kwin - en to cy translation catalogue (44 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, windows)
en: Windows
cy: Ffenestri

en: KWin helper utility
cy: Defnyddioldeb gymorth KWin

en: Disable configuration options
cy: Analluogi dewisiadau ffurfweddu

en: kwin: unable to claim manager selection, another wm running? (try using --replace)
cy: kwin: Methu hawlio dewisiad trefnydd, trefnydd ffenestri arall yn rhedeg? (Ceisiwch ddefnyddio --replace)

en: Walk Through Windows
cy: Cerdded Trwy'r Ffenestri

en: Walk Through Windows (Reverse)
cy: Cerdded Trwy'r Ffenestri (Am yn Ôl)

en: Walk Through Desktops
cy: Cerdded Trwy'r Penbyrddau

en: Walk Through Desktops (Reverse)
cy: Cerdded Trwy'r Penbyrddau (Am yn Ôl)

en: Walk Through Desktop List
cy: Cerdded Trwy'r Restr Penbyrddau

en: Walk Through Desktop List (Reverse)
cy: Cerdded Trwy'r Restr Penbyrddau (Am yn Ôl)

en: &Move
cy: Sy&mud

en: Keep &Above Others
cy: Cadw &Uwchben y Lleill

en: Keep &Below Others
cy: Cadw &Dan y Lleill

en: &Fullscreen
cy: S&grîn Llawn

en: Ma&ximize
cy: &Ehangu

en: Mi&nimize
cy: &Lleihau

en: &All Desktops
cy: &Pob Penbwrdd

en: Window Operations Menu
cy: Dewislen Weithredoedd Ffenestr

en: Close Window
cy: Cau'r Ffenestr

en: Maximize Window
cy: &Ehangu'r Ffenestr

en: Maximize Window Vertically
cy: Ehangu'r Ffenestr yn Fertigol

en: Maximize Window Horizontally
cy: Ehangu'r Ffenestr yn Llorweddol

en: Minimize Window
cy: Lleihau'r Ffenestr

en: Shade Window
cy: Rholio'r Ffenestr

en: Move Window
cy: Symud y Ffenestr

en: Resize Window
cy: Newid Maint y Ffenestr

en: Raise Window
cy: Codi'r Ffenestr

en: Lower Window
cy: Gostwng y Ffenestr

en: Toggle Window Raise/Lower
cy: Codi/Gostwng Ffenestr

en: Make Window Fullscreen
cy: Gwneud i'r Ffenestr Lenwi'r Sgrîn

en: Keep Window Above Others
cy: Cadw'r Ffenestr Uwchben y Lleill

en: Keep Window Below Others
cy: Cadw'r Ffenestr Dan y Lleill

en: Activate Window Demanding Attention
cy: Gweithredu'r Ffenestr sy'n Gofyn am Sylw

en: Keep Window on All Desktops
cy: Cadw'r Ffenestr ar Bob un Penbwrdd

en: Window to Next Desktop
cy: Ffenestr i'r Penbwrdd Nesaf

en: Window to Previous Desktop
cy: Ffenestr i'r Penbwrdd Blaenorol

en: Kill Window
cy: Lladd Ffenestr

en: Desktop %1
cy: Penbwrdd %1

en: Switch to Next Desktop
cy: Newid i'r Penbwrdd Nesaf

en: Switch to Previous Desktop
cy: Newid i'r Penbwrdd Blaenorol

en: Switch One Desktop to the Right
cy: Newid Un Penbwrdd i'r Dde

en: Switch One Desktop to the Left
cy: Newid Un Penbwrdd i'r Chwith

en: Switch One Desktop Up
cy: Newid Un Penbwrdd i Fynnu

en: Switch One Desktop Down
cy: Newid Un Penbwrdd i Lawr
