kwin_effects - en to csb translation catalogue (64 entries)

en: Show Desktop Grid
csb: Pòkażë mrzéżkã pùltu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
csb: Góra

en: Top-Right
csb: Góra-prawi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Right
csb: Prawi

en: Bottom-Right
csb: Dół-prawi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
csb: Dół

en: Bottom-Left
csb: Dół-lewi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Left
csb: Lewi

en: Top-Left
csb: Góra-lewi

en: Center
csb: Westrzódk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
csb: Wëzdrzatk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Pager
csb: Przestôwnik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Automatic
csb: Aùtomatno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Custom
csb: Swòjò

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Desktop &name alignment:
csb: Pòłożenié &miona pùltu:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Natural
csb: Naturalno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: None
csb: Nick

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Activation
csb: Aktiwacëjô

en: Toggle Invert Effect
csb: Włączë òbrôcony efekt

en: Toggle Invert Effect on Window
csb: Włączë òbrôcony efekt w òknie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
csb: Dérowanié animacëji:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
csb: Domëslné

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
csb: Miara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
csb: &Szérzô:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
csb: &Wiżô:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
csb:  msek.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
csb: Tekst

en: Clear All Mouse Marks
csb: Wëczëszczë wszëtczé szlachë mëszë

en: Clear Last Mouse Mark
csb: Wëczëszczë slédné szlachë mëszë

en: Clear Mouse Marks
csb: Wëczëszczë szlachë mëszë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
csb: &Farwa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Draw with the mouse by holding Shift+Meta keys and moving the mouse.
csb: Céchùjë mëszą przez przëtrzëmanié klawiszów Shift+Meta a przesëwając mëszã.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LayoutMode)
en: Layout mode:
csb: Ôrt ùstôwù:

en: Toggle Thumbnail for Current Window
csb: Włączë miniaturkã dlô biéżnégò òkna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
csb: Maksymalnô &szérzô:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
csb: &Rozstãp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
csb: &Przezérnota:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
csb: Przezérnota

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
csb: Òglowi nastôw przezérnotë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
csb: Òkna kòmbinowóné:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
csb: Niéprzezérné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
csb: Dialodżi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
csb: Przezérné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
csb: Menu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
csb: Przenoszenié òknów::

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
csb: Nieaktiwné òkna:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
csb: Nastôwi ekstra przezérnotã menu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
csb: Rozwijóné menu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
csb: Wëskakùjącé menu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
csb: Òberwóné menu:

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
csb: Włączë òkna biéżnegò pùltu

en: Toggle Present Windows (All desktops)
csb: Włączë òkna wszëtczich pùltów

en: Toggle Present Windows (Window class)
csb: Przełączë prezentacëjã òknów (klasa òkna)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
csb: Ignorëjë z&minimalizowóné òkna

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
csb: Awansowóné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
csb: &Cwiardota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
csb: Prze&cygôj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
csb: Faktor &rëszniô

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
csb: &Trząsc przë rëchaniu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
csb: Trząsc przë zmianie mia&rë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
csb: Aktiwùjë &awansowóny trib

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
csb: &Trząsc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
csb: Mni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
csb: Wicy
