kwin_effects - en to fi translation catalogue (182 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
fi: Sumennuksen voimakkuus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
fi: Heikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
fi: Vahva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
fi: Kohinan voimakkuus:

en: Select a position for color picking with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
fi: Valitse väripoimintakohta napsauttamalla hiirellä tai Enter-näppäimellä.
    Peru hiiren oikealla painikkeella tai Esc-näppäimellä.

en: Show Desktop Grid
fi: Näytä työpöytäruudukko

[ctx: Desktop name alignment:]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
fi: Yläreuna

en: Top-Right
fi: Oikea yläkulma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Right
fi: Oikea

en: Bottom-Right
fi: Oikea alakulma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
fi: Alareuna

en: Bottom-Left
fi: Vasen alakulma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Left
fi: Vasen

en: Top-Left
fi: Vasen yläkulma

en: Center
fi: Keskialue

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
fi: Ulkoasu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Pager
fi: Sivutin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Automatic
fi: Automaattinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Custom
fi: Muokattu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutRowsLabel)
en: N&umber of rows:
fi: Rivien &määrä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Desktop &name alignment:
fi: Työpöydän &nimen tasaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAddRemove)
en: Show buttons to alter count of virtual desktops
fi: Näytä painikkeet virtuaalityöpöytien määrän muuttamiseen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Grid layout mode:
fi: &Ruudukon asettelutila:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Closest
fi: Lähin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Natural
fi: Luonnollinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: None
fi: Ei mitään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Windows layout:
fi: Ikkunoiden asettelu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Activation
fi: Aktivointi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
fi: Voimakkuus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en: Dim:
fi: Himmennys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
fi: Telakat ja paneelit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimDesktop)
en: Desktop
fi: Työpöytä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimKeepAbove)
en: Keep above windows
fi: Pidä ikkunoiden yllä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimByGroup)
en: By window group
fi: Ikkunaryhmittäin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en: Fullscreen windows
fi: Koko ruudun ikkunat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
fi: Kesto:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
fi: Oletus

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en:  milliseconds
fi:  millisekuntia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_InAnimation)
en: Window Open Animation
fi: Ikkunan avausanimointi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationEdge)
en: Rotation edge:
fi: Kiertoreuna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationAngle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationAngle)
en: Rotation angle:
fi: Kiertokulma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en: Distance:
fi: Etäisyys:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_OutAnimation)
en: Window Close Animation
fi: Ikkunan sulkemisanimointi

en: Toggle Invert Effect
fi: Vaihda Käännä värit -tehosteen tilaa

en: Toggle Invert Effect on Window
fi: Vaihda Käännä värit -tehosteen tilaa ikkunalle

en: Invert Screen Colors
fi: Käännä näyttövärit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
fi: Häivytys mustaan (vain koko näytön tervetuloikkunat)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
fi: Animoinnin kesto:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
fi: Oletus

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: milliseconds
fi: millisekuntia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
fi: Koko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
fi: &Leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
fi: &Korkeus:

en: Toggle Mouse Click Effect
fi: Ota hiiritehoste käyttöön tai poista se käytöstä

[ctx: Left mouse button]
en: Left
fi: Vasen

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
fi: Keskipainike

[ctx: Right mouse button]
en: Right
fi: Oikea

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
fi: Perusasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
fi: Hiiren vasemman painikkeen väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
fi: Hiiren keskipainikkeen väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
fi: Hiiren oikean painikkeen väri:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
fi: Lisäasetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
fi: Renkaat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
fi: Viivan leveys:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LineWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingSize)
en:  pixel
fi:  kuvapiste

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
fi:  ms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
fi: Renkaan kesto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
fi: Renkaan säde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
fi: Renkaiden määrä:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
fi: Teksti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
fi: Fontti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
fi: Näytä teksti:

en: Clear All Mouse Marks
fi: Pyyhi kaikki hiirijäljet

en: Clear Last Mouse Mark
fi: Pyyhi viimeisin hiirijälki

en: Clear Mouse Marks
fi: Pyyhi hiiren jäljet

[ctx: Suffix]
en:  pixel |  pixels
fi[0]:  kuvapiste
fi[1]:  kuvapistettä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
fi: &Leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
fi: &Väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Draw with the mouse by holding Shift+Meta keys and moving the mouse.
fi: Piirrä hiirellä ruudulle painamalla Shift+Meta-näppäimiä ja siirtämällä hiirtä.

[ctx: @label]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Toggle Overview
fi: Näytä tai piilota yleiskuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LayoutMode)
en: Layout mode:
fi: Asettelutila:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_BlurBackground)
en: Blur background:
fi: Sumenna tausta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Ignore minimized windows:
fi: Sivuuta pienennetyt ikkunat:

en: Delete Virtual Desktop
fi: Poista virtuaalityöpöytä

en: Add Virtual Desktop
fi: Lisää virtuaalityöpöytä

en: No matching windows
fi: Ei täsmääviä ikkunoita

en: Drag Down To Close
fi: Sulje vetämällä alaspäin

[ctx: @info:tooltip as in: 'close this window']
en: Close window
fi: Sulje ikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InScale)
en: Window open scale:
fi: Ikkunan avauksen mittakaava:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutScale)
en: Window close scale:
fi: Ikkunan sulkemisen mittakaava:

[ctx: Notification caption that a screenshot got saved to file]
en: Screenshot
fi: Kuvankaappaus

[ctx: Notification with path to screenshot file]
en: Screenshot saved to %1
fi: Kuvankaappaus tallennettu tiedostoon %1

en: Select window to screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
fi: Valitse kaapattava ikkuna napsauttamalla hiirellä tai Enter-näppäimellä.
    Peru hiiren oikealla painikkeella tai Esc-näppäimellä.

en: Create screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
fi: Ota ruutukaappaus napsauttamalla hiirellä tai Enter-näppäimellä.
    Peru hiiren oikealla painikkeella tai Esc-näppäimellä.

[ctx: @label]
en: Paint Duration
fi: Piirron kesto

[ctx: @label]
en: Paint Amount
fi: Piirron määrä

[ctx: @label]
en: Current FPS
fi: Nykyinen FPS

[ctx: @label]
en: Maximum FPS
fi: Maksimi-FPS

[ctx: @label]
en: This effect is not a benchmark
fi: Tämä tehoste ei ole suorituskyvyn vertailukohta

en: Toggle Show Paint
fi: Näytä tai poista näkyvistä näytönpiirto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Gaps)
en: Gap between desktops
fi: Työpöytien välinen aukko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
fi: Vaakasuuntainen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_VerticalGap)
en: Vertical:
fi: Pystysuuntainen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideBackground)
en: Slide desktop background
fi: Liu’uta työpöydän taustaa

en: Toggle Thumbnail for Current Window
fi: Vaihda nykyisen ikkunan esikatselukuvaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
fi: Enimmäis&leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
fi: &Välistys:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
fi:  kuvapistettä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
fi: &Peittävyys:

en: Toggle Tiles Editor
fi: Näytä tai piilota paneelimuokkain

en: Padding:
fi: Täyte:

en: Load Layout...
fi: Lataa asettelu…

en: Close
fi: Sulje

en: Split Horizontally
fi: Jaa vaakasuunnassa

en: Split Vertically
fi: Jaa pystysuunnassa

en: Add Floating Tile
fi: Lisää kelluva paneeli

en: Delete
fi: Poista

en: Track mouse
fi: Hiiren jäljitys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trigger effect with:
fi: Ota tehoste käyttöön tai poista se käytöstä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_KeyboardShortcut)
en: Keyboard shortcut:
fi: Pikanäppäin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ModifierKeys)
en: Modifier keys:
fi: Muuntonäppäimet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Shift)
en: Shift
fi: Vaihto

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
fi: Läpinäkyvyys

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
fi: Yleiset läpinäkyvyysasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
fi: Valintalaatikon ponnahdusruudut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
fi: Läpinäkymätön

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
fi: Kyselyikkunat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
fi: Valikot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
fi: Liikkuvat ikkunat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
fi: Passiiviset ikkunat:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
fi: Aseta valikon läpinäkyvyys erikseen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
fi: Pudotusvalikot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
fi: Ponnahdusvalikot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
fi: Irrotetut valikot:

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
fi: Ikkunoiden esittäminen näkyviin/piiloon (nykyinen työpöytä)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
fi: Ikkunoiden esittäminen näkyviin/piiloon (kaikki työpöydät)

en: Toggle Present Windows (Window class)
fi: Ikkunoiden esittäminen näkyviin/piiloon (ikkunaluokka)

en: Toggle Present Windows (Window class on current desktop)
fi: Näytä tai piilota ikkunat (ikkunaluokka nykyisellä työpöydällä)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
fi: Ohita &pienennetyt ikkunat

en: No Matches
fi: Ei osumia

en: No Windows
fi: Ei ikkunoita

en: Filter windows…
fi: Suodata ikkunoita…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
fi: &Jäykkyys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
fi: &Veto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
fi: &Siirtokerroin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
fi: &Heiluta siirrettäessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
fi: H&eiluta kokoa vaihdettaessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
fi: Käytä &edistynyttä tilaa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
fi: &Heiluvuus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
fi: Vähemmän

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
fi: Enemmän

en: Move Zoomed Area to Left
fi: Siirrä lähennettyä aluetta vasemmalle

en: Move Zoomed Area to Right
fi: Siirrä lähennettyä aluetta oikealle

en: Move Zoomed Area Upwards
fi: Siirrä lähennettyä aluetta ylös

en: Move Zoomed Area Downwards
fi: Siirrä lähennettyä aluetta alas

en: Move Mouse to Focus
fi: Siirrä hiiri kohdistukseen

en: Move Mouse to Center
fi: Siirrä hiiri keskelle

en: Move Left
fi: Siirrä vasemmalle

en: Move Right
fi: Siirrä oikealle

en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
fi: Lähennä ja loitonna määritetyn kertoimen mukaisesti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
fi: Lähennyskerroin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable tracking of the focused location. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
fi: Käytä kohdistetun sijainnin seurantaa. Tämä vaatii, että QAccessible on sovelluksittain käytössä (”export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1”).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
fi: Seuraa kohdistusta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable tracking of the text cursor. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
fi: Käytä kohdistetun sijainnin seurantaa. Tämä vaatii, että QAccessible on sovelluksittain käytössä (”export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1”).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable Text Cursor Tracking
fi: Seuraa tekstikohdistusta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
fi: Hiirikohdistin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
fi: Hiirikohdistimen näkyvyys.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
fi: Skaalaa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
fi: Pidä sellaisenaan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
fi: Piilota

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
fi: Jäljitä hiiren liike.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
fi: Suhteellinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
fi: Keskitetty

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
fi: Työnnä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
fi: Ei käytössä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
fi: Hiiren jäljitys:
