kcmkwm - en to fi translation catalogue (144 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Inactive Inner Window Actions
fi: Passiivisen ikkunasisuksen toiminnot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Left click:
fi: &Vasen napsautus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
fi: Mitä tapahtuu, kun hiiren vasemmalla painikkeella napsautetaan passiivisen ikkunan sisusta (ei otsikkopalkkia tai kehystä).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: Activate, raise and pass click
fi: Aktivoi, nosta ja välitä napsautus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: Activate and pass click
fi: Aktivoi ja välitä napsautus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveT
en: Activate
fi: Aktivoi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveT
en: Activate and raise
fi: Aktivoi ja nosta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Middle click:
fi: K&eskinapsautus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
fi: Tällä rivillä voit määrittää, mitä tapahtuu napsautettaessa hiiren keskipainikkeella passiivisen ikkunan sisusta (ei siis otsikkopalkkia tai kehystä).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Right click:
fi: &Oikea napsautus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
fi: Mitä tapahtuu, kun hiiren oikealla painikkeella napsautetaan passiivisen ikkunan sisusta (ei otsikkopalkkia tai kehystä).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse &wheel:
fi: &Hiiren rulla:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: In this row you can customize behavior when scrolling into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
fi: Tällä rivillä voit määrittää mitä tapahtuu vieritettäessä passiivisen ikkunan sisäosaa (ei otsikkopalkkia tai kehystä).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Scroll
fi: Vieritä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Activate and scroll
fi: Aktivoi ja vieritä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Activate, raise and scroll
fi: Aktivoi, nosta ja vieritä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Inner Window, Titlebar and Frame Actions
fi: Ikkunan sisus, otsikkopalkki ja kehys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Mo&difier key:
fi: M&uuntonäppäin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAllKey)
en: Here you select whether holding the Meta key or Alt key will allow you to perform the following actions.
fi: Tässä kohdassa voit valita onko Meta- vai Alt -näppäin muuntonäppäin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: L&eft click:
fi: &Vasen napsautus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
fi: Tässä kohdassa voit määritellä, mitä tapahtuu, kun hiiren vasemmalla painikkeella napsautetaan ikkunan otsikkopalkkia tai reunusta.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Move
fi: Siirrä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Activate, raise and move
fi: Aktivoi, nosta ja siirrä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i
en: Toggle raise and lower
fi: Nosta tai laske

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Resize
fi: Muuta kokoa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i
en: Raise
fi: Nosta

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Lower
fi: Laske

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Minimize
fi: Pienennä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Decrease opacity
fi: Vähennä peittävyyttä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Increase opacity
fi: Lisää peittävyyttä

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Middle &click:
fi: &Keskinapsautus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
fi: Tällä rivillä voit määritellä, mitä tapahtuu, kun hiiren keskipainikkeella napsautetaan otsikkopalkkia tai kehystä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Right clic&k:
fi: &Oikea napsautus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
fi: Tässä voit määrittää, mitä tapahtuu napsautettaessa hiiren oikealla painikkeella ikkunan otsikkopalkkia tai reunusta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Mo&use wheel:
fi: &Hiiren rulla:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel)
en: Here you can customize KDE's behavior when scrolling with the mouse wheel in a window while pressing the modifier key.
fi: Tässä voit määritellä, mitä tapahtuu, kun hiiren rullaa pyöritetään ikkunassa muuntonäppäimen ollessa painettuna.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Raise/lower
fi: Nosta tai laske

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Shade/unshade
fi: Rullaa kiinni tai auki

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Maximize/restore
fi: Suurenna tai palauta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Keep above/below
fi: Pidä ylinnä tai alinna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Move to previous/next desktop
fi: Siirrä edelliselle tai seuraavalle työpöydälle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Change opacity
fi: Muuta peittävyyttä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadeHoverLabel)
en: Window &unshading:
fi: Ikkuna&rullauksen avaus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShadeHover)
en: <html><head/><body><p>If this option is enabled, a shaded window will unshade automatically when the mouse pointer has been over the titlebar for some time.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Jos tämä asetus on käytössä, kiinni rullattu ikkuna avataan automaattisesti hiiriosoittimen oltua otsikkopalkin yllä jonkin aikaa.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShadeHover)
en: On titlebar hover after:
fi: Leijunta otsikkopalkin yllä:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ShadeHoverInterval)
en: Sets the time in milliseconds before the window unshades when the mouse pointer goes over the shaded window.
fi: Asettaa ajan, jonka jälkeen kiinni rullattu ikkuna avataan, kun hiiriosoitin pysyy sen yllä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowPlacementLabel)
en: Window &placement:
fi: S&ijoita uudet ikkunat:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: <html><head/><body><p>The placement policy determines where a new window will appear on the desktop.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Smart</span> will try to achieve a minimum overlap of windows</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Maximizing</span> will try to maximize every window to fill the whole screen. It might be useful to selectively affect placement of some windows using the window-specific settings.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Random</span> will use a random position</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Centered</span> will place the window centered</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Zero-cornered</span> will place the window in the top-left corner</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Under mouse</span> will place the window under the pointer</li></ul></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Sijoituskäytäntö määrittää, mihin uusi ikkuna työpöydällä asetetaan.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Älykäs</span> yrittää lomittaa ikkunoita mahdollisimman vähän</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Suurentaminen</span> yrittää suurentaa kunkin ikkunan koko ruudulle. Tiettyjä ikkunoita kannattanee ohjata ikkunakohtaisin asetuksin.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Satunnainen</span> käyttää satunnaista sijaintia</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Keskitetty</span> sijoittaa ikkunan näytön keskelle</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Yläkulma</span> sijoittaa ikkunan vasempaan yläkulmaan</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Osoittimen alle</span> sijoittaa ikkunan hiiriosoittimen alle</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Minimal Overlapping
fi: lomittaen mahdollisimman vähän

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Maximized
fi: suurentaen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Random
fi: satunnaisesti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Centered
fi: keskittäen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: In Top-Left Corner
fi: ylävasempaan kulmaan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Under mouse
fi: osoittimen kohdalle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKDEAppsToRememberWindowPositions)
en: When turned on, apps which are able to remember the positions of their windows are allowed to do so. This will override the window placement mode defined above.
fi: Jos valittu, sovellukset, jotka osaavat muistaa ikkunoittensa sijainnit, saavat tehdä niin. Tämä ohittaa yllä asetetun ikkunansijoittelutavan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKDEAppsToRememberWindowPositions)
en: Allow apps to remember the positions of their own windows, if they support it
fi: Salli sitä tukevien sovellusten muistaa omien ikkunoittensa sijainnit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, specialWindowsLabel)
en: &Special windows:
fi: &Erikoisikkunat:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUtilityWindowsForInactive)
en: When turned on, utility windows (tool windows, torn-off menus,...) of inactive applications will be hidden and will be shown only when the application becomes active. Note that applications have to mark the windows with the proper window type for this feature to work.
fi: Kun käytössä, passiivisten sovellusten apuikkunat (työkaluikkuna, poistovalikot…) piilotetaan, ja näytetään vasta sovelluksen taas aktivoiduttua. Huomaa, että sovellusten tulee merkitä ikkunansa oikeaan ikkunatyyppiin, jotta ominaisuus toimisi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUtilityWindowsForInactive)
en: Hide utility windows for inactive applications
fi: Piilota passiivisten sovellusten apuikkunat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDesktopPolicyLabel)
en: Virtual Desktop behavior:
fi: Virtuaalityöpöydän toiminta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDesktopPolicyDescriptionLabel)
en: When activating a window on a different Virtual Desktop:
fi: Aktivoitaessa ikkuna toisella virtuaalityöpöydällä:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: <html><head/><body><p>This setting controls what happens when an open window located on a Virtual Desktop other than the current one is activated. </p><p><span style=" font-style:italic;">Switch to that Virtual Desktop</span> will switch to the Virtual Desktop where the window is currently located. </p><p><span style=" font-style:italic;">Bring window to current Virtual Desktop</span> will cause the window to jump to the active Virtual Desktop. </p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Tämä asetus vaikuttaa siihen, mitä tapahtuu, kun aktivoidaan avoin ikkuna muulla kuin nykyisellä virtuaalityöpöydällä. </p><p><span style=" font-style:italic;">Vaihda sille virtuaalityöpöydälle</span> vaihtaa virtuaalityöpöydälle, jolla ikkuna nyt on.</p><p><span style=" font-style:italic;">Tuo ikkuna nykyiselle virtuaalityöpöydälle</span> saa ikkunan siirtymään aktiiviselle virtuaalityöpöydälle.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: Switch to that Virtual Desktop
fi: Vaihda sille virtuaalityöpöydälle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: Bring window to current Virtual Desktop
fi: Tuo ikkuna nykyiselle virtuaalityöpöydälle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowFocusPolicyLabel)
en: Window &activation policy:
fi: Ikkunoiden &aktivointikäytäntö:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: With this option you can specify how and when windows will be focused.
fi: Tällä asetuksella voit asettaa, kuinka ja milloin ikkunoihin kohdistetaan.

[ctx: sassa asas]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Click to focus
fi: Kohdista napsauttamalla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Click to focus (mouse precedence)
fi: Kohdista napsauttamalla (hiiren etusija)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus follows mouse
fi: Kohdistus seuraa hiiriosoitinta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus follows mouse (mouse precedence)
fi: Kohdistus seuraa hiirtä (hiiren etusija)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus under mouse
fi: Kohdistus aina hiiriosoittimen alle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus strictly under mouse
fi: Kohdistus tiukasti hiiren alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, delayFocusOnLabel)
en: &Delay focus by:
fi: &Viivytä kohdistusta:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_DelayFocusInterval)
en: This is the delay after which the window the mouse pointer is over will automatically receive focus.
fi: Tämä on aika, jonka jälkeen ikkuna, jonka yllä hiiriosoitin on, saa automaattisesti kohdistuksen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusStealingLabel)
en: Focus &stealing prevention:
fi: Kohdistuksen &varastamisen esto:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: <html><head/><body><p>This option specifies how much KWin will try to prevent unwanted focus stealing caused by unexpected activation of new windows. (Note: This feature does not work with the <span style=" font-style:italic;">Focus under mouse</span> or <span style=" font-style:italic;">Focus strictly under mouse</span> focus policies.) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">None:</span> Prevention is turned off and new windows always become activated.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Low:</span> Prevention is enabled; when some window does not have support for the underlying mechanism and KWin cannot reliably decide whether to activate the window or not, it will be activated. This setting may have both worse and better results than the medium level, depending on the applications.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Medium:</span> Prevention is enabled.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">High:</span> New windows get activated only if no window is currently active or if they belong to the currently active application. This setting is probably not really usable when not using mouse focus policy.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Extreme:</span> All windows must be explicitly activated by the user.</li></ul><p>Windows that are prevented from stealing focus are marked as demanding attention, which by default means their taskbar entry will be highlighted. This can be changed in the Notifications control module.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Tämä asetus määrittää, paljonko KWin yrittää estää uusien ikkunoiden aktivoinnin aiheuttamaa epätoivottua kohdistuksen varastamista. (Huomaa: asetus ei toimi <span style=" font-style:italic;">Kohdistus seuraa hiirtä</span>- tai <span style=" font-style:italic;">Kohdistus hiiriosoittimen alle</span> -käytäntöjen kanssa.) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Ei lainkaan:</span> Esto poistetaan käytöstä ja uudet ikkunat aktivoidaan aina.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Vähäinen:</span> Esto on käytössä. Ellei ikkuna tue käytettyä menetelmää eikä KWin voi luotettavasti päätellä, aktivoidaanko ikkuna vai ei, se aktivoidaan. Asetus voi tuottaa sekä parempia että huonompia tuloksia kuin keskitaso sovelluksen mukaan.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Keskitaso:</span> Esto on käytössä.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Suuri:</span> Uudet ikkunat aktivoidaan vain, jos yksikään ikkuna ei ole aktiivinen tai uusi ikkuna kuuluu aktiiviselle sovellukselle. Tämä asetus ei luultavasti ole järkevä, ellei peruskohdistuskäytäntö perustu hiiriosoittimeen.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Äärimmäinen:</span> Käyttäjän on aina itse aktivoitava kaikki ikkunat.</li></ul><p>Ikkunat, joita on estetty varastamasta kohdistusta, merkitään huomiota vaativiksi, mikä oletusarvoisesti tarkoittaa niiden korostamista tehtäväpalkissa. Tätä voi muuttaa asetusten Ilmoitukset-osiosta.</p></body></html>

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone) i18n: ectx: property (
en: None
fi: Ei käytössä

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Low
fi: Vähäinen

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Medium
fi: Keskinkertainen

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: High
fi: Suuri

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Extreme
fi: Äärimmäinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raisingWindowsLabel)
en: Raising windows:
fi: Ikkunoiden nostaminen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ClickRaise)
en: When this option is enabled, the active window will be brought to the front when you click somewhere into the window contents. To change it for inactive windows, you need to change the settings in the Actions tab.
fi: Jos tämä asetus on valittuna, aktiivinen ikkuna tuodaan muiden ikkunoiden eteen jos ikkunan sisältöä napsautetaan. Jos haluat tämän käyttöön myös passiivisille ikkunoille, muuta asetuksia Toiminnot -välilehdellä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ClickRaise)
en: &Click raises active window
fi: &Napsautus nostaa aktiivisen ikkunan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRaise)
en: When this option is enabled, a window in the background will automatically come to the front when the mouse pointer has been over it for some time.
fi: Kun tämä asetus on käytössä, taustalla oleva ikkuna nousee automaattisesti ylös hiiriosoittimen oltua sen yllä jonkin aikaa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRaise)
en: &Raise on hover, delayed by:
fi: N&osta osoittamalla, viive:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoRaiseInterval)
en: This is the delay after which the window that the mouse pointer is over will automatically come to the front.
fi: Tämä on aika, jonka jälkeen ikkuna, jonka kohdalla hiiren osoitin on, nostetaan automaattisesti päällimmäiseksi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, multiscreenBehaviorLabel)
en: Multiscreen behavior:
fi: Useamman näytön toiminta:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ActiveMouseScreen)
en: When this option is enabled, the active screen (where new windows appear, for example) is the screen containing the mouse pointer. When disabled, the active screen is the screen containing the focused window.
fi: Kun asetus on käytössä, aktiivinen näyttö (johon esimerkiksi uudet ikkunat ilmestyvät) on se, jolla on hiiriosoitin. Ellei asetus ole käytössä, aktiivinen näyttö on se, jolla on kohdistettu ikkuna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ActiveMouseScreen)
en: Active screen follows &mouse
fi: Aktiivinen näyttö seuraa &hiirtä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SeparateScreenFocus)
en: When this option is enabled, focus operations are limited only to the active screen
fi: Kun tämä asetus on käytössä, kohdistustoiminnot rajataan aktiiviseen näyttöön

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SeparateScreenFocus)
en: &Separate screen focus
fi: &Erillinen näytön kohdistus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowFocusPolicyDescriptionLabel)
en: Window activation policy description
fi: Ikkunoiden aktivointikäytäntö

en: &Focus
fi: &Kohdistus

en: Titlebar A&ctions
fi: O&tsikkopalkin toiminnot

en: W&indow Actions
fi: &Ikkunan toiminnot

en: Mo&vement
fi: S&iirtäminen

en: Adva&nced
fi: &Lisäasetukset

en: Window Behavior Configuration Module
fi: Ikkunoiden toiminta

en: (c) 1997 - 2002 KWin and KControl Authors
fi: © 1997–2002 KWinin ja KControlin tekijät

en: Bernd Wuebben
fi: Bernd Wübben

en: Matthias Hoelzer-Kluepfel
fi: Matthias Hölzer-Klüpfel

en: <p><h1>Window Behavior</h1> Here you can customize the way windows behave when being moved, resized or clicked on. You can also specify a focus policy as well as a placement policy for new windows.</p> <p>Please note that this configuration will not take effect if you do not use KWin as your window manager. If you do use a different window manager, please refer to its documentation for how to customize window behavior.</p>
fi: <p><h1>Ikkunoiden toiminta</h1> Tästä voit määrittää, miten ikkunat toimivat, kun niitä siirretään, niiden kokoa muutetaan tai kun ikkunaa napsautetaan hiirellä. Voit myös määrittää, miten ikkunoita kohdistetaan ja miten avautuvat ikkunat sijoitetaan työpöydälle.</p> <p>Asetukset eivät tule voimaan, ellei KWin hallitse ikkunoita. Jos käytät toista ikkunointiohjelmaa, katso sen ohjeista, miten näitä asetuksia muutetaan.</p>

en: &Titlebar Actions
fi: &Otsikkopalkin toiminnot

en: Window Actio&ns
fi: &Ikkunan toiminnot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Titlebar Actions
fi: Otsikko&palkin toiminnot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: &Double-click:
fi: K&aksoisnapsautus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand)
en: Behavior on <em>double</em> click into the titlebar.
fi: Toiminta, kun otsikkopalkkia <em>kaksoisnapsautetaan</em>.

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Maximize
fi: Suurenna

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Vertically maximize
fi: Suurenna pystysuunnassa

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Horizontally maximize
fi: Suurenna vaakasuunnassa

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Shade
fi: Rullaa

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Close
fi: Sulje

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand)
en: Show on all desktops
fi: Näytä kaikilla työpöydillä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Behavior on <em>mouse wheel</em> scroll over the titlebar.
fi: Toiminta <em>rullattaessa hiirtä</em> otsikkopalkin yllä.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Titlebar and Frame Actions
fi: Otsikkopalkin ja ikkunakehyksen toiminnot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Active
fi: Aktiivinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Inactive
fi: Passiivinen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>active</em> window.
fi: Toiminta kun hiiren <em>vasemmalla</em> painikkeella napsautetaan <em>aktiivisen</em> ikkunan otsikkopalkkia tai kehystä.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QCombo
en: Show actions menu
fi: Näytä toimintovalikko

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>inactive</em> window.
fi: Toiminta kun hiiren <em>vasemmalla</em> painikkeella napsautetaan <em>passiivisen</em> ikkunan otsikkopalkkia tai kehystä.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar3)
en: Activate and lower
fi: Aktivoi ja laske

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Maximize Button Actions
fi: Suurennuspainikkeen toiminnot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand)
en: Behavior on <em>left</em> click onto the maximize button.
fi: Toiminta painettaessa suurennuspainiketta hiiren <em>vasemmalla</em> painikkeella.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMiddleClickCommand)
en: Behavior on <em>middle</em> click onto the maximize button.
fi: Toiminta painettaessa suurennuspainiketta hiiren <em>keski</em>painikkeella.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Middle c&lick:
fi: &Keskinapsautus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonRightClickCommand)
en: Behavior on <em>right</em> click onto the maximize button.
fi: Toiminta painettaessa suurennuspainiketta hiiren <em>oikealla</em> painikkeella.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, borderSnapLabel)
en: Screen &edge snap zone:
fi: &Reunojen tartunta-alue:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for screen edges, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the border when moved near it.
fi: Tässä voit asettaa näytön reunusten tartunta-alueen, eli ”magneettivoiman”, jolla ikkunat kiinnittyvät reunaan sitä lähestyessään.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone)
en:  px
fi:  kuvapistettä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowSnapLabel)
en: &Window snap zone:
fi: &Ikkunoiden tartunta-alue:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for windows, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to each other when they are moved near another window.
fi: Tässä voit asettaa ikkunoiden tartunta-alueen eli ”magneettisen voiman”, jolla ne kiinnittyvät toisiinsa liikkuessaan toisiaan kohti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, centerSnaplabel)
en: &Center snap zone:
fi: &Keskustan tartunta-alue:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for the screen center, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the center of the screen when moved near it.
fi: Tässä voit asettaa näytön keskustan tartunta-alueen eli sen ”magneettisen voiman”, jolla ikkunat kiinnittyvät näytön keskustaan sitä lähestyessään.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OverlapSnapLabel)
en: &Snap windows:
fi: Ikkunoiden &kiinnitys:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SnapOnlyWhenOverlapping)
en: Here you can set that windows will be only snapped if you try to overlap them, i.e. they will not be snapped if the windows comes only near another window or border.
fi: Tässä voit asettaa ikkunat tarttumaan toisiinsa vain niiden lomittuessa, ei kun ne vain lähestyvät toisiaan tai reunaa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SnapOnlyWhenOverlapping)
en: Only when overlapping
fi: Vain lomittuessa

en: <em>Click to focus:</em> A window becomes active when you click into it. This behavior is common on other operating systems and likely what you want.
fi: <em>Kohdistus hiiren painikkeella:</em> Ikkuna aktivoituu, kun napsautat sitä. Tämä toiminta on yleinen muissa käyttöjärjestelmissä sekä todennäköisesti haluamasi.

en: <em>Click to focus (mouse precedence):</em> Mostly the same as <em>Click to focus</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Unusual, but possible variant of <em>Click to focus</em>.
fi: <em>Kohdistus hiiren painikkeella – hiiren ensisijaisuus:</em> Tämä on suunnilleen sama kuin <em>kohdistus hiiren painikkeella</em>. Jos järjestelmän tarvitsee valita aktiivinen ikkuna (esimerkiksi koska parhaillaan aktiivinen suljettiin), hiiren alla oleva on ensisijainen ehdokas. Epätavallinen, mutta mahdollinen muunnelma <em>kohdistuksesta hiiren painikkeella</em>.

en: <em>Focus follows mouse:</em> Moving the mouse onto a window will activate it. Eg. windows randomly appearing under the mouse will not gain the focus. <em>Focus stealing prevention</em> takes place as usual. Think as <em>Click to focus</em> just without having to actually click.
fi: <em>Kohdistus seuraa osoitinta:</em> Hiiriosoittimen siirtäminen ikkunaan aktivoi kyseisen ikkunan. Satunnaisesti osoittimen alle ilmestyvät ikkunat eivät kuitenkaan saa kohdistusta. Kohdistuksen varastamisen esto toimii tavanomaisesti. Kuin <em>kohdistus hiiren painikkeella</em> tarvitsematta napsauttaa ikkunaa.

en: This is mostly the same as <em>Focus follows mouse</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Choose this, if you want a hover controlled focus.
fi: Tämä on enimmäkseen sama kuin <em>Kohdistus seuraa hiiriosoitinta</em>. Jos järjestelmän on valittava aktiivinen ikkuna (esimerkiksi koska aiemmin aktiivinen on suljettu), suositaan hiiriosoittimen alla olevaa. Valitse tämä, jos haluat osoittamalla toimivan kohdistuksen.

en: <em>Focus under mouse:</em> The focus always remains on the window under the mouse.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
fi: <em>Kohdistus osoittimen alle:</em> Kohdistus pysyy aina hiiriosoittimen alla olevassa ikkunassa.<br/><strong>Varoitus:</strong> <em>Kohdistuksen varastamisen esto</em> ja <em>ikkunavalitsin (”Alt+Sarkain”)</em> ovat tämän kanssa ristiriidassa eivätkä toimi. Haluat todennäköisesti käyttää mieluummin käytäntöä <em>kohdistus seuraa osoitinta – hiiren ensisijaisuus</em>!

en: <em>Focus strictly under mouse:</em> The focus is always on the window under the mouse (in doubt nowhere) very much like the focus behavior in an unmanaged legacy X11 environment.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
fi: <em>Kohdistus tiukasti osoittimen alle:</em> Kohdistus on aina hiiriosoittimen alla olevassa ikkunassa, epäselvissä tapauksissa ei missään. Toimii vähän samoin kuin<br/>kohdistus vanhassa X11-ympäristössä ilman ikkunointiohjelmaa.<br/> <strong>Varoitus:</strong> <em>Kohdistuksen varastamisen esto</em> ja <em>ikkunavalitsin (”Alt+Sarkain”)</em> ovat tämän kanssa ristiriidassa eivätkä toimi. Haluat todennäköisesti käyttää mieluummin käytäntöä <em>kohdistus seuraa osoitinta – hiiren ensisijaisuus</em>!
