kcmkwincompositing - en_US to cs translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, glCrashedWarning)
en_US: OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.
    This was most likely due to a driver bug.
    If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,
    you can reset this protection but be aware that this might result in an immediate crash!
cs: Kompozice OpenGL (výchozí) vedla v minulosti k pádu KWinu.
    K tomu nejspíš došlo kvůli chybě v ovladači.
    Pokud si myslíte, že jste mezitím aktualizovali na stabilní verzi ovladače,
    můžete resetovat ochranu, ale mějte na paměti, že to může vést k okamžitému pádu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compositingLabel)
en_US: Compositing:
cs: Kompozice:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Enabled)
en_US: Enable on startup
cs: Povolit při spuštění

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en_US: Allow applications to block compositing
cs: Povolit aplikacím blokovat kompozici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationSpeedLabel)
en_US: Animation speed:
cs: Rychlost animace:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en_US: Very slow
cs: Velmi pomalu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en_US: Instant
cs: Okamžitě

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HiddenPreviews)
en_US: Keep window thumbnails:
cs: Zachovat miniatury oken:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en_US: Never
cs: Nikdy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en_US: Only for Shown Windows
cs: Pouze pro zobrazená okna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en_US: Always
cs: Vždy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, latencyLabel)
en_US: Latency:
cs: Latence:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en_US: Force lowest latency (may cause dropped frames)
cs: Vynutit nejnižší latence (může způsobovat zahazování rámců)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en_US: Prefer lower latency
cs: Preferovat nižší latenci

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en_US: Balance of latency and smoothness
cs: Rovnováha mezi latencí a plynulostí

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en_US: Prefer smoother animations
cs: Preferovat plynulejší animace

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en_US: Force smoothest animations
cs: Vynutit nejplynulejší animace

en_US: Re-enable OpenGL detection
cs: Znovu povolit detekci OpenGL
