kcmkwinrules - en to fa translation catalogue (42 entries)

en: <p><h1>Window-specific Settings</h1> Here you can customize window settings specifically only for some windows.</p> <p>Please note that this configuration will not take effect if you do not use KWin as your window manager. If you do use a different window manager, please refer to its documentation for how to customize window behavior.</p>
fa: <p><h1>تنظیمات ویژه پنجره</h1> در اینجا می‌توانید تنظیمات پنجره را فقط برای برخی از پنجره‌ها به طور ویژه سفارشی کنید.</p> <p>لطفاً توجه کنید که اگر از KWin به عنوان مدیر پنجره خود استفاده نکنید، این پیکربندی تأثیری ندارد. اگر از مدیر پنجره متفاوتی استفاده می‌کنید، برای چگونگی سفارشی کردن رفتار پنجره به مستندات آن مراجعه کنید.</p>

en: Application settings for %1
fa: تنظیمات کاربرد برای %1

en: Window settings for %1
fa: تنظیمات پنجره برای %1

en: Whether the settings should affect all windows of the application.
fa: آیا تنظیمات باید روی همه پنجره‌های کاربرد تأثیر بگذارند.

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
fa: این برنامه سودمند برای فراخوانده شدن مستقیم پشتیبانی نمی‌شود.

en: Edit Window-Specific Settings
fa: ویرایش تنظیمات مشخص پنجره

en: Unimportant
fa: بی‌اهمیت

en: Exact Match
fa: تطیبق دقیق

en: Substring Match
fa: تطبیق زیررشته

en: Regular Expression
fa: عبارت منظم

en: Apply Initially
fa: اعمال در آغاز

en: Apply Now
fa: اکنون اعمال شود

en: Remember
fa: یادآوری

en: Do Not Affect
fa: بدون تأثیر

en: Force
fa: اجبار

en: Force Temporarily
fa: اجبار موقت

en: Edit
fa: ویرایش

en: Delete
fa: حذف

en: Detect Window Properties
fa: آشکارسازی ویژگیهای پنجره

en: Settings for %1
fa: تنظیمات برای %1

en: You have specified the window class as unimportant.
    This means the settings will possibly apply to windows from all applications. If you really want to create a generic setting, it is recommended you at least limit the window types to avoid special window types.
fa: رده پنجره را به عنوان بی‌اهمیت مشخص کرده‌اید.
    بدین معنا که تنظیمات احتمالاً از همه کاربردها به پنجره‌ها اعمال می‌شود. اگر واقعاً می‌خواهید تنظیم عمومی ایجاد کنید، توصیه می‌شود حداقل انواع پنجره را محدود کنید تا از انواع مشخص پنجره دوری شود.

en: Shortcut
fa: میان‌بر

en: Normal Window
fa: پنجره عادی

en: Dialog Window
fa: پنجره محاوره

en: Utility Window
fa: پنجره سودمندی

en: Dock (panel)
fa: پیوند )تابلو(

en: Toolbar
fa: میله ابزار

en: Torn-Off Menu
fa: گزینگان جدا کردن

en: Splash Screen
fa: پرده رنگ‌پاشی

en: Desktop
fa: رومیزی

note: i18n("Unmanaged Window")},  deprecated
en: Standalone Menubar
fa: میله گزینگان خوداتکا

en: All Desktops
fa: همه رومیزیها

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: No Placement
fa: بدون جای‌دهی

en: Centered
fa: مرکزی

en: Random
fa: تصادفی

en: Under Mouse
fa: زیر موشی

en: On Main Window
fa: در پنجره اصلی

en: Low
fa: کم

en: Normal
fa: عادی

en: High
fa: زیاد

en: Extreme
fa: بی‌نهایت
