kwin_clients - en to fa translation catalogue (8 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
fa: پیکربندی محاوره

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
fa: &تراز کردن عنوان‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en: Left
fa: چپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
fa: مرکز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en: Right
fa: راست

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
fa: اگر لبه‌های پنجره باید به رنگ میله عنوان رنگ شوند، این گزینه را علامت بزنید. در غیر این صورت، به رنگ زمینه رنگ می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
fa: اگر می‌خواهید دکمه‌ها را هنگامی که اشاره‌گر موشی روی آنها قرار می‌گیرد محو کرده و دوباره با دور شدن اشاره‌گر پدیدار شوند، این گزینه را علامت بزنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
fa: پویا‌نمایی دکمه‌ها
