kcmkwinscreenedges - en to he translation catalogue (43 entries)

en: No Action
he: ללא פעולה

en: Peek at Desktop
he: הצצה על שולחן העבודה

en: Lock Screen
he: נעילת מסך

en: Show KRunner
he: הצגת KRunner

en: Activity Manager
he: מנהל פעילויות

en: Application Launcher
he: משגר יישומים

en: Present Windows
he: הצגת חלונות

en: %1 - All Desktops
he: %1 - כל שולחנות העבודה

en: %1 - Current Desktop
he: %1 - שולחן העבודה הנוכחי

en: %1 - Current Application
he: %1 - היישום הנוכחי

en: Overview
he: סקירה

en: Grid
he: רשת

en: Toggle window switching
he: שינוי מחליף חלונות

en: Toggle alternative window switching
he: שינוי מחליף חלונות חילופי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, infoLabel)
en: You can trigger an action by pushing the mouse cursor against the corresponding screen edge or corner.
he: אפשר להזניק פעולה על ידי דחיפת סמן העכבר כנגד קצה או פינת המסך המתאימים.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickMaximizeLabel)
en: &Maximize:
he: ה&גדלה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderMaximize)
en: Windows dragged to top edge
he: חלונות שנגררים לקצה העליון

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickTileLabel)
en: &Tile:
he: &ריצוף:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderTiling)
en: Windows dragged to left or right edge
he: חלונות שנגררים לצידו השמאלו או הימני של המסך

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Behavior:
he: התנהגות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, remainActiveOnFullscreen)
en: Remain active when windows are fullscreen
he: להישאר פעיל כאשר חלונות במסך מלא

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, electricBorderCornerRatioLabel)
en: Trigger &quarter tiling in:
he: הזנקת ריצוף &רבעים ב־:

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, electricBorderCornerRatioSpin)
en: Outer
he: החיצוניים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: of the screen
he: של המסך

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: Change desktop when the mouse cursor is pushed against the edge of the screen
he: החלפת שולחן העבודה כאשר סמן העכבר נדחף אל קצה המסך

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: &Switch desktop on edge:
he: ה&חלפת שולחן עבודה בקצה:

[ctx: Switch desktop on edge]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Disabled
he: מושבת

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Only when moving windows
he: רק בעת הזזת חלונות

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Always enabled
he: פעיל תמיד

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Amount of time required for the mouse cursor to be pushed against the edge of the screen before the action is triggered
he: משך הזמן הדרוש לדחיפת העכבר אל עבר הקצה בטרם הזנקת הפעולה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Activation &delay:
he: השהיית הה&פעלה:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ElectricBorderDelay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ElectricBorderCooldown)
en:  ms
he:  מ״ש

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: Amount of time required after triggering an action until the next trigger can occur
he: הזמן הדרוש לאחר הפעלת פעולה עד להזנקת הפעולה הבאה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: &Reactivation delay:
he: השהיית הפעלה &מחדש:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CornerBarrierLabel)
en: &Corner barrier:
he: &גבול פינה:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Here you can enable or disable the virtual corner barrier between screens. The barrier prevents the cursor from moving to another screen when it is already touching a screen corner. This makes it easier to trigger user interface elements like maximized windows' close buttons when using multiple screens.
he: כאן אפשר להפעיל או להשבית את גבול הפינות בין מסכים. הגבול מונע מהסמן לעבור למסך אחר כשהוא כבר נוגע בפינת המסך. מקל על הזנקת רכיבי פעולות ממשק משתמש כגון כפתורי סגירה מוגדלים בחלונות בעת שימוש במגוון מסכים.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Prevents cursors from crossing at screen corners.
he: מונע מסמנים לחצות בפינות המסך.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EdgeBarrierLabel)
en: &Edge barrier:
he: גובל &קצה:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Here you can set size of the edge barrier between different screens. The barrier adds additional distance you have to move your pointer before it crosses the edge onto the other screen. This makes it easier to access user interface elements like Plasma Panels that are located on an edge between screens.
he: כאן אפשר להגדיר את גודל הגבול בין המסכים השונים. הגבול מוסיף מרחק נוסף שצריך להעכביר את הסמן לפני שהוא חוצה את הקצה למסך השני. מקל על גישה לרכיבי ממשק משתמש כגון הלוחות של פלזמה שמוצבים על גבול בין מסכים.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Additional distance cursor needs to travel to cross screen edges.
he: סמן מרחק נוסף צריך לטייל כדי לחצות את קצוות המסך.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: None
he: ללא

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en:  px
he:  פיקסלים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: You can trigger an action by swiping from the screen edge towards the center of the screen.
he: אפשר להזניק פעולה על ידי החלקה מקצה המסך לעבר מרכז המסך.
