kcmkwinrules - en to el translation catalogue (60 entries)

en: <p><h1>Window-specific Settings</h1> Here you can customize window settings specifically only for some windows.</p> <p>Please note that this configuration will not take effect if you do not use KWin as your window manager. If you do use a different window manager, please refer to its documentation for how to customize window behavior.</p>
el: <p><h1>Ειδικές επιλογές για το παράθυρο</h1> Εδώ μπορείτε να παραμετροποιήσετε τις ρυθμίσεις παραθύρου ειδικά για ορισμένα παράθυρα. </p><p> Παρακαλώ σημειώστε ότι αυτή η διαμόρφωση δε θα ενεργοποιηθεί αν δε χρησιμοποιείτε το KWin σαν Διαχειριστή Παραθύρων. Αν χρησιμοποιείτε διαφορετικό διαχειριστή παραθύρων παρακαλώ συμβουλευτείτε το εγχειρίδιό του για την παραμετροποίησή του.</p>

en: Application settings for %1
el: Ρύθμιση εφαρμογής για %1

en: Window settings for %1
el: Ρύθμιση παραθύρου για %1

en: Whether the settings should affect all windows of the application.
el: Αν θα πρέπει οι ρυθμίσεις να επηρεάσουν όλα τα παράθυρα της εφαρμογής.

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
el: Αυτή η βοηθητική εφαρμογή δεν μπορεί να εκτελεστεί απευθείας.

[ctx: Window caption for the application wide rules dialog]
en: Edit Application-Specific Settings
el: Επεξεργασία ρυθμίσεων συγκεκριμένης εφαρμογής

en: Edit Window-Specific Settings
el: Επεξεργασία ρυθμίσεων συγκεκριμένου παραθύρου

en: Unimportant
el: Αδιάφορο

en: Exact Match
el: Ακριβές ταίριασμα

en: Substring Match
el: Ταίριασμα υπο-συμβολοσειράς

en: Regular Expression
el: Κανονική έκφραση

en: Apply Initially
el: Αρχική εφαρμογή

en: Apply Now
el: Εφαρμογή τώρα

en: Remember
el: Απομνημόνευση

en: Do Not Affect
el: Να μην επηρεαστεί

en: Force
el: Εξαναγκασμός

en: Force Temporarily
el: Προσωρινός εξαναγκασμός

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Import Rules
el: Εισαγωγή κανόνων

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Settings for %1
el: Ρυθμίσεις για %1

en: You have specified the window class as unimportant.
    This means the settings will possibly apply to windows from all applications. If you really want to create a generic setting, it is recommended you at least limit the window types to avoid special window types.
el: Ορίσατε την κλάση παραθύρου ως μη σημαντική.
    Αυτό σημαίνει ότι οι ρυθμίσεις πιθανώς να εφαρμόζονται σε παράθυρα από όλες τις εφαρμογές. Αν πραγματικά θέλετε να δημιουργήσετε μια γενική ρύθμιση, προτείνεται τουλάχιστον ο ορισμός ορίων στους τύπους παραθύρων για την αποφυγή ειδικών τύπων παραθύρων.

en: Screen
el: Οθόνη

en: Windows can ask to appear in a certain position.
    By default this overrides the placement strategy
    what might be nasty if the client abuses the feature
    to unconditionally popup in the middle of your screen.
el: Τα παράθυρα ίσως ζητήσουν να εμφανίζονται σε ορισμένη θέση
    Εξ ορισμού αυτό αντικαθιστά τη στρατηγική τοποθέτησης
    που μπορεί να γίνει άσχημο αν η εφαρμογή κάνει κατάχρηση
    της λειτουργίας να αναδύεται αυθαίρετα στη μέση της οθόνης σας.

en: Obey geometry restrictions
el: Να τηρούνται οι περιορισμοί γεωμετρίας

en: Eg. terminals or video players can ask to keep a certain aspect ratio
    or only grow by values larger than one
    (eg. by the dimensions of one character).
    This may be pointless and the restriction prevents arbitrary dimensions
    like your complete screen area.
el: Πχ. τερματικά ή προγράμματα αναπαραγωγής βίντεο μπορεί να ζητήσουν να
    διατηρηθεί μια ορισμένη αναλογία διαστάσεων
    ή να αυξάνονται μόνο με τιμές μεγαλύτερες της μονάδας
    (πχ. με τις διαστάσεις ενός χαρακτήρα).
    Αυτό ίσως να μην έχει νόημα και ο περιορισμός εμποδίζει τις αυθαίρετες διαστάσεις
    όπως την πλήρη επιφάνεια της οθόνης σας.

en: Window shall (not) appear in the taskbar.
el: Το παράθυρο (δεν) πρέπει να εμφανίζεται στη γραμμή εργασιών.

en: Window shall (not) appear in the manager for virtual desktops
el: Το παράθυρο (δεν) πρέπει να εμφανίζεται στο διαχειριστή εικονικών επιφανειών εργασίας

en: Window shall (not) appear in the Alt+Tab list
el: Το παράθυρο (δεν) πρέπει να εμφανίζεται στη λίστα Alt+Tab

en: Shortcut
el: Συντόμευση

en: KWin tries to prevent windows from taking the focus
    ("activate") while you're working in another window,
    but this may sometimes fail or superact.
    "None" will unconditionally allow this window to get the focus while
    "Extreme" will completely prevent it from taking the focus.
el: Το KWin προσπαθεί να αποτρέψει τα παράθυρα από το να εστιαστούν
    ("ενεργοποίηση") ενώ εργάζεστε σε άλλο παράθυρο,
    αλλά αυτό ίσως μερικές φορές να αποτύχει ή να είναι υπερδραστήριο.
    "Καμία" θα επιτρέψει αυθαίρετα στο παράθυρο αυτό να εστιαστεί ενώ
    "Ακραία" θα το αποτρέψει πλήρως από την ανάκτηση της εστίασης.

en: Focus protection
el: Προστασία εστίασης

en: This controls the focus protection of the currently active window.
    None will always give the focus away,
    Extreme will keep it.
    Otherwise it's interleaved with the stealing prevention
    assigned to the window that wants the focus.
el: Ελέγχει την προστασία εστίασης του τρέχοντος ενεργού παραθύρου.
    Η επιλογή 'Κανένα' θα αφήσει την εστίαση να χαθεί,
    η επιλογή 'Ακραίο' θα τη διατηρήσει.
    Διαφορετικά, εμπλέκεται με την επιλογή 'Αποτροπή κλεψίματος εστίασης'
    που έχει ανατεθεί στο παράθυρο που θέλει να εστιάσει.

en: Windows may prevent to get the focus (activate) when being clicked.
    On the other hand you might wish to prevent a window
    from getting focused on a mouse click.
el: Τα παράθυρα μπορεί να εμποδίσουν την ανάκτηση (ενεργοποίησης) της εστίασης
    όταν κλικάρονται. Από την άλλη πλευρά ίσως επιθυμείτε να εμποδίσετε
    ένα παράθυρο να εστιαστεί με ένα κλικ του ποντικιού.

en: Ignore global shortcuts
el: Παράβλεψη καθολικών συντομεύσεων

en: When used, a window will receive
    all keyboard inputs while it is active, including Alt+Tab etc.
    This is especially interesting for emulators or virtual machines.
    
    Be warned:
    you won't be able to Alt+Tab out of the window
    nor use any other global shortcut (such as Alt+F2 to show KRunner)
    while it's active!
el: Όταν χρησιμοποιηθεί, ένα παράθυρο θα λάβει όλα
    τα δεδομένα του πληκτρολογίου όταν είναι ενεργό, μαζί και του Alt+Tab κτλ.
    Αυτό είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον για εξομοιωτές ή εικονικές μηχανές.
    
    Προειδοποίηση:
    δεν θα μπορείτε να βγείτε από το παράθυρο με Alt+Tab
    ούτε να χρησιμοποιήσετε όποια άλλη καθολική συντόμευση (όπως Alt+F2
    για να εμφανίσετε το KRunner)
    ενώ είναι ενεργό!

en: Block compositing
el: Μπλοκάρισμα σύνθεσης

en: Normal Window
el: Κανονικό παράθυρο

en: Dialog Window
el: Παράθυρο διαλόγου

en: Utility Window
el: Παράθυρο εργαλείων

en: Dock (panel)
el: Προσάρτηση (πίνακας)

en: Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων

en: Torn-Off Menu
el: Χωρισμός μενού

en: Splash Screen
el: Αρχική οθόνη

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

note: i18n("Unmanaged Window")},  deprecated
en: Standalone Menubar
el: Αυτόνομη γραμμή Μενού

en: All Desktops
el: Όλες οι επιφάνειες εργασίας

en: All Activities
el: Όλες οι δραστηριότητες

en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: No Placement
el: Μη τοποθέτηση

en: Centered
el: Κεντραρισμένη

en: Random
el: Τυχαία

en: Under Mouse
el: Κάτω από το ποντίκι

en: On Main Window
el: Στο κύριο παράθυρο

en: Low
el: Χαμηλό

en: Normal
el: Κανονικό

en: High
el: Υψηλό

en: Extreme
el: Ακραίο
