kcmkwinrules - en to da translation catalogue (66 entries)

en: <p><h1>Window-specific Settings</h1> Here you can customize window settings specifically only for some windows.</p> <p>Please note that this configuration will not take effect if you do not use KWin as your window manager. If you do use a different window manager, please refer to its documentation for how to customize window behavior.</p>
da: <p><h1>Vinduesspecifikke indstillinger</h1> Her kan du tilpasse vinduesindstillinger specifikt for kun nogle vinduer.</p> <p>Bemærk venligst at denne indstilling ikke vil få virkning hvis du ikke bruger KWin som din vinduehåndtering. Hvis du bruger en anden vindueshåndtering, så henvises du til dens dokumentation for hvordan man indstiller vinduers opførsel.</p>

en: Application settings for %1
da: Programindstillinger for %1

en: Window settings for %1
da: Vinduesindstillinger for %1

en: KWin id of the window for special window settings.
da: KWin-id for vinduet til specielle vinduesindstillinger.

en: Whether the settings should affect all windows of the application.
da: Hvorvidt indstillingerne skal påvirke alle programmets vinduer.

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
da: Dette hjælpeværktøj er ikke beregnet til at blive kaldet direkte.

[ctx: Window caption for the application wide rules dialog]
en: Edit Application-Specific Settings
da: Redigér programspecifikke indstillinger

en: Edit Window-Specific Settings
da: Redigér vinduesspecifikke indstillinger

en: Unimportant
da: Ikke vigtigt

en: Exact Match
da: Nøjagtigt match

en: Substring Match
da: Matcher delstreng

en: Regular Expression
da: Regulært udtryk

en: Apply Initially
da: Anvend i begyndelsen

en: Apply Now
da: Anvend nu

en: Remember
da: Husk

en: Do Not Affect
da: Påvirk ikke

en: Force
da: Påtving

en: Force Temporarily
da: Påtving midlertidigt

en: KWin Rules (*.kwinrule)
da: KWin-regler (*.kwinrule)

en: Edit
da: Redigér

en: Delete
da: Slet

en: Import Rules
da: Importér regler

en: Export Rules
da: Eksportér regler

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Settings for %1
da: Indstillinger for %1

en: You have specified the window class as unimportant.
    This means the settings will possibly apply to windows from all applications. If you really want to create a generic setting, it is recommended you at least limit the window types to avoid special window types.
da: Du har angivet vinduesklassen som uvigtig.
    Dette betyder at indstillingerne muligvis vil kunne anvendes på vinduer fra alle programmer. Hvis du virkelig ønsker at lave en generisk indstilling, anbefales det du i det mindste begrænser vinduestyperne for at undgå specielle vinduestyper.

en: Screen
da: Skærm

en: Windows can ask to appear in a certain position.
    By default this overrides the placement strategy
    what might be nasty if the client abuses the feature
    to unconditionally popup in the middle of your screen.
da: Vinduer kan bede om at dukke op på en bestemt position.
    Som standard tilsidesætter dette placeringsstrategien
    hvilket kan være ubehageligt hvis klienten misbruger
    funktionen til ubetinget at dukke op midt på din skærm.

en: Obey geometry restrictions
da: Adlyd begrænsninger af geometri

en: Eg. terminals or video players can ask to keep a certain aspect ratio
    or only grow by values larger than one
    (eg. by the dimensions of one character).
    This may be pointless and the restriction prevents arbitrary dimensions
    like your complete screen area.
da: For eksempel terminaler eller videoafspillere kan bede om at holde et bestemt
    aspektforhold eller kun at vokse med værdier større end en
    (f.eks. med dimensionerne af et tegn).
    Dette kan være meningsløst og begrænsningen forhindrer vilkårlige dimensioner
    såsom hele skærmområdet.

en: Window shall (not) appear in the taskbar.
da: Vinduet skal (ikke) vises i opgavelinjen.

en: Window shall (not) appear in the manager for virtual desktops
da: Vinduet skal (ikke) vises i håndteringen af virtuelle skriveborde

en: Window shall (not) appear in the Alt+Tab list
da: Vinduet skal (ikke) vises i Alt+Tab-listen

en: Shortcut
da: Genvej

en: KWin tries to prevent windows from taking the focus
    ("activate") while you're working in another window,
    but this may sometimes fail or superact.
    "None" will unconditionally allow this window to get the focus while
    "Extreme" will completely prevent it from taking the focus.
da: KWin forsøger at forhindre vinduer i at tage fokus
    ("aktiveres") mens du arbejder i et andet vindue,
    men dette kan nogle gange mislykkes eller overdrives.
    "Ingen" vil betingelsesløst lade vinduet få fokus, mens
    "Ekstrem" fuldstændigt vil forhindre at det kan tage fokus.

en: Focus protection
da: Beskyttelse af fokus

en: This controls the focus protection of the currently active window.
    None will always give the focus away,
    Extreme will keep it.
    Otherwise it's interleaved with the stealing prevention
    assigned to the window that wants the focus.
da: Dette kontrollerer fokusbeskyttelsen for det aktuelt aktive vindue. 
    Ingen vil altid give fokus væk,
    Ekstrem vil beholde den.
    Ellers er det knyttet sammen med den forhindring af
    at fokus stjæles som er tildelt det vindue der vil have fokus.

en: Windows may prevent to get the focus (activate) when being clicked.
    On the other hand you might wish to prevent a window
    from getting focused on a mouse click.
da: Vinduer kan forhindres i at få fokus (aktiveres) når der klikkes på dem.
    Omvendt kan du ønske at forhindre et vindue
    i at få fokus ved museklik.

en: Ignore global shortcuts
da: Ignorér globale genveje

en: When used, a window will receive
    all keyboard inputs while it is active, including Alt+Tab etc.
    This is especially interesting for emulators or virtual machines.
    
    Be warned:
    you won't be able to Alt+Tab out of the window
    nor use any other global shortcut (such as Alt+F2 to show KRunner)
    while it's active!
da: Når dette bruges, vil et vindue modtage
    alle tastaturinput mens det er aktivt, inklusiv Alt+Tab osv.
    Dette er særlig interessant for emulatorer og virtuelle maskiner.
    
    Advarsel:
    Du vil ikke kunne komme væk fra vinduet med Alt+Tab
    eller bruge andre globale genveje (såsom Alt+F2 for at vise KRunner)
    mens det er aktivt!

en: Desktop file name
da: Navn på desktop-fil

en: Block compositing
da: Blokér compositing

en: Normal Window
da: Normalt vindue

en: Dialog Window
da: Dialogvindue

en: Utility Window
da: Værktøjsvindue

en: Dock (panel)
da: Dok (panel)

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Torn-Off Menu
da: Løsrevet menu

en: Splash Screen
da: Opstartsbillede

en: Desktop
da: Skrivebord

note: i18n("Unmanaged Window")},  deprecated
en: Standalone Menubar
da: Selvstændig menulinje

en: All Desktops
da: Alle skriveborde

en: All Activities
da: Alle aktiviteter

en: Default
da: Standard

en: No Placement
da: Ingen placering

en: Minimal Overlapping
da: Minimalt overlap

en: Maximized
da: Maksimeret

en: Centered
da: Centreret

en: Random
da: Tilfældig

en: In Top-Left Corner
da: I øverste venstre hjørne

en: Under Mouse
da: Under musen

en: On Main Window
da: På hovedvinduet

en: Low
da: Lav

en: High
da: Høj

en: Extreme
da: Ekstrem
