktop to the Left
ar: بدّل إلى سطح المكتب الأيسر

en: Switch One Desktop Up
ar: بدّل إلى سطح المكتب الأعلى

en: Switch One Desktop Down
ar: بدّل إلى سطح المكتب الأسفل

en: Switch to Desktop %1
ar: بدّل إلى سطح المكتب %1

en: One of the relevant outputs is no longer available
ar: أحد المخرجات ذات الصلة لم يعد متاحًا

en: Disabling all outputs through configuration changes is not allowed
ar: لا يُسمح بتعطيل جميع المخرجات من خلال تغييرات الضبط

en: The provided output order doesn't contain all outputs
ar: لا يحتوي ترتيب الإخراج المقدم على جميع المخرجات

en: The provided output order is invalid
ar: ترتيب الإخراج المقدم غير صالح

en: The driver rejected the output configuration
ar: رفض السائق ضبط الإخراج

[ctx: Application is not responding, appended to window title]
en: (Not Responding)
ar: (لا يستجيب)

[ctx: Introductory text shown in the support information.]
en: KWin Support Information:
    The following information should be used when requesting support on e.g. https://discuss.kde.org.
    It provides information about the currently running instance, which options are used,
    what OpenGL driver and which effects are running.
    Please post the information provided underneath this introductory text to a paste bin service
    like https://paste.kde.org instead of pasting into support threads.
ar: discussمعلومات دعم كوين: 
    يجب استخدام المعلومات التالية عند طلب الدعم ، على سبيل المثال في https://discuss.kde.org. 
    إنها توفر معلومات حول النسخة المشغلة حاليًا ، والخيارات المستخدمة، 
    وما هو معرف OpenGL والتأثيرات قيد التشغيل. 
    الرجاء نشر المعلومات المتوفرة أسفل هذا الملحق التمهيدي إلى خدمة حاوية اللصق 
    مثل https://paste.kde.org بدلاً من اللصق في موضوع الدعم.

en: Xwayland has crashed
ar: إنهار ويلاند_اكس
