kcmkwm - en to bg translation catalogue (142 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Inactive Inner Window Actions
bg: Действия в неактивен прозорец

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Left click:
bg: Щракване с &ляв бутон:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
bg: Поведение на неактивен прозорец при щракване с левия бутон на мишката вътре в него (не върху заглавието или рамката му).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: Activate, raise and pass click
bg: Активиране, повдигане и предаване на кликване

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: Activate and pass click
bg: Активиране и предаване на кликване

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveT
en: Activate
bg: Активиране

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveT
en: Activate and raise
bg: Активиране и повдигане

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Middle click:
bg: Щракване със &средния бутон:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
bg: Поведение на неактивен прозорец при щракване със средния бутон на мишката вътре в него (не върху заглавието или рамката му).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Right click:
bg: Щракване с &десния бутон:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
bg: Поведение на неактивен прозорец при щракване с десния бутон на мишката вътре в него (не върху заглавието или рамката му).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse &wheel:
bg: Колелце на мишката:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: In this row you can customize behavior when scrolling into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
bg: Поведение на неактивен прозорец при действие с колелцето на мишката вътре в него (не върху заглавието или рамката му).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Scroll
bg: Превъртане

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Activate and scroll
bg: Активиране  и превъртане

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Activate, raise and scroll
bg: Активиране, повдигане и превъртане

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Inner Window, Titlebar and Frame Actions
bg: Действия вътре в прозорец, лента със заглавия и рамки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Mo&difier key:
bg: Клавиш &модификатор:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAllKey)
en: Here you select whether holding the Meta key or Alt key will allow you to perform the following actions.
bg: Избор на клавиша за модификация. От тук може да укажете дали да се ползва клавиша Alt, Win или Meta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: L&eft click:
bg: Щракване с &ляв бутон:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
bg: Поведение на прозорец при щракване с левия бутон на мишката върху заглавието или рамката му.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Move
bg: Преместване

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Activate, raise and move
bg: Активиране, повдигане и преместване

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i
en: Toggle raise and lower
bg: Превключване на повдигане и понижаване

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Resize
bg: Промяна на размера

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i
en: Raise
bg: Повдигане

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Lower
bg: Понижаване

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Minimize
bg: Минимизиране

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Decrease opacity
bg: Намаляване на непрозрачността

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Increase opacity
bg: Увеличаване на непрозрачността

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Do nothing
bg: Без действие

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Middle &click:
bg: Щракване със &средния бутон:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
bg: Поведение на прозорец при щракване със средния бутон на мишката върху заглавието или рамката му.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Right clic&k:
bg: Щракване с &десния бутон:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
bg: Поведение на прозорец при щракване с десния бутон на мишката върху заглавието или рамката му.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Mo&use wheel:
bg: &Колелце на мишката:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel)
en: Here you can customize KDE's behavior when scrolling with the mouse wheel in a window while pressing the modifier key.
bg: Тук можете да персонализирате поведението на KDE при превъртане с колелото на мишката в прозорец, докато натискате модификаторния клавиш.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Raise/lower
bg: Повдигане/понижаване

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Shade/unshade
bg: Сгъване/разгъване

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Maximize/restore
bg: Максимизиране/възстановяване

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Keep above/below
bg: Задържане отгоре/отдолу

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Move to previous/next desktop
bg: Преместване към предишния/следващия работен плот

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Change opacity
bg: Промяна на непрозрачността

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadeHoverLabel)
en: Window &unshading:
bg: Разгъване на прозорец:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShadeHover)
en: <html><head/><body><p>If this option is enabled, a shaded window will unshade automatically when the mouse pointer has been over the titlebar for some time.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p> Ако тази опция е активирана, сгънат прозорец  автоматично ще се разгъне, когато показалеца на мишката е над лентата на заглавието за известно време.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShadeHover)
en: On titlebar hover after:
bg: При задържане на показалеца над заглавната лента след:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ShadeHoverInterval)
en: Sets the time in milliseconds before the window unshades when the mouse pointer goes over the shaded window.
bg: Автоматично разгъване на сгънат прозорец, ако показалецът на мишката бъде задържан върху заглавието на прозореца за определено време.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_DelayFocusInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoRaiseInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ShadeHoverInterval)
en:  ms
bg:  мсек

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowPlacementLabel)
en: Window &placement:
bg: Разположение на прозорци:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: <html><head/><body><p>The placement policy determines where a new window will appear on the desktop.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Smart</span> will try to achieve a minimum overlap of windows</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Maximizing</span> will try to maximize every window to fill the whole screen. It might be useful to selectively affect placement of some windows using the window-specific settings.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Random</span> will use a random position</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Centered</span> will place the window centered</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Zero-cornered</span> will place the window in the top-left corner</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Under mouse</span> will place the window under the pointer</li></ul></body></html>
bg: <html><head/><body><p> Политиката за разположение определя къде да се появи нов прозорец на работния плот..</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Интелигентно </span> ще се опита да постигне минимално припокриване на прозорци</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Максимизиране</span> ще се опита да максимизира всеки прозорец, за да запълни целия екран. Може да е полезно да се повлияе избирателно на поставянето на някои прозорци, използвайки специфичните за прозореца настройки.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Случайно </span> ще използва произволна позиция</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Центрирано </span> ще постави прозореца центрирано</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Горен ляв ъгъл </span> ще постави прозореца в горният ляв ъгъл </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Под мишката </span> ще постави прозореца под показалеца на мишката</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Minimal Overlapping
bg: Минимално припокриване

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Maximized
bg: Максимизиран

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Random
bg: Случайно

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Centered
bg: Центрирано

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: In Top-Left Corner
bg: В горния ляв ъгъл

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Under mouse
bg: Под мишката

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKDEAppsToRememberWindowPositions)
en: When turned on, apps which are able to remember the positions of their windows are allowed to do so. This will override the window placement mode defined above.
bg: Когато са включени, приложения, които могат да запомнят позициите на своите прозорци имат право да го правят. Това ще замени режима на разположение на прозореца, дефиниран по-горе.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKDEAppsToRememberWindowPositions)
en: Allow apps to remember the positions of their own windows, if they support it
bg: Позволяване на приложенията, ако поддържат функцията, да запомнят позициите на собствените си прозорци

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, specialWindowsLabel)
en: &Special windows:
bg: &Специални прозорци:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUtilityWindowsForInactive)
en: When turned on, utility windows (tool windows, torn-off menus,...) of inactive applications will be hidden and will be shown only when the application becomes active. Note that applications have to mark the windows with the proper window type for this feature to work.
bg: Ако отметката е включена, помощните прозорци на неактивните програми, като ленти за задачи, откачащи се менюта и др., ще бъдат скривани, когато програмата (главния прозорец) не е активен. Когато програмата стане активна, те ще се показват обратно.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUtilityWindowsForInactive)
en: Hide utility windows for inactive applications
bg: Скриване на помощните прозорци на неактивните програми

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDesktopPolicyLabel)
en: Virtual Desktop behavior:
bg: Поведение на виртуален работен плот:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDesktopPolicyDescriptionLabel)
en: When activating a window on a different Virtual Desktop:
bg: При активиране на прозорец на друг виртуален работен плот:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: <html><head/><body><p>This setting controls what happens when an open window located on a Virtual Desktop other than the current one is activated. </p><p><span style=" font-style:italic;">Switch to that Virtual Desktop</span> will switch to the Virtual Desktop where the window is currently located. </p><p><span style=" font-style:italic;">Bring window to current Virtual Desktop</span> will cause the window to jump to the active Virtual Desktop. </p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Тази настройка контролира какво се случва, когато се активира отворен прозорец, който се намира на виртуален работен плот, различен от текущия. </p><p><span style=" font-style:italic;">Превключване към другия виртуален работен плот</span> ще превключи към виртуалния работен плот, на който се намира прозореца. </p><p><span style=" font-style:italic;">Преместване на прозореца в текущия виртуален работен плот</span> ще премести прозореца в активния виртуален работен плот. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: Switch to that Virtual Desktop
bg: Превключване към другия виртуален работен плот

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: Bring window to current Virtual Desktop
bg: Преместване на прозореца в текущия виртуален работен плот

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowFocusPolicyLabel)
en: Window &activation policy:
bg: Политика за &активиране на прозорци:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: With this option you can specify how and when windows will be focused.
bg: С тази опция можете да посочите как и кога ще бъдат фокусирани прозорците.

[ctx: sassa asas]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Click to focus
bg: Щракване за фокусиране

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Click to focus (mouse precedence)
bg: Щракване за фокусиране (приоритет на мишката)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus follows mouse
bg: Фокусът следва мишката

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus follows mouse (mouse precedence)
bg: Фокусът следва мишката (приоритет на мишката)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus under mouse
bg: Фокус под мишката

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus strictly under mouse
bg: Фокусиране стриктно под мишката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, delayFocusOnLabel)
en: &Delay focus by:
bg: &Забавяне на фокуса с:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_DelayFocusInterval)
en: This is the delay after which the window the mouse pointer is over will automatically receive focus.
bg: Пауза, след която прозорец, който се намира на заден план, автоматично ще се изведе напред.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusStealingLabel)
en: Focus &stealing prevention:
bg: Предотвратяване &отнемане на фокус:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: <html><head/><body><p>This option specifies how much KWin will try to prevent unwanted focus stealing caused by unexpected activation of new windows. (Note: This feature does not work with the <span style=" font-style:italic;">Focus under mouse</span> or <span style=" font-style:italic;">Focus strictly under mouse</span> focus policies.) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">None:</span> Prevention is turned off and new windows always become activated.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Low:</span> Prevention is enabled; when some window does not have support for the underlying mechanism and KWin cannot reliably decide whether to activate the window or not, it will be activated. This setting may have both worse and better results than the medium level, depending on the applications.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Medium:</span> Prevention is enabled.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">High:</span> New windows get activated only if no window is currently active or if they belong to the currently active application. This setting is probably not really usable when not using mouse focus policy.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Extreme:</span> All windows must be explicitly activated by the user.</li></ul><p>Windows that are prevented from stealing focus are marked as demanding attention, which by default means their taskbar entry will be highlighted. This can be changed in the Notifications control module.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p> Тази опция указва как KWin ще се опита предотвратяване на нежелано отнемане на фокус, причинена от неочаквано активиране на нови прозорци. (Забележка: Тази функция не работи с <span style=" font-style:italic;">Фокус под мишката </span> или <span style=" font-style:italic;"> Фокусиране стриктно под мишката </span> политики за фокусиране.)  </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Без: </span> Предотвратяването е изключено и новите прозорци винаги се активират.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Ниско: </span> Предотвратяването е активирано; когато някой прозорец няма поддръжка за основния механизъм и KWin не може надеждно да реши дали да активира прозореца или не, той ще се активира. Тази настройка може да има както лоши, така и добри резултати от средното ниво, в зависимост от приложенията.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Средно: </span> Предотвратяването е активирано..</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Високо: </span> Новите прозорци се активират само ако в момента няма активен прозорец или ако те принадлежат към в момента активното приложение. Тази настройка вероятно не е наистина използваема, ако използвате политика за фокусиране на мишката.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Екстремно:</span> Всички прозорците трябва да бъдат активирани изрично от потребителя. </li> </ul> <p> Прозорци, които са предотвратени от отнемане на фокус, са маркирани като изискващи внимание, което по подразбиране означава, че записът им в лентата на задачите ще бъде маркиран. Това може да бъде променено в контролния модул за известия.</p></body></html>

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone) i18n: ectx: property (
en: None
bg: Без

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Low
bg: Ниско

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Medium
bg: Среден

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: High
bg: Високо

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Extreme
bg: Екстремно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raisingWindowsLabel)
en: Raising windows:
bg: Повдигане на прозорци:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ClickRaise)
en: When this option is enabled, the active window will be brought to the front when you click somewhere into the window contents. To change it for inactive windows, you need to change the settings in the Actions tab.
bg: Ако е включена тази отметка, прозорец, който се намира на заден план, ще се изведе на преден план само след щракване с бутон на мишката в него.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ClickRaise)
en: &Click raises active window
bg: &Щракване повдига активен прозорец

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRaise)
en: When this option is enabled, a window in the background will automatically come to the front when the mouse pointer has been over it for some time.
bg: Ако е включена тази отметка, прозорец, който се намира на заден план, автоматично ще се изведе на преден план след известно време (времето зададено в полето "Пауза").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRaise)
en: &Raise on hover, delayed by:
bg: &Повдигане след задържане на показалеца, забавено с:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoRaiseInterval)
en: This is the delay after which the window that the mouse pointer is over will automatically come to the front.
bg: Пауза, след която прозорец, който се намира на заден план, автоматично ще се изведе напред.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, multiscreenBehaviorLabel)
en: Multiscreen behavior:
bg: Поведение при няколко екрана:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ActiveMouseScreen)
en: When this option is enabled, the active screen (where new windows appear, for example) is the screen containing the mouse pointer. When disabled, the active screen is the screen containing the focused window.
bg: Когато тази опция е активирана, активният екран е екранът, съдържащ показалеца на мишката (там например се появяват новите прозорци) . Когато е деактивиран, активният екран е екранът, съдържащ фокусирания прозорец.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ActiveMouseScreen)
en: Active screen follows &mouse
bg: Активният екран следва &мишката

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SeparateScreenFocus)
en: When this option is enabled, focus operations are limited only to the active screen
bg: Когато тази опция е активирана, операциите за фокусиране са ограничени само до активния екран на Xinerama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SeparateScreenFocus)
en: &Separate screen focus
bg: &Отделен фокус на екрана

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowFocusPolicyDescriptionLabel)
en: Window activation policy description
bg: Описание на правилата за активиране на прозореца

en: &Focus
bg: &Фокус

en: Titlebar A&ctions
bg: Действия в заглавна лента

en: W&indow Actions
bg: Действия върху про&зорци

en: Mo&vement
bg: Дви&жения

en: Adva&nced
bg: &Допълнителни

en: Window Behavior Configuration Module
bg: Модул за настройване поведението на прозорците

en: (c) 1997 - 2002 KWin and KControl Authors
bg: (c) 1997 - 2002 авторите на KWin и KControl

en: <p><h1>Window Behavior</h1> Here you can customize the way windows behave when being moved, resized or clicked on. You can also specify a focus policy as well as a placement policy for new windows.</p> <p>Please note that this configuration will not take effect if you do not use KWin as your window manager. If you do use a different window manager, please refer to its documentation for how to customize window behavior.</p>
bg: <p><h1>Поведение на прозорците</h1> От тук може да настроите, поведението на прозорците при преместване, промяна на размера или щракване с мишката. </p><p>Имайте предвид, че промените в този модул работят, само ако използвате мениджър на прозорци KWin. Ако използвате друг мениджър на прозорци, то за настройка се обърнете към неговата документация.</p>

en: &Titlebar Actions
bg: &Действия в заглавната лента

en: Window Actio&ns
bg: Действия на проз&орец

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Titlebar Actions
bg: Действия в заглавната лента

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: &Double-click:
bg: &Двойно щракване:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand)
en: Behavior on <em>double</em> click into the titlebar.
bg: Поведение на прозорец при двойно щракване върху заглавието му.

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Maximize
bg: Максимизиране

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Vertically maximize
bg: Вертикално максимизиране

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Horizontally maximize
bg: Хоризонтално максимизиране

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Shade
bg: Сгъване

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Close
bg: Затваряне

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand)
en: Show on all desktops
bg: Показване на всички работни плотове

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Behavior on <em>mouse wheel</em> scroll over the titlebar.
bg: Поведение на <em>колелцето на мишката </em>при  превъртане през лентата на заглавието.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Titlebar and Frame Actions
bg: Действия в заглавната лента и рамката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Active
bg: Активен

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Inactive
bg: Неактивен

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>active</em> window.
bg: Поведение на активен прозорец при щракване с левия бутон на мишката върху заглавието или рамката му.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QCombo
en: Show actions menu
bg: Показване на менюто за действия

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>inactive</em> window.
bg: Поведение на неактивен прозорец при щракване с левия бутон на мишката върху заглавието или рамката му.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar3)
en: Activate and lower
bg: Активиране и понижаване

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Maximize Button Actions
bg: Действия на бутоните максимизиране

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand)
en: Behavior on <em>left</em> click onto the maximize button.
bg: Поведение на прозорец при <em>ляво</em> щракване върху бутона му за максимизиране.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMiddleClickCommand)
en: Behavior on <em>middle</em> click onto the maximize button.
bg: Поведение на прозорец при <em>средно</em> щракване върху бутона му за максимизиране.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Middle c&lick:
bg: Щракване със &средния бутон:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonRightClickCommand)
en: Behavior on <em>right</em> click onto the maximize button.
bg: Поведение на прозорец при <em>дясно</em> щракване върху бутона му за максимизиране.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, borderSnapLabel)
en: Screen &edge snap zone:
bg: Зона за прилепване към &краищата на екрана:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for screen edges, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the border when moved near it.
bg: Тук можете да зададете зоната за прилепване към краищата на екрана, т.е. "силата" като на магнитно поле, която ще накара прозорците да прилепнат към границата, когато се преместят близо до нея.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowSnapLabel)
en: &Window snap zone:
bg: Зона на прилепване към рамките на прозор&ците:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for windows, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to each other when they are moved near another window.
bg: Зона на прилепване на прозорците към рамките на другите прозорци. При преместване, когато прозорецът навлезе в зоната, той автоматично ще прилепне към края на другия прозорец, без да го препокрива или да оставя празно място между тях. По този начин се улеснява преместването на прозорците и се уплътнява използването на екрана.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, centerSnaplabel)
en: &Center snap zone:
bg: Зона за прилепване към &центъра на екрана:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for the screen center, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the center of the screen when moved near it.
bg: Тук можете да зададете зоната за прилепване към центъра на екрана, т.е. "силата" като на магнитното поле, която ще накара прозорците да прилепнат към центъра на екрана, когато са преместени близо до него.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OverlapSnapLabel)
en: &Snap windows:
bg: &Прилепване на прозорци:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SnapOnlyWhenOverlapping)
en: Here you can set that windows will be only snapped if you try to overlap them, i.e. they will not be snapped if the windows comes only near another window or border.
bg: Прилепване на прозорците, само когато се препокриват. Ако няма опасност да се препокрият, няма да се активира прилепването независимо, че прозорецът се намира в зоната.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SnapOnlyWhenOverlapping)
en: Only when overlapping
bg: Само при припокриване

en: <em>Click to focus:</em> A window becomes active when you click into it. This behavior is common on other operating systems and likely what you want.
bg: <em> Щракване за фокусиране: </em> Прозорецът се активира, когато щракнете върху него.Това поведение е често срещано при други операционни системи и е вероятно това, което искате.

en: <em>Click to focus (mouse precedence):</em> Mostly the same as <em>Click to focus</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Unusual, but possible variant of <em>Click to focus</em>.
bg: <em> Щракване за фокусиране (предимство на мишката): </em> Подобно е на <em> Щракване за фокусиране </em>. Ако системата трябва да избере активен прозорец (напр. при затваряне на активният в момента) прозорецът под мишката е предпочитан кандидат. Необичаен, но възможен вариант на <em> Щракване за фокусиране </em>.

en: <em>Focus follows mouse:</em> Moving the mouse onto a window will activate it. Eg. windows randomly appearing under the mouse will not gain the focus. <em>Focus stealing prevention</em> takes place as usual. Think as <em>Click to focus</em> just without having to actually click.
bg: <em> Фокусът следва мишката: </em> Преместването на мишката върху прозорец ще го активира. Но прозорците, които се появяват на случаен принцип под мишката, няма да се фокусират, защото тук се извършва обикновено<em> Предотвратяване на отнемане на фокус </em>. Приемете го като <em> Щракване за фокусиране</em> , но без да се налага действително да щраквате.

en: This is mostly the same as <em>Focus follows mouse</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Choose this, if you want a hover controlled focus.
bg: Това е най-вече същото като <em> Фокусът следва мишката </em>. Ако системата трябва да избере активен прозорец (напр. при затваряне на активният в момента) прозорецът под мишката е предпочитан кандидат. Изберете това,ако искате фокус, контролиран от задържането на показалеца.

en: <em>Focus under mouse:</em> The focus always remains on the window under the mouse.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
bg: <em> Фокус под мишката: </em> Фокусът винаги остава върху прозореца под мишка. <br/> <strong> Предупреждение: </strong> <em> Предотвратяване на отнемане на фокус </em> и<em> комбинацията ("Alt + Tab") </em> противоречи на политиката и няма да работят. Много вероятно, вместо това,  ще искате да използвате <em> Фокусът следва мишката (предимство на мишката) </em>!

en: <em>Focus strictly under mouse:</em> The focus is always on the window under the mouse (in doubt nowhere) very much like the focus behavior in an unmanaged legacy X11 environment.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
bg: <em> Фокусиране стриктно под мишката: </em> Фокусът винаги е върху прозореца под мишката (при съмнение никъде) много прилича на поведението на фокуса в неуправлявана среда на X11. <br/> <strong> Предупреждение: </strong> <em> Предотвратяване на отнемане на фокус </em> и <em> комбинацията ("Alt + Tab") </em> противоречат на политика за активиране и няма да работят. Най-вероятно, вместо това, ще искате да използвате <em> Фокусът следва мишка (предимство на мишката) </em>!
