kcmkwinrules - en to he translation catalogue (53 entries)

en: <p><h1>Window-specific Settings</h1> Here you can customize window settings specifically only for some windows.</p> <p>Please note that this configuration will not take effect if you do not use KWin as your window manager. If you do use a different window manager, please refer to its documentation for how to customize window behavior.</p>
he: <h1>חלונות ספציפיים הגדרות</h1> <p>כאן ניתן להתאים את ההתנהגות של חלונות מסוימים. </p> <p> אנא שים לב שהגדרות אלו לא תיכנסנה לתוקף אם אתה לא משתמש ב־kwin בתור מנהל החלונות שלך. אם הנך משתמש במנהל חלונות אחר, אנא פנה אל התיעוד שלו לתצורה מתקדמת של התנהגות חלונות. </p>

en: Application settings for %1
he: הגדרות עבור יישום %1

en: Window settings for %1
he: הגדרות עבור חלון %1

en: Whether the settings should affect all windows of the application.
he: האם ההגדרות צריכות להשפיע על כל החלונות של היישום.

[ctx: Window caption for the application wide rules dialog]
en: Edit Application-Specific Settings
he: ערוך הגדרות ליישומים ספציפיים

en: Edit Window-Specific Settings
he: ערוך הגדרות לחלונות ספציפיים

en: Unimportant
he: לא חשוב

en: Exact Match
he: התאמה מדויקת

en: Substring Match
he: תת מחרוזת

en: Regular Expression
he: ביטוי רגולרי

en: Apply Initially
he: החל בהתחלה

en: Apply Now
he: החל כעת

en: Remember
he: זכור

en: Do Not Affect
he: אל תשפיע

en: Force
he: אכוף

en: Force Temporarily
he: אכוף זמנית

en: Edit
he: עריכה

en: Delete
he: מחק

en: Import Rules
he: ייבא חוקים

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: Settings for %1
he: הגדרות עבור %1

en: Screen
he: מסך

en: Windows can ask to appear in a certain position.
    By default this overrides the placement strategy
    what might be nasty if the client abuses the feature
    to unconditionally popup in the middle of your screen.
he: חלונות יכולים לבקש להופיע במקום מסוים.
    זה עוקף בקשה זו שיכולה להיות לא אסתטית אם הלקוח משתמש בתכונה הזאת לרעה 
    בכדי לפתוח חלון באופן לא מבוקש באמצע המסך.

en: Obey geometry restrictions
he: אכוף הגבלות גאומטריות

en: Eg. terminals or video players can ask to keep a certain aspect ratio
    or only grow by values larger than one
    (eg. by the dimensions of one character).
    This may be pointless and the restriction prevents arbitrary dimensions
    like your complete screen area.
he: למשל: מסופים או חלונות של נגני וידאו יכולים לבקש לשמור על יחס גודל קבוע, או לגדול רק בגודל שגדול מאחד
    (למשל, גודל של תו).
    ייתכן ומגבלה זו מונעת גדולים אקראיים 
    כגון כל גודל המסך שלך.

en: Window shall (not) appear in the taskbar.
he: חלון (לא) יופיע במנהל המשימות

en: Window shall (not) appear in the manager for virtual desktops
he: חלון (לא) יופיע בחלונות מנהל של שולחנות עבודה וירטואלים

en: Window shall (not) appear in the Alt+Tab list
he: חלון לא יופיע ברשימת החלונות (Alt+Tab)

en: Shortcut
he: קיצור דרך

en: Ignore global shortcuts
he: מנע קיצורים גלובליים

en: Block compositing
he: חסום שזירה

en: Normal Window
he: חלון רגיל

en: Dialog Window
he: חלון דו־שיח

en: Utility Window
he: חלון שירותית

en: Dock (panel)
he: לוח עגינה (פאנל)

en: Toolbar
he: סרגל כלים

en: Torn-Off Menu
he: תפריט צף

en: Splash Screen
he: מסך פתיחה

en: Desktop
he: שולחן עבודה

note: i18n("Unmanaged Window")},  deprecated
en: Standalone Menubar
he: תפריט עצמאי

en: All Desktops
he: בכל השולחנות עבודה

en: All Activities
he: כל הפעילויות

en: Default
he: ברירת מחדל

en: No Placement
he: ללא מיקום

en: Centered
he: ממורכז

en: Random
he: אקראי

en: Under Mouse
he: מתחת לעכבר

en: On Main Window
he: בחלון הראש

en: Low
he: נמוכה

en: Normal
he: רגילה

en: High
he: גבוהה

en: Extreme
he: הכי גבוהה
