kwin - en to eu translation catalogue (21 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, glCrashedWarning)
en: OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.
    This was most likely due to a driver bug.
    If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,
    you can reset this protection but be aware that this might result in an immediate crash!
eu: OpenGL konposatzeak (lehenetsia) KWin kraskatu du iraganean.
    Segur aski gidari baten akats batek eraginda.
    Uste baduzu ordutik hona gidari egonkor batera eguneratu duzula,
    babes hau berrezarri dezakezu, baino jakizu honek berehalako kraskadura batera eraman dezakeela!

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, windowThumbnailWarning)
en: Keeping the window thumbnail always interferes with the minimized state of windows. This can result in windows not suspending their work when minimized.
eu: Leihoen koadro txikiak gordetzea beti sortzen du leihoen egoera ikonotuarekin interferentzia. Honen ondorioz izan daiteke leihoek beraien lana ez esekitzea ikonotuta daudenean.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compositingLabel)
en: Compositing:
eu: Konposatzea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Enabled)
en: Enable on startup
eu: Gaitu abioan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Applications can set a hint to block compositing when the window is open.
     This brings performance improvements for e.g. games.
     The setting can be overruled by window-specific rules.
eu: Aplikazioek argibide bat ezarri dezakete leihoa irekita dagoenean konposatzea eragozteko.
     Honek performantzian hobekuntzak dakartza, adib. jokoetan.
     Ezarpena leihoen berariazko arauek gainezarri dezakete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Allow applications to block compositing
eu: Baimendu aplikazioek konposatzea eragoztea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationSpeedLabel)
en: Animation speed:
eu: Animazioaren abiadura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Very slow
eu: Oso motela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instant
eu: Berehalakoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HiddenPreviews)
en: Keep window thumbnails:
eu: Mantendu leihoen koadro txikiak:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Never
eu: Inoiz ez

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Only for Shown Windows
eu: Soilik bistaratutako leihoetarako

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Always
eu: Beti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, latencyLabel)
en: Latency:
eu: Latentzia:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Force lowest latency (may cause dropped frames)
eu: Behartu latentzia txikiena (fotogramak galtzea eragin lezake)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Prefer lower latency
eu: Hobetsi latentzia txikia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Balance of latency and smoothness
eu: Latentzia eta leuntasun oreka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Prefer smoother animations
eu: Hobetsi animazio leunagoak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Force smoothest animations
eu: Behartu animazio leunenak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowTearing)
en: Reduce latency by allowing screen tearing artifacts in fullscreen windows
eu: Latentzia murriztu, pantaila-osoko leihoetan pantaila urratzen duten akatsak baimenduz

en: Re-enable OpenGL detection
eu: Birgaitu OpenGLren detekzioa
