kcmkwinscreenedges - en to ar translation catalogue (44 entries)

en: No Action
ar: لا إجراء

en: Peek at Desktop
ar: نظرة على سطح المكتب

en: Lock Screen
ar: اقفل الشّاشة

en: Show KRunner
ar: أظهر مشغل.ك

en: Activity Manager
ar: مدير الأنشطة

en: Application Launcher
ar: مُطلق التّطبيقات

en: Present Windows
ar: النوافذ الحاضرة

en: %1 - All Desktops
ar: %1 - كلّ أسطح المكتب

en: %1 - Current Desktop
ar: %1 - سطح المكتب الحاليّ

en: %1 - Current Application
ar: %1 - التّطبيق الحاليّ

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Grid
ar: الشبكة

en: Toggle window switching
ar: بدّل تنقل النوافذ

en: Toggle alternative window switching
ar: بدّل تنقل النوافذ البديل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, infoLabel)
en: You can trigger an action by pushing the mouse cursor against the corresponding screen edge or corner.
ar: يمكنك تشغيل إجراء عن طريق دفع مؤشر الفأرة لحافة الشاشة أو الزاوية الحالية.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickMaximizeLabel)
en: &Maximize:
ar: &كبّر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderMaximize)
en: Windows dragged to top edge
ar: النوافذ المسحوبة إلى الحافة العليا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickTileLabel)
en: &Tile:
ar: &صفّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderTiling)
en: Windows dragged to left or right edge
ar: النوافذ المسحوبة إلى الحافة اليمين أو اليسار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Behavior:
ar: السّلوك:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, remainActiveOnFullscreen)
en: Remain active when windows are fullscreen
ar: ابق نشط عندما تكون النوافذ ملء الشاشة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, electricBorderCornerRatioLabel)
en: Trigger &quarter tiling in:
ar: أطلق &التبليط الربعي في:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, electricBorderCornerRatioSpin)
en: %
ar: ٪

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, electricBorderCornerRatioSpin)
en: Outer
ar: الخارجي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: of the screen
ar: من الشّاشة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: Change desktop when the mouse cursor is pushed against the edge of the screen
ar: غيّر سطح المكتب عند الدّفع بمؤشّر الفأرة إلى حافّة الشّاشة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: &Switch desktop on edge:
ar: &بدّل سطح المكتب عند الحافّة:

[ctx: Switch desktop on edge]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Disabled
ar: معطّل

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Only when moving windows
ar: عند تحريك النّوافذ فقط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Always enabled
ar: ممكّن دائمًا

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Amount of time required for the mouse cursor to be pushed against the edge of the screen before the action is triggered
ar: كمّ الوقت اللازم قبل تحفيز الإجراء بعد الدّفع بمؤشّر الفأرة إلى حافّة الشّاشة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Activation &delay:
ar: &مهلة التّنشيط:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ElectricBorderDelay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ElectricBorderCooldown)
en:  ms
ar:  م‌ث

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: Amount of time required after triggering an action until the next trigger can occur
ar: كمّ الوقت اللازم حتّى تحفيز الإجراء التّالي بعد انتهاء الأوّل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: &Reactivation delay:
ar: مهلة إ&عادة التّنشيط:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CornerBarrierLabel)
en: &Corner barrier:
ar: &حاجز الزاوية:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Here you can enable or disable the virtual corner barrier between screens. The barrier prevents the cursor from moving to another screen when it is already touching a screen corner. This makes it easier to trigger user interface elements like maximized windows' close buttons when using multiple screens.
ar: هنا يمكنك تمكين أو تعطيل حاجز الزاوية الافتراضي بين الشاشات.يمنع الحاجز المؤشر من الانتقال إلى شاشة أخرى عندما يلمس أحد أركان الشاشة فعلًا. وهذا يجعل من السهل تشغيل عناصر واجهة المستخدم مثل أزرار إغلاق النوافذ المكبرة عند استخدام شاشات متعددة.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Prevents cursors from crossing at screen corners.
ar: يمنع المؤشرات من العبور في زوايا الشاشة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EdgeBarrierLabel)
en: &Edge barrier:
ar: حاجز الحا&فة:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Here you can set size of the edge barrier between different screens. The barrier adds additional distance you have to move your pointer before it crosses the edge onto the other screen. This makes it easier to access user interface elements like Plasma Panels that are located on an edge between screens.
ar: هنا يمكنك ضبط حجم حاجز الحافة بين الشاشات المختلفة. يضيف الحاجز مسافة إضافية يجب عليك تحريك المؤشر قبل أن يعبر الحافة على الشاشة الأخرى. هذا يجعل من السهل الوصول إلى عناصر واجهة المستخدم مثل لوحات البلازما الموجودة على الحافة بين الشاشات.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Additional distance cursor needs to travel to cross screen edges.
ar: المسافة الإضافية يحتاج المؤشر إلى قطعها لعبور حواف الشاشة.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: None
ar: لا شيء

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en:  px
ar:  بكسل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: You can trigger an action by swiping from the screen edge towards the center of the screen.
ar: يمكنك تشغيل إجراء عن طريق التمرير من حافة الشاشة باتجاه منتصف الشاشة.
