kwin_effects - en to da translation catalogue (136 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
da: Styrke på sløring:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
da: Let

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
da: Stærk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
da: Styrke på støj:

en: Select a position for color picking with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
da: Vælg en position til farvevalg med venstreklik eller Retur.
    Tryk på Esc-tasten eller højreklik for at annullere.

en: Show Desktop Grid
da: Vis skrivebordsgitter

[ctx: Desktop name alignment:]
en: Disabled
da: Deaktiveret

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
da: Øverst

en: Top-Right
da: Øverst til højre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Right
da: Højre

en: Bottom-Right
da: Nederst til højre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
da: Nederst

en: Bottom-Left
da: Nederst til venstre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Left
da: Venstre

en: Top-Left
da: Øverst til venstre

en: Center
da: Centrum

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
da: Udseende

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Pager
da: Skrivebordsvælger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Automatic
da: Automatisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Custom
da: Brugertilpasset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutRowsLabel)
en: N&umber of rows:
da: &Antal rækker:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Desktop &name alignment:
da: Justering af skrivebords&navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAddRemove)
en: Show buttons to alter count of virtual desktops
da: Vis knapper til at ændre antal virtuelle skriveborde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Natural
da: Naturlig

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Activation
da: Aktivering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
da: Styrke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en: Dim:
da: Dæmp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
da: Dokker og paneler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimDesktop)
en: Desktop
da: Skrivebord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimKeepAbove)
en: Keep above windows
da: Hold over vinduer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimByGroup)
en: By window group
da: Efter vinduesgruppe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en: Fullscreen windows
da: Fuldskærmvinduer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
da: Varighed:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
da: Standard

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en:  milliseconds
da:  millisekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en: Distance:
da: Afstand:

en: Toggle Invert Effect
da: Slå intvertér-effekt til/fra

en: Toggle Invert Effect on Window
da: Slå intvertér-effekt til/fra på vindue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
da: Fade til sort (kun for opstartsbilleder i fuldskærm)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
da: Animationsvarighed:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
da: Standard

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: milliseconds
da:  millisekunder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
da: Størrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
da: &Bredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
da: &Højde:

en: Toggle Mouse Click Effect
da: Slå museklik-effekt til/fra

[ctx: Left mouse button]
en: Left
da: Venstre

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
da: Midterknap

[ctx: Right mouse button]
en: Right
da: Højre

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
da: Basale indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
da: Farve på venstre museknap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
da: Farve på midterste museknap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
da: Farve på højre museknap:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
da: Ringe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
da: Linjebredde:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
da:  msek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
da: Varighed af ring:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
da: Radius på ring:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
da: Antal ringe:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
da: Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
da: Skrifttype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
da: Vis tekst:

en: Clear All Mouse Marks
da: Ryd alle musemærker

en: Clear Last Mouse Mark
da: Ryd seneste musemærke

en: Clear Mouse Marks
da: Ryd musemærker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
da: Bre&dde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
da: &Farve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Draw with the mouse by holding Shift+Meta keys and moving the mouse.
da: Tegn med musen ved at holde Skift+Meta-tasterne og flytte musen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LayoutMode)
en: Layout mode:
da: Layouttilstand:

[ctx: Notification caption that a screenshot got saved to file]
en: Screenshot
da: Skærmbillede

[ctx: Notification with path to screenshot file]
en: Screenshot saved to %1
da: Skærmbillede gemt til %1

en: Select window to screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
da: Vælg vindue for skærmbilledet med venstreklik eller Retur.
    Tryk på Esc-tasten eller højreklik for at annullere.

en: Create screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
da: Opret skærmbillede med venstreklik eller Retur.
    Tryk på Esc-tasten eller højreklik for at annullere.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Gaps)
en: Gap between desktops
da: Afstand mellem skriveborde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
da: Vandret:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_VerticalGap)
en: Vertical:
da: Lodret:

en: Toggle Thumbnail for Current Window
da: Slå miniature for nuværende vindue til og fra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
da: Maksimal &bredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
da: &Mellemrum:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
da:  pixel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
da: &Ugennemsigtighed:

en: Track mouse
da: Sporing af musen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_KeyboardShortcut)
en: Keyboard shortcut:
da: Tastaturgenvej:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ModifierKeys)
en: Modifier keys:
da: Ændringstaster:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Shift)
en: Shift
da: Skift

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
da: Gennemsigtighed

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
da: Generelle indstillinger for gennemsigtighed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
da: Kombinationsfelt pop-op:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
da: Ugennemsigtig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
da: Dialoger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
da: Gennemsigtig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
da: Menuer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
da: Vinduer under flytning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
da: Inaktive vinduer:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
da: Angiv menugennemsigtighed særskilt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
da: fald-ned-menuer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
da: Pop-op-menuer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
da: Løsrevne menuer:

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
da: Slå prænsentér vinduer til/fra (aktuelt skrivebord)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
da: Slå præsentér vinduer til/fra (alle skriveborde)

en: Toggle Present Windows (Window class)
da: Slå præsentér vinduer til/fra (vinduesklasse)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
da: Ignorér &minimerede vinduer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
da: Avanceret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
da: &Stivhed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
da: Træ&k:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
da: &Bevægelsesfaktor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
da: &Blævr under flytning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
da: Blævr under ændring af stø&rrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
da: Aktivér &avanceret tilstand

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
da: Blæ&vrethed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
da: Mindre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
da: Mere

en: Move Zoomed Area to Left
da: Flyt zoomet område til venstre

en: Move Zoomed Area to Right
da: Flyt zoomet område til højre

en: Move Zoomed Area Upwards
da: Flyt zoomet område opad

en: Move Zoomed Area Downwards
da: Flyt zoomet område nedad

en: Move Mouse to Focus
da: Bevæg mus for at fokusere

en: Move Mouse to Center
da: Bevæg mus for at centrere

en: Move Left
da: Flyt til venstre

en: Move Right
da: Flyt til højre

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move Down
da: Flyt ned

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
da: Ændr zoom med den angivne zoom-faktor ved zoom ind og ud.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
da: Zoom-faktor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
da: Aktivér fokusfølgning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
da: Musemarkør:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
da: Musemarkørens synlighed.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
da: Skala

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
da: Behold

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
da: Skjul

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
da: Følg bevægelse af musen.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
da: Proportionelt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
da: Centreret

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
da: Deaktiveret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
da: Musefølgning:
